"Valtio korvaa festarit jos ne perutaan koronan takia"....mistä näin tyhmiä tyyppejä syntyy? Kuka korvaa jos pieneltä työläiseltä menee työttömyyden kautta talo/asunto , tai omaisuus? Valtioko? Ei korvaa. Näin hallitus eriarvoistaa jälleen lisää kansaa!! Nyt ei siis todellakaan kannata enää koskaan käydä missään tapahtumisissa kun veronmaksajana joudut korvaamaan sen kuitenkin!
Lintilä Hesarissa:
Anonyymi
35154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Eikös nämä artistit leveile miljoona kämpillään lehdissä ja matkustele jos missäkin aurinkorannikolla polttamassa nahkaansa ja esittelemässä persettään. Paljastellaan huvijahdilla ja välillä ottavat poskeen. Ajellaan Mersuilla, Bugatilla, Maserateilla ym. kieseillä. Menkööt vittu työkkäriin tai opiskelemaan, ei se tavan tallaajallakaan elämä helppoa ole. Kolmas koulutus jo menossa tai oikeastaan neljäs ja kel senkun vittuilee vaikka ei ole kyse kuin muutamasta satasesta enkä omista mitään
Miksi artisti ei joudu realisoimaan varallisuuttaan peruselantoon ennen kuin saa perustoimeentulotukea,
miksi tuon ämmän pitäisi olla erityisasemassa muihin ihmisiin nähden.
Mikä jumalatar se kuvittelee olevansa?
Tässä on alettu tukea elinkeinoelämän muutenkin hyväosaisten saavutettua tulotasoa ja elintasoa veronmaksajien-yhteiskunnan piikkiin sossutuilla. Tavallinen työläinen kun lomautetaan tai irtisanotaan koronan takia, niin saa vain normaalin työttömyysturvan, ja lisäksi toimeentulotukea jos jää vajausta minimiperusturvatasoon. Lintilän kahdet standardit taas. Niille annetaan enemmän, joilla jo on enemmän. Esim. viime vuonna Flow Festiwall sai elinkeinoministeri Lintilän siunauksella 870 000 euroa koronatukea ja maksoi samalla omistajalleen 800 000 euron osingit. Aivan sairasta ja tulee kalliiksi yhteiskunnalle.
Elinkeinoministeri Lintilä HS:ssä: Tapahtuma-alalle tarvitaan kesäksi tapahtumatakuu
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3deb9931-ea07-4938-b22b-4095b3fcf700
"Lintilä sanoo ymmärtävänsä tapahtuma-alan kokemaa epäoikeudenmukaisuutta. Hän lupaa lisätukea.
Helsingin Sanomien haastattelema elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) sanoo, että kesätapahtumien turvaksi voitaisiin järjestää jonkinlainen tapahtumatakuu.
Jos tapahtuma peruttaisiin koronarajoitusten takia, valtio korvaisi.
– Kyllä me tarvitsisimme kesää varten tällaisen – kai sitä voisi sanoa tapahtumatakuuksi, Lintilä sanoo lehdessä."
Nyt tuli kallis paukku veronmaksajille, siis pääosin työläisille joita tämän uuden kuluerän takia tullaan kikyttämään lähivuosina entistäkin enemmän, kun näitä elinkeinoelämän koronasossutukia aletaan maksattamaan valtiovelan laskutalkoissa. Siinä tulee kärsimään myös tavallinen irtisanottu työläiskansa koronasta aivan uudella tavalla, kun jo nykyään matalaa työttömyysturvaa tullaan tämän takia leikkaamaan tai ainakin työttömiä aktiivikiusaamaan eliitille maksettujen sossutukien aiheuttaman järkyn valtiovelan takaisinmaksun takia.
Homma on elinkeinoelämän tuissa menossa samanlaiseksi kuin maataloustuissa huh, huh.
Mihin se korona kesäksi katoisi, kun nämä uudet huomattavasti tarttuvammat variantit vielä leviämässä ja koronarokotteet näyttävät antavan suojan vain oireita vastaan? Vaaditaanko festareilla FFP2 hengityssuojaimen kasvoilla oloa koko tapahtuman ajan? Ei voi alkoholia tai pikaruokaa myydä, jos maskipakko. Muuten varsinaiset Lintilän viruslinkokekkerit tulossa tai sitten vaan veronmaksajat maksamaan viulut. Kyllä tällä koronalla nyt halutaan tuhota hyvinvointiyhteiskunta.
Miksei Lintilä taannut koronan takia irtisanottujen ja lomautettujen työntekijöiden palkanmaksua?
Kepulit maksakoon yksin esiintyvien taiteilijoiden extrasossutuet, ei veronmaksajien harteille. Kaikilla on jo yhtäläinen matala perusturva, matala Lintilän tapaisten pataporvarien takia.
Minusta näin Stadilaisena on suorastaan kunnia olla maksamassa hämeen härkäviikkojen ja seinäjoen tangomarkkinoiden kustannuksia.
Maksaahan valtio mustalaisille rikoksentekovälineetkin niin eiköhän tuo mene siihen samaan idiotismin piikkiin.
Yrittäminen ei enää Suomessa sisällä riskiä, riskit on pataporvarien toimesta sosialisoitu veronmaksajille. Kyllä on tullut Lintilän Kepuporvareistakin tulipunaisia sosialisteja, tai olihan ne jo aiemminkin agraarisosialisteja.
Kerrankin SOSSUTUKEMISTA ja SOSIALISMIA jota patamustat porvaritkin ymmärtävät. Lasku tulee olemaan uskomaton, ja sossutuetun pataporvarin osa on taas vapaaehtoinen kuten Sipilän talkoissa.
Lintilä soveltaa maajussien satokorvauksia festareille. Nyt kaikki järjestämään jotain tapahtumaa niin valtio takaa tuoton. Ei järjen häivää ja täysin verovarojen väärin käyttämistä. Suomi pärjää tälläisen epdemian yli varmasti ilman yhtäkään ryyppyjuhlaa.
Uskomatonta jos joillekin Ilmajoen Musiikkijuhlillekin maksetaan korvaus siitä, että ne jäävät pitämättä. Se on harrastusta tuollainen, ei mitään oikeaa elinkeinoa.
Tolkku kadonnut lopullisesti.
Nyt Suomi on siirtymässä SOSIALISMIIN Lintilän kepuporvarien viemänä.
Yritysten tukeminen estää näivettymisen ja kun niitä rahoja käytetään sitten eteenpäin,se estää tavistyöläisten potkut työttömäksi .Valtion velkoja ei enää mikään valtio ja sen kansa pysty maksamaan vaan niille tullaan antamaan eli keskuspankeillevelkojen nollaamisoikeus joten liikoja sellaisia ei edes tarvitse maksaa ja näin saadaan yhteiskunnat pysymään pystyssä ja raha arvossaan,ja mitään inflaatiota ei tule , tavisihmiset saa juuri ja juuri leipärahansa ja tekevät yhteiskunnissa työt mitä tarvii tehdä,oikeisto ei vain nyt sitä tajua.
Yhteiskunnathan pyörivät hyvin, tuolla ajatuksella ne ei koskaan kuole.
Miksi noin ei saisi tehdä oikeanlaidan kulkijat?
Pelkästään nollasummapelillä mikään yhteiskunta ei tule toimimaan kuuna päivänä. Velkojen nollaaminen on ihan hyvä vaihtoehto ja ihmisten kurissa pitämiseksi. Sekään ei ole oikein hyvä jos mailla ja kansalla on hirveästi rahaa itsellä ,kaikki kaatuu sitten kumminkin hyperinflaatioon,sitäkin nähdään maailmalla aina ajoittain.
Velkojen anteeksianto on todellakin ainoa yhteiskuntamuoto mikä toimii ja missä inflaatio ei koskaan tuhoa sitä.
Ja siinä voidaan teettää ihmisillä vain ne työt ja myöntää rahaa eli velkaa vain sen verran mitä eläminen vaatii,silloin myös luonto säästyy eniten sekä luonnonvarat että saastuminen on niin pientä kuin mahdollista.
Muutahan ei elämässä ole eikä oikein voi ollakaan ,tähän asti kaikki on eläneet kuin maanisethullut ja tuhonneet jo riittävästi elinplaneettaamme tyhjän takia,nyt sen on loputtava kertakaikkisesti ja ikuisesti maailmanloppuun asti.
Koitetaan puolustella eliitin elinkeinottelusosialismia. Samalla perusteella valtion olisi pitänyt tukea koronan takia irtisanottujen ja lomautettujen palkanmaksua.
Vaan eivät tukeneet joten 530 euron nettotuloilla moni kituuttaa. Sosialismi koskee vain eliitin hyväosaisia yrittäjiä.
Ei pahalla mutta usko minua, ilmaista ateriaa ei ole olemassa.
Paula Vesalakin kokainiin ja ryypännyt rahansa ja heti kinuamassa lisää.
Joskus otin hesarilta ilmaisen 2kk, jutun pitäisiköhän ottaa taas tilaus, ilmaisena, onhan se mukavaa lukea paperiakin välillä :D
Kuka kuuntelee jotain väsähtänyttä hoilaajaa...
Nyt täytyy toimia niin että annetaan pitää festarit ken haluaa. Katsotaan sitten paljonko sinne kansaa änkeää.
Aidattu alue ja sieltä väki kahdeksi viikoksi pakko karanteeniin.
Katsotaan moniko menee ja paljonko artistit nettoaa.
Toivottavasti hyvin moni ajattelee tavallani, ei enää koskaan mihinkään kulttuuri tapahtumaan. Keksikööt taiteilijat oikean ammatin jolla elävät. Tämä Vesala avaa suuren suunsa eikä enää koronan jälkeenkään vinkumisella pysty itseään elättämään.
Saiko Siltsu valtiolta tukea kun meni keikat keksityn ja suurennellun rikoksen vuoksi?
Tavallista torikauppaa EI SALLITA
MUTTA KEPU ON TUKEMASSA RIKKAITA TAPAHTUMAJÄRJESTÄJIÄ?
Ostoskeskukset saa olla auki.
Julkiset terveydenhuolto on resetoitu,
hallitus tukee yksityisiä,
jotka ajattaa rahansa veroparatiiseihin.
KEPU ON ONGELMA.
EU bolsevikki ON ONGELMA.
Diilereille myös korvaukset pieleen menevästä myynnistä.
Festarit ovat yhteiskunnan kannalta elintärkeitä avainaloja, kyllä näitä pitää tukea.
Eikös näistä joskus takavuosina tullut kymmeniä euroja vientitulojakin?
Suurempi osa suomalaisista pitäisi tehdä "sika/nautaa" eikä kulttuurihömppää.
Vesala, Kivinen jne. taiteilijat vaativat suurempaa sosiaaliturvaa koronakriisissä
Taiteilijoille enemmän sosiaaliturvaa kuin irtisanotuille ja lomautetuille työttömille työläisille, miksi? Kaikille yhdenvertainen perusturva, ei saavutetun elintason tukemista! Tarkoittaa noin 530 euron nettokuukausitukea kun menee TE-keskukseen työttömäksi työnhakijaksi.
Paula Vesalan tulot 2019 noin 245 000 euroa. Pääomatuloa Vesala sai 12 592 euroa, ja yhteensä tulot olivat 257 626 euroa.
Tämän takia äänestän jatkossakin Marinin ja Kiurun SDP:tä ei kahden kerroksen sosiaaliturvaa!
Pitäähän kokaiini markkinoita tukea. Herroille ja rötösherroille isot rahat kyseessä.
Kepu Lintilä on todellakin hulvaton rahanjakaja rikkaille, toinen kepu Vanhanen ei anna mitään helpotuksia köyhille. Tämähän muistuttaa jo kovasti entistä Neuvostoliittoa, pienelle hyvinvoivalla eliitille jaetaan rahaa kaksin käsin, uskomaton vassari hallitus.
Aloittajan kysymykseen "mistä näin tyhmiä tyyppejä syntyy?" pahoitellen vastaan että syntymästä en tiedä mutta nykykodin eli kes-Kusta-puolueen tiedän.
Tuo puolue on niin älyvajeinen että lähti aisankannattajaksi Suomea kurjistavaan vihervassu"hallitukseen".
Suomen pahimmat verorahojen jakajat ovat SDP ja Kepu. SDP jakaa kaikille tarvitseville kaupungeissa ja Kepu jakaa kaikille tarvitseville ja myös tarvitsemattomille maaseudulla.
KesKUSTAssa likaisen työn tekee Lintilä ja Vanhanen ja Saarikko puhuu pehmeitä maireasti hymyillen, aiheena lapsiperheet ja kotihoidontuki, perinteellinen isäntä / emäntä työnjako.
Tietyt ketkut ovat nyt innokkaasti puuhaamassa monenmoista festaria, koska laskevat sen varaan että niitä ei koronan vuoksi voikaan pitää. Pyöritellään vaikka päässä visiota sadantuhannen festarista sohvalla loikoillen, niin sitten kelpaakin kuitata miljoonien korvaukset kun ajatukset eivät toteutuneetkaan.
Hyvin olen pärjännyt ilman tapahtumia ja herätyskokouksia, mutta nyt täytyy harkita peruutettavan tapahtuman järjestämistä.