WC pytyn putsaajat vertailu testi
Anonyymi
194029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
"...voittaja on Harpic Power Plus Max 10 original -wc-putsari (pH 0,2), joka sai testissä kiitosta hyvästä puhdistuskyvystä. Tuote irrotti niin ikään kalkkia erittäin hyvin, myös kaltevilta pinnoilta. Miinusta testivoittaja sai, sillä se valui pinnoilta nopeasti, joten se ei ole hyvä vaihtoehto pinttyneen lian kemialliseen poistamiseen.
"...Hyvästä hinta-laatusuhteesta kiitosta saanut Lidlin W5 Toilet cleaner Maxx power (pH 2,1) oli testin kakkonen. Tuotteen hinta on vain puolet testivoittajasta.
Tuo puolihintaiuus on aika vankka suositus.
En ostanut mutta Prismassa oli montaa sorttia n. 3 euron hintaan.
En DOMESTOSta noihin litkuihin vaihda. Se putsaa itse kun vaan odottaa, yön yli levittää pönttöön niin jo aamulla paljon valkoisempaa.
Tavallinen kloorikin on ihan hyvä valkaisemiseen. Klorin-brändillä sitä myydää ainakin. Laimennettuna tietenkin.
WC-harja tehostaa aineen puhdistustehoa.
Monista ainakin isoimmista kaupoista saa sitruunahappoa, toimii todella hyvin. Mikään pesuaine ei ole toiminut yhtään pinttyneisiin pöntön likoihin mutta sitruunahappoa niin pönttö on kuin uusi taas, uskomaton teho. Tosin en ole ostanut varsinaisia wc-pöntön puhdistusaineita, aikanaan vaan tuli kokeiltua sitruunahappoa ja sehän toimii.
Googlettakaa wc-pöntön puhdistus ja sitruunahappo, ei mikään uusi kikka.
Harpiccia on tullut käyteltyä muutama vuosi, kun sen hyväksi havaitsin. Aika stydi katku, mutta toimiva litku.
Kysyin sveitsiläiseltä tykkääkö salmiakkikarkeista. Ei, heillä se on puhdistusaine!
https://www.amazon.de/dp/B004LTR306?tag=httn-21&linkCode=osi&th=1&psc=1&keywords=salmiakgeist
Kun autossa täyttyy tuhkakuppi, vaihdan uuteen. Kun asunnossa täyttyy vessanpytty, vaihdan uuteen. Terv. vaihtaja.
Olen käyttänyt Klorin WC geeliä jota ostin tarjouksesta Tokmannilta. Puhdistaa hyvin lian, kalkin ja jättää kloriitin takia raikkaan hajun WC:hen.
Teen soodaliuoksen aina itse ja puhdasta tulee.
Itse valan tarvittaessa uuden pytyn. Kannattaa opetella tekemään itse.
Pikkurälläkkään teräsharja ja pyyhkii pytyn sillä. Muistakaa käyttää suojalaseja.
Harpic maksaa Prismassa 1,89 euroa.
Onko se tehokkaampi Harpic vaiko se toinen IS:n mainitsema?
Lidlissä puolet halvempi eli 90snt?
Samannäköinen puteli kuin jutussa. https://www.foodie.fi/entry/harpic-750ml-power-plus-wc-puhdistusaine/5701092112866
Hallituksen pimatsun pesemään pönttöjä niin eivät tekisi suomelle niin paljon tuhoa.
Edesmennyt äitini päätyi samaan johtopäätökseen kuin vaimoni eli että joillain tehotuotteilla saa yhden kerran puhtaaksi.
Samalla wc-pöntön pinnan niin huonoksi että toista kertaa ei enää saa puhtaaksi.
Valikoimaa on varmasti riittävästi Suomessa wcpuhdistusaineissa.
Suvakin jättämät raidat poistuivat kyllä kun harjalla hinkkasi riittävästi.