Ajoneuvovero

Anonyymi

Muistuuko mieleen,kun auton tuulilasiin piti laittaa ajoneuvovero tarra?...meillä oli 50 markkaa ja se piti olla väliaikainen vero,kun suomella meni niin pirun huonosti.Nyt tämä (väliaikainen)vero on 600 euroa meillä,kyllä naurattaa taas

7

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta olisi, jos tuosta ajoneuvo- ja käyttövoimaverosta luovuttaisiin, eli sillä tehtäisiin se kompensointi polttoaineverojen/päästömaksujen nostolle. Eli kaikki päästöohjaus eli CO2 verot bensan ja dieselín pumppuhintoihin. Näin autoilun verotus ei keskimäärin kasvaisi yhtään ja verot kohdistuisivat oikeudenmukaisesti ja todellisesti kulutettujen litrojen = CO2 grammojen mukaisesti.

      Ja kuljetusalalle kompensointi ammattidieselillä, eli sielläkään tämä ei nostaisi kustannuksia.

      Kelpaisiko tämä sekä Keskustalle että Persuille? Jos kelpaa, niin eiköhän myös Demarit ja Vihreätkin saataisi tuon taakse? Kokoomus jäisi tietysti sivuun esittäessään autoveron siirtoa osamaksuksi ja tuplamaksuksi ajoneuvoveroon!

      • Anonyymi

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.

        Minä myös. Ihan hullua yrittää rakentaan jokin kallis ja byrokraattinen satelliitti-km-seuranta, kun kulutus ja päästöt saadaan mitattua jokaiselta autolta täsmällisesti ja reilusti pumpulla. Siis, jos oikeasti yritetään verottaa päästöjä, eikä vain rahastaa autoilijoita ja luoda lisää virkamiestyöpaikkoja.

        Ja jos kaikki päästöt verotetaan polttoaineissa, niin ei tarvita enää niiden verotusta ajoneuvoverossa ja käyttövoimaverossa.


    • Anonyymi

      itse maksan vuosittain aika tarkkaan 300 euroa

      autoni arvo on noin 200 euroa ja kilometrejä tulee vuodessa sen verran mitä kaupassa pitää käydä, noin 3000 km

      jos en huomioi asumiskuluja niin tuo maksu on noin 5% elämiseen käyttämistäni kuluista

      köyhä kiittää ja vetää vyötä tiukemmalle, vielä voi tinkiä, jättää sen auton sitten seuraavasi pois elämästä

      • Anonyymi

        Juuri kaltaisillesi tuo päästöverotuksen siirto omistamisen verosta (= ajoneuvovero) ajamisen/kulutuksen verotukseen (=polttoainevero) olisi hyvä asia.

        Vaikka polttoaine pumpulla maksaisi muutoksen jälkeen 50c enemmän ja autosi kuluttaisi 10l/100km, autoilusi kustannukset tippuisivat silti 150 euroa/vuosi.

        Juuri kaltaisiasi köyhiä ja todellisuudessa erittäin vähän päästöjä aiheuttavia (ei se auto pihassa sesitessään päästöjä aiheuta), mutta silti autoa tarvitsevia ihmisiä, rokotetaan nykyisellä ajoneuvo/käyttövoimaverolla. Tulonsiirto köyhiltä paljon ajaville ja päästäville!


    • Anonyymi

      Polttonesteverojen korotus piti olla vaihtoehto dieselverolle, mutta nykyinen demarihallitus aikoo ylläpitää molempia ja lisäksi on vielä tulossa roimat korotukset ainakin polttonesteiden hintoihin. Sosiaalipummien ja mamujen kulutusjuhliin oikeuttavat kelatukiaiset aiotaan härskisti maksattaa suomalaisialla autoilijoilla.
      Maata johtava tenakonklaavi tekee kaikki asiat ideologia edellä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Järjestelmässä on pahasti jotakin mätää jos se mahdollistaa kotona kattoon syljeskelyn täydellä ylläpidolla, koska "ei kannata" ottaa työtä vastaan. Miksi tällainen on mahdollista ja miksi autoilijoiden on tällaisen kustannusten ylläpitoon osallistuttava?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe