Meteroriitti iski 66 miljonaan vuotta Meksikonlahteen, niin se tiesi dinosaurusten menoa. Sen jälkeen "valtaan" nousivat nissäkkäät. Niiden fossiileja on ollut vaikea löytää, sillä ajan nisäkäseläimet olivat niin pieniä. Kyse oli nuppineulan kokoisista palasista.
Nyt on löytynyt alue, josta fossiileja löytyy. Jos haluat tietää enemmän evoluution kehityksen merkittävästä palasesta, niin kannattaa katsoa ja oppia "Nisäkkäiden nousu" YLEn areenasta. Uudet fossiililöydöt paljastavat, mitkä tekijät johtivat nisäkkäiden voittokulkuun luonnon selviytymistaistelussa.
https://areena.yle.fi/1-50333896
evoluutioon iso palanen lisää
4
85
Vastaukset
- Anonyymi
Pitääpä tiirailla. Ei taida löytyä kovin paljon jumalalle sijaa tuosta ohjemasta...
- Anonyymi
Kaikkien kiihko uskovaisten pitäisi katsoa ohjelma. Ihminen on apinasta kehittynyt ja sillä sipuli.
- Anonyymi
No ei apinasta. Ihminen ja apina ovat pikemminkin toisten serkkuja. Eli niillä on yhteinen esi-isä jossain menneisyydessä ja sitten ovat siitä erkaantuneet omiksi lajeikseen.
- Anonyymi
Universumissa on nykytietämyksellä kaksi biljoonaa galaksia. Sen lisäksi rinnakkaisuniversumit joita voi olla lukemattomia. Siinäkin on uskovaiselle pureksittavaa mutta yleensä ne ohittavat sen toteamuksella että jumalan kättenjälkiä nekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721