Ajoneuvovero

Anonyymi

Muistuuko mieleen,kun auton tuulilasiin piti laittaa ajoneuvovero tarra?...meillä oli 50 markkaa ja se piti olla väliaikainen vero,kun suomella meni niin pirun huonosti.Nyt tämä (väliaikainen)vero on 600 euroa meillä,kyllä naurattaa taas

7

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta olisi, jos tuosta ajoneuvo- ja käyttövoimaverosta luovuttaisiin, eli sillä tehtäisiin se kompensointi polttoaineverojen/päästömaksujen nostolle. Eli kaikki päästöohjaus eli CO2 verot bensan ja dieselín pumppuhintoihin. Näin autoilun verotus ei keskimäärin kasvaisi yhtään ja verot kohdistuisivat oikeudenmukaisesti ja todellisesti kulutettujen litrojen = CO2 grammojen mukaisesti.

      Ja kuljetusalalle kompensointi ammattidieselillä, eli sielläkään tämä ei nostaisi kustannuksia.

      Kelpaisiko tämä sekä Keskustalle että Persuille? Jos kelpaa, niin eiköhän myös Demarit ja Vihreätkin saataisi tuon taakse? Kokoomus jäisi tietysti sivuun esittäessään autoveron siirtoa osamaksuksi ja tuplamaksuksi ajoneuvoveroon!

      • Anonyymi

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.

        Minä myös. Ihan hullua yrittää rakentaan jokin kallis ja byrokraattinen satelliitti-km-seuranta, kun kulutus ja päästöt saadaan mitattua jokaiselta autolta täsmällisesti ja reilusti pumpulla. Siis, jos oikeasti yritetään verottaa päästöjä, eikä vain rahastaa autoilijoita ja luoda lisää virkamiestyöpaikkoja.

        Ja jos kaikki päästöt verotetaan polttoaineissa, niin ei tarvita enää niiden verotusta ajoneuvoverossa ja käyttövoimaverossa.


    • Anonyymi

      itse maksan vuosittain aika tarkkaan 300 euroa

      autoni arvo on noin 200 euroa ja kilometrejä tulee vuodessa sen verran mitä kaupassa pitää käydä, noin 3000 km

      jos en huomioi asumiskuluja niin tuo maksu on noin 5% elämiseen käyttämistäni kuluista

      köyhä kiittää ja vetää vyötä tiukemmalle, vielä voi tinkiä, jättää sen auton sitten seuraavasi pois elämästä

      • Anonyymi

        Juuri kaltaisillesi tuo päästöverotuksen siirto omistamisen verosta (= ajoneuvovero) ajamisen/kulutuksen verotukseen (=polttoainevero) olisi hyvä asia.

        Vaikka polttoaine pumpulla maksaisi muutoksen jälkeen 50c enemmän ja autosi kuluttaisi 10l/100km, autoilusi kustannukset tippuisivat silti 150 euroa/vuosi.

        Juuri kaltaisiasi köyhiä ja todellisuudessa erittäin vähän päästöjä aiheuttavia (ei se auto pihassa sesitessään päästöjä aiheuta), mutta silti autoa tarvitsevia ihmisiä, rokotetaan nykyisellä ajoneuvo/käyttövoimaverolla. Tulonsiirto köyhiltä paljon ajaville ja päästäville!


    • Anonyymi

      Polttonesteverojen korotus piti olla vaihtoehto dieselverolle, mutta nykyinen demarihallitus aikoo ylläpitää molempia ja lisäksi on vielä tulossa roimat korotukset ainakin polttonesteiden hintoihin. Sosiaalipummien ja mamujen kulutusjuhliin oikeuttavat kelatukiaiset aiotaan härskisti maksattaa suomalaisialla autoilijoilla.
      Maata johtava tenakonklaavi tekee kaikki asiat ideologia edellä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Järjestelmässä on pahasti jotakin mätää jos se mahdollistaa kotona kattoon syljeskelyn täydellä ylläpidolla, koska "ei kannata" ottaa työtä vastaan. Miksi tällainen on mahdollista ja miksi autoilijoiden on tällaisen kustannusten ylläpitoon osallistuttava?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      53
      4298
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4092
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      137
      3194
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      20
      3159
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3024
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2819
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      100
      2495
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      139
      2235
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2082
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1790
    Aihe