BRITANNIAN pääministeri Boris Johnson on vaatinut EU:lta ”nopeita toimia” jännitteiden lieventämiseksi Pohjois-Irlannissa, kertoo Britannian yleisradio BBC.
Tavaraliikenteen tarkastukset Pohjois-Irlannin satamissa keskeytettiin tiistaina, koska satamatyöntekijöitä oli uhattu. EU-komissio ilmoitti eilen, että se on kehottanut työntekijöitä lopettamaan työskentelyn väliaikaisesti turvallisuushuolien vuoksi.
Britannian hallitus kirjelmöi keskiviikon vastaisena yönä EU-komissiolle ja pyysi väliaikaisesti kevennyksiä tarkastuksiin, kertoo uutistoimisto Reuters.
BBC:n mukaan Britannia pyytää armonajan pidentämistä kolmesta kuukaudesta kolmeen vuoteen eli 2023 asti, jotta brexit-sopimuksen vaikutukset Pohjois-Irlannille olisivat mahdollisimman vähäiset.
POHJOIS-IRLANNIN satamissa on otettu käyttöön tavaraliikenteen tarkastuksia sen jälkeen kun Britannia irtautui EU:sta lopullisesti siirtymäajan päätyttyä vuodenvaihteessa.
Sopimuksen mukaan Britanniasta Pohjois-Irlantiin menevät hyödykkeet tarkistetaan ja tulliselvitetään, koska Pohjois-Irlannilla on maaraja Irlannin kanssa.
Irlanti kuuluu EU:hun ja Pohjois-Irlanti Britanniaan, mutta niiden välisen rajan avoimuus on taattu vuoden 1998 sopimuksessa rauhan säilyttämiseksi Pohjois-Irlannissa.
Käytännössä tarkastukset ovat johtaneet tavaraliikenteen viivästyksiin ja joissakin tapauksissa myös Britanniasta tuotavien päivittäistavaroiden kaupan keskeytyksiin.
Brexitin ihanuus paljastuu pätkittäin!
Anonyymi
3
50
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä on taas todistus brexitin kuvitellusta ihanuudesta.
Mikä se hyöty tästäkin touhusta on aiempaan verrattuna?- Anonyymi
Kyse on arvovalinnoista.
Jos raha on kaikki kaikessa, niin sitten varmaankin kannattaa olla osa EU:a (Saksaa).
Jos taas arvostaa itsenäisyyttä j demokratiaa enemmän kuin rahaa, niin ei kannata olla osa EU:a (Saksaa).
- Anonyymi
Pian salakuljetus alkaa kukoistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.35411743Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko413527- 793096
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1122848- 932710
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam572566Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592466Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752334- 451501
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151488