Eikö Sosialisti-Sanna ymmärrä, että sosialismi

on aiheuttanut vain tuhoa, Venezuela on tästä viimeisin esimerkki.

Sosialismi toki sopii tuollaisille tyhmille ja tahdottomille ihmisille, jotka tykkää, että joku ylhäällä käskee ja ohjailee. Täällähän muutama tuollainen vasuri onkin.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ihan vain tiedoksesi, että SDP oli NL:n aikana Kommunistien ja itänaapurin inhokkipuolue. Ei todellakaan siis liity sosialismiin millään lailla. Oikeat Kommunistit ja kansallissosialistit ovatkin sitten täysin eri asia.

Äänestä
  • Kaikissa tähän astisissa sosialismin eri muotojen toteuttamisissa on menetelty väärin ja sosialismin vastaisesti, koska sosialisointi on epäonnistunut.

    Nyt Suomella on mahdollisuus ensimmäisenä EU:ssa ja koko maailmassa osoittaa, että sosialismi toimii sittenkin.
    Ydinasia on uudiskieli: ei sosialisoida vaan yhteiskunnallistetaan.

    Kaikki toiminta perustuu dialektiseen tieteelliseen materialistiseen tarkasteluun ja suunnitelmallisuuteen.

    Äänestä

  • Eikös SDP ole Sosiaalidemokraattinen puolue?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikös SDP ole Sosiaalidemokraattinen puolue?

    Älä kuitenkaan sekoita sosialidemokratiaa ja sosialismia (kommunismi) keskenään. Ovat aivan eri planeetoilta. Kansallissosialistinen Hitler myös vihasi Kommunisteja, vaikka oli sosialisti.

    Äänestä

  • Stalin ja bresnev vaati Neuvostoliiton suurlähetystön kautta että sosialidemokraatit on ainoa joka saa perustaa hallituksen,
    V. 1991 asti vaikka kokoomus sai murskavoiton, yksikään kokoomus, keskusta tai muu Bresnevin laskujen mukaan kapitalisti puolue ei saanut muodostaa hallitusta eikä saanut olla jäsenenä yhdessäkään hallituksessa,
    1918-1991 Neuvostoliitto vaati että vain SDP on sopiva puolue olemaan hallituksessa muiden kommunisti puolueiden kanssa ja SDP ssä oli pitkä lista KGB koodin omaavia suomalaisia, ja siksi tiititsen lista on yhä salattu, koska SDP n kannatus tippuisi nollaan, jos kansa näkisi että SDP oli puhdas KGB agentti puolue

    Äänestä

Sosialismi sopii älykkyydeltään ja moraaliltaan alhaisella tasolla oleville mutta rikollisuutta suosiville henkilöille ja valtiojohtajille.
Mm. rikollisten ministereiden suosiminen ja puolustaminen on osoitus kaikesta näistä ominaisuuksista.

Äänestä
  • Naulan kantaan.

    Äänestä

Sosialismin historia osoittaa, että monista erilaisista lähtökohdista ja sinnikkäästä yrittämisestä huolimatta sosialismi ei ole onnistunut tuottamaan muuta kuin rappiota ja murhetta.

Kaikki sosialistisissa maissa saavutetut parhaatkin saavutukset kuuluvat rikotun ikkunan virhepäätelmään. Mikäli näissä maissa olisi vastaava tarmo valjastettu yhteisen hyvän saavuttamiseen ilman sosialismiin kiinteästi kuuluvaa korruptiota, olisivat nämäkin saavutukset suurempia, ja ilman niihin liittyviä haittoja.

Sosialismi ei rakenna yhteiskuntia. Se vain rikkoo niitä ja syö inhimillisen pääoman, kunnes juuri mitään on enää jäljellä.

Äänestä
  • Hyvä kommentti.

    Äänestä

SDP on SDP ja kuuluu Sosialistiseen Internationaaliin.

Äänestä

Punalippu heiluu vieläkin demareilla.

Äänestä

Työn orjat sorron yöstä nouskaa.....

Äänestä

Aloittaja jauhaa sosialismista, koska on oppinut kirjoittamaan sanan. Sosialismia ei tule, ei ole ollut tulossa kolmeen kymmeneen vuoteen. Koita nukkua yösi rauhassa. Kapitalismi tulee ja vie rahat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

on aiheuttanut vain tuhoa, Venezuela on tästä viimeisin esimerkki.

Sosialismi toki sopii tuollaisille tyhmille ja tahdottomille ihmisille, jotka tykkää, että joku ylhäällä käskee ja ohjailee. Täällähän muutama tuollainen vasuri onkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu