Taas karanteenissa

Anonyymi

Plääh. Olen käynyt nyt 5 kertaa koronatestissä. Keväällä terveysasema kielsi sisäänpääsyn yskän vuoksi. Olin siis muuta asiaa varten sinne menossa. Ja käski koronatestiin. No ei ollut koronaa.

Syksyllä sairastin flunssaa ja kuumettakin oli 38,5 astetta. Uskaltauduin 5. päivänä testiin. Ja pitkään eristyksessä. No ei ollut koronaa silloinkaan.

Äsken piti käydä 2 kertaa viikon sisään testissä, kun työpaikalla epidemia valloillaan.

Nyt taas yskää pari päivää ja ajattelin käydä tarkistamassa asian. Odottelen tulosta.

Viime kerralla kesti 7,5 tuntia saada tulos. Sanovat, että keskimäärin 12 tunnissa tulee. Testaaja sanoi vuorokaudessa.

Ehkä se tulee keskellä yötä. Ne tekevät testausta kokoajan. Ja tekstareita lähetetään yölläkin. Eivät sentään soita 3 yöllä: Hei, sinulla on korona. Muistathan pysyä eristyksessä.

Ärsyttävää olla karanteenissa. Jos joutuu eristykseen ja karanteeniin, pitää tilata ruuat kotiinkuljetuksella. Perhealtistuksessa karanteeni on 21 päivää. Muuntoviruksen vuoksi ajat pitenivät.

Työpaikalla siis ollut 50 tartuntaa. Sanovat saaneensa sen kuriin. Vähän hurjaa olla siellä paikalla.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No joo, negatiivinen tulos. Kello 1 yöllä. Huh huh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5514
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3598
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3213
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2240
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2176
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1924
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1826
    Aihe