evoluutioon iso palanen lisää

Anonyymi

Meteroriitti iski 66 miljonaan vuotta Meksikonlahteen, niin se tiesi dinosaurusten menoa. Sen jälkeen "valtaan" nousivat nissäkkäät. Niiden fossiileja on ollut vaikea löytää, sillä ajan nisäkäseläimet olivat niin pieniä. Kyse oli nuppineulan kokoisista palasista.

Nyt on löytynyt alue, josta fossiileja löytyy. Jos haluat tietää enemmän evoluution kehityksen merkittävästä palasesta, niin kannattaa katsoa ja oppia "Nisäkkäiden nousu" YLEn areenasta. Uudet fossiililöydöt paljastavat, mitkä tekijät johtivat nisäkkäiden voittokulkuun luonnon selviytymistaistelussa.

https://areena.yle.fi/1-50333896

4

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääpä tiirailla. Ei taida löytyä kovin paljon jumalalle sijaa tuosta ohjemasta...

    • Anonyymi

      Kaikkien kiihko uskovaisten pitäisi katsoa ohjelma. Ihminen on apinasta kehittynyt ja sillä sipuli.

      • Anonyymi

        No ei apinasta. Ihminen ja apina ovat pikemminkin toisten serkkuja. Eli niillä on yhteinen esi-isä jossain menneisyydessä ja sitten ovat siitä erkaantuneet omiksi lajeikseen.


    • Anonyymi

      Universumissa on nykytietämyksellä kaksi biljoonaa galaksia. Sen lisäksi rinnakkaisuniversumit joita voi olla lukemattomia. Siinäkin on uskovaiselle pureksittavaa mutta yleensä ne ohittavat sen toteamuksella että jumalan kättenjälkiä nekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2768
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2611
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1907
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1885
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      34
      1597
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe