evoluutioon iso palanen lisää

Anonyymi

Meteroriitti iski 66 miljonaan vuotta Meksikonlahteen, niin se tiesi dinosaurusten menoa. Sen jälkeen "valtaan" nousivat nissäkkäät. Niiden fossiileja on ollut vaikea löytää, sillä ajan nisäkäseläimet olivat niin pieniä. Kyse oli nuppineulan kokoisista palasista.

Nyt on löytynyt alue, josta fossiileja löytyy. Jos haluat tietää enemmän evoluution kehityksen merkittävästä palasesta, niin kannattaa katsoa ja oppia "Nisäkkäiden nousu" YLEn areenasta. Uudet fossiililöydöt paljastavat, mitkä tekijät johtivat nisäkkäiden voittokulkuun luonnon selviytymistaistelussa.

https://areena.yle.fi/1-50333896

4

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääpä tiirailla. Ei taida löytyä kovin paljon jumalalle sijaa tuosta ohjemasta...

    • Anonyymi

      Kaikkien kiihko uskovaisten pitäisi katsoa ohjelma. Ihminen on apinasta kehittynyt ja sillä sipuli.

      • Anonyymi

        No ei apinasta. Ihminen ja apina ovat pikemminkin toisten serkkuja. Eli niillä on yhteinen esi-isä jossain menneisyydessä ja sitten ovat siitä erkaantuneet omiksi lajeikseen.


    • Anonyymi

      Universumissa on nykytietämyksellä kaksi biljoonaa galaksia. Sen lisäksi rinnakkaisuniversumit joita voi olla lukemattomia. Siinäkin on uskovaiselle pureksittavaa mutta yleensä ne ohittavat sen toteamuksella että jumalan kättenjälkiä nekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      119
      3277
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      52
      2843
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2374
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1922
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1554
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1258
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1104
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      916
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      888
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      146
      842
    Aihe