Halonen siunasi Sierra Leonen Suomi-sopimuksen

Anonyymi

Suomi teki syksyllä 2005 sopimuksen erityistuomioistuimen kanssa siitä, että Suomeen voidaan sijoittaa oikeudessa kuultuja pelkääviä todistajia sekä heidän läheisiään. Eduskunta sääti asiasta lain ja presidentti Halonen vahvisti sopimuksen 2006.

Tasavallan presidentin asetus Suomen ja Sierra Leonen erityistuomioistuimen välillä Sierra Leonen erityistuomioistuimen oikeudenkäynneissä kuultavina olleiden tai kuultaviksi tulevien todistajien ja heidän läheistensä sijoittamisesta Suomen alueelle kirjeenvaihdolla tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta sekä sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta annetun lain voimaantulosta:

https://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/2006/20060060

14

64

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä. Juuri tuolla lailla pikku hiljaa on Suomi sidottu globalistiseen mamutusagendaan. Eli vuosikymmenien saatossa moniin kansainvälisiin sopimuksiin, joissa muka velvoitetaan Suomea ottamaan kaiken maailman onnenonkijat vastaan.

    • Anonyymi

      Ja ulkoasiainministeri oli Erkki Tuomioja.

    • Anonyymi

      Leekakukaro on pahuuven alku ja juuri suomalaista kohen

    • Tuo hirvittävä lespaava läskilesbo on aina ollut suurin inhokkini.
      Koko maailma nauroi tälle käsilaukkumuumiämmälle kun se vain pottunenäänsä jossain näytti....

    • Anonyymi

      Niin kansaenvälisiä sopimuksia ei voi muuttaa tai päivittää!
      Kuten ei Suomen perustuslakia näiltä osin!
      Koska se on arvopohjan mukaista solidaarisuutta!
      Terrorism Welcome!

    • Anonyymi

      Tämä "Tampereen miehen" tapaus näyttää oikeassa valossa ne sopimukset joihin on jakuvasti vedottu sitovina ja Suomea velvoittavina.
      Näin todellisuus nousee päivänvaloon ja konkretisoituu kun maailma ei olekaan unelmien mukainen.

      • Anonyymi

        Tottahan tämä. Montakohan muuta vastaavaa Suomessa majailee, on mielenkiintoinen kysymys.. Mielestäni kaikkien ko 'lain' nojalla saapuneiden taustaa, tulisi käydä läpi. Vähintään tasaarvon takia näin, kun ISIS-tulijoitakin tutkitaan. Kiitos.


    • Anonyymi

      Tavja juoksi Ahneidenmaalla maakuntavierailulla yhtenään. Muissa maakunnissa tuskin yhtäkään kertaa.

      Hän julisti affenoille, että ” Antakaa meidän palvella teitä ruotsiksi kehdosta hautaan!”???

      Se oli tuon svekodemarin vastaus silloiseen pakkoruotsi- keskustaluun. Huhhuh...

      • Anonyymi

        Tavja myös lausui maakuntamatkallaan, että on ihan oikein että suomenkielisiä syrjitään.


    • Anonyymi

      Halonen -Sipilä linja jihuuu ja suomi katoaa

      Ei oikein sovi Paasikivi-Kekkosen linjaan

      • Anonyymi

        Huh, Politiikkoihin ei voi luottaa, ylipäätään.. Puhuvat, mitä toiveita on, unelmia,. Toteutus aivan muuta. Kepukin pettää aina.. Aikanaan Suomen Nuorin pääministeri, Esko Aho, nitisti, 90 luvun, 'lamapolitiikan', kärkenä maamme pienyrittäjät.. Lamanhoito oli niin tehokas, että kaikki piti ajaa nurin, minkäänlaista käsitystä siitä, että pienestä, Ruohonjuuresta-maalaisliittolaisin, kaikki nousee, aina, . Ei ollut. MYÖHEMMIN on kyllä tajuttu, tehty äärimunaus, kuitenkin Aho posmottaa, edelleen, eikä kehtaa olla hiljaa.. Sekin on Ruohonjuuresta, vaan poliitikolla pelkkä väline.. Heinäpellosta ollaan kaukana, voisikin sanoa. Viimeisenä luotettavuuden kuvana, Sipiläkin julisti uutisissa, tulleensa 'kunnolla lyödyksi', huh melko meteli, kun video nähtiin,. Tönäisy filmillä kertoi ex-pääministerin puheiden luotettavuuden tason.. Ruohoa, ei siis sielläkään.. Kiitos.


    • Anonyymi

      Miksi tätä perhettä ei voi palauttaa takaisin kotimaahansa, miten se on niin vaikeaa.

    • Anonyymi

      Nämä ovat niitä ”kuuluisia” kansaenvälisiä sopimuksia joita ei eu:ssa voida muuttaa kirveelläkään!
      Tosin niistä voi irtisanoutua ja vaatia uusia tähän aikaan sopivia, sehän on vain tahdosta kiinni!
      Mutta jos 80% ”Suomalaisista” haluaa että Suomi Islamisoidaan kehitysmaataustaisilla Islamin palvojilla, niin demokratiassa tehdään niin!
      Siksi tätä kehitystä pitää vastustaa, että kaikki kantasuomalaiset tolkunihmiset ymmärtäisivät mihin tämä kehitys johtaa!

    • Anonyymi

      Mitä muuta kivaa demarit on tehneet mistä kansa ei juuri tiedä?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe