190% korkeampi(Tukholmassa) kuin suomessa! Lisäksi työsuhdeasunto ja auto/puhelinetu työterveyshoito joka sisältää hammaslääkärinkin! Jos työnantajat todellakin haluavat paikata työvoimapulaa niin olisiko aika alkaa maksaa oikeaa palkkaa? Sitä ennen on ihan turhaa huutaa työvoimapulasta. Tämä Teknologiateollisuushan on huutanut työvoimapulasta...koomista kun ko. järjestöllä on jo alkuunkin huonot liksat.
IT-Koodarin palkka Ruotsissa
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ruotsissa asuminen viimeisen vuoden aikana ei ole ollut kovin houkutteleva ajatus. Kun siis kansankodissa näytettiin mitä siellä vanhusten arvosta ajateltiin ja käsikranaattien heittely kansallisurheiluna ei näytä yhtään vähenevän.
On siellä vielä runsaasti alueita missä eläminen ja oleminen on siedettävää.
Missä? Johan olemme saaneet moneen kertaan kuulla että jos jossakin päin maata on matuongelmia niin sitten koko maa on muuttunut tai kohta muuttuu asuinkelvottomaksi. Tuo kehityskulku kun ei itsekseen katkea.
Ruotsissa on ollut levotonta jo kauemmin kuin vuosi tai pari. Hyvin siellä suomalaisetkin tuntuu kuitenkin viihtyvän. Jokaiseen paikkaan sopeutuu jos vain haluaa sopeutua.
Tuo on totta. Mutta niissä asumiseen pitää olla hieman korkeampi palkka kuin Suomessa. Varakkaimmat laittavat lapsensa enenevissä määrin yksityiskouluihin, koska julkiset koulut ovat liian huonoja liiallisen vieraan aineksen takia.
Löytyykö lähtijöitä? Saa koronan ja monikulttuuriset naapurit kaupan päälle.
Koronan saa kuule nykyään helpommin Hikiän essolta kuin ruotsalaiselta kadulta. Ruotsalaiset ovat reagoituneet siihen että heitä pidetään hössöttäjinä ja ovat oma aloitteisesti aloittaneet tartuntojen estämiset.
Noin kahdeksankymmentä koronaan kuollutta Ruotsissa vuorokautta kohti ja sama tahti jatkuu. Vuorokaudessa tuhansia uusia tartuntoja.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/
Tuossa kahden viimeisen viikon tilastot eivät Ruotsin kohdalla pidä paikkaansa vaan niitä korjataan jälkeenpäin ylöspäin. Ruotsilla on viive tilastotietojen ilmoittamisessa josta syystä johtuen käyrät ovat koko ajan näyttäneet laskevaa kahden viimeisen viikon osalta.
Ei saa niillä hyvillä alueilla.
Mistä olet saanut palkkatiedot?
On ottanut yhden työpaikkailmoituksen Suomesta ja Ruotsista verraten niitä?
Siis 2.9-kertaiset palkat. Ei voi olla.
Ruotsissa kaikki saa vaarallisen työn lisää. Koskaan ei tiedä missä tapahtuu mamujen tekemä seuraava kranaatti isku.
Parhaat koodarit saavat Virossakin saman kuin Suomessa. Suomessa duunarin ja pomon ja hyvän koodarin ja huonon koodarin palkkaero on pienempi kuin Virossa, mutta pomot ja hyvät koodarit saavat saman liksan kuin Suomessa.