Vasurihallitus olisi yhtenään muuttamassa sitä jos ei olisi lahjomatonta oppositiota estämässä sitä.
Navalnyi-juttu on jo toinen kerta missä Marin olisi halunnut muuttaa perustuslakia, ja nyt niin että pääministeri - eli Marin itse - hoitaisi koko ulkopolitiikan kokonaan.
Kolmanneksi myös kunnallisvaalit olisi siirretty ties kuinka kauas tulevaisuuteen jos Marin olisi saanut päättää.
Jos persut eivät olisi niin iso puolue, ties kuinka monta kertaa Marin olisi jo perustuslakia muuttanut. Kokkarit olisi kyllä saanut monenkin asian taakse, mutta ei persuja.
Tässä nähdään, että kun puolue on riittävän iso, pystyy se vaikuttaman oppositiossakin. Ainakin se pystyy estämään perustuslakien muuttamisen ja vallananastuksen.
Hyvä että persut pitävät kiinni perustuslain koskemattomuudesta
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Perussuomalaiset eivät voi harjoittaa haluamaansa politiikkaa, koska kansainväliset sopimukset ja perustuslaki estävät sen."
-Teuvo Hakkarainen. - Anonyymi
Perustuslakia ne kuitenkin ovat puolustaneet tämän hallituskauden aikana.
Ei ole ainuttakaan hallitusta, joka olisi näin monta kertaa yrittänyt muuttaa perustuslakia kuin tämä hallitus. Onneksi persuilla on laaja, lisääntyvä kannatus ja näin ne pystyvät oppositiossa estämään perustuslain haitalliset muutokset.
Ja kansainväliset sopimukset.... ei niitä noudata vihervasemmistokaan. Lisäilevät sinne sellaisia velvollisuuksia joita ei mailla ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771