Kuparimaskit tämän päivän hopeavettä...

Anonyymi

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja pöh. Kupari pinnoilla tappaa viruksia. Varmaan löytyy paljon tutkimuksia tästä.

      Itsekin mietin, josko tilaan kuparimaskeja.

    • Anonyymi

      Joskus käytin pronssikoruja. Ne värjäävät ihon siniseksi tai vihreäksi. Mahtaa olla riemullista, jos maski värjää kasvoja.

      Sehän on ihan sama, tappaako kupari pöpöjä. Oleellisinta on, mahtuvatko tartuttavat pärskeet tulemaan maskin läpi.

      Muinaisaikojen pukuja on saatu ennallistettua sen vuoksi, että niiden pronssirenkaiset koristeet säilyttivät ympärillään kankaan kuituja, koska pöpöt eivät päässeet niitä lahottamaan. Korut eivät kuitenkaan korvanneet rokotuksia ja antibiootteja, vaan sen ajan ihmisellä oli riski kuolla infektioihin.

      Talismaani taskuun ja menoksi?

    • Anonyymi

      Tavanomaiseen kirurgin maskiin lisätty vähäinen kuparioksidihiukkasten määrä ei tehoa siinä sekunnin murto-osassa kun virus liikkuu siitä ohi hengitettäessä. Kuparin viruksia hävittävä teho perustuu useiden tuntien vaikutusaikaan (esimerkiksi 4 tuntia). Lisäksi maskin materiaalissa kuparioksidihiukkaset haittaavat perusmateriaalin suodatustehoa, koska poistavat materiaalin staattisen sähkön joka muuten pysäyttäisi viruksen.

      Käytönnössä "kuparimaski" on jopa huonompi suodatusteholtaan kuin tavallinen suu-nenäsuoja. Ehkä myyjäkin on tuon huomannut ja aloituksessa linkitetty sivu on poistettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1516
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1345
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1006
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      18
      997
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      811
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe