Mistä keskustellaan?

Oletteko arvoisat palstalaiset huomanneet, että mitä älyttömämmän aloituksen tänne tekee, sitä vilkkaampaa on siihen osallistuminen? Vaan teepä asiallinen aloitus, mietitty,perusteltu ja relevantista aiheesta, niin tuuli vain hiljaa humisee, ei osallistujia näy. Edelleen olen sitä mieltä, että joku vuosi takaperin täällä oli vielä hyvääkin keskustelua, mutta moderointi taisi tappaa sen. En itsekään juuri viitsi enää vaivautua, koska kyllähän asiatekstin tuottaminen ainakin itseltäni jonkin aikaa vie. Jos se sitten vaietaan kuoliaaksi tai poistatetaan niin...mitäpä suotta. Miten te koette tilanteen?

11

207

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä, jos on asiallisempaan suuntaan menty. Jokaiselle aihepiirille on omat palstansa ja tätä jakoa kannattaisi noudattaa.

      • Vaan ku ei ole menty, siinäpä se ongelma.


    • Ehkä aiemmin käytiin asia täyteisempiä keskusteluja uskonnosta itsestään sekä Raamatusta ja sen sanomasta. Palstan otsikkohan on "luterilaisuus". Itse ihmettelen että miksi täällä on niin usein esim. Patmos- lähetysjärjestön ja niissä toimiviin henkilöhin liittyviä aloituksia? Eikö niille olisi jokin toinen palsta?

      • Anonyymi

        Patmos on luterilainen järjestö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Patmos on luterilainen järjestö.

        Aito.usko.nenuli.mirri.vainen tarvitsee elääkseen etusivulla trendaavia ketjuja. Trolleja pitää syöttää, ne muuten kuolevat.

        👍


    • Anonyymi

      Olen huomannut selvästi, että jos esittää asiallisesti uskoontuloonsa vaikuttavia kokemuksia ja perustelee Raamatun ehdotonta totuutta ylivoimaisen pätevästi, alkaa iso rakkikoiralauma räkyttää. He huomauttelevat lääkityksen pettämisestä, harhoista, vajaaälyisyydestä jne.. Esittävät omia vääristyneitä käsityksiä ja valheita Pyhästä erehtymättömästä Raamatustamme. Rakkaudella kehoitan jokaista perehtymään rukoillen Raamatun ylivertaiseen viisauteen.

      • Anonyymi

        Meidät jokainenhan kerran Tuomiolla tuomitaan sanojemme mukaan. Ne todistavat siitä hengestä, joka meissä, kussakin ihmisessä asuu.

        Vanhurskaat sanat todistavat vanhurskaudesta. Jumalattomat sanat jumalattomuudesta.

        Me siis itse tuomitsemme itsemme: olimmeko täällä Jumalan ja kaiken Häntä edustavan puolella, vai Häntä vastaan. Ei kukaan muu.

        Jos jumalaton ei ymmärrä mitään taivaallisista, olisi edes hiljaa. Pilkkaamalla Jumalaa ja Hänen Henkensä ilmentymiä, myös ihmisissä, kaivaa vain kuoppaa itselleen.

        Mutta tämä on kunkin oma asia. Jos joku on noin tyhmä, se on pois vain häneltä itseltään. Jokainen vastaa vain itsestään.


      • Anonyymi

        Itse olen huomannut selvästi, että jos esittää asiallisesti uskonnottomuuteensa vaikuttavia kokemuksia ja mitätöi Raamatun valheet ylivoimaisen pätevästi, alkaa iso rakkikoiralauma räkyttää. He huomauttelevat synnistä, demoneista ja Saatanasta sekä uhkailevat helvetillä. Julistavat vain sokeasti Raamatun olevan ”erehtymätön totuus” sivuuttaen kaiken logiikan ja järkiperusteet (nähty jo tässäkin ketjussa). Esittävät omia vääristyneitä käsityksiä ja valheita muinaisen aavikkokansan lorukokoelmasta. Rakkaudella kehoitan jokaista perehtymään järkeään käyttäen vaikkapa Raamatun historian tieteelliseen tutkimukseen ja faktatietoon ylipäätään.


    • Anonyymi

      Hiljaista kuin Joosefin haudassa? Matteuksen evankeliumi:
      5:40 ja jos joku tahtoo sinun kanssasi käydä oikeutta ja ottaa ihokkaasi, anna hänen saada vaippasikin.

    • Anonyymi

      "Meidät jokainenhan kerran Tuomiolla tuomitaan sanojemme mukaan. Ne todistavat siitä hengestä, joka meissä, kussakin ihmisessä asuu."

      No kuka sinuun nyt on muuttanut asumaan eikös se ole jakomielitautisuutta kun yhdessä ruumiissa on henkiä kuin kerrostalossa

      "Vanhurskaat sanat todistavat vanhurskaudesta. Jumalattomat sanat jumalattomuudesta."

      Ja puutteessa olevien puutteesta ja Allahiin uskovien Allahista ja kokkki kolmonen ruuanlaitosta eikös se niin mene


      "Me siis itse tuomitsemme itsemme: olimmeko täällä Jumalan ja kaiken Häntä edustavan puolella, vai Häntä vastaan. Ei kukaan muu."

      En ole tuomitseva luonne joten sanon itselleni syytekohtaa 1 syytön ja muut syyttett hylätään näin päätti tämä tuomioistuin joten homma jatkuu ...



      "Jos jumalaton ei ymmärrä mitään taivaallisista, olisi edes hiljaa. Pilkkaamalla Jumalaa ja Hänen Henkensä ilmentymiä, myös ihmisissä, kaivaa vain kuoppaa itselleen."

      Suomen oikeusvaltiossa on mielipiteenilmaisun vapaus joten mitkään uskomuskerhot tai aatteelliset pikkuryhmät eivät voi edes harkita kieltämistä asioihin kantaa ottamasta joten homma jatkuu...

      "Mutta tämä on kunkin oma asia. Jos joku on noin tyhmä, se on pois vain häneltä itseltään. Jokainen vastaa vain itsestään."

      Hyvä kun ymmärsit miksi siis sekainnut muiden asioihin joita et edes tunne ja alat määräilemään mitä he voivat tehdä ja mitä eivät eikös tuollainen ole jo huonoa käytöstäkin ?

    • Anonyymi

      Vastaan aina sellaiseen missä on vähän vastauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1145
    2. 67
      1035
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      813
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      716
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      676
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe