Ihmettelen oikeasti mistä kummasta mahtaa johtua se, kun poden lähes jatkuvasti jotain flunssan poikasta.
Tilanne paranee heti kun lepäilen kotona useamman päivän, olotilasta tulee jokseenkin hyvä.
Heti kun käyn jossain niin että rasitun fyysisesti ( ei tarvitse olla kuin kauppareissu ) , tulee jälkeenpäin aivan flunssainen olo. Se kestää useamman päivän.
Joka kerta tulee yskää, hengitystieoireita, väsymystä, kuumeinen tunne vaikka kuume ei nouse. Päinvastoin aina kun alan palella väsyneenä, menee alilämmön puolelle, usein alle 35:n asteen.
Ja huonoina päivinä näkökin heittelee, eli ollessani pirteämpi näkö toimii paremmin.
Eikä tämä ole ainoastaan korona-ajan ongelma, vaan on ollut jo useamman vuoden ajan.
Lääkärit eivät ota asiaan kantaa, koska normi verikokeet ovat aina kunnossa.
Ja yleensäkin lääkäriin mennessä tuntuu, ettei saa olla kuin yksi vaiva/käynti.
Osaako kukaan neuvoa, onko tällaisessa tilanteessa mahdollista tehdä mitään ? yksinään kun on aika voimaton, omahoito ei riitä.
Kummallinen kierre
7
120
Vastaukset
- Anonyymi
Korona-aikaan tuskin tutkimuksiin pääset. Asenne on, että koronatestiin, jos testi on negatiivinen, on terve kaikkien asioiden suhteen.
Sinun kannattaa olla nyt erityisen varovainen. Todennäköisesti olet erityisessä riskissä myös koronan suhteen, koska olet muutenkin infektioherkkä.
Omaisellani infektioherkkyys johtuu liian matalasta valkosoluarvosta. Hän saa saman tyyppisiä oireita kuin sinä.
Nykyinen lääketiede ei tiedä alkuunkaan kaikkea kaikesta. Tiedän ihmisillä olleen esim. pitkäaikaista pientä kuumetta, eikä mitään selittävää ole löydetty.
Itse en ainakaan keksi, mitä voisit tehdä tai miten saada apua julkisen terveydenhuollon puolella. Yksityisellä kulut nousevat todennäköisesti pilviin, mutta siellä voitaisiin tehdä enemmän tutkimuksia. Voit toki varata ajan jollekin yksityiselle infektiotautien lääkärille. Pelkkä yksi käynti sinua tuskin vielä vie konkurssiin, ja ainakin saat lisää tietoa.
Oma paras ehdotukseni on yrittää välttää ihmisiä kunnes korona-aika on ohi. - Anonyymi
Ap täällä taas.
Kenties jotain tulehdusperäistä on, koska taasen huomasin että tulehduskipulääke parantaa oloa useammaksi tunniksi.
Itse asiassa olen monisairaaksi luokiteltu jo nyt, useampikin diagnoosi on olemassa.
Jonkin verran olen kyllä liikkunut nyt korona-aikaankin, tosin paljon varovaisemmin kuin normaalisti.
Se on ongelmana tässä asiassa, kun ei uskota ettei kaikki ole kunnossa, vaikka kuinka puhuisin siitä kuinka kärsin oireistani. Koska tavallisimmat verikokeet ovat kunnossa.
Huvittaa sekin, kun lääkärillä käynti kestää n. 10-20 minuuttia, ja sen perusteella kirjoittavat " hyvä yleiskunto/-vointi ".
Seuraisivat jokapäiväistä elämääni, niin voisivat olla eri mieltä, niin ovat kaikki nekin jotka minut tuntevat.
Ja olen oikeasti sen verran köyhä, etten yksityiselle mene ihan noin vain, edes sitä yhtä kertaa. - Anonyymi
Kannattaa ottaa valkosipuli ruokavalioon mukaan. Sillä on aikamoinen vaikutus flunssaoireiden vähenemiseen kun syö sitä päivittäin. Ja se haju mikä siitä tulee katoaa kun syö valkosipulia tarpeeksi kauan. Tuossa on hyvä video valkosipulista ja sen terveysvaikutuksista youtu.be/1794R8U6GjY
- Anonyymi
Ap taas.
On tullut kyllä valkosipulitkin kokeiltua, ja monia muitakin konsteja.
Kun tauti ei lähde, niin se ei lähde. On vain kärsittävä, vaikka ajoittain olen kitumiseksikin jo tätä kutsunut.
- Anonyymi
Oiskohan sinulla heikko immuunipuolustus? Vitamiineja pitäisi saada, siis muutenkin, mutta varsinkin jos flunssan kaltaisia oireita on. Vitamiinit c ja d ainakin parantaa vastustuskykyä, samoin ilmeisesti a. Ja sinkki. Siinäpä ne.
- Anonyymi
Se on tiedossa, että mulla on huono vastustuskyky.
Kolme eri lääkäriä on sen mulle sanonut, mutta ketään ei kiinnosta selvittää, miksi se on huono.
Itse sitä on äärettömän vaikea edes yrittää alkaa selvittää. Että se siitä.
- Anonyymi
osta antiwiriä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1685514Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta393787Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493048Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582826Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten872663Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava282658Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712376Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1751927