Maapallon pyörimissuunta?

se pyörii...

Maapallo pyörii vastapäivään. Pohjoisella pallonpuoliskolla aurinko näyttää nousevan idästä ja laskevan länteen, eiköstä vaan. Mutta eteläisellä pallonpuoliskolla aurinko näyttääkin nousevan lännestä ja se kiertää taivaankantta vastakkaiseen suuntaan kuin pohjoisessa.
Tätä on ihmetelty sankoin joukoin.

22

7202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopernikus

      Asiahan on päivänselvä. Eteläisen pallonpuoliskon ihmisillä pää on meihin verrattuna alaspäin, joten liikkeen näennäinen suunta, tässä tapauksessa auringon, on vastakkainen. Ns. coriolis -ilmiö, eli vapaasti valuvan nesteen pyörimissuuntakin vaihtuu päiväntasaajalla. Pohjoisessa kierre on vastapäivään, etelässä myötäpäivään. Tätäkin on ihmetelty sankoin joukoin.

      • kjgdlåå

        En tiedä onko tämä jokin vitsi, mutta nyt on kyllä pakko tulla korjaamaan tämä virhe, vaikka viestiketjun aloittamisesta onkin jo, kappas vain, yli 10 vuotta. Ihan siltä varalta kuitenkin, jos jotkut vieläkin etsivät vastausta maapallon pyörimissuuntaan...

        Maapallo pyörii lännestä itään, eli pohjoisnavalta katsottuna tosiaankin vastapäivään. Mutta coriolisilmiö kääntää nimenomaan esim. nesteiden ja tuulten suunnat pohjoisessa MYÖTÄPÄIVÄÄN, etelässä taas VASTAPÄIVÄÄN, eikä toisin päin kuten edellisessä viestissä väitettiin.

        Ja mitä tulee auringonnousuun, ei tietenkään sijainti vaikuta mitenkään siihen, mistä suunnasta aurinko nousee! Aurinko nousee aina IDÄSTÄ, IHAN SAMA MISTÄ KATSOTAAN. Voihan kuka tahansa Suomessakin halutessaan kääntyä katsomaan kohti etelää, jolloin aurinko näyttää nousevan vasemmalta puolelta eli "lännestä".... eihän asento eikä ihmisten sijainti vaikuta ilmansuuntiin :D


      • Huomattelija-567

        Sinäkin elät menneisyydessä. Kato nyt hyvä mies kalenteria, nyt on vuosi 2015.


      • Huomattelija-567 kirjoitti:

        Sinäkin elät menneisyydessä. Kato nyt hyvä mies kalenteria, nyt on vuosi 2015.

        Eipä ole enää.


      • Anonyymi
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Eipä ole enää.

        Eikä nyt.


    • adklfüü

      Yllä olevaan vielä lisäten ja tarkentaen: Coriolis-ilmiö ei vaikuta tiskialtaiden, vessanpönttöjen yms. veden kiertosuuntaan, vaikka näin usein väitetään. Mittakaava on liian pieni. Kiertosuunnan määrää vesikalusteiden rakenne, asennus ja kuinka vesi niihin valuu. Sen sijaan merivirtojen ja ilmamassojen mittakaava on niin suuri, että coriolis-ilmiö voi vaikuttaa niiden liikkeisiin.

    • jatapro

      älä höpötä. nimenomaan vesi pyörii aina samaan suuntaan pohjoisella pallonpuoliskolla. jos vesi on jo valmiina laitettu astiaan ja setten otetaan tulppa pois. vesi lähtee joka kerta samaansuuntaan. ja sana tehtäessä eteläisellä pallonpuoliskolla satehtynä vesi pyörii aina erisuuntaan. piste

    • Elmeris

      Höpö höpö. Samaan suuntaan se pyörii joka paikassa. Taas näitä kansan uskomuksia.

    • Huuhaan arkistojen helmiä.
      Kun päiväntasaajalla koriolisvoima ei pyöritä vettä, niin eikös siellä aurinko näyttäkin nousevan seniitistä? Ei siis idästä eikä lännestä?

      • TuntematonMies-567

        Miten niin tuttumies, enmä su tunne.


    • jäärä_varma

      Olen aina pitänyt varmana että aurinko nousee pohjoisella pallon puoliskolla idästä ja laskee länteen.
      En minä sitä elinaikanani muuksi muuta. En ole käynyt eteläisellä pallonpuoliskolla, enkä käy.

    • tämäonvarmatieto

      Ei ole maapalloa, on vain lätkä. Aivan kuin pitsan pohja. Maa on kaiken maailman piste. Ei ole aurinkoa, se on tulikärpästen pesä, niitä on siellä noin 2 miljoonaa valopersettä.

    • hahhahahhahaaa

      Kun käytännössä aurinko ei nouse aina täsmälleen idästä eikä laske länteen, niin eiköhän tässä ole selkeästi havaittavaa epätäsmällisyyttä.

      Kun maapallon akseli on kallellaan, niin eikö tämä nyt kuitenkin ole epämääräisesti sanottu, koska kesäaikaa aurinko nousee enemmänkin itä-koillisesta ja laskee länsi-luoteeseen ja taas puolestaan talviaikaan aurinko hädintuskin jaksaa kivuta taivaalle itä-kaakosta ja laskeutuu kiireesti länsi-lounaaseen..

      Ehkä keväällä ja syksyllä aurinko nousee idästä ja laskee länteen, mutta on liioiteltua väittää täsmällisiä ilmansuuntia pysyväksi ympäri vuoden.

      Menikö päivä nyt ihan pilalle ?

    • hahahahhaaa

      Ajattelen, mutta en kuitenkaan ole..

      Totuus on jotain aivan muuta...

      Näin siis Suomessa maanpinnalla tehty havainto.

      Aurinko nousee idästä ja laskee länteen täsmälleen kahtena päivänä vuodessa..


      Kokeilkaa itse..

      http://www.digicamera.net/suncalc/suncalc.php

      Noin 17.3. keväällä hiukan ennen kevätpäiväntasausta (20.3)

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kevätpäiväntasaus

      ja syksyllä noin 24.9 eli hiukan syyspäiväntasauksen jälkeen (22.9 tai 23.9)

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Syyspäiväntasaus

      Toisinsanoen kaksi päivää ei mennyt pilalle.

      Kyllä Suomen Keskustalainen tietää ja kilpailevat poliittiset toimijat vain luulevat tietävänsä..

    • kuntakinte95v

      Mulla kusi pyörii päässä aina johonkin suuntaan, coriolis-voimasta riippumatta. Mutta miks mulla on hörökorvat, kumihuulet, ja pigmenttipitoinen iho?

      • Dizzy

        pään huimaaminen (sairaustila) johtuu pääosin tuosta maan pyörimisliikkeestä. Huimatessa maailma tuntuu pyörivän aina tiettyyn suuntaan. Maan rotaatio yhdistettynä gravitaatioon on paha juttu. Huimaussairauden hoitoon tulisi kehittää maan pyörimisliikkeen ja gravitaation kompensoiva anti-coriolis kypärä. Anti-coriolis virtuaalilasitkin ajavat saman asian.


    • maapallo_kierii

      Tiedä tuosta maapallon pyörimisestä. Ennemminkin maapallo kierii näkymättömällä alustalla eteenpäin. Alustassa on epätasaisuuksia (rosoja, kuoppia yms. epäjatkuvuuskohtia) . Kun maapallo eteenpäin kieriessään osuu tuollaiseen epätasaisuuskohtaan, niin tapahtuu ikäviä asioita, kuten maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia.

    • se.äkkipyssäys.huono

      Sepä hyvä että maapallo pyörii tai vaikuttaa pyörivän. Ellei se sitä tekisi, kait bade bade kuoroon met joutuisimma.

    • Hölmöt

      Aurinko ei juuri nouse eikä laske lähellä oleviin planeettoihin nähden. Maapallon kiertoliike vinon akseliinsa nähden vain huijaa meitä.
      Mitä tulee coriolis-ilmiöön, vesipyörteet ovat eri suuntaisia eteläisellä ja pohjoisella puoliskolla palloamme.

    • lakkais jo pörimästä..pyörryttää..tai alkais pyörii ees horisontaalisesti etelästä pohjoseen tai pohjosesta etelään..ootetaan kun navat muuttavat paikkaa

      • Kuten jo sanoin lakkais jo pörimästä perkeleä boltsdi tai lätty..


      • Anonyymi
        pervokki kirjoitti:

        Kuten jo sanoin lakkais jo pörimästä perkeleä boltsdi tai lätty..

        Maapallon akseli on vinossa. Sen huomaa siitä, että erektiokulma on n. 10-20 astetta horisontaalitason yläpuolella klunssi kohti Kuuta. Toinen varma merkki on, kun salapaskoo junaan, ni kakelluslähtee n. 20 asteen kulmassa. MOT.

        T: Astronomi-Salis


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5832
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      94
      3306
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2390
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1844
    Aihe