Ajoneuvovero

Anonyymi

Muistuuko mieleen,kun auton tuulilasiin piti laittaa ajoneuvovero tarra?...meillä oli 50 markkaa ja se piti olla väliaikainen vero,kun suomella meni niin pirun huonosti.Nyt tämä (väliaikainen)vero on 600 euroa meillä,kyllä naurattaa taas

7

280

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta olisi, jos tuosta ajoneuvo- ja käyttövoimaverosta luovuttaisiin, eli sillä tehtäisiin se kompensointi polttoaineverojen/päästömaksujen nostolle. Eli kaikki päästöohjaus eli CO2 verot bensan ja dieselín pumppuhintoihin. Näin autoilun verotus ei keskimäärin kasvaisi yhtään ja verot kohdistuisivat oikeudenmukaisesti ja todellisesti kulutettujen litrojen = CO2 grammojen mukaisesti.

      Ja kuljetusalalle kompensointi ammattidieselillä, eli sielläkään tämä ei nostaisi kustannuksia.

      Kelpaisiko tämä sekä Keskustalle että Persuille? Jos kelpaa, niin eiköhän myös Demarit ja Vihreätkin saataisi tuon taakse? Kokoomus jäisi tietysti sivuun esittäessään autoveron siirtoa osamaksuksi ja tuplamaksuksi ajoneuvoveroon!

      • Anonyymi

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannatan. Tuolla tavalla saataisiin myös plugarit maksamaan saasteistaan, nythän heillä joku ihmeen erikoisoikeus saastuttaa ilmaiseksi. Plugarin ajoneuvovero perustuu siihen että 80% ajettaisiin sähköllä mutta todellisuudessa vain 40% ajetaan sähköllä tutkimusten mukaan (volvo).

        Olisi myös oikeudenmukaisempaa koska tällä hetkellä vähän ajavat maksavat CO2 kiloiistaan jopa monikertaisen veron paljon ajaviin verrattuna.

        Minun puolesta 95E10 saa maksaa vaikka 1,80 kunhan ajoneuvoverosta luovutaan.

        Minä myös. Ihan hullua yrittää rakentaan jokin kallis ja byrokraattinen satelliitti-km-seuranta, kun kulutus ja päästöt saadaan mitattua jokaiselta autolta täsmällisesti ja reilusti pumpulla. Siis, jos oikeasti yritetään verottaa päästöjä, eikä vain rahastaa autoilijoita ja luoda lisää virkamiestyöpaikkoja.

        Ja jos kaikki päästöt verotetaan polttoaineissa, niin ei tarvita enää niiden verotusta ajoneuvoverossa ja käyttövoimaverossa.


    • Anonyymi

      itse maksan vuosittain aika tarkkaan 300 euroa

      autoni arvo on noin 200 euroa ja kilometrejä tulee vuodessa sen verran mitä kaupassa pitää käydä, noin 3000 km

      jos en huomioi asumiskuluja niin tuo maksu on noin 5% elämiseen käyttämistäni kuluista

      köyhä kiittää ja vetää vyötä tiukemmalle, vielä voi tinkiä, jättää sen auton sitten seuraavasi pois elämästä

      • Anonyymi

        Juuri kaltaisillesi tuo päästöverotuksen siirto omistamisen verosta (= ajoneuvovero) ajamisen/kulutuksen verotukseen (=polttoainevero) olisi hyvä asia.

        Vaikka polttoaine pumpulla maksaisi muutoksen jälkeen 50c enemmän ja autosi kuluttaisi 10l/100km, autoilusi kustannukset tippuisivat silti 150 euroa/vuosi.

        Juuri kaltaisiasi köyhiä ja todellisuudessa erittäin vähän päästöjä aiheuttavia (ei se auto pihassa sesitessään päästöjä aiheuta), mutta silti autoa tarvitsevia ihmisiä, rokotetaan nykyisellä ajoneuvo/käyttövoimaverolla. Tulonsiirto köyhiltä paljon ajaville ja päästäville!


    • Anonyymi

      Polttonesteverojen korotus piti olla vaihtoehto dieselverolle, mutta nykyinen demarihallitus aikoo ylläpitää molempia ja lisäksi on vielä tulossa roimat korotukset ainakin polttonesteiden hintoihin. Sosiaalipummien ja mamujen kulutusjuhliin oikeuttavat kelatukiaiset aiotaan härskisti maksattaa suomalaisialla autoilijoilla.
      Maata johtava tenakonklaavi tekee kaikki asiat ideologia edellä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Järjestelmässä on pahasti jotakin mätää jos se mahdollistaa kotona kattoon syljeskelyn täydellä ylläpidolla, koska "ei kannata" ottaa työtä vastaan. Miksi tällainen on mahdollista ja miksi autoilijoiden on tällaisen kustannusten ylläpitoon osallistuttava?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2227
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      139
      1273
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      142
      1185
    4. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      75
      1013
    5. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      1001
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      61
      933
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      80
      761
    8. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      737
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      717
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      253
      692
    Aihe