Soini
Elo
Terho
Linström
Niinistö
Kaikki edustaa/edustanut Juha Sipilän perustamaa sinistä tulevaisuutta, jonka nimi vaihtunut kuukausittain. Taisi alkaa jostain ummikoista vai mistä lie uuvateista tai hattivateista
Kaikki olleet Sinisen tulevaisuuden kansanedustajina/ministereinä. Kukaan ei ole koskaan eikä milloinkaan kuitenkaan valittu äänestämällä mihinkään Sinisen tulevaisuuden listoilta? Pelkkä Sipilän palkaamaa käpykaartia, jonka kokoomukselainen presitentti hyväksyi tietysti ilman mitää oma valtaa..
Kaikki kirjailijat astuivat Sipilän miinaan oman etunsa vuoksi sokeasti. Kaikki käänsivät takkinsa heitä äänestäneille kun pääsivät eduskuntaan ja antoi mahdolisuuden hallitukseen Sipilän torppareiksi.
Tuossa Suomen uskottavan politiikan ja kirjallisuuden helmet. Mitähän oikeat kirjailijat ajattelevat? Puhumattakaan poliitikoista jotka yrittävät edes olla rehellisiä äänestäjilleen. Ministereitä olivat mutta nyt eivät mitään. Äsken Arto Nyberg oikeasti piti pilkkanaan kirjailija Terhoa joka ei itse sitä ymmärtänyt.
Sinisiä uskottavia kirjailijoita
3
150
Vastaukset
- Anonyymi
"Äsken Arto Nyberg oikeasti piti pilkkanaan kirjailija Terhoa joka ei itse sitä ymmärtänyt."
Oli melko noloa. Mutta sanottava että Nybergin pokka piti hyvin vaikka huomasi että koville otti.- Anonyymi
Ei pilkannut vaan ymmärtää kirjallisuutta Nyberg.
Myönteinen oli haastattelu ja kirja kannattaa lukea.
- Anonyymi
Tarkoitatteko, että Suomessa olisi mahdollista muodostaa monipuoluehallitus ilman, että puolueet joutuvat tekemään kipeitä kompromisseja?
Erityisen kipeitä kompromisseja joutuvat tekemään aina muista poikkeavalla linjalla olevat puolueet. Syy on yksinkertainen.
Hallitusneuvotteluissa tarvitsee vähemmän pelimerkkejä sellaisten tavoitteiden nostamiseen hallitusohjelmaa, joita myös joku muu hallituskumppani kannatta. Enemmän poliittisia pelimerkkejä kuluu sellaisten tavoitteiden nostamiseen, joita mikään muu hallituspuolue ei erityisesti halua hallitusohjelmaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075