Patrick Walsh, historioitsija Irlannista:
”Länsi rakasti Gorbatšovia. He pitivät häntä hyödyllisenä hölmönä, joka auttoi hajottamaan voimakkaan valtion, joka oli länsimaiden tärkein vihollinen. He eivät halunneet kritisoida häntä, koska hän teki niin hyvää työtä (lännen puolesta) eikä halunneet onnistunutta reaktiota ”.
"Oli myös rasismia, koska jos tämä Karabahin verilöyly olisi tapahtunut Saksassa, Puolassa, Tšekkoslovakiassa tai Unkarissa, sitä ei olisi koskaan unohdettu", hän lisäsi.
”Länsi rakasti Gorbatšovia. He pitivät häntä hyödyllisenä hölmönä, joka auttoi hajottamaan voimakkaan valtion, joka oli länsimaiden tärkein vihollinen. He eivät halunneet kritisoida häntä, koska hän teki niin hyvää työtä (lännen puolesta) eikä halunneet onnistunutta reaktiota ”.
"Oli myös rasismia, koska jos tämä Karabahin verilöyly olisi tapahtunut Saksassa, Puolassa, Tšekkoslovakiassa tai Unkarissa, sitä ei olisi koskaan unohdettu", hän lisäsi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Gorba on erittäin epäsuosittu henkilö venäläisten keskuudessa, eikä ihme. Teki Venäjästä 10 vuodeksi lännen huoratalon.
Venäläiset eivät siis vieläkään ymmärrä muunlaista järjestelmää kuin orjayhteiskunnan!
Hyödyllisempi hölmö oli Jeltsin.
Ainakin hölmömpi.
Tekeekö siirtyminen kommunismista kapitalismiin ihmisestä huoran?
Tekee. Yhteisomistuksessa ei oteta maksua.
Mihail Sergejevitš Gorbatšov ei hajottanut Neuvostoliittoa, vaan se oli pitemmän ajan tulos, kun jättivaltiota johdettiin vuosikymmeniä epäpätevien, seniilien johtajien toimesta. Kehitys pysähtyi ja taloudellinen stagnaatio murensi pohjan.
Afganistanin typerä ja kallis sota toi näkyville avoimen ristiriidan rauhanpropagandan ja karun todellisuuden välillä kun sotilaiden perheet ja ystäväpiiri pääsivät tietämään mitä tapahtui, ja sana levisi.
Näin on. Neuvostokommunismin romahdus ja sen mukana Neuvostoliiton hajoaminen oli väistämätöntä.
Onhan nyt muutkin imperiumit hajonneet, kuten briteillä ja ranskalaisilla on käynyt. Venäläisetkään ei onnistuneet loputtomiin alistaa kaikkia muita kansoja.
Gorbatsev oli suurmies, jonka perintö elää vierlä vuosisatoja. Hän ei hajottanut mitään, vaan yritti saada tehottoman maan talouden toimimaan. Se ei onnistunut.
Venäjän federaatio hajoaa, koska Putin ei ole tehnyt mitään kunnollisia uudistuksia maan talouteen. Kello käy jo!
” He pitivät häntä hyödyllisenä hölmönä, joka auttoi hajottamaan voimakkaan valtion, joka oli länsimaiden tärkein vihollinen. ”
JOS MAA OLISI OLLUT VOIMAKAS niin se ei olisi riomahtanut 1991! Gorba sai käsiinsä konkurssipesän, jota yritti korjata! Jälkikäteen tilanne halutaan nähdä jonain muuna?
Gorbatsov ajoi Neuvostoliiton kaaokseen joka johti myös sekasortoon ja sosiaaliseen kurjuuteen useissa entisissä neuvostotasa allassa. Ei ihme että hän ei korkealle noteerata Venäjällä.
Gorbatshov on ainut Neuvostoliiton / Venäjän johtajista, jota voi aidosti sanoa suureksi valtiomieheksi. On suuri häpeä Venäjälle etteivät osaa arvostaa hänen avoimuus- ja uudistuspolitiikkaansa.
Mielenkiintoista olisi nyt tietää tuosta omituisesta irlantilaishistorioitsijasta, koska netistä en löytänyt mitään.
Gorby ihan Yees !
Krasnaja
Gorbatshov oli rauhan mies joka halusi sotilaallisen jännityksen poistatamista Euroopasta. Länsi kuitenkin käytti tilaisuutta härskisti hyväkseen toteuttaen Naton itälaajennuksen ja hajotti Jugoslavian mieleisikseen pikkuvaltioiksi, joita on helppoa hallita. Nyt sitten itketään kun Putin on pannut kovan kovaa vastaan "nyt riittää".
Länsimaat eivät ole käyttäneet mitään hyväkseen, vaan eräät Euroopan maat ovat itse valinneet liittymisen puolustusliittoon, koska Venäjä aktiivisesti uhkaa niitä.
Suomenkin tulisi laittaa hakemus vetämään TÄNÄÄN Natoon. Herätys Niinistö!
-----eräät Euroopan maat ovat itse valinneet liittymisen puolustusliittoon, koska Venäjä aktiivisesti uhkaa niitä.------
Hevonhumppaa taas, Natoon liittymiseen ei riitä oma tahto. Siihen tarvitaan Natomaiden hyväksyntä eikä sitä ole pakko antaa jos ei halua antaa.
Venäjä ei uhannut ketään eikä mitään siihen aikaan kun Naton itälaajentuminen ja Jugoslavian hajottaminen tapahtuivat, eikä kyllä ole uhannut sen jälkeenkään. Venäjä oli syvässä heikkouden tilassa ja Länsi sai häärätä idässä ihan mlelensä mukaan uhaten itse Venäjää tuomalla Naton Pietarin porteille.
Niin pitäisi, mutta kansa ei ymmärrä asian tärkeyttä, edes nykyaikana.
” Venäjä ei uhannut ketään eikä mitään siihen aikaan kun Naton itälaajentuminen ja Jugoslavian hajottaminen tapahtuivat, eikä kyllä ole uhannut sen jälkeenkään. Venäjä oli syvässä heikkouden tilassa ja Länsi sai häärätä idässä ihan mlelensä mukaan uhaten itse Venäjää tuomalla Naton Pietarin porteille.”
Unohdat, että kaikki Itä-Euuroopan satelliittivaltiot kokivat naukkumiehityksn valtavana taakkana ja vapauduttuaan JANOSIVAT ITSE PÄÄSTÄ NATON SUOJIIN! Ja syystäkin, kuten Ukrainan viimeaikaiset tapahtumat todistaa!
Venäjä ei uhannut ketään eikä mitään siihen aikaan kun Naton itälaajentuminen ja Jugoslavian hajottaminen tapahtuivat, eikä kyllä ole uhannut sen jälkeenkään.
Otahan lääkkeesi.
Vihreälle ykseydelle ylpeys on kertakaikkista.
Kunpa olisivat Neuvostoliitossa keksineet ikuisen elämän salaisuuden niin saisimme vieläkin nauttia breeezneviläisyyden saavutuksista laadukkaine Lada-autoineen ja kaviaarista, vodkasta ja kauniista naisista Mustanmeren rannoilla jopa työläisen pienillä palkoilla.
Kolme Gorbatsovin edeltäjää (Breznev, Andropov ja Tsernenko) NÄKIVÄT, että tuho tulee, mutta näistä vätyksistä ei ollut minkäänlaisten korjausliikkeiden tekijöiksi!
Gorba edes yritti, mutta pskatunkio oli tuolloin jo tuomittu romahtamaan!