facebookin feministinen viharyhmä suljettu ruotsissa

Anonyymi

Facebook sulki ruotsissa feministisen "pink room" ryhmän kahdeksi viikoksi. Ryhmä on kaikille "ei-miehille" tarkoitettu keskustelupalsta. Algoritmi havaitsi keskustelussa liikaa miehiin kohdistuvaa vihapuhetta.

Ylläpito on huolissaan naisten vaimentamisesta ja sananvapaudesta. "Naisten pitää voida ilmaista tunteitaan ja ajatuksiaan ilman, että meitä vaiennetaan". Hän epäilee että ryhmää on sabotoitu.

Onko ok tuntea hieman vahingoniloa? Olen silti samalla muodikkaasti hieman huolissani : jos keskustelussa on sukupuoleen perustuvaa ennakkoluuloa ja vihaa, niin silloin sitä on. Vaikka vihan kohde on mies ja puhuja feministi. Jos sukupuolet vaihdettaisiin, olisi kris gruppen koolla.

https://yle.fi/uutiset/3-11766723

5

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä!

      Huomatkaa, kuinka NYT valtamedian femakkotoimittaja on huolissaan, kun sananvapautta rajotetaan vihapuhe- väitteen varjolla!? 😉

      Samat toimittajat eivät ole olleet lainkaan huolissaan, kun oikeistolaisia tai pelkästään ei- vasemmistolaisia mielipiteitä ja kirjoittajia on bannattu ja sensuroitu samalla perusteella???

      Päinvastoin. Nuo vasurifemakot jopa kannattivat ja kannattava yhä poliittista sensuuria! Kaksinaamaisuus ja tekopyhyys huipussaan valtamediassamme...

      • Anonyymi

        Suomessa pitäisi kieltää myös nämä miehiä vihaavien feministien järjestöt sekä demarit, vihreät ja vasutit koska ajavat miesvihaa.


    • Anonyymi

      Pisteet YLE:lle, että teki tästä uutisen. Ei niinkään yllättävää, että feministinen Helsingin Sanomat on aiheesta hiljaa. #metoo maaillmassaan pyörivälle hesarille tapaus on varmaan hieman hämmentävä.

      Aihetta voisi käsitellä enemmän. Äijä-facebookryhmä suljettaisiin naisvihamielisyyden takia, olisi kyllä uutinen. Silloin viuhuisi termit "toksinen maskulismi", "ahdas miehen roolimalli" jne.

      Tai jos lähellä persuja oleva ryhmä suljettaisiin epäiltynä rasismista.

      Mutta kun feministien ryhmä suljetaan epäiltynä miesvihasta, sitä ei uutisoida. En ymmärrä.

    • Anonyymi

      Ihanko VIIKOKSI bannattiin? 😉

      Monia oikeistolaisia, ei- vasemmistolaisia ja konservatiivisia ryhmiä ja henkilöitä on bannattu PYSYVÄSTI!

      Että selkaista tasapuolisuutta ja oikeudenmukaisuutta...

    • Anonyymi

      Sosiaalisen median alustat joutuvat rajoittamaan rikollisten ja viharyhmien toimintaa etteivät itse joutuisi syytteeseen.

      Äärifeministit ovat viharyhmistä pahimpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7636
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7335
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4915
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4403
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4395
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4376
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4058
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe