Viestejä tuonpuoleisesta

Anonyymi

Olen aamuisin joskus katsellut ohjelmaa Viestejä tuonpuoleisesta, jossa New Yorkilainen nainen viestittää lohduttavia viestejä omaisensa menettäneille ihmisille. Ihmiset itkevät ja naisen viestit tuovat heille suurta lohtua. Mutta mikä tämän ohjelman suhde on luterilaisuuteen? Pappihan harvoin sanoo saarnaspöntöstä, että sen ja sen omaisella ei ole mitään hätää ja kaikki on hyvin.
Ovatko tällaiset ohjelmat siis luterilaisuuden mukaisia? Miksi joku meedio ei voi toivotella lohtua omaisille? Mihin ihmisen sielu siis luterilaisuuden mukaan oikein joutuu kuoltuaan? Onko se sellaisessa tilassa, että voi ottaa yhteyttä? Vai onko se jo taivaassa Jumalan luona? Vai missä se oikein on?

15

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      << Mihin ihmisen sielu siis luterilaisuuden mukaan oikein joutuu kuoltuaan? <<

      Pyhä henki leikkaa sen irti, koska se Paavalin opin mukaan on Jumalalle vasten mielinen. Sitten siunataan kuoltua maaksi maatumaan, jonka jälkeen odotetaan ylösnousemusta. Oletettavasti opin mukaan sitten sieltä haudoista nousee zombieita, koska ei ole sielua. Ja parempihan se siellä haudassa on olla odottelemassa fyysistä ylösnousemusta, jos ei ole sielua/tietoisuutta.

    • Anonyymi

      <<Vai onko se jo taivaassa Jumalan luona?<<

      Ja taas tämä!!! Ei kristinuskossa ole taivasta, johon mennään, eikä mennä Jumalan luokse - Jumalahan on tässä uhrilahjana, voi hyvänen aika. Siinä mennään Paavalin lupaamiin tuleliekkeihin tuon fyysisen ylösnousemuksen jälkeen, siis helvettiin.

      Joka rakentaa Paavalin peustalle (syntioppi), niin Raamatun mukaan loppu on tällainen:

      1.Kor. <<3:12 Mutta jos joku rakentaa tälle perustukselle, rakensipa kullasta, hopeasta, jalokivistä, puusta, heinistä tai oljista, niin kunkin teko on tuleva näkyviin; sillä sen on saattava ilmi se päivä, joka tulessa ilmestyy, ja tuli on koetteleva, minkälainen kunkin teko on.<<

      Kai te nyt edes joskus olette olleet hautajaisissa ja kuuleet, kun pappi siunaa kuolleen ihmisen maaksi maatumaan, eikä sielua millekään taivasmatkalle?!

      • Anonyymi

        <<minkälainen kunkin teko on<<

        Ja kunkin uskovaisen teko on sellainen, että tuli palvottua saatanaa tosi Jumalan uhrilahjalla, joten sijoituspaikka on takuuvarmasti myös helvetissä, kuten tulenliekeistä näkyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        <<minkälainen kunkin teko on<<

        Ja kunkin uskovaisen teko on sellainen, että tuli palvottua saatanaa tosi Jumalan uhrilahjalla, joten sijoituspaikka on takuuvarmasti myös helvetissä, kuten tulenliekeistä näkyy.

        Ja jälleen todisteena Augsburgin tunnustus, luterilaisuuden tärkein tunnustus:

        << ...KRISTUS OLI tosi ihminen ja TOSI JUMALA, sillä hänen jumalallinen ja inhimillinen persoonansa olivat erottamattomasti yhtyneet. HÄNET RISTIINNAULITTIIN, JOTTA HÄN OLISI UHRI niin perisynnin kuin kaikkien muidenkin syntien tähden ja että hän SOVITTAISI JUMALAN VIHAN.<<

        Tässä on jälleen VIHA -sana, kuten Lutherin referaatissa ja vihainen Jumala on VT:n Jahve (taustoiltaan saatana), jolle Jeesus Kristuksena oli tosi JUMALA UHRILAHJA (Paavalin sanoin Raamatusta pääsiäisen teurastettu lammas), koska tämä määräsi ihmeidentekijän tapettavaksi ja näin Jeesus verellään teki uuden liiton uskovaislle Jahven kanssa, jota Jahvea itse vastusti.


      • Anonyymi

        "maasta olet sinä tullut ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman, Jeesus Kristus on sinut viimeisenä päivänä herättävä"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "maasta olet sinä tullut ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman, Jeesus Kristus on sinut viimeisenä päivänä herättävä"

        "maasta olet sinä tullut ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman, Jeesus Kristus on sinut viimeisenä päivänä herättävä"

        Miksi sitten on henkiä jotka kulkevat ja elävät keskuudessamme?
        Niin paljon heitä on.
        Ruumis muuttuu maaksi mutta henki nousee heti,kun kuolet.


    • Anonyymi

      En tiedä, että miksi juuri kysyt luterilaisuuden kannalta tätä asiaa, mutta jo vuosikymmeniä sitten luin norjalaisen, tieteellisen tutkimuksen, jossa perehdyttiin kaikkiin mahdollisiin - silloin - ajateltuihin aistien ulkopuolisiin ilmiöihin, jotka tänä päivänä useat ovat jo tieteen tuntemia ilmiöitä, ja tutkimuksen lopputuloksena todettiin kaikista todenmukaisimmaksi meedioiden toiminta. Tutkimuksessa poistettiin jopa yleisön joukosta telepatian mahdollisuus. He todella olivat yhteydessä tutkimuksen mukaan kuolleisiin henkilöihin.

    • Anonyymi

      Henkimaailma on totta. Mitään jumalaa ja jeesusta siellä ei ole saatikka helvettiä sarvipääisäntineen. Edesmenneisiin omaisiin on mahdollista saada yhtrys esim meedion kautta. Ei ole kokemusta mutta olen lukenut rajatiedon kirjallisuutta.
      Unessa tosin on kuolleet tuttavat ilmestynert, viimeksi äitini aikoja sitten edesmennyt sisko. Kysyin häneltä unessa että onko siellä jeesus ja jumala. Hän pudisti päätään ja nauroi makeasti. Hän oli eläessään uskossa oleva.

      • Anonyymi

        Henkimaailma on totta. Mitään jumalaa ja jeesusta siellä ei ole ..
        He ovat kuolleet,he eivät tiedä sen enempää,kuin me elävät.
        He ovat siirtymä tyhjässä tilassa,kunnes jatkavat matkaansa.
        Unet on aina unia ja ne ei ole luotettavia,
        Luuletko että Äitisi ja hänen siskonsa tietäisivät vielä jos kanttuvei,minne on matka?
        Tuo ei oe totta,he ovat välimaailmassa vasta.
        He luulevat,että tämä on tässä mutta ei ole.
        Matka jatkuu..
        Koska se on Jumalan luoma!


    • Anonyymi

      Mistä sä tiedät valehteleeko se meedio

      • Anonyymi

        Ei mikään. voi estää väittämästä meediota valehtelijaksi
        On kuitenkin asioita joita ei tiedä muut kuin *henki* kunnes ne tarkistetaan. Siinä se.


    • Anonyymi

      Tietyt henget matkivat niillä on samanlainen ääni kuin kuolleella henkilöllä ja tietävät hänen elämänsä varsin tarkkaan.

    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan kuka on Suvi Teräsniskan julkisuudessa mainitsema meedio joka tiesi Pekasta?

    • Anonyymi

      Raamatussahan sanotaan, että henkimaailma on tosi juttu. Tosin myös varoitetaan ottamasta henkien manaamisesta.
      Kannattaa vain uskoa Jeesukseen ja antaa henkimaailman olla näin tässä ajassa elävänä. Siitä tuskin seuraa mitään hyvää että kokeilee yhteydenottoa.

    • Anonyymi

      Sielun henkinen kehitystason määrää sielun olotilan tuonpuoleisessa. Terroristi tappaja on aivan alimmilla astraalimaailmaan tasolla ja inkarnoituu aika pian
      Hän on ns. Nuori sielu. Vanhat sielut viipyvät pitempään jopa tuhatkin vuotta. Tosi vanhat sielut ovat päässeet jälleen syntymisen pakosta ja heistä monet ovat valkoisen veljeskunnan jäseniä
      .

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      163
      4593
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3292
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      112
      2874
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      155
      2865
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      2815
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      45
      2175
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2077
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      51
      1396
    Aihe