Kevytyrittäjyys on typerin tapa tehdä mitään

Anonyymi

Aluksi kannattaa pitää mielessä, että ei ole olemassa mitää kevytyrittäjiä, on vain yrittäjiä, kutsuttakoon sitä millä nimellä tahansa.

Siksi on oltava selvää, että lakisääteiset maksut tulevat (kevyt)yrittäjälle maksettavaksi, joko vapaaehtoisesti tai vuoden päätyttyä pakolla, kun tiedot menevät lopullisesti viranomaisrekistereihin.

Provision määrä pitää sopia todellisuutta vastaavaksi. Esimerkkinä voidaan pitää tavanomaista työntekijälle maksettavaa provisiota, joka on 40 %. Kevytyrittäjällä, joka on aina yrittäjä, provisioon pitää sisällyttää vakuutus, eläke, sosiaali, työterveys ym. kulut. Silloin provisio pitää olla vähintään (40*1,7) 68 prosenttia. Jos joku yrittää ehdottaa pienempää, niin kyseessä on huijausyritys. Tavanomainen provisio kuljettajalle on 70 prosenttia. Silloin kuljettajan bruttopalkaksi jää 40 %. Siitä vielä verot pois,(esim. 30%) niin päästään käteen jäävään osuuteen, joka olisi 28%. Esim. 200 euron nettokassasta yrittäjälle käteen jää 56 euroa.

1

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kevytyrittäjyys on kusetusta. Ei muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      146
      4160
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3752
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe