Kaikilla uskovaisilla on varmasti tiedossa, että Jumalalla oli pelastussuunnitelma valmiina jo ennen kuin hän aloitti luomisen. Efesolaiskirjeen 1. luku kertoo tästä. Myös 1.Moos.1.luku kertoo, kuinka ihminen tulisi varmuudella lankeamaan:
1. Mooseksen kirja 2:16-17
"16. Herra Jumala käski ihmistä sanoen: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista, 17. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, on sinun totisesti kuoltava." "
Jae 17 sanoo ihan suoraan, että päivänä, jona sinä syöt, on sinun kuoltava. Se ei siis sano, että JOS sinä syöt, vaan se sanoo, että sinä tulet syömään siitä.
Miksi Jumala tarkoituksella pani ihmisen samalle planeetalle Saatanan kanssa, kun Jumala jo ennen luomistaan tiesi ihmisen lankeavan? Sen Saatanan, joka sai kolmasosan taivaan enkeleistäkin lankeamaan. Tuossa luvussa 17 ihminen sai Jumalalta tietoonsa, että he tulevat lankeamaan.
Eikä ole mikään ihme, että ihminen lankesi. Ei Aadamilla ja Eevalla ollut minkäänlaisia mahdollisuuksia olla lankeamatta. Heillä ei ollut tietoa siitä, mitä synti on. Heillä ei ollut lapsuuden kokemusta synnistä, ei vuosien nuoruuden kokemuksia siitä, miten syntiin voi langeta tai miten lankeamisen voisi välttää, eikä aikuisuuden kypsyyttä, joka perustuisi aiemman iän kokemuksiin. Eivät he ymmärtäneet syntiä ja sen luonnetta. He olivat kertakaikkiaan mahdottomassa tilanteessa, josta ei voisi selvitä mitenkään muutoin kuin lankeamalla.
Miksi siis Jumala toimillaan saattoi ihmisen tilanteeseen, jossa tämä varmuudella lankeaisi?
Tässä kohden ei oikein voi sanoa perusteluksi ihmisen vapaata tahtoakaan, koska eihän sellainen ole vapaata tahtoa kun ainoa vaihtoehto on syntiinlankeemus.
Juutalaisten pyhien kirjoitusten mukaan ihmisen oli tarkoituskin langeta. Miksi? Koska ihmisistä oli tarkoitus tulla Jumalan palvelijoita alhaistakin alhaisemmalle luomisen tasolle. Ihmisistä oli tarkoitus tulla osa Jumalan perhettä maapallolla ja maasta olisi tarkoitus tulla Jumalan asuinsija planeetallamme.
Juutalaisten kirjoitusten mukaan, koska Aadam ja Eeva eivät olleet vielä riittävän tietoisia synnistä, oli heille itsestään selvää, etteivät he olleet vielä siellä alhaisimmalla tasolla ja hedelmän puusta syöminen oli heidän mielestään luonnollinen teko, joka johdattaisi heidät Jumalan toivomaan lopputulokseen: maailmaan, jossa he tulisivat toimimaan Jumalan kirkastamiseksi ja korottamiseksi.
Mutta oliko Jumalalla puhtaat jauhot pussissaan kun sen sijaan, että Jumala olisi vain tappanut ihmiset, kuten lupasi, hän sen lisäksi vielä kirosi maan ja antoi vaimolle synnytystuskat sekä miehelle kirouksen, jonka mukaan hänen olisi ansaittava leipänsä otsa hiessä? Hän siis ei kertonut ihmisille koko touutta siitä, miten käy kun he lankeavat. Jumala ei siis pitänyt sanojaan.
Millaisia ajatuksia nämä pyhät kirjoitukset herättävät sinussa?
Entä miksi Jumala tarkoituksella järjesti ihmisen lankeaman syntiin?
Jos Jumala ei järjestänyt ihmistä lankeamaan, miten sinä perustelet nuo yllä mainitut raamatunkohdat?
Pelastussuunnitelma
6
70
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan tuo aika mielenkiintoista luettavaa. Tuon perusteella voisi jo päätellä, että Jeesuksen uhraaminen olisi ollut vähintä, mitä Jumala olisi voinut tehdä ihmiskunnalle kaiken tuon jälkeen.
- Anonyymi
Tämä aloitus ja pohdinta on ihan relevanttia ja varmasti useat kristityt, joille Jumala on luonnollisena lahjana antanut hyvän kognitiivisen ajattelun tason, ovat näitä kysymyksiä tykönään pohtineet. Paavalikin Roomalaiskirjeessä tuo esiin tätä Jumalan käsittämätöntä viisautta ja lausahtaa ( Room. 11:32) : ’Sillä Jumala on sulkenut kaikki tottelemattomuuteen, että hän kaikkia armahtaisi.’
Tämä Suomi24 ei kuitenkaan ole sopiva alusta syviin hengellisiin keskusteluihin. Joten jos ja uskoakseni kun sinulla (aloittaja 06.02.2021 13:08) on kiinnostusta jatkaa aiheen parista, niin laita minulle s-postia luukku.com sellaiseen, missä etuosa ennen (at) merkkiä on: kmilaakso
= = =
Nyt tietysti vaarana minulle on se, että tällä foorumilla liikkuvat ”hörhöt” ottavat myös minuun yhteyttä, joten toivon, että jo ensimmäisessä s-postissasi jatkaisit vähän lisää näitä omia pohdintojasi aiheen tiimoilta. Jos minulle tulee useampi e-mail tämän asian tiimoilta luukkuun, niin huonon ortografian omaaviin jätän tylysti vastaamatta.- Anonyymi
Mikä estää meitä keskustelemasta tällä palstalla? Siitä voisivat hyötyä muutkin. Haluan pysyä anonyyminä.
- Anonyymi
Tuo pohdinta ei tavallaan hyödytä mitään ellei se peilaa nykyhetkeen uskovan elämässä. Jo jotkut näkevät luomisen tuovan mukanaan jo käskyn pyhittää lepopäivä kuten Jumala teki. Heillä ei ole mitään lankeemiseen ongelmaa, vaan ainoastaan se, että maailman tärkein käsky on annettu luomisessa.
Paavali kiteytty hyvin, että kaikki tottelemattomuuden alla eikä kukaan voi sanoa että olen täyttänyt lain enkä tarvitse mitään muuta.
Kun me nyt arvioimme Jumalan suunnitelmia ja arvoimme niitä, niin pitää muistaa että Jumalan suunnitelma ei ole vielä valmis. Me emme tiedä mikä on lopullinen päämäärä ja lopputulos. Kaikki nyt on kuitenkin vain välivaihetta. Aivan samalla tavalla kuin vanha liitto oli välivaihe, jolloin oli Mooseksen käskyt ja niiden noudattamatta jättämisestä kuolemantuomio.
Emme tiedä onko ihmisellä vielä tulevaisuudessa parempi osa kuin mitä koskaan oli paratiisissa.- Anonyymi
"Heillä ei ole mitään lankeemiseen ongelmaa, vaan ainoastaan se, että maailman tärkein käsky on annettu luomisessa."
Niin, luomisen yhteydessä annettiin käsky vain yksi käsky:
1. Mooseksen kirja 2:16-17
"16. Ja Herra Jumala antoi ihmiselle tämän käskyn: ”Syö vapaasti kaikista muista puutarhan puista, 17. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona siitä syöt, sinä totisesti kuolet.” "
"Emme tiedä onko ihmisellä vielä tulevaisuudessa parempi osa kuin mitä koskaan oli paratiisissa."
Ette vai? Miksi ette? Raamattu kun kertoo sen ihan tarkalleen: kaikki tullaan ennallistamaan. Eeden, ihmisen ja Jumalan välinen yhteys ja se, että maapallosta tulee Jumalan asuinpaikka. Me pääsemme takaisin osaksi Jumalan maapallolla elävää ruumillista perhettä, jossa ihminen on edelleen Jumalan kuva, enkelien jatkaessa henkimaailman olentoina, Jumalan kuvina. - Anonyymi
"Tuo pohdinta ei tavallaan hyödytä mitään ellei se peilaa nykyhetkeen uskovan elämässä. "
No eipä juuri kukaan oikeasti peilaa noita 2000 vuotta sitten eläneille ihmisille kirjoitettuja tekstejä nykyhetkeen.
Jos peilaisi, unohdettaisiin keskustelut naisen asemasta seurakunnassa sekä homokeskustelut. Keskityttäisiin enemmän ihmisten auttamiseen kuin nykyään. Jätettäisiin pois turhat rituaalit, kuten ehtoollinen ja kaste ja keskityttäisiin oikeasti elämään Jeesuksen käskyjen mukaan pitäen huolta kaikista lähimmäisistä sukupuoleen, kansallisuuteen ja seksuaaliseen suuntautumiseen katsomatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659