facebookin feministinen viharyhmä suljettu ruotsissa

Anonyymi

Facebook sulki ruotsissa feministisen "pink room" ryhmän kahdeksi viikoksi. Ryhmä on kaikille "ei-miehille" tarkoitettu keskustelupalsta. Algoritmi havaitsi keskustelussa liikaa miehiin kohdistuvaa vihapuhetta.

Ylläpito on huolissaan naisten vaimentamisesta ja sananvapaudesta. "Naisten pitää voida ilmaista tunteitaan ja ajatuksiaan ilman, että meitä vaiennetaan". Hän epäilee että ryhmää on sabotoitu.

Onko ok tuntea hieman vahingoniloa? Olen silti samalla muodikkaasti hieman huolissani : jos keskustelussa on sukupuoleen perustuvaa ennakkoluuloa ja vihaa, niin silloin sitä on. Vaikka vihan kohde on mies ja puhuja feministi. Jos sukupuolet vaihdettaisiin, olisi kris gruppen koolla.

https://yle.fi/uutiset/3-11766723

5

132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä!

      Huomatkaa, kuinka NYT valtamedian femakkotoimittaja on huolissaan, kun sananvapautta rajotetaan vihapuhe- väitteen varjolla!? 😉

      Samat toimittajat eivät ole olleet lainkaan huolissaan, kun oikeistolaisia tai pelkästään ei- vasemmistolaisia mielipiteitä ja kirjoittajia on bannattu ja sensuroitu samalla perusteella???

      Päinvastoin. Nuo vasurifemakot jopa kannattivat ja kannattava yhä poliittista sensuuria! Kaksinaamaisuus ja tekopyhyys huipussaan valtamediassamme...

      • Anonyymi

        Suomessa pitäisi kieltää myös nämä miehiä vihaavien feministien järjestöt sekä demarit, vihreät ja vasutit koska ajavat miesvihaa.


    • Anonyymi

      Pisteet YLE:lle, että teki tästä uutisen. Ei niinkään yllättävää, että feministinen Helsingin Sanomat on aiheesta hiljaa. #metoo maaillmassaan pyörivälle hesarille tapaus on varmaan hieman hämmentävä.

      Aihetta voisi käsitellä enemmän. Äijä-facebookryhmä suljettaisiin naisvihamielisyyden takia, olisi kyllä uutinen. Silloin viuhuisi termit "toksinen maskulismi", "ahdas miehen roolimalli" jne.

      Tai jos lähellä persuja oleva ryhmä suljettaisiin epäiltynä rasismista.

      Mutta kun feministien ryhmä suljetaan epäiltynä miesvihasta, sitä ei uutisoida. En ymmärrä.

    • Anonyymi

      Ihanko VIIKOKSI bannattiin? 😉

      Monia oikeistolaisia, ei- vasemmistolaisia ja konservatiivisia ryhmiä ja henkilöitä on bannattu PYSYVÄSTI!

      Että selkaista tasapuolisuutta ja oikeudenmukaisuutta...

    • Anonyymi

      Sosiaalisen median alustat joutuvat rajoittamaan rikollisten ja viharyhmien toimintaa etteivät itse joutuisi syytteeseen.

      Äärifeministit ovat viharyhmistä pahimpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      544
      6786
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      320
      2530
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1994
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1206
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1138
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1118
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      83
      956
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      929
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      915
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      41
      802
    Aihe