Valtiopäivien avajaisiin kuuluu jumalanpalvelus, mikä (sekin) luonnollisesti raivostuttaa vapareita. Vaparithan raivoilevat kaikesta mahdollisesta ja väliin mahdottomastakin.
Muutamana viime vuotena vaparit ovat yrittäneet järjestää kirkonmenojen ajaksi jotain omaa liturgiaansa. Kansanedustajia on ymmärrettävästi ollut varsin olematon määrä. Tänä vuonna vaparien turha tilaisuus jätettiinkin kokonaan järjestämättä.
Kirkonmenot sen sijaan järjestettiin tänäkin vuonna. Kysehän on vuosisatoja jatkuneesta perinteestä.
Valtiopäivien avajaiset: vaparitilaisuutta ei enää järjestetty
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaa-ajattelu menee selkeästi alaspäin kaikilla rintamilla.
- Anonyymi
Kyllä. Aika on ajanut vapaa-ajattelun ohi. Nuori sukupolvi on fiksumpaa eikä ole vaparien valheiden vietävissä. Vanha polvi poistuu ajallaan ja vapaa-ajattelu heidän mukanaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä. Aika on ajanut vapaa-ajattelun ohi. Nuori sukupolvi on fiksumpaa eikä ole vaparien valheiden vietävissä. Vanha polvi poistuu ajallaan ja vapaa-ajattelu heidän mukanaan.
Mitä tarjoat tilalle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarjoat tilalle?
Ei tarvita mitään kilpailevia liturgioita.
- Anonyymi
Hyvä, ettei vaparien turhaa tilaisuutta järjestetty. Kukaan ei jää kaipaamaan.
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijain liitto ja Humanistiliitto ovat jatkossakin järjestämässä tunnustuksetonta humanistista tilaisuutta ennen valtiopäivien avajaisia.
- Anonyymi
Kai järjestätte sen Viidennellä linjalla haisevassa kellarissanne? Järjestäähän kirkkokin tilaisuutensa omissa tiloissaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai järjestätte sen Viidennellä linjalla haisevassa kellarissanne? Järjestäähän kirkkokin tilaisuutensa omissa tiloissaan.
Ylempää selviää, että vaparit aikovat pumpata valtiolta rahojen lisäksi tilatkin. Aivan törkeää vedätystä. Miksi vaparit vaativat itselleen etuoikeuksia?
- Anonyymi
Jumalanpalvelus ja avajaiset olivat etätilaisuuksia. Vaparihölinät deletoitiin kokonaan. Fiksua.
- Anonyymi
Toivottavasti tämä ennakoi sitä, ettei moisilla turhuuksilla enää raskauteta valtiopäiviä.
- Anonyymi
Vaparipropaganda ei kuulu eduskuntaan.
- Anonyymi
Mutta uskonnollinen propaganda kuuluu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta uskonnollinen propaganda kuuluu?
Uskontoa harjoitettiin kirkossa, ei eduskunnassa. Vaparit voivat pitää tilaisuuksia omissa tiloissaan, mutta eduskunnan tiloihin eiole tunkemista.
- Anonyymi
Ministeri osallistui tänään piispanvihkimykseen. Vaparitilaisuus deletoitiin.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242625Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään382282Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621288Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991211- 41976
- 42957
- 75842
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh71808Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92751