kok. paino

Tuli vaihdettua auto. Vasta myöhemmin huomasin että auton kok.paino on 2505kg ja vaununi kok.paino on 1000kg, yht 3505kg! eli AB ei riitä.
Voiko vaunun katsastaa kok. painoltaan 5kg pienemmäksi? Olen kuullut huhun jonka mukaan painorajat olisi muuttumassa, onko kellään tietoa?
81036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ajokorttimääräyksiin liittyvät massat on EU:ssa käsittelyssä, mutta muutos menee varmaankin ensi kevääseen, jos jotain muutosta tulee.

Ajoneuvon kokonaismassa on 'pyhä' ja sen muuttaminen on käytännössä mahdotonta. Valmistaja voi antaa todistuksen muutoksesta, kuten on esim. Sprinter pakettiauto/kuorma-auto, käytännössä muutos yleensä ei onnistu.

Äänestä

BE: ksi? Sillähän homma on hoidettu ja tulevaisuudessa voit unohtaa moiset viidet kilot. Jos kerran osaat ajaa sitä yhdistelmääsi, niin näytä se myös katsastuskonttorilla ja homma on hoidossa. Kustannus ei ole varmaankaan sen suuremoi kuin joku muutoskatsastus ja antaa paljon käyttökelpoisemman tuloksen.

Äänestä

tietoinen että ilman tuota "pikku ee:tä" et saa vetää mitään jonka koknais menee yli 750kg. eli kaikki yli 750kg:n painoiset perävaunuthan ovat jarrullisia...et siis saa muutenkaan pelkällä B luvalla vetää mitään matkailu vaunua.

Äänestä
  • Horiset. Nyt puhut ihan pehmeitä. Pikku E.etä ei tarvi jos vaunu on kevyempi kuin veturi tai jos kokonaispaino yhdistelmältä jää alle 3500kg

    Äänestä

  • Luetaan niitä lakitekstejä uudemman kerran, ennenkuin "tiedetään" asiota varmaksi.
    Tässä lainaus AKE:n sivuilta.
    "B-luokan ajoneuvoon voidaan kytkeä painavampikin perävaunu kuin 750 kg. Tällöin on voimassa seuraavat rajoitukset:
    · yhdistelmän kokonaismassa voi olla enintään 3500 kg
    · perävaunun kokonaismassa ei saa ylittää vetoauton omamassaa.

    Äänestä

  • Jos et tiedä asioista mitään,älä kirjoita tänne

    Äänestä

sun vaunus kokonaispaino on se tonni, niin omapaino on varmaan jotain 800 kg. Kun et paa sinne vaunnuun kuormaa liikaa niin voit vedellä sitä rauhallisin mielin. Yhdistelmän kokonaispaino ei saa olla yli 3500 kg.

Äänestä
  • Eipä voi vedellä kovinkaan rauhallisin mielin.Sinä tarkoitat kytkentämassaa, joka lasketaan kuvaamallasi tavalla. Näissä korttihommissa lasketaan kylmästi yhteen veturin kokonaismassa ja vaunun kokonaismassa, jotka löytyvät rekisteriotteesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ab_ kirjoitti:

Tuli vaihdettua auto. Vasta myöhemmin huomasin että auton kok.paino on 2505kg ja vaununi kok.paino on 1000kg, yht 3505kg! eli AB ei riitä.
Voiko vaunun katsastaa kok. painoltaan 5kg pienemmäksi? Olen kuullut huhun jonka mukaan painorajat olisi muuttumassa, onko kellään tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu