Huomasin kun ulkona lenkillä, hain lehet postiloovasta niin kokeilin maskia, sehän oli hyvä kun on pakanen, ei ota henkeen tuo pakanen niin, tosi hyvä keksintö tuo maski, sisällä otan sen pois ja pistän sen naulakkoon roikkuun. Ei kuulkaa noita maskeja tarvi peliätä, ter, Tino.
Maskithan on hyviä.
Anonyymi
2293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Vielä kun laitat kirurgin maskin päälle kangasmaskin niin on vieläkin lämpimämpää.
Kerrospukeutumista.
Sehän vastaa sitten jo ff2 maskia,hyvä neuvo.
Joo, hyvä ja tehokas on maski. Rillit on niin huurussa, ettei kaupassa näe edes hintoja ja sitten ostelee mitä sattuu.
Kaupoissa pitäisi olla tuoleja, joissa tuleva asiakas voisi istuskella ja varttua, koska huurre linsseistä katoaa.
Ja pitääkö kangasmaskit todella pestä ja keittää jokaikisen käytön jälkeen? Eikö se vaarallinen virus tartu muihin vaatteisiin ollenkaan, eikö edes lapasiin ja pipoon?
Kaupasta kun istahtaa Mersuun niin laittaa puhaltimen kolomoselle jo lävähtää
virus takalasiin kualiaaks. t Terno
Pölyisissä töissä kannattaa käyttää näitä koronamaskeja, sillä oikeat suojamaskit ovat hankalat hengittää. Ja voi vaihdella niitä useammin, koska ovat senverran halvempia.
Tuo oli kyllä paras! 🤗 Itse aikoinaan töissä (kemian prosessinhoitajana) jouduin useasti käyttämään moottorimaskia.
Ihan vain sen takia, kun muuten ei saanut tarpeeksi happea.🙃
>Simiti<
Maskin voi laittaa Merssun nokallekin, W123 mallisa oli vetoketjullinen!
Maskit on erityisen hyviä auton sisällä, haha :'D
No nyt ei kangasmaskeja suositellakaan enää. Pitää olla joku kalliinpi maskimalli, niin ei sairastu itse eikä naapuri.
Pitääkö sitä kaikesta aina laskia leikkiä? Nehän sanoo, että pakasilma ei ole terveellistä ja tuo maski estää sen pääsymistä keuhkohin, Minä haen nykysin postitki, ja vielä käyn laittamassa auton käyntiin ja lämpeään, kun lähetään kylille, että akan ei tarvi mennä kylmään autoon, emäntä sano että mun kipiä selkä tarvii liikuntaa. Ter, Tino.
On ne hyviä varsinkin käytetyt maskit sinapilla ja ketsupilla
Ennenhän astmaatikot pitivät niitä pakkasella. Nyt juoniakseen eivät muka voi pitää ollenkaan.
Niin on, mutta silmälasit tuppaa huurtua.
Ketkä ne?
Eikös silmälasiliikkeistä saa jotain ainetta, joka estää huurtumisen? Kannattaa ottaa selvää netissä.
Tino kuule, nyt on tullu semmone ett pitäis maski deskinifioida saunasa.
Mut älä kumminkaan tuon Boratin tyyliin, voi tulla hybridi suupieleen.
Miranda ei tykkäis. t Terno
Saako selästä vielä eläkettä nykyään? Muuten vaan kyselisin?
Allani Tukholmasa saa pensioonin Systembolaget Rinkebyn Försäkningbyroon
Stiftelsetin kautta kun sille kävi olycka Systemin ovella, rappuralli märkänä
aamukasteesta ja Allani keskelle poutia selälleen.
Allan med ambulansen till Karolinska hospitalen och pension.
Systeemistä saa Allani eläkkeen! t Terno
Ei taida ihan huono eläke ollakaan!
Eläkeyhtiö Ilmarisen mukaan joka toinen eläkeläinen pitää eläkettä pienenä.
Allan ei olekaan joka toinen, Allanilla on hyvä pensiooni. t Terno