Nousun edellisistä kuntavaaleista. Historiallisen suuri nousu.
Yle gallup lupaa persuille yli 10 prosenttiyksikön
Anonyymi
28<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Muistamme että oli kyseessä kyntavaaligallup.
Esimerkiksi tämän ylen kuntavaaligallupin kolmantena oleva kokoomus on häviämässä verrattuna edellisiin kuntavaaleihin kun taas perussuomalaisten on saamassa yli 10 prosenttiyksikön nousun.
Ja kun muistamme että ylen toimittajat ovat pitkälle punavihreitä, gallup ei ole tämän parempi perussuomalaisille. Ainoastaan 10 prosenttia edellisistä kuntavaaleista. Perussuomalaisten todellinen kannatus on 25-30 prosenttiyksikköä.
Ele menettää verorahoilla luodun kuplan 500 miljoonaa vuodessa ja leikataan vain uutislähetyksiin.
Se todellakin yle on vihervasemmiston äänitorvi.
Jos perussuomalaiset saa todellakin kuntavaaleissa 10 prosenttia enemmän kannatusta kuin edellisissä kuntavaaleissa, se on todella historiallista.
Mitä se merkitsee käytännössä perussuomalaiset rohmuavat melkoisen osan kuntapaikoista
Tämän hallituksen epäonnistunut politiikka näköjään vaikuttaa äänestystulos Keen vaikka se yritetään kieltää.
Ei mitenkään koska kuntakeput pitää huolen siitä, että kunnissa hyvävelijärjestöillä pysyy enemmistön asema huolimatta siitä, mitä kannatusmittaukset kertoo. Tarkoittaa sitä, että kepulaiset jotka ovat selkänsä kääntäneet hallituksen kepulaisille äänestää kuntavaaleissa kilttinä tyttönä ja poikana kepua kuten aina ennenkin.
Onhan se nyt ihan varma että kannatusmittaus toimi sellaisena herätyksenä kepulaisille että ne pitävät huolen siitä, ettei sukupolvien aikainen kepuvalta lipsu persujen käsiin. Huolimatta Halla-ahon viestistä kuinka hallituskepuihin k..rpiintyneiden kepujen pitää äänestää persua hallituksen kaatamiseksi jossa kepulaiset ovat vihreiden apupuolue.
Paljolti kepulta. Kepu teki virheen kun lähti vihervasemmiston hallituksen apupuolueeksi.
Sekös meitä äärivasemmistossa kismittää.
Ei saa. Riittää kun katsoo meidän kunnan persujen ehdokaslistaa. Haalittu törpöt, änkyrät ja kylähullut listalle. Kukaan ei niitä äänestä. Porukat naureskelevat näille selän takana ja markettien kulmilla käyvät höynäyttämässä. Ne menee aina halpaan, lukevat olevansa suuriakin politiikkoja!
Matutko ne käy niitä nurkan takana..
Ei meillä ole mitään matuja. Koululaisetkin näy näille persuille naureskelemassa. Pitävät pilkkanaan. Mutta persut ei huomaa.
Lisäksi kepuilla on vanha tapa harjoittaa PELIN POLITIIKKAA nimenomaan pienissä kunnissa, peipataan hämärillä sopimuksilla perussuomalaiset ulos neuvotteluista
Kuntavaalien suurimmat puolueet ovat vanhat tutut, demarit, keskusta ja kokoomus.
Ei tarvitse kuin jokaisen katsoa sitä oman kuntansa vaalilistaa. Ne osaajat/puuttui täysin persujen listoilta. Persuihin kerääntyneet taas ne änkyrät, kylähullut ja muut hönöt.
Kuka tahansa perussuomalaisten ehdokas on meille suomalaisille parempi kuin muut.
Hyvä perussuomalaiset!!!
Tuskin se lupaus on, oisko kuitenkin ennuste?
Haastaako persut YLE:n oikeuteen, jos "lupaus" ei toteudu?
Älkää persut nuolaisko, ennen kuin tipahdatte.
Veikkaan, että taas menee persuilta reisille. Varsinkin kun katsoo niitä meidän kunnan persuja! Ei tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa!
Hienoa
Mitä järkeä on äänestää noita kylähulluja valtuustoon! Ei siis persuja mihinkään. Pelkkää harmia jo kuluvalla kaudella.
Aloitus+oli+melko+vaatimattomasti+muotoiltu+SILLÄ+totuushan+on+että+YLE:n+gallup+näyttää+Persuille+noin+100%:n+kannatuksen+kasvua+verrattuna+edellisiin+kuntavaaleihin!
https://vaalit.yle.fi/tulospalvelu/kv2017
Heh,+heh!+Vaaleihin+on+vielä+aikaa.+Persut+ei+ikinä+saa+tuollaista+18%+kannatusta.+Mitä+järkeä+olisi+äänestää+noita+persujen+kylähulluja+valtuustoihin?+Sillä+ei+edistetä+mitään+kuntalaisten+etua,+jos+valtuustoissa+öyhöttää+joku+puoliksi+alkoholisoitunut+lähes+lukutaidoton+persu.
Todennäköisesti perussuomalaiset ykköseksi kuntavaaleissa.