siis samasta kanavasta kuin paska? Joskus näkee munien pinnassa ruikkua..
Tuleeko muna kanan peräsuolesta
38
2634
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mutta Vihervasuri tulee. Kun syntyy sitä kautta niin tulee Vihervasuriks
- Anonyymi
Miksi laittaa suuhunsa sellaista mitä toinen vääntää perseestään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi laittaa suuhunsa sellaista mitä toinen vääntää perseestään.
Pitää kysyä vaimolta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi laittaa suuhunsa sellaista mitä toinen vääntää perseestään.
Vihreät himoitsevat sitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi laittaa suuhunsa sellaista mitä toinen vääntää perseestään.
Kuka ny vihervasurin suuhunsa laittaisi. Yök.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi laittaa suuhunsa sellaista mitä toinen vääntää perseestään.
Eihän se ole pakko. Kuka pakottaa? Ja miksi kukaan söisi sellaistakaan, mitä toinen on pitänyt koko elämänsä suussaan? Jotkut syö lehmän tai sian kieltä.
- Anonyymi
Olen siinä käsityksessä, että samasta reiästä tulee molemmat.
- Anonyymi
Kyllä tulee, kanalla on vain yksi reikä siellä ala-/takapäässä.
- Anonyymi
Mitä silloin tehdään kun näytetään mistä kana kusee?
- Anonyymi
Olipa kysmys, päivän vaikein ehkä?
Oliko kysyjä alle vai yli 4.vuotias leikkikoululainen?
Vai uusavuton äitsykkäkö se kyselee, kun oma koulunkäynti -aika meni tinnerin haisteluun?
>O >O >O- Anonyymi
Alle kouluikäinenkin osaa kirjoittaa 4-vuotias; retardi ehkä "4.vuotias"...voi vitsi :D.
- Anonyymi
Eiköhän aina naarailla ole naaraan elimet, ja uroksella uroksen...
- Anonyymi
kuinka kukko tekee temput
- Anonyymi
Kanalla on ns. yhteissuoli. Ts. kananmunan reitti munasarjoista kohdun kautta johtaa peräsuoleen.
- Anonyymi
Kiitos asiallisesta vastauksesta :).
- Anonyymi
Tuleehan ihminenkin kusiputken kautta lähes.
- Anonyymi
Täytyy kysyä Anderssonilta tuokin kysymys...
- Anonyymi
Aloittaja lienee sotkenut munat ja somalit
- Anonyymi
😂 😂 😂
- Anonyymi
En tiedä, mutta oma munani tulee joskus poikaystäväni peräsuoIesta. Sitä ennen se tosin on mennyt sinne. Poikakaverini ei siis muni munia 😂 😂 😂
- Anonyymi
Juu olen 4-vuotias besserwisser ja tuleva *uora kuten on äitikin! Jee kiva!
- Anonyymi
Tätä aihetta ei olisi kunnallisvaalien alla ottaa ikinä esille sillä persut alkavat miettimään asiaa ja huomaavat kananmunan olevan yhtä iso kuin heidän pilinsä joten kanat eivät saa enää hetken rauhaa.🐔🏃🐣
- Anonyymi
Mahtaa siellä demareissa rasittaa jo etukäteen tieto että persut pyyhkii demukoilla_persettään kunnallisvaalien jälkeen ku jokaiseen aloitukseen komukat heittää vastauksiin persuja.
- Anonyymi
Demari-Sanna synnytti lapsen jolla oli omituiset hampaat ja hevosen pää.
- Anonyymi
Hirveetä riistoa munittaa kanaa joka päivä. Miten te saatte...kauheita eläinrääkkääjiä.
- Anonyymi
Mie oun Vihreäliittolainen enkä syö kananmunnoo joka on meitille evakolle tuntematon käsite.
Myö kauniissa Karjalassa syötiin vuan piäasssiis ruohoa eli orraita ja perunanvarsia ja hyvin kasvoimme, miullakkii kaaniin viärät siäret mutta niin vuan ooun köyhhyystutkija tohtor ja puhheenjohtaja ja mieskii on pauloissa!
Tulkkaa peräs! - Anonyymi
Yhden muna-askin munat lienevät usein yhden tai kahden kanan munimia, koska kai samasta pesästä kerätään useampia munia kerrallaan.
Tapanani on availla kananmuna-askeja kaupassa tarkistaakseni niiden puhtausasteen. Tavallisesti löytyy useita askeja, joissa lähes kaikki munat ovat kananpaskan ja -kusen peitossa, kunnes sitten löytyy lopulta aski jossa munat ovat puhtaita.
Kanojen ruokavaliossa olisi varmaan parannettavaa, ettei olisi koko ajan vatsa ruikulla. - Anonyymi
Tulee. Vasta hiljattain opin sellaisen asian, että linnuilla kusi ja paska tulevat ulos yhteisestä reiästä.
- Anonyymi
Kananmuna on tavallaan kuukautisvuotoa kanalla. Munasolu alkaa kehittyä jo munasarjoissa ja kohtuun saapuessa se saa kuoret. Jos kukko kiksauttaa kanaa, niin munat ennen kuorta saa siittiön ja hedelmöittyy.
- Anonyymi
Eiks ne muni niitä päivittäin? Ihailtavan nopeaa toimintaa.
- Anonyymi
Ihminenkin tulee munasta
Kysy vaikka Marinilta ja uudeltavirralta - Anonyymi
En tiedä, mutta oma tulee vaimon
- Anonyymi
Minkätakia marin on vaivasen näkköinen?
Eikö hää saa munnoo Räikköseltä.
- Anonyymi
Kumpi oli ensin?
MUNA vai Anne Cockhawk (munaa haukkaamassa)- Anonyymi
On siinä luojalla ollut hyvä ja viisas suunnitelma ja sitten toteutus tuon ihanan kanan luodessaan. Joka munii ruskeitakin munia, jonka kuosen sisäpinta on lähes valkoinen. Saa sitä ihmetellä, että miten se kanarukka pystyy maalaamaan ruskealla kuoren ulkopinnan ja sisäpinnan valkoisella. On ne munat vaan niin hyviä ja terveellisiä syödä ja juoda. Aamulla kolme raakaa munaa ja päälle lautasellinen kaurapuuroa, niin on hyvä ateria päivän aloitukseen.
- Anonyymi
https://yle.fi/a/20-115403
Tuolla sitä on selvitetty
Aika sottaista puhaa on Kanojen ja Kukkojen munan hedelmöittäminen
Kukko tarvitaan jos halutaan Kananpoikia.
Kana munii 1 munan päivässä ja ilman Kukkoa siitä ei poikasta synny
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3682859SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662294Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661602- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021029Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li9946- 39821