Miksi ns. yrittäjien puolueeksi itseään mainostava puolue , Kokoomus, ei halua, että Suomi luopuu eurosta, jotta saadaan talous Suomessa taas kuntoon? Voidaan pysyä EU:saa ilman yhteistä valuutta!
Suomi on hoitanut Koronan esimerkillisesti mutta joutuu maksamaan esim. Italian talouden tappiot, kun siellä ei noudateta sääntöjä ja maan talous oli korruption takia kuralla jo ennen koronaa! Minne menevät Suomen keskiluokan verorahat?M
Tuomas Malinen on viisas mies!😍
Suomi on hoitanut Koronan esimerkillisesti mutta joutuu maksamaan esim. Italian talouden tappiot, kun siellä ei noudateta sääntöjä ja maan talous oli korruption takia kuralla jo ennen koronaa! Minne menevät Suomen keskiluokan verorahat?M
Tuomas Malinen on viisas mies!😍
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin - tuo että olemme eurovaluutassa, ei vaikuta suuntaan eikä toiseen siihen että Suomen ei tarvitsisi osallistua EU-maiden säännöksiin ja kustannuksiin.
Oletuksessa voisimme ajatella, että siirtyisimme yhtäkkiä markkaan;
Ensi ongelma olisi käteisen puute, joka olisi suorastaan huutava kun sadat tuhannet ihmiset tunkisivat pankkeihin vaihtamaan patjojen sisään kätkettyjä aarteitaan, sekä tietty normi kansan käteiset yms.
Kaiken kaikkiaan lasku markkaan siirtymiselle ja EU:sta eroamiselle olisi n. reilun 60-80 miljardin luokkaa ja sitä Suomen talous ei kestäisi - ainakaan tällä hetkellä, kun velkaakin on yli sata miljardia ja lisää tikittää koko ajan.
Totuus on, että Suomi on EU:n talutusnuorassa vielä pitkän tovin ja siihen on tyytyminen.
Niin, eikä varmaan kukaan kaipaa niitä joka vuosikymmenessä toistuvia markan devalvaatioita, joilla ennen korjailtiin hiipuvaa kilpailukykyä.
Aloituksesta vielä sen verran, että vain persuilla voi olla sellainen käsitys, että kuntavaaleissa päätetään valtion valuutasta. Persuthan ei ole tulleet tunnetuiksi oikean tiedon lähteenä.
euro eroon suomesta , äänestä ruotsi demokraatteja, kruunut pöytään