Lapsenusko ei ole peruste mennä kasteelle

Anonyymi

Lapsenusko, niin hyvä asia kuin se onkin, ei riitä perusteluksi kasteelle. Kasteelle menevällä ihmisellä täytyy olla se uuden ihmisen usko, jotta hänen vanha ihmisensä voidaan haudata kasteen hautaan,
Room6:4 Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
6:5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,

Tämä ei yksinkertaisesti onnistu ellei ole uutta ihmistä (uudestisyntynyttä ihmistä) , joka nousee kastehaudasta vertauskuvana Kristuksen ylösnousemisesta uuteen elämään. Jos kaste suoritetaan henkilölle, joka ei ole uudestisyntynyt, ei edellä kerrottu prosessi pysty tapahtumaan ja se kaste jää turhaksi. Oikeastaan se kaste muuttuu vahingolliseksi sillä se voi estää oikean kasteen myöhemmin niinkuin luterilaisessa kirkossa ihmisiä estetään menemästä oikealle kasteelle.

Raamatussa ei missään sanota, että lapsenuskolla varustettu ihminen olisi kastettu. Lapsenuskolla varustetun ihmisen on kyllä helppo ottaa vastaan oikea usko ja uudestisyntyä verrattuna sellaisiin ihmisiin, joilta puuttuu lapsenusko.

Luterilainen kirkko levittää mielellään sellaista oppia, että uudestisyntyminen tapahtuu muka kasteessa mutta se ei Raamatun mukaan pidä ollenkaan paikkaansa. Kaikki ihmiset, joita Raamatussa kastettiin, kastettiin vasta uudestisyntymän jälkeen.

Tässä muutamia (noin 3012 kpl) esimerkkejä ihmisistä, jotka kastettiin uudestisyntymän jälkeen. He eivät uudestisyntyneet kasteessa. Kasteen merkitys ei ole uudestisynnyttää ihmisiä.
Apostolien teot:
19:1 Kun Apollos oli Korintossa, tuli Paavali, kuljettuaan läpi ylämaakuntien, Efesoon ja tapasi siellä muutamia opetuslapsia.
19:2 Ja hän sanoi heille: "Saitteko Pyhän Hengen silloin, kun te tulitte uskoon?" Niin he sanoivat hänelle: "Emme ole edes kuulleet, että Pyhää Henkeä on olemassakaan."
19:3 Ja hän sanoi: "Millä kasteella te sitten olette kastetut?" He vastasivat: "Johanneksen kasteella."
19:4 Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen."
19:5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.
19:6 Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat.
19:7 Heitä oli kaikkiaan noin kaksitoista miestä.

Apostolien teot:
2:40 Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta."
2:41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
2:42 Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Esimerkiksi 13 vuotias on vielä täysi lapsi .

    • Anonyymi

      Jeesus antoi: lähetyskäskyn.

      Jeesuksen Kristuksen ristinkuolemassa, ja ylösnousemuksen , jälkeen tapahtuva: lähetyskäskyn.
      "kaikkeen maailmaan"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      8009
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      402
      7184
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4484
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4219
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2639
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2385
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      102
      2371
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2049
    9. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2040
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1927
    Aihe