Ajoneuvovero

Anonyymi

Muistuuko mieleen,kun auton tuulilasiin piti laittaa ajoneuvovero tarra?...meillä oli 50 markkaa ja se piti olla väliaikainen vero,kun suomella meni niin pirun huonosti.Nyt tämä (väliaikainen)vero on 600 euroa meillä,kyllä naurattaa taas

7

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta olisi, jos tuosta ajoneuvo- ja käyttövoimaverosta luovuttaisiin, eli sillä tehtäisiin se kompensointi polttoaineverojen/päästömaksujen nostolle. Eli kaikki päästöohjaus eli CO2 verot bensan ja dieselín pumppuhintoihin. Näin autoilun verotus ei keskimäärin kasvaisi yhtään ja verot kohdistuisivat oikeudenmukaisesti ja todellisesti kulutettujen litrojen = CO2 grammojen mukaisesti.

      Ja kuljetusalalle kompensointi ammattidieselillä, eli sielläkään tämä ei nostaisi kustannuksia.

      Kelpaisiko tämä sekä Keskustalle että Persuille? Jos kelpaa, niin eiköhän myös Demarit ja Vihreätkin saataisi tuon taakse? Kokoomus jäisi tietysti sivuun esittäessään autoveron siirtoa osamaksuksi ja tuplamaksuksi ajoneuvoveroon!

      • Anonyymi

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.

        Minä myös. Ihan hullua yrittää rakentaan jokin kallis ja byrokraattinen satelliitti-km-seuranta, kun kulutus ja päästöt saadaan mitattua jokaiselta autolta täsmällisesti ja reilusti pumpulla. Siis, jos oikeasti yritetään verottaa päästöjä, eikä vain rahastaa autoilijoita ja luoda lisää virkamiestyöpaikkoja.

        Ja jos kaikki päästöt verotetaan polttoaineissa, niin ei tarvita enää niiden verotusta ajoneuvoverossa ja käyttövoimaverossa.


    • Anonyymi

      itse maksan vuosittain aika tarkkaan 300 euroa

      autoni arvo on noin 200 euroa ja kilometrejä tulee vuodessa sen verran mitä kaupassa pitää käydä, noin 3000 km

      jos en huomioi asumiskuluja niin tuo maksu on noin 5% elämiseen käyttämistäni kuluista

      köyhä kiittää ja vetää vyötä tiukemmalle, vielä voi tinkiä, jättää sen auton sitten seuraavasi pois elämästä

      • Anonyymi

        Juuri kaltaisillesi tuo päästöverotuksen siirto omistamisen verosta (= ajoneuvovero) ajamisen/kulutuksen verotukseen (=polttoainevero) olisi hyvä asia.

        Vaikka polttoaine pumpulla maksaisi muutoksen jälkeen 50c enemmän ja autosi kuluttaisi 10l/100km, autoilusi kustannukset tippuisivat silti 150 euroa/vuosi.

        Juuri kaltaisiasi köyhiä ja todellisuudessa erittäin vähän päästöjä aiheuttavia (ei se auto pihassa sesitessään päästöjä aiheuta), mutta silti autoa tarvitsevia ihmisiä, rokotetaan nykyisellä ajoneuvo/käyttövoimaverolla. Tulonsiirto köyhiltä paljon ajaville ja päästäville!


    • Anonyymi

      Polttonesteverojen korotus piti olla vaihtoehto dieselverolle, mutta nykyinen demarihallitus aikoo ylläpitää molempia ja lisäksi on vielä tulossa roimat korotukset ainakin polttonesteiden hintoihin. Sosiaalipummien ja mamujen kulutusjuhliin oikeuttavat kelatukiaiset aiotaan härskisti maksattaa suomalaisialla autoilijoilla.
      Maata johtava tenakonklaavi tekee kaikki asiat ideologia edellä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Järjestelmässä on pahasti jotakin mätää jos se mahdollistaa kotona kattoon syljeskelyn täydellä ylläpidolla, koska "ei kannata" ottaa työtä vastaan. Miksi tällainen on mahdollista ja miksi autoilijoiden on tällaisen kustannusten ylläpitoon osallistuttava?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      131
      4112
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      190
      3897
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      29
      2626
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2412
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2183
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      1756
    7. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1382
    8. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1371
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1281
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      36
      1069
    Aihe