Brexit olikin lopulta hyvä Briteille.

Anonyymi

Briteillä on rokotetta millä lotrata. Seuraavaksi liittyvät tyynenmeren tulliunioniin. Britit repivät EU:n vätyksiin kaulaa. EU taitamattomien tollojen johtama liittovaltion kehitelmä ! Ei ihme että Britit kyllästyivät.

12

76

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mitäs EU muuta tekee kuin köyhdyttää valtavilla kustannuksillaan - ei se mitään vaurautta luo.
        Silti jotkut ihmiset luulevat vakavissaan, että EU:lta on muka saatu sitä ja tätä...heh.


      • Anonyymi

        Ei tullit mitään haittaa. Se on nollasummapeli kun tuodut ja viedyt tullataan. Eli valtio voi kompensoida vientitullit tuonnin tulleilla. Kun vienti ja tuonti on tasapainossa tai mielummin yljäämäinen niin hyvn pyyhkii. Briteillä ei ole Suomen tilannetta että maksaessaa 6 saavat yhden.

        Briteillä on todella loistavat mahdollisuudet tehdä Briteistä entisenlaisensa mahtava talous eikä Bysselin käsikassara


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tullit mitään haittaa. Se on nollasummapeli kun tuodut ja viedyt tullataan. Eli valtio voi kompensoida vientitullit tuonnin tulleilla. Kun vienti ja tuonti on tasapainossa tai mielummin yljäämäinen niin hyvn pyyhkii. Briteillä ei ole Suomen tilannetta että maksaessaa 6 saavat yhden.

        Briteillä on todella loistavat mahdollisuudet tehdä Briteistä entisenlaisensa mahtava talous eikä Bysselin käsikassara

        Mitäs jos katsottaisiin taloudellista tilannetta tuossa esimerkiksi vuoden tai parin kuluttua. Tällä hetkellä on aika vaikea erottaa Brexitin taloudellisia vaikutuksia siitä mitä korona on aiheuttanut.

        Mitä kustannuksiin tulee niin jo nyt on brexitin vuoksi tullut briteille enemmän kuluja kuin mitä jäsenmaksut olivat koko EEC/EU - jäsenyyden aikana yhteensä. Pitää muistaa se, että todella moni yritys otti ja siirsi pääkonttorinsa Iso-Britanniasta johonkin EU - maahan Brexit - äänestystä siellä seuranneen tragikoomisen poliittisen teatterin aikana.


    • Anonyymi

      Sekös EU suvakkia kyrpii

    • Anonyymi

      Tksi kuukausi ei ole lopulta.

    • Anonyymi

      Saako siihen tyynenmeren tulliunioniin kuulua ilman EUn kaltaisia kalliita jäsenmaksuja?
      Jos kyllä, niin silloinhan suomenkin kannattaisi erota heti kalliista EU-byrokratia unionista ja seurata Britannian tietä tyynenmeren tulliunioniin.

      • Anonyymi

        Miksei mennä samalla Marsin ja Saturnuksen väliseen tulliunioniin?


    • Anonyymi

      Tietenkin se on hyvä tuo Brexit. Sitä vastaan öyhöttäminen on vaimentunut kummasti.
      Fixit on listalla nyt. Jos EU ei maksa meille 50 miljardia tukiaisia, että saamme polttoaineen hinnan alas, autoverot alas, verotus alas jne, niin he eivät halua SOPUA vaan me eroamme.

    • Anonyymi

      Ainahan se on hyvä kun joku pääsee eroon kommunismin sanelutaloudesta.

      • Anonyymi

        Saavat elää vapaudessa eikä kommunismin ikeessä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4552
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      275
      1523
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1298
    6. 81
      1291
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1245
    8. 305
      978
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      920
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      800
    Aihe