Vastoin monia lakeja (perustus-, tasa-arvo, rikoslaki) lahkossa kartetaan voimakkaasti entisiä jäseniä. Onko tilastollista tietoa kuinka moni erotettu tai eronnut hakeutuu takaisin lahkoon eli tuleeko karttamisella oikeasti tuloksia? Monelle kartetulle karttamiskäytäntö osoittaa, että järjestön antamat ohjeet ovat ihmisarvoa loukkaavia. Tietenkin perusrivitodistaja on usein perusystävällinen ja perusrehellinen, mutta se ei riitä.
Kuinka tehokasta karttaminen on?
9
142
Vastaukset
- Anonyymi
Palaajia on muutamia sadasta ja nekin vain siksi että saisivat olla sukulaistensa kanssa.
Muut ajattelevat miksi palata oksennuksella tai rapakkoon rypemään. - Anonyymi
Tasa-arvolaki jäi heiltä unholaan.
<<Monelle kartetulle karttamiskäytäntö osoittaa, että järjestön antamat ohjeet ovat ihmisarvoa loukkaavia.>>
Entisten Jehovan todistajien keskuudessa tehtiin muutama vuosi sitten pieni kysely karttamisesta. Siihen osallistui 165 henkilöä. Kyselyssä kartoitettiin sitä, kuinka vahvasti Jehovan todistajat toteuttavat Järjestön määräämää karttamissääntöä.
On yleisesti tiedossa, että onneksi kaikki Jehovan todistajat eivät karta "totaalisesti", vaan harjoittavat jonkin verran lievempää käytäntöä. Mutta totaalikarttaminen on kuitenkin valtavan yleistä. Kyselyn tulokset voi lukea täältä:
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/arkisto/arkisto_k0507.html- Anonyymi
Kiitos
- Anonyymi
Todennäköisesti kuitenkin suurin osa järjestön jättäneistä on kokenut karttamista. Jos joku joustaa siinä, saa varautua siihen, että joutuu paskamyrskyn kouriin. Amerikkalaiseen paskamyrskyyn, joka tehdään isosti ja näyttävästi, kirjein ja videoin.
- Anonyymi
Joo ja härskeintä on se, että jos on erotettu 30 vuotta sitten, eletään kun se olisi tapahtunut eilen.
- Anonyymi
Joku voi miettiä, mitä haittaa siitä on, että joku ei enää näe ns. entisiä uskonveljiään. Karttaminen kuitenkin saa aikaan suurta eripuraa sukujen ja perheiden keskuudessa. Se vaikeuttaa käytännön asioiden hoitamista, se voi estää isovanhempia tapaamasta lapsenlapsiaan tai veljen sisartaan. Lisäksi karttamisjärjestelyyn sisältyy käytöstä, joka on henkistä väkivaltaa ja kiristämistä, kuten se että toiset uskonveljet rupeavat antamaan käskyjä olla tapaamatta ihmisia, joiden he katsovat olevan sopimattomia.
- Anonyymi
Minä jäin masennuksen takia toimettomaksi kun en enää jaksanut suorittaa.
Kaupungilla käännetään katse pois kun näkevät minut.- Anonyymi
Masennus on sairaus. Tuossa ei ole mitään uutta. Olin vakavasti sairas vuosia, enkä kyennyt tekemään mitään, en edes usein käymään kokouksissa, niin minusta sanottiin, että olen huonoa seuraa. Eräs JT oli kaksi kuukautta sairaalassa, niin joku JT oli käynyt vierailulla sairaalassa hänen luonaan, ja sanonut hänelle, että hän onhuonosti mukana. Ahdistava uskonto. Ei saa edes sairastaa ilman, että muut leimaavat, ja alkavat karttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1682650Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1022492Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi772080- 1472076
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1171886Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1051597Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241594Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki511567- 831259
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.3761222