Sinisiä uskottavia kirjailijoita

Anonyymi

Soini
Elo
Terho
Linström
Niinistö

Kaikki edustaa/edustanut Juha Sipilän perustamaa sinistä tulevaisuutta, jonka nimi vaihtunut kuukausittain. Taisi alkaa jostain ummikoista vai mistä lie uuvateista tai hattivateista

Kaikki olleet Sinisen tulevaisuuden kansanedustajina/ministereinä. Kukaan ei ole koskaan eikä milloinkaan kuitenkaan valittu äänestämällä mihinkään Sinisen tulevaisuuden listoilta? Pelkkä Sipilän palkaamaa käpykaartia, jonka kokoomukselainen presitentti hyväksyi tietysti ilman mitää oma valtaa..

Kaikki kirjailijat astuivat Sipilän miinaan oman etunsa vuoksi sokeasti. Kaikki käänsivät takkinsa heitä äänestäneille kun pääsivät eduskuntaan ja antoi mahdolisuuden hallitukseen Sipilän torppareiksi.

Tuossa Suomen uskottavan politiikan ja kirjallisuuden helmet. Mitähän oikeat kirjailijat ajattelevat? Puhumattakaan poliitikoista jotka yrittävät edes olla rehellisiä äänestäjilleen. Ministereitä olivat mutta nyt eivät mitään. Äsken Arto Nyberg oikeasti piti pilkkanaan kirjailija Terhoa joka ei itse sitä ymmärtänyt.

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Äsken Arto Nyberg oikeasti piti pilkkanaan kirjailija Terhoa joka ei itse sitä ymmärtänyt."

      Oli melko noloa. Mutta sanottava että Nybergin pokka piti hyvin vaikka huomasi että koville otti.

      • Anonyymi

        Ei pilkannut vaan ymmärtää kirjallisuutta Nyberg.
        Myönteinen oli haastattelu ja kirja kannattaa lukea.


    • Anonyymi

      Tarkoitatteko, että Suomessa olisi mahdollista muodostaa monipuoluehallitus ilman, että puolueet joutuvat tekemään kipeitä kompromisseja?

      Erityisen kipeitä kompromisseja joutuvat tekemään aina muista poikkeavalla linjalla olevat puolueet. Syy on yksinkertainen.

      Hallitusneuvotteluissa tarvitsee vähemmän pelimerkkejä sellaisten tavoitteiden nostamiseen hallitusohjelmaa, joita myös joku muu hallituskumppani kannatta. Enemmän poliittisia pelimerkkejä kuluu sellaisten tavoitteiden nostamiseen, joita mikään muu hallituspuolue ei erityisesti halua hallitusohjelmaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      196
      8357
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      27
      6074
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      169
      5719
    4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      15
      3497
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      82
      2967
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      291
      2640
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      178
      2539
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      618
      2380
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      92
      2209
    10. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      19
      1423
    Aihe