Voiko täällä kommentoida politiikkaa

Anonyymi

Kysymys on eduskunnan hallintovaliokunnan hylkäämästä kansalaisaloitteesta seksuaalirikollisten ulkomaalaisten karkoittamisesta Suomesta. Valiokunnan puheenjohtaja on Riikka Purra, muut jäsenet perusuomalaisista on Halla-aho ja Peltokangas. Kansalaisaloite hylättiin, koska ko.asiaa koskeva lainsäädäntö on jo olemassa. - Persujen esittämät lausumaehdotuksista yksi on jo valmiiksi laissa ja kaksi muuta johtaisivat nykyisen lain lieventämiseen. Ilmeisesti persut eivät ole tutustuneet lakiin lainkaan tehdessään näitä lausumaehdotuksia ja vaatineet turhia äänestyksiä eduskunnassa. - Persuilta siis heikosti valmistetuja esityksiä, vai tekevätkö näitä omituisia ehdotuksia vain siksi,että tietävät kannattajien tuntevan lakia vielä vähemmän. ämä on yksi tapa saada tietämättöät kannattajat uskomaan että persut tuntee ULKOMAALAISLAIN sisällön vaikka eivät niin olekaan oikeasti.

11

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lausumaehdotuksista yksi on jo valmiiksi laissa ja kaksi muuta johtaisivat nykyisen lain lieventämiseen. Omituinen ristiriita perussuomalisten ajatusmallissa.

    • Anonyymi

      Parhaat kiitokset kommentista. Hauskaa väkeä nämä perussuomalaiset.

    • Anonyymi

      ei voi pitää mennä espoon puolelle

    • Anonyymi

      Siis Riikka Purra on tämän hallintovaliokunnan puheenjohtaja, aika noloa -eikö hän ole valtiotieteiden maisteri. Luulisi osaavan lukea Suomen lakikirjoja, vai eikö kiinnostanut, jaksanut, osannut, vähät välitti faktoista yms. -jos ei aika riitä, onhan hänellä avustaja. Tällaisellä suhtautumisella kansanedustajat käsittelevät siis lakiasioita, ovat päättämäsä mm.laeista.

      • Anonyymi

        Riikan järjenjuoksu on niin kirkas ja ylivertainen että kelpais jokaiseen puolueeseen.


    • Anonyymi

      Ei odottaisi näkevän näin luokatonta ja ala-arvoista teatteria mitä perussuomalaiset nyt eduskunnassa esittävät.

    • Anonyymi

      ... kaksi muuta johtaisivat nykyisen lain lieventämiseen.
      Miksei saa esittää kansalaisaloitetta lain lieventämiseksi? Pitäisi tietää mistä laista on kysymys. Onko laki, jota halutaan lieventää, maahanmuuttavia suosiva vai poistyöntävä.

    • Anonyymi

      Juuri tulleen tiedon mukaan PS on esittänyt vastattavaksi kirjallisen kysymyksen; onko hallitus tietoinen ja jos on niin mistä.

    • Anonyymi

      Täyttä puppua koko tämä aloitus ja ketju.
      Ensinnäkin tuo kansalaisaloite tulee hallintovaliokunnan käsittelyyn vasta TÄNÄÄN.

      • Anonyymi

        RKP.
        Ei ole enään mikään suosittu puolue kun katsoo ehdokaslistaa.
        Kaikki kelpaa mitä eteen tulee.


    • Anonyymi

      Onkos näitä jo monta karkoitettu ?
      Jaa ei yhtään . Eikä saakkaan karkoittaa . Nyt saa eheyttää ja sopeuttaa .
      Huntutanssia asian edistämiseksi !

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2462
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2238
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2058
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe