Pakko kysymys!

Anonyymi

Kun kolmijuurinen ylähammmas hajosi täysin suuhun, hammas oli juuri saatu juurihoidettua.hammashan onjo kuollut eli onko kiire lääkärille vai alkaako.tästä kehittyä jotain vakavampaa? Lääkäriin ei ehtisi Töistä mielellään

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Infektiopesäke se hammas on jo alkujaan ollut. Kun juurihoidolla ei hammasta saa pöpöttömäksi millään. Eli sinulla on jo valmiiksi infektiopesäke ollut suussa, ja niin on vieläkin. Itse teet päätökset. Suun infektiot voivat pahentaa mahdollista koronatartuntaa.

      Toisaalta itselläni oli heiluvia hampaita suussa, joita hammaslääkärit suojelivat kuin parastakin Natura-aluetta. Vasta noin 10 vuoden päästä ne poistettiin. En tiedä, mitä vaurioita siitä olen saanut, mutta elossa ja nk. terve olen. Eli tilanteeni on lienee ollut vastaavanlainen.

    • Anonyymi

      Jos haluat vielä yrittää korjauttaa hampaan niin hammaslääkäriin pikimmiten. Poistoajan voit varata myöhemmällekin, jos ei ole turvotusta ja kipua.

    • Anonyymi

      Leukaluuhan poistaa ongelman,eli ongelma irtoaa niinkuin kuuluukin,se on eräs elimistön suojamekanismi ikävämpiä tulehduksia vastaan. Kun tipahtaa,annat märän juosta pois,desinfioit suun,et syö kovaa näkkäriä tms pariin päivään. Jos implantin tilalle haluat,se pitäisi laittaa melko pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7578
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3632
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1090
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      953
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe