Plääh. Olen käynyt nyt 5 kertaa koronatestissä. Keväällä terveysasema kielsi sisäänpääsyn yskän vuoksi. Olin siis muuta asiaa varten sinne menossa. Ja käski koronatestiin. No ei ollut koronaa.
Syksyllä sairastin flunssaa ja kuumettakin oli 38,5 astetta. Uskaltauduin 5. päivänä testiin. Ja pitkään eristyksessä. No ei ollut koronaa silloinkaan.
Äsken piti käydä 2 kertaa viikon sisään testissä, kun työpaikalla epidemia valloillaan.
Nyt taas yskää pari päivää ja ajattelin käydä tarkistamassa asian. Odottelen tulosta.
Viime kerralla kesti 7,5 tuntia saada tulos. Sanovat, että keskimäärin 12 tunnissa tulee. Testaaja sanoi vuorokaudessa.
Ehkä se tulee keskellä yötä. Ne tekevät testausta kokoajan. Ja tekstareita lähetetään yölläkin. Eivät sentään soita 3 yöllä: Hei, sinulla on korona. Muistathan pysyä eristyksessä.
Ärsyttävää olla karanteenissa. Jos joutuu eristykseen ja karanteeniin, pitää tilata ruuat kotiinkuljetuksella. Perhealtistuksessa karanteeni on 21 päivää. Muuntoviruksen vuoksi ajat pitenivät.
Työpaikalla siis ollut 50 tartuntaa. Sanovat saaneensa sen kuriin. Vähän hurjaa olla siellä paikalla.
Taas karanteenissa
Anonyymi
1
98
Vastaukset
- Anonyymi
No joo, negatiivinen tulos. Kello 1 yöllä. Huh huh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1505883Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2143907Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi563271Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut622292Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs32016100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es01500Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik421348Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun421262Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei341242Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3271216