Katson tässä jotain holokaustiohjelmaa ja nainen sanoi että jokaisen pitää puuttua vihapuheeseen. Pari vuott sitten näin kun kalju herrasmies haukkui romania. Kunnon kansalaisena sanoin herralle että pää kiinni saatana. Turpaan tuli.
En ole sen jälkeen joutunut sanomaan mitään enkä varmaan enää uskallakaan. Ei haukku haavaa tee mutta hampaiden korjaus tuli vähän helvetin kalliiksi. Meni omasta pussista koko homma.
En ole sen jälkeen joutunut sanomaan mitään enkä varmaan enää uskallakaan. Ei haukku haavaa tee mutta hampaiden korjaus tuli vähän helvetin kalliiksi. Meni omasta pussista koko homma.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kysymys suvakki- idiootille:
Miksi meidän pitäisi ikuisesti muistella ja kauhistella yhtä puolittaista kansanmurhaa, kun oman kansamme ja monien muiden eurooppalaisten kansojen täydellisiä kansanmurhia toteutetaan täyttä häkää!?
Toivottavasti kysymykseni ei ole liian monimutkainen vasuritollolle?
Oliko romanit juutalaisvainon kohteena edes?
Tiedotan.
Kyllä heitäkin keskitysleireille lähetettiin. Jos ja kun eivät suostuneet elämään normaalisti ja säädyllisesti yhteiskunnassa.
Tämä on monelle yllätys, mutta Himmlerin mukaan mustalaiset olivat 'arjalaisia' joita ei siis vainottu. Heille kyllä osoitettiin parkkialueita Kaupunkien laitamilta, missä heidän täytyi asua. Sen sijaan keskitysleirille lähetettiin 'puoliveriset' mustalaiset. Väestöjen sekoittumista pidettiin siis pahana ja tuomittavana.
Täytyy myöntää, että tuo ON yllätys minulle!
Nimittäin vaikka arjalainen- nimitys tulee hindukulttuurista ja mustalaiset ovat lähtöisin Intiasta, niin natsien arjalais- käsitys suuntautui täysin pohjoismaiseen valkoiseen rotuun.
Ei se ainut vale kai Himmleriltä, ikävä et epäonnistuivat urakassa. Nyt mamut pitäis siirtää johonkin reservaattiin.
Saksan hirmuteoista noin 80 vuotta sitten puhutaan paljon, mutta harvoin näkee ainakin yhtä tuhoisasta vankileirien saaristosta puhuttavan, vaikka ihmisiä kuoli vähintään saman verran. Muutama tv-dokumentti on tullut näistä mielipiderasistisista vankileireistä.
Niinpä. Hitler murhautti 6 miljoonaa, mutta Stalin 20 miljoonaa.
Mutta koska Stalin oli tai ainakin esitti olevansa marxilainen, niin nykyiset vasurieliitit ja niiden mediat ovat siitä hiljaa.
Ja nuo kalpenevat Maon "saavutusten" rinnalla.
Pohjoismaissa on muuten ollut poikkeuksellisen paljon kannatusta maolaisuudella jo 1970-luvulla.
Romani oli tehnyt jotain väärää. Vihapuhe ei ole takaportti väistää vastuuta jos haukkumisen tai syyttämisen aihetta on.