Sputnik V valmistus Suomeen?

Vektorirokotteista parhaimman ja ikä-luokittain laajimman suojatehon antava rokote vaikuttaisi olevan tuo venäläisten Sputnik V (n. 92 prosenttia) ?

Harmi että venäläiset eivät alussa testanneet rokotettaan riittävän laajasti länsimaisten viranomaisten vaatimilla tavoilla.

Ovatko venäläiset myyneet Sputnik V valmistuslisenssejä muille (kai sentään ovat patentoineet rokotteensa) ?
76125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 76

Vanhimmat

Mariini ja kumppanit vois oikeesti tehdä kauppoja ja jättää jokapäiväisen puuttumisen maan sisäisiin asioihin ! Mitähän tyttöhallitus tuumais jos Puuttini vittuilis harvase päivä että teidän eu rahanjako päin persettä ja maahanmuutto on iha kakkosesta !!! Miettikää sitä !!

Äänestä
  • Perinteinen koronarokote Sputnik V sattaa estää vakavien oireiden lisäksi myös itse koronavirustartunnan ja sen levittämisen eli antaa oikean laumasuojan, toisin kuin nämä uudet mRNA rokotteet, jotka estävät vain oireet, eivät itse virustartuntaa, kuten yleensä rokotteiden on tarkoitus tehdä. Tietenkin pelkät oireet estävä rokote, jota pitää uusien varianttien syntymisen takia antaa kerran pari vuodessa tuo suuremmat ja varmat voitot rokotefirmalle. Rokotteen leviäminen oireetta rokotetuissakin voi vaan tuottaa kohtalokkaan variantin ennen pitkää, joka tekee selvää ihmiskunnasta tai ainakin suurimmasta osasta ja samalla sivistyksestä.

    Äänestä

Tietääkseni Venäjä ei ole edes hakenut myyntilupaa rokotteelleen EU:ssa. Myyntilupa edellyttäisi mm. sitä, että EU:lla on oikeus tehdä tarkastuksia tuotantolaitokseen enkä ole yhtään varma, suostuuko Venäjä tähän.

Testien tekeminen länsistandardien mukaan ei liene kauhea ongelma, koska rokoetta käytetään jo nyt Venäjän ulkopuolella ja siellä voisi tehdä riippumattoman seurantatutkimuksen.

Äänestä

Hyvä idea mutta Kukaan ei osaa neuvotella asiasta kyllä kait heiltä lisenssin voisi ostaa .

Äänestä
  • Venäjä näpäytti hienosti Marinia jaNiinistöä oppositionsa tukemisesta ja asioi haloskan kaa

    Äänestä

Tottakai tuota voidaan alkaa valmistamaan, mutta tuskin kukaan selväjärkinen sitä antaa itseensä ruiskuttaa.

Äänestä
  • Kelpaa se monellekin suomessa jolla on koronakakat housussa.

    Äänestä

Minuun ei sitä lientä pistetä, se on varma asia se. Eihän sitä puttekaan uskalla ottaa.

Äänestä
  • Ei mitään piikiä tarvii en ole maskiakaan käyttänyt kertaakaan.

    Äänestä

Kummallista etteivät länsimaiset rokotteenkehittäjät muka keksineet käyttää kahta erilaista virusvektoria rokotteissaan jolloin se suojaisi paremmin myös vanhempia ihmisillä ?
(Ehkä jokin muu jippo tuossa venäläisten rokotteessa tai sitten sen tehoa on liioiteltu?)

Äänestä

Eikö se ole jo testattu Euroopassa ja todettu paremmaksi kuin nämä Simpanssi virukseen pohjautuvat.

Äänestä

Länsimaissa totesivat että rokoteessa kestää vielä yli puolivuotta ainakin kunnes tuli venäjän sputnik ja hups keikkaa jo olikin valmis länsimaidenkin koktailit tais tulla kiire markinoille heilläkin.

Äänestä

Venäjä ja Saksa keskustelevat mahdollisuudesta valmistaa Sputnik-rokotetta Saksassa.
Saksalla olisi tuotantolaitoksia ja näin rokotetta saataisiin Eurooppaan suuria määriä.

Äänestä

Haloska Kremlin rokotekauppiaana. Tämäpä oli päivän uutinen! Uutistoimisto TASS:n mukaan yhteydenotto asiaa koskien tuli Suomen taholta:
https://tass.ru/obschestvo/10837661

Rokotteiden valmistushan loppui Suomessa vuonna 2003. Hakovuoren luolastohan saattaisi olla yksi paikka Sputnikille jos sitä todella käydään Suomessa valmistamaan?

Yllättävä uutinen tosiaan. Vielä kuukausi sitten vitsailin itsekin Sputnikista ja ajattelin sen olevan lähinnä propaganda-lume lääkettä, mutta ilmeisesti ihan täyttä tavaraa sitten kuitenkin.

Äänestä
  • Itse vitsailin, että josko Niinistö soittaisi kaveripuhelun Putinille ja saisi hommattua Sputnikia Suomeen, mutta näköjään Halonen ehti ensin.

    Äänestä

  • Halonen soitti Venäjän parlamentin ylähuoneen puheenjohtajalle WHO:n edustajana/pyynnöstä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse vitsailin, että josko Niinistö soittaisi kaveripuhelun Putinille ja saisi hommattua Sputnikia Suomeen, mutta näköjään Halonen ehti ensin.

    Niinistö tuntuu epäilevän sitä että venäjä olisi kehittänyt ihan itse Sputnik rokotteen ".. luultavasti se on kehitetty yhdessä länsimaiden kanssa.."

    Eikö juuri AstraZeneca ottanut yhteyttä venäläisiin parantaakseen oman rokotteensa tehoa?

    Äänestä

  • ihan niinkuin Kalashnikov on maailman paras/luotettavin rynkky

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Halonen soitti Venäjän parlamentin ylähuoneen puheenjohtajalle WHO:n edustajana/pyynnöstä.

    Tuon TASS:n alkuperäisen uutisen mukaan vapaasti käännettynä "aloite tuli Suomen puolelta."

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Halonen soitti Venäjän parlamentin ylähuoneen puheenjohtajalle WHO:n edustajana/pyynnöstä.

    Kyllä Niinistö puhui Putinin kanssa jo tammikuussa ja informoi hallitusta. Hallitus päätti salata asian THLltä. Hallitus mietti miten voisivat itse hyödyntää tietoa vaarantaen suomalaisten rokotesaatavuuden.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuon TASS:n alkuperäisen uutisen mukaan vapaasti käännettynä "aloite tuli Suomen puolelta."

    En luota diktatuurin uutistoimistoon pätkän vertaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä Niinistö puhui Putinin kanssa jo tammikuussa ja informoi hallitusta. Hallitus päätti salata asian THLltä. Hallitus mietti miten voisivat itse hyödyntää tietoa vaarantaen suomalaisten rokotesaatavuuden.

    Höps. Sputnikin tuotannon käynnistäminen veisi puoli vuotta tai kauemmin. Suomen rokotuksiin sillä ei ole siis vaikutusta.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    En luota diktatuurin uutistoimistoon pätkän vertaa.

    En itsekään mutta jos (ja kun) Suomi ottaa Sputkik V:n käyttöönsä niin noin asia tullaan Venäjän toimesta markkinoimaan. Aikamoinen propaganda-ase heillä nyt mahdollisesti käytössä.

    Äänestä

Suomessa on tietotaitoa käynnistää uudestaan omakin rokotetuotanto ja lähes valmiita koronarokotteitakin jo.

Olisi tyhmää alistua Venäjän propagandakäyttöön. Siellä ilakoitaisiin että katsokaa miten tehoton on läntinen demokratia.

Ei ei ei.

Äänestä
  • Mieluummin kuolen koronaan kuin alan Venäjän propagandapelleksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mieluummin kuolen koronaan kuin alan Venäjän propagandapelleksi.

    Lännen natottaja-propagandapellejen soisikin häviävän sukupuuttoon.

    Äänestä

  • No eipä Lännen toimet nyt kovin hyviltä vaikutakkaan ja jos tutkittu tuote miksei voisi tehdä yhteistyötä moni Eu maa jo kyllästynyt ja hommannut Sputnikkia

    Äänestä

  • Sinovac on sikainfluenssarokotuksessa koettua teknologiaa, joten ilman muuta sitä.

    Äänestä

Saatana minä muutan Namibiaan jos Suomi ottaa käyttöön Sputnik rokotteen.

Äänestä
  • Namibia saa ilmaiseksi Sputnik-rokotetta Venäjältä.

    Äänestä

Sataisi diktaattori Putinin laariin todella rankasti jos läntisen demokratian mallimaa Suomi ottaisi käyttöön sputnik rokotteen.

Äänestä
  • mikä demokratian mallimaa morkkaa koko ajan suurimmman puolueensa kannattajia

    Äänestä

Veikkaan että lopulta suurin osa tullaan rokottamaan sputnikilla, myös muualla EU:ssa

Äänestä

Sputnik V on aika hieno nimi rokotteelle! Saattaisin ottaa.

Äänestä

Entinen presidentti ryhtynyt sputnik kauppiaaksi ?

Äänestä
  • Halonen on edelleen presidentti.

    Äänestä

Mihin suomen oma rokote katosi suihke vai mikä se nyt oli???

Äänestä

Tauti jo päällä, en kerkiä ottaa, sairastettava on.

Äänestä

Joko on kehitetty Pohjoiskorean Rocketman rokote?

Äänestä

Lennokas nimi tuo Sputnik. Miksi eivät muut anna rokotteellen mieleenpainuvia nimiä?

Äänestä

Hyvä idea. Tuon voisi ottaakin.

Äänestä

Ministeri Aino-Kaisa Pekonenhan lahjoitti ainakin 2,5 miljoonaa veronmaksajien rahoja "afrikan koronarokotetutkimukseen". Herää kyllä kysymys että minneköhän nekin miljoonat menivät? Eiköhän niillekin rahoille olisi löytynyt paljon parempaa ja tehokkaampaa käyttöä jos olisi ohjattu kotimaiseen (esim. juuri siihen nenäsumute) rokotetutkimukseen.

Äänestä

Varmana hallitus sössii tämänkin hyvän mahdollisuuden saada rokotevalmistus käyntiin ja kansa rokotettua kesään mennessä.
Mahtaakohan tyttöhallitus todeta: Me ei voida ottaa Venäjän tarjoamaa Sputkin rokotetta, kun ollaan tehty rokotesopimus eu-toimituksen kanssa ja siitä ei voida poiketa.
Jos ei rokotetta sitä kautta saada, niin me ei voida asialle mitään.

Äänestä

Miten Suomen oma Covid nenäsuihkute etenee? Useampi monivammainen 'ryssänvihaaja' ei varmasti halua 'ryssän' rokotetta kuitenkaan ottaa koska se sattuu olemaan itärajan takaa vaikka henki sitten menisi. Tällehän kukaan ei mitään mahda.

Äänestä
  • Rahoituksen kanssa ilmeisesti ongelmia. Ymmärtääkseni rokote ja sen annostelumuoto ihan lupaava, mutta tieteentekijöillä ei ole tarpeeksi rahaa ja hallituksen tukea. Rahoituksen puute varsinkin on kummallista kun samaan aikaan Sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) lahjoittaa miljoonia suomalaisten rahaa Afrikkaan juuri samaan tarkoitukseen. Mutta kotimaahan sitä rahaa ei vaan jostain syystä riitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rahoituksen kanssa ilmeisesti ongelmia. Ymmärtääkseni rokote ja sen annostelumuoto ihan lupaava, mutta tieteentekijöillä ei ole tarpeeksi rahaa ja hallituksen tukea. Rahoituksen puute varsinkin on kummallista kun samaan aikaan Sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) lahjoittaa miljoonia suomalaisten rahaa Afrikkaan juuri samaan tarkoitukseen. Mutta kotimaahan sitä rahaa ei vaan jostain syystä riitä.

    Rahaa on siihen hankkeeseen riittävästi, säätiön kautta on saatu rahoitusta.
    Rokotteen testaus saadaan valmiiksi noin vuoden 2022 alkupuolella.
    Tehoa ei pystytä vielä arvioimaan.

    Äänestä

Ketjussa on pari väärinkäsitystä.

Halonen ei soittanut Venäjän parlamentin ylähuoneen puhemiehelle Valentina Matvienkolle Suomen edustajana, vaan Maailman terveysjärjestön WHO:n pyynnöstä. Tarjous rokoteteknologiasta tuli ns. pyytämättä ja yllätyksenä.

Sputnik V ei ole mikään "perinteinen" rokote, vaan adenoviruspohjainen vektorirokote eli Covid-19-viruksen piikkiproteiiniä koodaava rna-pätkä viedään soluihin geenimanipuloiduilla adenoviruksilla. Erikoisuutena Sputnikissa (virallinen nimi Gam-COVID-Vac) on se, että siinä käytetään kahta eri adenoviirusta sekaisin, jotta elimistön immuunireaktio kuljettimina käytettäviä adenoviruksia vastaan olisi heikompi.

Sputnik-rokotteen teho on samaa tasoa kuin Pfizer-BioNTechin ja Modernan rokotteet ja parempi kuin AstraZenacan (ilmeisesti juuri tuon kahden kuljettimen taktiikan takia, kun AstraZenecassa on vain yksi virustyyppi).

Tiedelehti Lancetissa oli vertaisarvioitu artikkeli Sputnik-rokotteesta eikä ole syytä epäillä etteikö tieteellinen työ sen kehittämiseksi olisi vastannut muiden rokotteiden kehitystyötä. Se, mikä on epäilyttänyt on, että miten varmistua itse rokotetuotannon tasalaatuisuudesta ja laadunvarmistuksesta. Jos tuotanto aloitettaisiin Suomessa niin tämäkin murhe poistuisi.

Itse olisin valmis ja halukas ottamaan Suomessa valmistetun Sputnik V -rokotteen, mutta epäilen (ja itse asiassa toivon), että rokotustoimitukset saadaan siihen vauhtiin, että Sputnik V -tuotanto ei ehdi enää suomalaisten tarpeisiin. Tuotannon käynnistäminen kestäisi kuitenkin kuukausia.

Äänestä
  • Ja Sputnik V rokotteesta ei ole tilastoitu muita haittavaikutuksia kuin vastustamaton halu syödä kaalikeittoa ja äänestää putinia

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja Sputnik V rokotteesta ei ole tilastoitu muita haittavaikutuksia kuin vastustamaton halu syödä kaalikeittoa ja äänestää putinia

    Suomalaisilla on jo haittavaikutus, joten Sputnik-rokote estäisi hyvin koronaan sairastusmista. Suomalaisten kaalikääryleet ja kaalisopa on kansallista ruokaperinnettä. Hapankaali taas tuli alunperin Saksasta Viipuriin. Kaali onkin terveellinen ruoka, varsinkin köyhille kotikokkaajille!

    Äänestä

  • Eikö tuossa rokotteessa ole mahdollisuus kehittää helposti rokotteita muita samantapaisia viruksia vastaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö tuossa rokotteessa ole mahdollisuus kehittää helposti rokotteita muita samantapaisia viruksia vastaan?

    Kaikki RNA-rokotemallit (joko "puhdas" RNA tai kuljettimeen perustuvat) on helppo muuttaa mille tahansa virukselle sopiviksi. Siirtyminen geeniteknologioihin on kuin siirtyminen analogisesta digitaaliseen. RNA on periaatteessa vain koodia ja yhden RNA-pätän tuottaminen on teknisesti samanlaista kuin minkä tahansa toisen RNA-pätkän.

    Ongelmana on Supmen väestön pienuus. Normaaliaikoina tarvitsemme kovin vähän rokotteita. Pohjoismainen yhteistyö voisi olla yksi mahdollisuus saada riittävä asiakaskanta. Jos saataisiin balttia mukaan, niin saadaan 25 miljoonaan asukkaan "asiakaskanta" joka saattaisi olla jo jonkinlainen.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Kaikki RNA-rokotemallit (joko "puhdas" RNA tai kuljettimeen perustuvat) on helppo muuttaa mille tahansa virukselle sopiviksi. Siirtyminen geeniteknologioihin on kuin siirtyminen analogisesta digitaaliseen. RNA on periaatteessa vain koodia ja yhden RNA-pätän tuottaminen on teknisesti samanlaista kuin minkä tahansa toisen RNA-pätkän.

    Ongelmana on Supmen väestön pienuus. Normaaliaikoina tarvitsemme kovin vähän rokotteita. Pohjoismainen yhteistyö voisi olla yksi mahdollisuus saada riittävä asiakaskanta. Jos saataisiin balttia mukaan, niin saadaan 25 miljoonaan asukkaan "asiakaskanta" joka saattaisi olla jo jonkinlainen.

    Joka vuosi tulevaisuudessa tarvitaan uusi rokote korona- tautiin. Ei se lopu ikinä, vaan jää maapallolle kuten kaikki muutkin virustaudit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joka vuosi tulevaisuudessa tarvitaan uusi rokote korona- tautiin. Ei se lopu ikinä, vaan jää maapallolle kuten kaikki muutkin virustaudit.

    Se jää nähtäväksi. Koronan mutaatiovauhti on hitaampi kuin influenssaviruksilla.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Kaikki RNA-rokotemallit (joko "puhdas" RNA tai kuljettimeen perustuvat) on helppo muuttaa mille tahansa virukselle sopiviksi. Siirtyminen geeniteknologioihin on kuin siirtyminen analogisesta digitaaliseen. RNA on periaatteessa vain koodia ja yhden RNA-pätän tuottaminen on teknisesti samanlaista kuin minkä tahansa toisen RNA-pätkän.

    Ongelmana on Supmen väestön pienuus. Normaaliaikoina tarvitsemme kovin vähän rokotteita. Pohjoismainen yhteistyö voisi olla yksi mahdollisuus saada riittävä asiakaskanta. Jos saataisiin balttia mukaan, niin saadaan 25 miljoonaan asukkaan "asiakaskanta" joka saattaisi olla jo jonkinlainen.

    Kalliiksi on nyt tullut tuo korona niin ehkä tulevaisuuttakin ajatellen olisi kannattavaa ylläpitää jonkinlaista rokote tuotantoa kun maapallon väestömäärä jatkaa vain kasvuaan niin eikö vaarana olisi että tuhoisat pandemiat lisääntyisivät?

    Äänestä

Sputnik antaa siivet.

Äänestä

Ei tuu mitään kun suomalaiset poliitikot ovat myyneet kultakaivosoikeudet ulkomaille niin ei kyllä oteta mitään tuottavaa " kultakaivosta" vastaan vaikka puoli-ilmainen tai ilmainen olisikin!

Suomi voisi turvata oman rokotetuotannon nopeasti jos saisi valmiiksi kehitetyn rokote tuotantoteknologian ja ehkä voisi myös myydä muille maille Sputnik V rokotetta ( koska venäjän tuotantoon ei täysin luoteta ja ehkä myös venäjä tiedostaa tämän koska juuri suomelle tarjosi mahdollisuutta aloittaa rokotteen tuotannon? ).

Voi olla että venäjä saisi suomesta tuotetuista rokotteista tietyn provision ?

Äänestä

Miksi venäläiset Putinista tavalliseen kansaan eivät ota Sputnikia. Taitavat aiheellisesti pelätä sen turvallisuutta.

Äänestä

Suomen kannattaisi valita tehokas ja turvallinen rokote ja monien mielestä juuri sellainen valitettavasti olisi tuo Sputnik V.

Pitäisi unohtaa kauppa-politiikka esim. se että jenkkien hyviä kavereita ovat ruotsi ja englanti (AstraZenecan rokotteen kehitys).
Myös kiinnittää huomiota siihen että suomalaista nenä-rokotetta kehittävät professorit (ehkä) pyrkivät hyötymään taloudellisesti perustamallaan yrityksellä (vähätellen esim. tuota Sputnikia koska sillä ei vielä ole EUn myyntilupaa vaikka onkin hakemukset pidemmällä kuin tuolla kehitteillä olevalla nenäsumute-rokotteella) ?

Äänestä
  • Onhan Sputnik pidemmällä kehityksessä, koska sillähän rokotetaan jo täyttä häkää.

    Äänestä

Putinin tarjous ei taida olla enää voimassa. Suomalaiset poliitikot ovat viimeaikoina vastustaneet niin taitavasti Kremliä. Seuraavaksi saadaankin sitten kokeilla kuinka hyvin pystymme vastustamaan korovnavirusta.

Äänestä

Sputnik on jo käytännössä testattu parilla miljoonalla henkilöllä. Ilmeisesti valtaosa on vielä hengissä, joten tänne vaan.

Äänestä
  • Nenäsumute-rokotetta kai testattu jo jonkin verran?

    Äänestä

  • Venäjällä on vielä monta aluehallintoa, joissa ei ole juurikaan edes aloitettu rokotuksia. Organisaatio olematon. Ei osata paikallisesti hoitaa asioita, kun kaikkiin lappuihin tarvitaan Putinin henkilökohtainen allekirjoitus.

    Toki siellä on rahat vähissä ja nähdään tässä tilaisuus lyödä kiilaa EU: n ja Venäjän välille, jos saadaan sovittua kahdenkeskeisiä kauppoja eri maiden kanssa.

    Tuossa rajan takanakin Petroskoissa aivan järkyttävä tilanne. Sairaalapaikoista pula ja laitteet ja sairaalatarvikkeet kortilla.

    Pääministeri kävi vasta siellä ja lupsasi uuden päivystävän sairaalan sinne.

    Alkoi mennä jo Kremliin asti tietoa susirajalta, että sairaaloissa makaa kaksi mummoa vierekkäin sairaalasängyissä aivan järkyttävistä oloissa. Mehutshinillä oli komia vastaanotto, mutta tavallinen kansa olisi mieluummin sylkenut silmille. Kurjuus ja rikkolisuus siellä järkyttävistä mittasuhteissa ja kansalla kärsivällisyys lopussa.

    Äänestä

Kiinassa piikitetään jo suoraan takapuoleen.

Äänestä

Kehittikö venäjä liian tehokkaan rokotteen koronaan ja näin pilasi kaupallisilta valmistajilta hyvän bisneksen?

Eli miksi muut rokotteen valmistajat eivät ottaneet valikoimiinsa kahta erilaista virusvektoria jolloin tehosterokotteen antaminen nostaisi
rokotteen antamaa suojaa ?

Voi tulla aikamoinen "jälkipyykki" jos osoittautuu ettei rokotteista pyritty tekemään tarpeeksi tehokkaita vaan keskityttiin voittojen maksimointiin ihmisten terveyden kustannuksella?

Äänestä

Rokotteesta kieltäytyjät piikitetään psykiatrin osastolla 💉.

Äänestä

Kiitos demari Halosen..

Äänestä

Kiitos demari Halonen.

Äänestä

Tuohan olisi hyvä juttu. Voisi kansalaiset vaikka itse valita mieleistä rokotetta. Moni varmaan tykkäisi Kiinalaisten Sinovacista myös?

Äänestä

Voikun olisi kaukonäköinen ja järkevä hallitus. Olisivat panostaneet omaan suomalaiseen tutkimukseen niin meillä saattaisi olla suomalainen nenäsumetteena annosteleva rokote kokeiluvaiheessa. Mutta ei, Pekonen päätti myöntää nekin tutkimusrahat Afrikkaan. Ja sen jälkeen niistä rahoista saati tuloksista ei olekaan kuultu sen enempää.

Äänestä
  • Kotimainen rokote on kehityksensä loppuvaiheessa, ei sitä ole mihinkään unohdettu. Huono puoli tuossa on se, ettei se ehdi saada myyntilupaa kuin vasta ensi vuoden alussa.
    Tämä sillä varauksella, että rokote läpäisee ihmiskokeet.

    Äänestä

Pelastaaks se lgbt-kansalaisen kalsonkien pesulla?

Äänestä

Harmi jos rokotteen hankintapäätös on vahvasti sidoksissa politiikkaan.

Sputnik jos on turvallinen ja niin tehokas kuin väitetään saattaisi olla paras valinta ns. tavanomaisista rokotteista?
Voi olla että venäjä ei päästä tarkastajia kaikkiin tuotantolaitoksiinsa .

Ehkä olisi hyvä jos tuotantoa saataisiin myös EU maihin myös suomeen(suomi voisi toimittaa ja ylläpitää pohjoismaiden rokotevalmiutta)?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vektorirokotteista parhaimman ja ikä-luokittain laajimman suojatehon antava rokote vaikuttaisi olevan tuo venäläisten Sputnik V (n. 92 prosenttia) ?

Harmi että venäläiset eivät alussa testanneet rokotettaan riittävän laajasti länsimaisten viranomaisten vaatimilla tavoilla.

Ovatko venäläiset myyneet Sputnik V valmistuslisenssejä muille (kai sentään ovat patentoineet rokotteensa) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu