Tämä ei ole pila.
Ensin keitetään makaronit, sitten paistetaan ne voissa kunnolla ruskean rapeaksi sipulien ja makkarapalojen kanssa. On hyvvee!
TADAAAA! Hyvä ruoka on valmis.
Ensin keitetään makaronit, sitten paistetaan ne voissa kunnolla ruskean rapeaksi sipulien ja makkarapalojen kanssa. On hyvvee!
TADAAAA! Hyvä ruoka on valmis.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Paistoksessa+käytettävän+makkaran+pitää+ehdottomasti+olla+halvinta+mahdollista,+joka+sisältää+myös+mahdollisimman+vähän+lihaa.+Monessa+halpismakkarassa+on+lihaa+reilusti+alle+10%.++Valikoimaa+onneksi+riittää.
Halpismakkaran+käyttö+takaa+maksimaalisen+jauho-rasva+-yhdistelmän+maun.
Minusta+sipuli+tulisi+jättää+pois+alkuperäisestä+reseptistä.+Siitä+saattaa+nimittäin+paistamisesta+huolimatta+aiheutua+joitain+vitamiinijäämiä+ruokaa+pilaamaan.
Jos+on+ihan+pakko+käyttää+myös+sipulia,+niin+vitamiinien+mahdollinen+terveysvaikutus+saadaan+ikään+kuin+tasoitettua+pois+käyttämällä+tuplamäärä+suolaa+ja+voita.
Kunnon+köyhällä+pitää+olla+kunnolla+lihaa+luiden+päällä.+Siis+läskiä.+Parasta+se+on+silloin,+kun+jalatkin+ovat+niin+paksut,+että+kävellessä+koko+kroppa+keinahtelee+puolelta+toiselle+hitaan+ja+vaivalloisen+kävelyn+tahtiin.
Parempi ja onnellisempi on lihava, kuin laiha luuperse joka on ruma ja narisee. Ei ihmisen tarvi näyttää vainaalta eläissään.
koiran makkara on lihaisempaa, kokeile,, itse käytän paljon.
Vanha sanonta pitää paikkansa; "Ken keitetyn paistaa, se makean maistaa"!
Tosin käyttäisin makkaran sijaan vaikka purkitettuja papuja ja tuoretta sipulia reilusti pannulle niiden keitettyjen makaronien kanssa. Ja voin sijaan käyttäisin vaikkapa hieman ruokaöljyä paistamiseen.
Koiran kuivamuonaa tarjouksesta, ja sitä aamuisin lautaselle, maitoa päälle, niin on ateria valmis. Näin eläkeläinen rauh rouheista haukkaa ja karva kiiltää, häntä heiluu. Siitä naiset tykkää, kun setä heiluttaa.
Ja koiranmakkara on lihaisempaa ja maukkaampaa, kuin sellainen halpa ´jauhomakkara. Mutta kannattaa ostaa vain tarjouksesta, muuten ei koiranmakkara ole halpaa..
Lopetin koiran jo aikaa sitten kalliina ylläpitää. Ja nyt edelleen itse syön koiran muonia. Näin eläkeläinen pysyy kunnossa ja vähä eläke riittää.
kunnollinen hyvälaatuinen koiranmuona on jopa 7 e/ kilo. Tosin siinon sitten vitamiinit ja hivenaineet sekä energia kohdallaan. kannattaa kokeilla myös koirien ja kissojen märkäruokia.
koiran hiilijalan jälki on yhtä suuri kuin pakolais turistin !! suomen vihreiden tulisi tähän epäkohtaan suhtautua vakavasti.
Itse tykkään jo märäntyneestä lihasta ja aah se haju.
monessa maassa on lihan mädätys perinteisenä valmistustapana. esim. lihaa mädätetään, ja yms kalaa jne.. yms lihaa..
Mikäs siinä sillon tällön makkarakastike tai makkarakeitto. Kauhunsekaista että rasvaa mutta kerroppa mitä muuta syö. Niimpä niin kaunistellaan syön paljon kalaa,kasviksia,vihanneksia,maltillinen määrä hiilihydraatteja heh ja kuitenkin diabetes kasvanut räjähdyksenomaisesti. Joku voi mainita että a luokan makkaraa kun lihaa enemmän mutta siinä makkarassa rasvaa vasta onkin. Ryynimakkarassa ei paljon rasvaa.