Porvarijohtoiset hallitukset ovat saaneet tämän aikaan ja nyt porvarit ottavat tämän aseeksi SDP-johtoista Marinin hallitusta vastaan. Erityisesti kokoomuksen Elina Lepomäki käyttää tätä aseena unohtaen kertoa, että päin metsää on menty ainakin vuodesta 2007 porvarien valtakaudella. Työläisiä kituuttava porvaripolitiikka ei toimi, ja lääkkeeksi ehdotetaan lisää mamuja sekä paikallista käskytystä eli vielä huonompia oikeistolääkkeitä.
Suomi rämpii – VM:n virkamiehiltä pysäyttävä kysymys: Onko Suomi enää Pohjoismaa?
https://www.iltalehti.fi/talous/a/0e4c4d99-515e-4f9a-86c8-6c780581f29c
”Suomi on jäänyt jälkeen relevanteista vertailumaista, kuten muista Pohjoismaista, Saksasta ja Alankomaista.”
– Tuotannolliset investoinnit eivät ole kasvaneet Suomessa vuoden 2007 jälkeen."
Pitäisi kyseenalaistaa porvarijohtoisten hallitusten politiikka. Vuosikausien 0-korotukset sekä puuttuminen työmarkkinoiden toimintaan työnantajapuolen joukoissa ovat syöneet kotimaan kysynnän ja ostovoiman työläisiltä. Pohjoismaiden ylivoimaisesti alimmat työläisten palkat ja eläkkeet sekä ostovoima.
Marinin hallituksen tulee ottaa pesäero aiemmin harjoitettuun porvaripolitiikkaan siis Vanhasen, Kataisen ja Sipilän kausien yltiöuusliberalistiseen politiikkaan, jossa jopa hallitusohjelmat on rustattu USA:ssa eikä takuulla Suomen kansallisvaltion ja suomalaisten hyväksi.
Suomi rämpii – VM:n virkamiehiltä pysäyttävä kysymys: Onko Suomi enää Pohjoismaa?
https://www.iltalehti.fi/talous/a/0e4c4d99-515e-4f9a-86c8-6c780581f29c
”Suomi on jäänyt jälkeen relevanteista vertailumaista, kuten muista Pohjoismaista, Saksasta ja Alankomaista.”
– Tuotannolliset investoinnit eivät ole kasvaneet Suomessa vuoden 2007 jälkeen."
Pitäisi kyseenalaistaa porvarijohtoisten hallitusten politiikka. Vuosikausien 0-korotukset sekä puuttuminen työmarkkinoiden toimintaan työnantajapuolen joukoissa ovat syöneet kotimaan kysynnän ja ostovoiman työläisiltä. Pohjoismaiden ylivoimaisesti alimmat työläisten palkat ja eläkkeet sekä ostovoima.
Marinin hallituksen tulee ottaa pesäero aiemmin harjoitettuun porvaripolitiikkaan siis Vanhasen, Kataisen ja Sipilän kausien yltiöuusliberalistiseen politiikkaan, jossa jopa hallitusohjelmat on rustattu USA:ssa eikä takuulla Suomen kansallisvaltion ja suomalaisten hyväksi.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Suomi tarvitsee palkkatyötä, ei veronmaksajien kustantamaa palkkatuettua tukityötä jolla sossutuetaan elinkeinoelämää. Normaalin tes-palkkauksen pitää olla normi, jossa työnantaja maksaa AINA palkan, ei yhteiskunta. Näin Suomen talouskin alkaa korjaantua tästä sairaudesta, jossa palkan riittämättömyyttä joudutaan kompensoimaan sosiaalituilla ja yritysten palkanmaksua eli yrityksiä ja niiden omistajia sosiaalituetaan yhteiskunnan laskuun. Työllisyys- ja sosiaalikulut vähenevät ja työläisten ostovoima nousee, joka parantaa kotimaan kysyntää. Porvarien yritystukisosialismi on ollut väärä strategia.
Vuosia jatkunut palkanmaksuhaluttomuus ja halpatyövoiman maahantuonti (10 tulee, 2 menee duuniin matalapalkka aloille) alkavat kantaa synkkää hedelmää.
Kun ihmisille maksetaan liian huonoa palkkaa tai teetetään ilmaistyötä, hän joutuu hakemaan sosiaalisia tukia pystyäkseen elämään ja elättämään perheensä, joten veronmaksajat maksavat osan palkkakuluista työnantajien puolesta.
Paikallisella palkoista sopimisella tämä lisääntyy entisestään, sillä mitä enemmän työttömiä maassa on, sitä pienemmällä palkalla ihmiset joutuvat työtä tekemään, ellei mitään kansallista sääntelyä vähimmäispalkoille ole olemassa.
Kuinka tyhminä päättäjät pitävät ihmisiä, että tällainen kusetus menee vuosi vuodelta selityksenä läpi
Työllisyyttä ja työmarkkinoita voidaan korjata heidän mielestään.
1 Paikallisella sopimisella, jonka seurauksena ihmiset joutuvat sossun asiakkaiksi.
2 Tuottamalla maahan lisää halpatyövoimaa, jonka ansiosta esim. hesan sosiaalituista menee jo yli 50 prossaa muille kuin suomea puhuville.
3 Kiusaamalla työttömiä hakemaan työpaikkoja joita ei ole olemassa ja kouluttamalla/kurssittamalla heitä aloille joihin heitä ei tulla palkkaamaan.
4 Pakottamalla ihmiset muuttamaan työn perässä muualle ja jättämään kotinsa ja sukulaisensa jonnekin hornan tuuttiin.
Ihme vittuilua.
Ei ihme että siellä jo mietitään kunnallisvaalien peruuttamista pandemiaa tekosyynä käyttäen.
THL jo kertoi, että paras aika liikkumisrajoitusten alkamiselle on huhtikuu ja Oikeusministeriö kannatti asiaa kybällä omalla ulostulollaan ja ajattelivat sitten suitsait sukkelaan siirtää kunnallisvaalit ensi syksyyn.
Oikea tapa ratkaista nämä Lipposen hallituksen aikanaan tekemät virheet on ottaa oma kelluva valuutta takaisin. Sillä keinoin köyhä Suomi nostettiin sotien jälkeen kukoistukseen ja siinä sivussa maksettiin sotakorvaukset ja oltiin velattomia.
Sanna Marinin holtittoman hallituksen touhuilla Suomi on viidessä vuodessa selvitystilassa ja työvoima korvattu orjuudella.
On Suomi onneksi sentään Norjaa parempi, ettei nyt kauhean huonosti ole asiat.
Suomi on kuin Amerikka paitsi että Amerikassa ei ole enää orjuutta kuten Suomessa. Demareiden masinoima orjuus.
Yksi syy ulkomaisten investointien vähäisyyteen on venäjän läheisyys.
Eli NATO- jäsenyyden puuttuminen.
16-vuotisen porvarijohtoisten hallitusten masinoima halpatyöorjuus.
Luulin että Pohjoismaa olisi maantieteelinen alue.
Ei se ole. Vanhasen listalla Suomea huonompia maita ovat mm. Norja.
Tuki ja tulonsiirtoralli seis, tai kyllä se loppuu väkisinkin tällä vuosikymmenellä.
Naurattaa, kun joku somali valittaa, kun on liian pienet asunnot ja korona leviää siitä syystä. Työtön maahanmuuttajaperhe voi asua esimerkiksi Itä-Suomen kunnassa, jossa Helsingin vuokralla saa vaikka koko kerrostalon.
Suomea ja muita Pohjoismaita erottaa euro, joka tuli Suomelle aivan selvästi äärettömän kalliiksi.
Ruotsissa katukuva näyttää Babylonilta.
Niin kauan kuin Norja on Suomea huonompi maa ei ole mitään hätää.
Suomi+eroaa+muista+Pohjoismaista+talouden+rakenteeltaan.+Jos+verrataan+Suomea,+Ruotsia+ja+Tanskaa.+Suomessa+teollisuus+ja+maatalous+ylikorostuu+ja+palvelusektori+on+alikehittynyt.
Maatalouden+osuus+BKT.stä+on+Suomessa+suurin,+vaikka+Tanskassa+elintarviketeollisuus+on+paljon+merkittävämpi+ala+kuin+Suomessa.+Tanskassa+teollisuus+on+n.+22%+BKT.stä+ja+suomessa+30%.+Teollisuuden+pitäminen+"kaiken+perusteena"+ei+ole+tätä+vuosisataa.+"Euroopan+johtavassa+teollisuusmaassa"+Saksassa+teollisuuden+osuus+BKT:stä+on+myös+pienempi+kuin+Suomessa.
Palvelusektori+on+Suomessa+alikehittynyt.+Tämä+on+osin+noidankehä,+koska+heikko+ostovoima+vähentää+kotimaankysyntää+joka+vähentää+palveluiden+kysyntää,+joka+heikentää+BKT:n+kehitystä+(joka+alenta+ostovoimaa+jne...).+
Voi+kysyä+onko+"teollisuuden+kilpailukyvyn"+takia+tehtävät+"maltilliset+tuloratkaisut"+olleet+kotimarkkinoiden+kannalta+liian+"maltillisia".
BKT:n+jakauma+Suomi:
Maatalous:+3,3+%+
Teollisuus:+30,2+%
Palvelut:+66,5+%
BKT:n+jakauma+Ruotsi:
Maatalous:+1,9%+
Teollisuus:+26,6%
Palvelut:+71,5%
BKT:n+jakauma+Tanska:
Maatalous;+1,2+%
Teollisuus:+22,1+%
Palvelut:76,7%
Palvelusektoria varten pitää olla massaturismia, tuottavaa teollisuutta tai tuottavaa maataloutta.
Suomessa yritysten hintakilpailukyky on melko heikko. Euro on Suomelle hieman liian kallis valuutta ja heikentää yritysten hintakilpailukykyä. Muissa Pohjoismaissa valuutta ei ole hintakilpailukyvyn este.
Myös esim. Italia on samassa tilanteessa. Euro on täysin liian vahva valuutta. Saksalle puolestaan euro on täysin alihintainen valuutta, mikä entisestään parantaa saksalaisyritysten hintakilpailukykyä. Lisäksi EU:n kauppasopimukset muiden talousalueen kanssa solmitaan niin, että saksalaisyritykset hyötyvät eniten.
Jos Suomessa olisi tehty isompia palkankorotuksia, olisi yritysten hintakilpailu kyky vielä huonompi kuin nyt.
"palvelusektori on alikehittynyt."
Tuosta syystä myös koronahässäkkä ei koitellut Suomen taloutta samalla tavalla.
Palveluthan ovat loppuviimein kaikkein tarpeettomimpia työtehtäviä. Alkutuotannon tehtävät ovat huoltovarmuuden kannalta kriittisimpiä.
Ei+massaturismi+selitä+palvelusektoria.+Pohjoismaissa+turismin+osuus+on+kuitenkin+pieni+verrattuna+vaikka+Saksaan+puhumattakaan+Etelä-Euroopan+maista.
Suomessa+palveluiden+osuus+BKT.stä+on+66%+ja+turismin+osuus+2,5%
Tanskassa+palvleuiden+osuus+BKT:stä+on+77%+turismin+osuus+1,7%.
Ruotsissa+palveluiden+osuus+BKT:stä+on+71%+ja+turismin+osuus+2,8%.
Maatalouden+tuottama+lisäarvo+on+negatiivinen.+Maataloussektorin+Ruotsia+ja+Tanskaa+suurempi+osuus+on+Suomelle+rasite.+Erityisen+huomattavaa+on,+että+Tanskassa+elintarviketeollisuus+on+paljon+merkittävämpää+kuin+Suomessa,+mutta+maataloustuotannon+osuus+BKT.stä+on+selvästi+pienempi+(selvästi+alle+puolet).
höpön+höpön,+palkanmaksuvaraa+on,+pelkästään+pörssiyhtiöt+jakaa++vuosittain+11-13+miljardia+euroa+osinkoina,+siihen+kun+lisätään+listaamattomat+yritykset,+päästään+20+miljardiin+helposti.+jos+siitä+potista+otettaisiin++6+miljardia+duunarille,+nousee+palkat+about+5%,+siihen+olisi+hyvin+varaa,+eikä+hintakilpailuun,+mikä+on+jo+muutenkin+hyvä,+olisi+juurikaan+vaikutusta.
+Tämä+palkanlisäys+menisi+vieläpä+lähes+kokonaan+kotimaiseen+kysyntään+ja+elvyttäisi+taloutta,+lisäisi+verokertymää+ja+vähentäisi+valtion+alijäämää/velanottoa.
Riippuu toimialasta. Keskeistä on palkan suhde tuotettuun lisäarvoon. Suomen teollisuudesta suuri osa on "bulkkia". Erityisesti metsäteollisuus, jonka lisäarvo on vain laskemassa, kun paperiteollisuus hiipuu ja puu myydään vähemmän jalostettuna selluna.
On turha jeesustella mikä on "turhaa" ja mikä ei, mutta pääsääntö on, että kaikissa maissa, joissa elintaso on Suomea parempi palvelusektori on suurempi kuin Suomessa.
Maat joissa maatalous ja teollisuus ovat valta-asemassa ovat tyypillisesti köyhiä.
Erityisen onelmallisia ovat matalapalkka-alat joissa työskentely käytännössä edellyttää (ainakin kasvukeskuksissa) toimeentulotukea tai asumistukea. Käytännössä nämä tuet ovat palkkatukea työnantajille, jolla mahdollisestetaan elinkustannuksia alemmat palkat.
Yhtä vähän kuin veroja voi laittaa valtion maksettaviksi, niin yhtä vähän yksityisten työnantajien palkkoja voi laittaa valtion maksettavaksi. Hyvinvointiyhteiskunta perustuu sille, että työntekijät elättävät itsensä ja useimmiten olisivat myös nettoveronmaksajia, joilla yhteiset palvelut kustannetaan. Nyt on paljon työntekijöitä, jotka eivät ole nettoveronmaksajia, vaan verotuottojen kuluttajia.
Ongelmaan on helppo ratkaisu: Kelluva Markka takaisin! https://keskustelu.suomi24.fi/t/16796026/markasta-luopumisen-ikavat-seuraukset-alkavat-nyt-olla-kasilla!
Ei kehuta ketään mutta Suomi oli vielä kohtuullisessa kunnossa edellisen hallituksen jälkeen , Marin on puolessatoissa vuodessa saanut aikaan valtan tuhon ja sukellus jatkuu , tämähän ei hyvin pääty .
Päättyy todella hyvin, alkaa vahva kasvu heti koronan jälkeen, siihen uskoo myös pörssit (kurssit esim usassa). Porvarilla on nyt vaan kiire saada "rakenteelliset uudistukset", lue duunarin kurittamiset, tehtyä, ennen kuin ne osoittautuvat tarpeettomiksi ja sitähän ne muutenkin ovat, itseasiassa vaan kurjistavat taloutta, varsinkin sen duunarin.
Talouden+rakenteelliset+ongelmat+eivät+synny+vuodessa.+Suomen+nykyiset+ongelmat+alkoivat+tai+nousivat+esiin+vuoden+2008+Lehman+Brothers+finanssikriisistä.+Silloin+kaikkien+länsimaiden+BKT+kyykkäsi,+mutta+jostain+syystä+Suomi+ei+toipunut+tuosta+kriisistä+läheskään+samaa+tahtia+kuin++useimmat+muut+maat.+Esimerkiksi+Ruotsi+karkasi+meiltä+vuoden+2008+jälkeen.
Laman+pohjalla+2009+Ruotsin+BKT+oli+435+miljardia+dollaria+ja+2018+se+oli+556+miljardia.+Kasvua+28%.
Vuonna+2009+Suomen+BKT+oli+252+miljardia+ja+2018+se+oli+277+miljardia+eli+kasvua+oli+vain+10%.
Minulla+ei+ole+selitystä,+miksi+Suomi+kompastui+2008+kriisiin+pahemmin+kuin+muut,+mutta+se+olisi+hyvä+selvittää+ja+ymmärtää,+mistä+Suomen+talodellinen+"alisuoriutuminen"+johtuu.
sanna ja tuppura korjaavat tilannetta lappamalla kaikki omat ja lainatut miljardit ulkomaille.
Makselee kuitenkin Kreikalle ja muille Välimeren valtioille vaikka kuuluu tähän ryhmään ?
Tanska menestyy - Onko Tanska enää Pohjoismaa?
Neljästä indeksirahastostakin näen Tanskan ylivoimaisuuden.
Talouselämä-lehti joskus selosti tanskan paremmuuden osatekijät.
Tärkein niistä on että työntekijän uskaltaa palkata kun ekat 12kk voi irtisanoa syytä ilmoittamatta. Esim jos työ ei maistu tai henkilökemia on väärä.
Ammattiyhdisliikkeet aiheuttavat Suomen rämpimisen.
Lakkoilullä vesittivät syksyllä 2018 työllisyyden parantamisen Saksan keinoin
Suomi ei ole edes maa, vaan kleptoratia.
Kyllä Suomi on yhä pohjoismaa vaikka siitä onkin tullut tällainen persereikävaltio.
Äänestäjä saa mitä tilaa.
Suomi+on+maailman+onnellisimpien+kokoomuslaisten+maa+ja+samaan+aikaan+90%+ei+rikkaista+kantasuomalaisista,++maa+on+täysin+epäonnistunut+rupumaa+joka+kuuluu+jo+itäeuroopalisiin+persläpimaihin+kaikilla+tasoilla.