BRITANNIAN pääministeri Boris Johnson on vaatinut EU:lta ”nopeita toimia” jännitteiden lieventämiseksi Pohjois-Irlannissa, kertoo Britannian yleisradio BBC.
Tavaraliikenteen tarkastukset Pohjois-Irlannin satamissa keskeytettiin tiistaina, koska satamatyöntekijöitä oli uhattu. EU-komissio ilmoitti eilen, että se on kehottanut työntekijöitä lopettamaan työskentelyn väliaikaisesti turvallisuushuolien vuoksi.
Britannian hallitus kirjelmöi keskiviikon vastaisena yönä EU-komissiolle ja pyysi väliaikaisesti kevennyksiä tarkastuksiin, kertoo uutistoimisto Reuters.
BBC:n mukaan Britannia pyytää armonajan pidentämistä kolmesta kuukaudesta kolmeen vuoteen eli 2023 asti, jotta brexit-sopimuksen vaikutukset Pohjois-Irlannille olisivat mahdollisimman vähäiset.
POHJOIS-IRLANNIN satamissa on otettu käyttöön tavaraliikenteen tarkastuksia sen jälkeen kun Britannia irtautui EU:sta lopullisesti siirtymäajan päätyttyä vuodenvaihteessa.
Sopimuksen mukaan Britanniasta Pohjois-Irlantiin menevät hyödykkeet tarkistetaan ja tulliselvitetään, koska Pohjois-Irlannilla on maaraja Irlannin kanssa.
Irlanti kuuluu EU:hun ja Pohjois-Irlanti Britanniaan, mutta niiden välisen rajan avoimuus on taattu vuoden 1998 sopimuksessa rauhan säilyttämiseksi Pohjois-Irlannissa.
Käytännössä tarkastukset ovat johtaneet tavaraliikenteen viivästyksiin ja joissakin tapauksissa myös Britanniasta tuotavien päivittäistavaroiden kaupan keskeytyksiin.
Brexitin ihanuus paljastuu pätkittäin!
Anonyymi
3
67
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä on taas todistus brexitin kuvitellusta ihanuudesta.
Mikä se hyöty tästäkin touhusta on aiempaan verrattuna?- Anonyymi
Kyse on arvovalinnoista.
Jos raha on kaikki kaikessa, niin sitten varmaankin kannattaa olla osa EU:a (Saksaa).
Jos taas arvostaa itsenäisyyttä j demokratiaa enemmän kuin rahaa, niin ei kannata olla osa EU:a (Saksaa).
- Anonyymi
Pian salakuljetus alkaa kukoistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää372178Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73905
- 27899