Niin ne vaan pikalatausasemat nopeutuu ja määrä kasvaa vaikka "essoukot"yleisesti muuta väittävät.
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/28cbcb72-5799-44f6-8d79-d5792c980d78?ref=facebook:a3bc&fbclid=IwAR2JANdaXdg8L5fUYFFp8NJ1CJojydBsXxqodbhnxZKN713eLjKdhp6q9hc
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/28cbcb72-5799-44f6-8d79-d5792c980d78?ref=facebook:a3bc&fbclid=IwAR2JANdaXdg8L5fUYFFp8NJ1CJojydBsXxqodbhnxZKN713eLjKdhp6q9hc
Vastaukset 285
Vanhimmat
Tupollainen latausasema on niin helppo ja halpa rakentaa että niitä tulee nopeaan tahtiin jokaiseen K-kauppaan ja S-kauppaan ja siihen päälle nämä Virrat yms.
Missä kauppa, siellä lataus. Näin tämä maailma sysää bensa-asemar sivuraiteelle ja sukupuuttoon.
Pari pikalatausasemaa saa lisättyä lämpötolppien ym.s kaveriksi, mutta laitetaan 20, niin tehot megawattiluokassa. Loppuu siinä isonkin kiinteistön kapasiteetti kesken. Pitää joko rajoittaa latausvirtaa tai hankkia oma muuntamo. Hinnat sadoissa tonneissa.
Petterit myös menneet siihen retkuun, että ovat ylistäneet 11 tai 22 kW latauspisteitä. Ne eivät ole latauslaitteita, vaan pelkkä liitäntä sähköverkkoon. Sieltä saa syötettyä max. 3x16 tai 3x32 A auton sisäänrakennetulle laturille. Lataushybridit lataavat verkkovirralla yleensä max 3,7 kW ja täyssähköautot 11 kW teholla. Varttitunnin kauppareissun aikana saa sähköt 5 tai 15 km ajomatkaan. Onko piuhojen kanssa taiteilun arvoista?
No, 15 km riittää, jos asuu 10 km päässä. Näin lyhyitä matkojahan monet kaupungeissa ajavat. Ja kotonahan on omat latauspaikat.
Kyllä Suomessa on jo aika mukavasti latauspistetiä:
https://latauskartta.fi/
Onko vaivan arvoista kytkeä narua, jos pihalla on latauspaikka?
Ja mitäs vittua sitten tehdään, jos omassa pihassa ei ole latauspaikkaa... tai ei ole pihaa lainkaan (kaduvarsipaikka)? Käydään joka päivä lataamassa kaupalla 2 h, niin saadaan viikon mittaan akku täyteen ja sitten voi pikaisen mökkireissun heittää?
Hienosti puhui patteripetteri itsensä pussiin.
"Onko vaivan arvoista kytkeä narua, jos pihalla on latauspaikka?"
Markettien latauspaikat ovat parkkihallissa siinä paraatipaikoilla lähimpänä hissiä. Kannattaa käyttää vaikka sähkölle ei olisikaan niin tarvetta.
Viikottain ajan hybridillä Oulu-Kemi-Oulu väliä, ei ole latauspaikkoja, jos hyvin käy 1/5 kilometreista saa menemään sähköllä.
Maailman kalleinta sähköä saa tehtyä kun polttaa Tojotassa Suomesta ostettua bensaa sen sähkön tekemiseksi.
Tojotistit ovat itsensäkusettamisen mestareita.
No onneksi ei ole Toyotaa
Tulihan+se+sieltä.+Eli+patteriautojen+määrän+kasvaessa+on+kauppakeskuksissa+aina+vastassa+tilanne,+jossa+latauspisteet+ovat+varattina.+Niissä+seisoo+autoja,+joilla+ei+oikeasti+olisi+tarvetta+lataukseen,+mutta+letku+on+kiinni+just+sen+takia,+että+näin+on+saatu+ilmainen+pysäköinti+/+pysäköinti+paraatipaikalle.
Joulun+alla+tuli+naureskeltua+yhden+patteriauton+blogikirjoitukselle.+Ilmeisesti+asuu+rivitalossa+eikä+pihalla+latausmahdollisuutta+=+lataa+työpaikalla+ja+kauppakeskuksissa.+Joulun+alla+auton+akku+lähes+tyhjä,+kun+tulee+tarve+käydä+vielä+pikaisella+ostosreissulla+Helsingin+keskustassa.+Aluksi+ajoi+työpaikalleen+(sekin+ilmeisesti+keskustan+liepeillä).+Kaikki+latauspaikat+varattuja...+vaikka+lataus+jo+päättynyt.+Niin,+harvapa+viitsii+käydä+auton+siirtämättä+latauksen+loputtua.
Seuraavaksi+kauppakeskukseen+A,+jossa+kaikki+paikat+varattuina.+Sitten+B,+josta+taisi+hetken+saada+virtaa+imaistua.+Taisi+tulla+jo+tarpeeseenkin,+kun+range+2+km+tässä+kohtaa.
Ja+nyt+ollaan+tilanteessa,+missä+patteriautoja+vasta+0,5+%+autokannasta.+Kun+määrä+on+10+%,+niin+näitä+ongelmia+tulee+eteen+jo+20+kertaisella+todennäköisyydellä.+Ellei+sitten+näitä+kauppakekusten+latauspaikkojen+määriä+hurjasti+lisätä.+Tuskin.+Niitä+on+nyt+laitettu+niin+paljon+kuin+mahdollista+kiinteistön+sähköverkon+puolesta.
Mistä sähkö? Tammikuussa oli jo kolmannes tuontitavaraa!
"Seuraavaksi+kauppakeskukseen+A,+jossa+kaikki+paikat+varattuina.+Sitten+B,+josta+taisi+hetken+saada+virtaa+imaistua.+Taisi+tulla+jo+tarpeeseenkin,+kun+range+2+km+tässä+kohtaa.
Ja+nyt+ollaan+tilanteessa,+missä+patteriautoja+vasta+0,5+%+autokannasta.+Kun+määrä+on+10+%,+niin+näitä+ongelmia+tulee+eteen+jo+20+kertaisella+todennäköisyydellä.+"
Tämä+on+täysin+tumpeloiden+itselleen+kehittämä+ongelma+joka+johtuu+tyhmyydestä.++Vapaat+latauspaikat+näkyy+reaaliaikaisesti+netistä.+Vain+typerys+ajaa+katsomaan+onko+joku+latauspaikka+vapaana.+
Aina+löytyy+netistä+läheltä+joku+latauspaikka+missä+on+useampikin+töpseli+vapaana.+Tyhmille+elämä+on+vaikeaa,+sen+olen+nähnyt+ja+tuon+jutun+kirjoittaja+on+yksi+esimerkki.+Onneksi+onneksi+ei+ole+tarvinnut+elää+tyhmyyden+ehdoilla.
"Vapaat latauspaikat näkyy reaaliaikaisesti netistä. Vain typerys ajaa katsomaan onko joku latauspaikka vapaana."
Niin joo mutta aina kaikki ei käy kuin Strömsö:ssä
Sähköauton lataaminen on joka tapauksessa helppoa. Miksi edes yritätte manata ongelmaa jota ei oikeasti ole olemassa? Saa teidät vaikuttamaan hysteerisiltä kanoilta.
Patteriauton lataaminen on kaikkea muuta kuin helppoa.
https://www.is.fi/autot/art-2000006337610.html
Ja se vapaan latauspaikan selvittäminen. Kuulemma TM talvitestissä piti olla käytössä 13 puhelimeen ladattua äppiä, jotta saatiin selvitettyä, missä on vapaita ja toimintakuntoisia latauspaikkoja saatiin maksu hoidettua ilman törkeää rahastusta.
BTW, vaikka vapaat paikat olisi selvitetty ennen liikkeellelähtöä, niin tilanne voi muuttua jo ajomatkan aikana.
Petterillä ei taida vielä ensimmäistäkään autoa olla eikä tarvetta poistua 5 km kauemmas äidin helmiosta, kun on näin ruusuinen kuva maailmasta.
Montako pikalaturia on välillä Kajaani - Kuusamo, aika vilkas liikenne näin hiihtolomilla ja muinakin juhlapyhinä, autoja menee tuhansia tunnissa.
50 kW laturi maksaa yli 20 000€ ja siihen vielä asennus. Taitaa 100 kW laturi maksaa jo satoja tuhansia. Miksi K-kauppa laittaisi tollasen pikalaturin; täyssähköauto ei lataa, koska pääsee kotiin sähköllä ilman lataustakin ja plugarit eivät taasen pysty lataamaan noin nopeilla.
Kehillä ja motareilla kulkee monenkertaisesti tuo automäärä joka jeesuksen päivä vuodet ympäri. Yksittäisten huippupäien automäärillä ei ole merkitystä tällaisissa asioissa.
Miksi joku päivittäin matkaava lataisi vaikka Tre -Hki välillä? Jos on matkalla vaikka pääkaupunkiseudulta Rukalle, niin oletettavasti joutuu lataamaan matkan varrella ja jossain niitä latureita on oltava ja paljon, koska liikenne juhlapyhinä ja lomilla on monikertainen.
Huonolta näyttää. Latauspaikkoja on lähinnä vain valtateiden varsilla. Ja mitä pohjoisemmaksi mennään, niin vaan huononee...
Ja ovat aina varattuja...
Helppoa vai. Eikös siinä ole olemassa sähköiskun vaara, tai jos latausjännite menee oikosulkuun voi koko auto palaa.
Miten niin onneksi. Toyota on parhaita aujtoja mitä tiedän.
Nykyaikainen ladattava hybridi menee hyvin tuon koko matkan sähköllä, tiedän kyllä kun ajan samaa väliä.
Muutama+kymmenen+patteriauton+latausasemaa.+Pikalatauskin+kestää+luokkaa+20-30+min,+joten+yhdellä+asemalla+ei+kovin+montaa+kymmentä+autoa+tankata+vuorokaudessa.+
Jos+asema+on+varattuna,+edessä+voi+olla+½+h+odotus.+Jos+ja+kun+kyseessä+on+syrjäisempi+paikka,+missä+on+vain+1+pikalatausasema.+Jos+asema+on+rikki,+edessä+voi+olla+ylimääräinen+50+km+koukkaus+ja+melkein+tunti+lisää+matka-aikaa+(sen+½+h+latauksen+lisäksi),+kun+pitää+koukata+välitankkaukselle+kauemmas.+Näin+etenkin,+jos+ajellaan+1-numeroisten+valtaväylien+ulkopuolella.
Nyt+on+helppo+hehkuttaa,+miten+ei+ole+ongelmia,+kun+patteriautoja+on+0,5+%+autokannasta.+Tyhmät+patteripetterit+kuvittelevat,+että+10+vuoden+kuluttua+patteiautoja+on+50+%+(ei+ole),+mutta+lataukseen+pääsee+ihan+yhtä+helposti+kuin+nyt.+Vaikka+autojen+määrä+100+kertainen.
Ei+latausasemien+määrää+kannata+eikä+voi+kasvataa+satakertaiseksi+(siis+suosituimpien+huoltoasemien+pihalle+monta+sataa+pikalatauspistettä)+->+ruuhkia+tulee+armotta.+Ja+odotusajat+pitkiä,+koska+"tankkaus"+on+niin+hidas.
Kaupungeissa on tosin suurin osa latausasemista EI ole huoltoasemilla. Suuri osa on ihan katujen varsilla. Ei latausasemiin huoltoasemaa tarvita, sen voi rakentaa mihin tahansa missä kulkee sähkö.
"Jos asema on varattuna, edessä voi olla ½ h odotus. "
Ei sitä tarvitse paikan päällä käydä toteamassa vaan vapaat latausasemat näkyy puhelimen appillä. Kyllä kauppiaat oppivat nopeasti että sinne kauppaan suunnataan missä saa kauppareissulla myös ilmaista tai halpaa sähköä. Ja taas tulee lisää latauspaikkoja kaupan parkkihalliin. Hereillä oleva kauppias syö nukkuvan.
Marketeissa ja kaupoissa yleensäkin on sellaisia sähkörohmuja kuten ilmastointi, viileät varastot ja pakastimet että niiden sähkönsyöttö ruokkii mukisematta paljon latauspisteitä. Ja kun latauspisteet ovat samanlaista helppoa tuottoa kuin peli-automaatitkin niin motivaatiota latauspaikkojen rakentamiseen löytyy. Ei ne kauppiaat ole maailmaa pelastamassa vaan täyttämässä omaa rahapussiaan. Asioilla on tapana tapahtua nopeammin kun motiivit ovat itsekkäät ja liittyvät rahaan.
Mitä hittoa tekee latausasemalla kaupungissa? Latauspiste pitää olla kotipuhassa. Tai lataushybridin kanssa vaihtoehtoisesti työpaikalla. Tai mieluummin molemmissa päissä.
Menee ihan pelleilyksi, jos autoa pitää käyttää ladattavana jossain kauppakeskuksessa. Haittoja on monta
- lataus voi olla kallista
- pikalataus rasittaa akkua enemmän ja lyhentää jatkuvasti käytettynä sen elinikää
- pikalataus päivällä / illalla on sähköverkon kuormituksen kannalta todella typerää, pahentaa iltapäivän kulutushuippua
- kunhan sähkön hinnoittelussa siirrytään todellakin tuulivoiman yms. edellyttämään laskutukseen varttitunnin tms. jakoisoissa, niin lataus iltapäivällä tulee kalliiksi, kuten pitääkin
- latauspaikat voivat olla täynnä -> käytä 10 min elämästäsi seuraavaan kauppakeskukseen ajamisen (vaikka matkaa vain pari km, niin aikaa palaa liikennevaloissa seisomieen)
Sähköautoja/lataushybridejä käyttäviltä on kuulunut myös kommentteja siitä, miten hankalaa on kauppareissun ohellla lataus. Etenkin, jos on vielä lapsia mukana... niin siinä sivussa ei kiinnosta ruveta kaivamaan johtoja esiin piilostaan, kytkemään kiinni, aktivoimaan latausta .. ja 15 min kuluttua sama käänteisessä järjestyksessä.
No 15 vee petteri tietysti sitä mieltä, että pikalatauksenkin pitää olla ilmaista, jääkaappi täyttyy itsekseen ja kauppakeskuksessa tulee joka tapauksessa notkuttua kaverien kanssa tunti joka päivä, joten lataus sujuisi siinä sivussa. Eikä noin muutoinkaan tarvise äidin helmoista yli 5 km etäisyydelle poistua.
Niin että kun 5 latauspistettä on yleensä ruuhka-aikaan varattuina, niin ongelma ratkeaa rakentamalla toiset 5. Tai 10 tai 15.
Sehän ei mikään ongelma sitten petterin mielestä ole, jos huipputeho voi olla 2000 kW. Sähköä tulee töpselistä. Vaikka sitä töpseliä varten pitäisi hommata oma keskijänniteliittymä ja muuntamo. Maksakoot vaikka 200 000 €, pikkuraha, jonka kauppias mielellään kustantaa omasta pussistaan ja laittaa tuotteiden hintoihin.... minkä jälkee nasiakkaat suuntaavat halvempiin kauppoihin.
Pattepetteiri on nyt ihan lapsellinen. Ei kylmäkoneiden ja valaistuksen tehonkulutuset ole satoja eikä tuhansia kilowatteja yhdessä kaupassa.
Nyt et ole sisäistänyt lainkaan ahneuden hallitsevaa roolia ja voimaa liiketoiminnassa. Kun kuka tahansa kaupallinen toimija pystyy myymään enemmän mitä tahansa tuiotetta kuin sen hetkinen varanto on niin hän kyllä varmasti kasvattaa ostamaansa voluumia. Olisi erittäin typerää myydä ei oota.
Ja kun tässä on vielä kyseessä tuote jolla ei tarvitsisi edes tehdä voittoa koska se todellinen voitto tulee niistä varsinaisista ostoksista jotka lataaja ostaa latauksen aikana.
Kaupoissa ei tule koskaan olemaan pulaa latauspisteistä. Se olisi kaupalle samanlainen itsemurha kuin liian pieni parkkipaikka.
Ei latausta/parkkia = ei asiakasta keskioluelle. Markkinavoimat takaavat sen että sähköä löytyy ja vieläpä edulliseen hintaan.
Niitä latausasemia maailmalla tulee sitä mukaa kuin autojakin, ja autotehdas ne rakentaa.
Sähköliittymän ei tarvitse olla lähellekään kapasiteettia jonka asemat pystyvät tarjoilemaan koska akkukontteihin pystytään varastoimaan tuplaten tuonkin linkin asemakompleksin tarvitsema maksimiteho.
https://electrek.co/2021/02/12/tesla-expands-test-limited-time-discounts-supercharging-reduce-wait-time-during-peak-travel/
Suomeen tulee tänä vuonna 9 superchargeria lisää joissa vähintään 2, jopa 8 latauspaikkaa.
https://www.tesla.com/fi_FI/findus?bounds=75.0866446532598,106.59975777326056,43.478594820906636,-28.40024222673943&zoom=4&filters=store,service,supercharger,destination charger
Entä+muut+kuin+Teslat?+Itse+en+mitään+Teslaa+näillä+hinnoilla+ostaisi+eikä+näytä+valtaosa+muistakaan.+Eihän+Teslan+markkinaosuus+Euroopassa+ole+kuin+13%+ja+laskussa.
Korjaus... Markkinaosuus täyssähköautoista.
Itse maksaisin korkeintaan 20 tonnia Model 3:n Long Range -mallista uutena. Siihen saakka odotan.
"Ei sitä tarvitse paikan päällä käydä toteamassa vaan vapaat latausasemat näkyy puhelimen appillä."
Näkyy jos näkyy, aina ei välttämättä näy!
Jotkut vaan käyttää noita kadunvarsipaikkoja myös pysäköintiin. Pitäisi laittaa kunnon veloitus porrastettuna että jos auto on vain parkissa tai latauksessa liian pitkään, hinta nousisi niin suureksi että auto siirretään mieluummin pois tavalliseen parkkiruutuun.
Nimenomaan kaupungeissa tarvitaan noita pikalautauspisteitä koska kaikki eivät pysty lataamaan sähköautoa kotona. Harvassa kerrostalossa on latausmahdollisuus, nykyisten rakennusmääräysten mukaan edes parkkipaikkaa ei tarvitse olla varattuna jokaiselle asunnolle.
K-kauppaketju on juuri julkaissut sähkönkäytön keskitetyn ohjauksen ja haastateltu asiantuntija kertoi että kaupat pystyisi parhaimmillaan jopa syöttämään sähköä verkkoon.
Niin ja siinä asemalle ajaessa joku muu ajoikin siihen asemalle lataamaan. Tuli siis hutireissu.
Tästä näkyy aina.
https://app.k-lataus.fi/profile
Ei tarvitse koskaan arpoa.
Ei ole koskaan tullut tilannetta että olisi joutunut viimeistä vapaata lataupistettä jahtaamaan. Epätoivoisia trollausyrityksiä rakentaa ongelmaa asiasta jossa ei ole ongelmaa.
Todella huonosti uppoaa tuollaiset epätoivoiset räpistelyt.
Meinaatko marketeissa olevan tällä hetkellä ylisuuret sähköliittymät ? Vai suljetaanko esim. ilmastointi ,että saadaan sähköautoja ladattua ?
Petterin ei vielä ole ymmärtänyt, ettei raha tule taikaseinästä tai isäpapan lompakosta.
Kyllä satojen tonnien investointi kirpaisee kauppiasta. Ja jollain tavalla se pitää kattaa - jos ei latauksesta saa laskutettua, niin sitten täytyy pistää myytäville tuotteille lisää hintaa. Ja sehän voi johtaa asiakaskatoon.
Ymmärrän kyllä, että ajatukset vieraita petterille, jonka jääkaappi täyttyy itsekseen.
Patteriautoja+0,5+%+autokannasta.+Petterit+julistaa,+että+10+vuoden+päästä+on+jo+50+ja+20+vuoden+päästä+100+%.+Ei+ole.
Mutta+leikitään+että+määrä+tosiaan+100+kertaistuu.+Näinköhän+100+kertaistuu+myös+latausasemien+määrä?+Eli+kauppakeskuksen+parkkihallissa+onkin+5+sijaa+500+pikalatausasmaa,+50+kW+kpl+eli+maksimissaan+25+megawattia.+No,+petteri+juuri+muutti+velat+saataviksi+eli+kertoi,+että+latausasemia+lisäämällä+alkaa+sähköä+syntyä+tyhjästä.+;-D
"Näinköhän 100 kertaistuu myös latausasemien määrä? Eli kauppakeskuksen parkkihallissa onkin 5 sijaa 500 pikalatausasmaa, 50 kW kpl eli maksimissaan 25 megawattia. No, petteri juuri muutti velat saataviksi eli kertoi, että latausasemia lisäämällä alkaa sähköä syntyä tyhjästä. ;-D"
Sun kannattaa pysyä joko työttömänä tai alemman tason palkkaduuneissa. Liiketoiminnasta sulla ei selkeästi ole mitään hajua.
Ei kauppias päätä latauspisteideidensä määrää sen perusteella kuinka mpnta sähköautoa on liikenteessä. Kauppias seuraa omien latauspisteidensä käyttöastetta ja päättää sen mukaan milloin niitä kannattaa rakentaa lisää.
Olet kyllä melkoinen elämästä vieraantunut torvelo.
"Näinköhän 100 kertaistuu myös latausasemien määrä? Eli kauppakeskuksen parkkihallissa onkin 5 sijaa 500 pikalatausasmaa, 50 kW kpl eli maksimissaan 25 megawattia. No, petteri juuri muutti velat saataviksi eli kertoi, että latausasemia lisäämällä alkaa sähköä syntyä tyhjästä. ;-D"
Sun kannattaa pysyä joko työttömänä tai alemman tason palkkaduuneissa. Liiketoiminnasta sulla ei selkeästi ole mitään hajua.
Ei kauppias päätä latauspisteideidensä määrää sen perusteella kuinka mpnta sähköautoa on liikenteessä. Kauppias seuraa omien latauspisteidensä käyttöastetta ja päättää sen mukaan milloin niitä kannattaa rakentaa lisää.
Olet kyllä melkoinen elämästä vieraantunut torvelo.
"Näinköhän 100 kertaistuu myös latausasemien määrä? Eli kauppakeskuksen parkkihallissa onkin 5 sijaa 500 pikalatausasmaa, 50 kW kpl eli maksimissaan 25 megawattia. No, petteri juuri muutti velat saataviksi eli kertoi, että latausasemia lisäämällä alkaa sähköä syntyä tyhjästä. ;-D"
Sun kannattaa pysyä joko työttömänä tai alemman tason palkkaduuneissa. Liiketoiminnasta sulla ei selkeästi ole mitään hajua.
Ei kauppias päätä latauspisteideidensä määrää sen perusteella kuinka mpnta sähköautoa on liikenteessä. Kauppias seuraa omien latauspisteidensä käyttöastetta ja päättää sen mukaan milloin niitä kannattaa rakentaa lisää.
Olet kyllä melkoinen elämästä vieraantunut torvelo.
"Näinköhän 100 kertaistuu myös latausasemien määrä? Eli kauppakeskuksen parkkihallissa onkin 5 sijaa 500 pikalatausasmaa, 50 kW kpl eli maksimissaan 25 megawattia. No, petteri juuri muutti velat saataviksi eli kertoi, että latausasemia lisäämällä alkaa sähköä syntyä tyhjästä. ;-D"
Sun kannattaa pysyä joko työttömänä tai alemman tason palkkaduuneissa. Liiketoiminnasta sulla ei selkeästi ole mitään hajua.
Ei kauppias päätä latauspisteideidensä määrää sen perusteella kuinka mpnta sähköautoa on liikenteessä. Kauppias seuraa omien latauspisteidensä käyttöastetta ja päättää sen mukaan milloin niitä kannattaa rakentaa lisää.
Olet kyllä melkoinen elämästä vieraantunut torvelo.
"Näinköhän 100 kertaistuu myös latausasemien määrä? Eli kauppakeskuksen parkkihallissa onkin 5 sijaa 500 pikalatausasmaa, 50 kW kpl eli maksimissaan 25 megawattia. No, petteri juuri muutti velat saataviksi eli kertoi, että latausasemia lisäämällä alkaa sähköä syntyä tyhjästä. ;-D"
Sun kannattaa pysyä joko työttömänä tai alemman tason palkkaduuneissa. Liiketoiminnasta sulla ei selkeästi ole mitään hajua.
Ei kauppias päätä latauspisteideidensä määrää sen perusteella kuinka mpnta sähköautoa on liikenteessä. Kauppias seuraa omien latauspisteidensä käyttöastetta ja päättää sen mukaan milloin niitä kannattaa rakentaa lisää.
Olet kyllä melkoinen elämästä vieraantunut torvelo.
"Näinköhän 100 kertaistuu myös latausasemien määrä? Eli kauppakeskuksen parkkihallissa onkin 5 sijaa 500 pikalatausasmaa, 50 kW kpl eli maksimissaan 25 megawattia. No, petteri juuri muutti velat saataviksi eli kertoi, että latausasemia lisäämällä alkaa sähköä syntyä tyhjästä. ;-D"
Sun kannattaa pysyä joko työttömänä tai alemman tason palkkaduuneissa. Liiketoiminnasta sulla ei selkeästi ole mitään hajua.
Ei kauppias päätä latauspisteideidensä määrää sen perusteella kuinka mpnta sähköautoa on liikenteessä. Kauppias seuraa omien latauspisteidensä käyttöastetta ja päättää sen mukaan milloin niitä kannattaa rakentaa lisää.
Olet kyllä melkoinen elämästä vieraantunut torvelo.
Ionity-asemat ovat eurooppalaisten autonvalmistajien yhteinen projekti.
Patteripetteri on saanut työtä spämmäysosastolta ;-D
Ja raha niiden latausasemien rakentamiseen saadaan taikaseinästä?
Helsingissä on puolityhjiä pysäköintiluolia ja parkkihalleja. Eivät kelpaa, koska pysäköinti näissä on kalliimpaa kuin asukaspysäköintipaikka kadun varressa. Vaikka se kadunvarsipaikka on ihan perseestä, etenkin lumisena talvena. Mutta nuukapoika ottaa halvimman, minkä saa.
Halleihin ja luoliin latauspaikat olisi järjestettävissä, kadun varteen hemmetisti vaikeampaa - ja ne pöntöt myös osaltaan vaikeuttaisivat kunnossapitoa.
Jos ei edes pysäköintipaikaista olla valmiita maksamaan, niin turha kuvitella, että patteriautoilijat olisivat valmiita maksamaan sähköstä hintaa, jolla myös rakentamiskulut katettaisiin. Ilmaiseksi tai enintään sähkön hinnalla pitää saada. Kulut kuuluvat muille.
Tämä muutoinkin patteriuskovien tyylinä. Uskovainen = perempi ihminen, jolle kuuluu kaikki palkinnot. Vääräuskoisia, autottomat mukaan luettuna, sopii rangaista... mm. pistämällä heidät maksamaan patteriuskovien kulut.
Patteriuskovien mielestä jopa joukkoliikenne on turhaa. Kaikki rahat kuuluvat patteriuskoville. Pitää tehdä uskovien autoilusta helppoa ja halpaa. Tätä perustellaan ympäristöystävällisyydellä, mutta valetta se on. Patteriautonkin valmistus saastuttaa, sekin tuottaa mm. rengasmelua (tärkein liikennemelun lähde) ja senkin renkaista irtoaa ympäristöä saastuttavia mikromuoveja.
Onpa taas niin vainoharhasta vuodatusta. Kaupalliset toimijat rakentavat latauspaikat ja ne ovat niille bisnestä ja tulonlähde. Kun sähköautoja ladataan näistä kaupallisista latauspisteistä niin hinta on se minkä latauspisteen rakentanut taho on määrittänyt.
Veronmaksajat eivät rakenna latauspaikkoja lainkaan. Miten voit olla noin pihalla tästä maailmasta?
Bensan+myynti+ei+kannata,+ei+taida+Suomessa+olla+ainuttakaan+pelkkää+polttoainetta+myyvää+asemaa+(kylmäasemia+tietenkin+on,+mutta+nekin+ovat+kaupan+parkkipaikalla).+Polttomoottori+tankataan+aina+muualla+kuin+kotona.+Sähköauto+tankataan+80-90%+kotona.+Miten+se+sähkönmyynti+voisi+olla+kannattavaa?
No, missä on ne latausasemat? EI ainakaan kupunkien kadunvarsilla eikä kerrostalojen parkkipaikoilla!
Heh, jos bensan myynti ei kannata, niin miksi kylmiä asemia rakennetaan?
Ei bensaa tappiolla myydä... mutta hinta on niin halpa, ettei sillä katetan miehitetyn aseman kuluja. Pitää olla sitä ruokakauttaa, kahvipullaa yms. millä kulut katetaan.
Sähköautoa ei tankata kotona, jos koti sattuu olemaan kaupungin keskustassa.
Kuten aika monella on.
"Miten se sähkönmyynti voisi olla kannattavaa?"
Mitättömät kulut perustaa ja ylläpitää latausasemaa. Ei minkäänlaisia henkilöstökuluja ja muuta joutavaa.
Kiinteät kulut (siirtomaksu, jne) juoksee vaikka kukaan ei lataisi. Ruuhka-aikoina polttoainepumpusta voi myyddä polttoainetta 10 asiakkaalle/tunti, sähkölaturi pystyy antamaan latausta 1-2 asiakkaalle/tunti.
Mitäs siinä polttoainepumpussa on semmoisia henkilöstökuluja, joita laturissa ei ole?
Juurikin siksi kylmäasemia rakennetaan ja palveluasemat vähenee, kun bensan ,myynti pelkästään ei kannata. Alkuaikoina kylmäasemia oli keskellä ei mitään, nythän ne on kauppojen ym. parkkialueella, koska pelkkä bensan myynti ei kannata.
Oletko jotenkin yksinkertainen? Huoltoasemilla on aina henkilöstökuluja. On myyjiä ja keittiöväke ja sen sellaisia. Lisäksi se bensa ei itsestään siirry jalostamolta sinne bensiksen säiliöön.
Kun kauppakeskusella tai vastaavalla on parkkihalli ja sinne halutaan latauspisteitä niin se ei tarvitse yhtään ihmistä parkkihallin omistajalta. Latauspisteen rakentaminen vaatii yhden puhelinsoiton. Toimitus- ja huoltosopimus latauspisteen toimittajan kanssa on ainoa mitä tarvitaan.
Sen jälkeen vain aletaan laskemaan rahaa mitä lataamisesta tulee ja lataavien asiakkaiden ostoksista kauppakeskuksessa.
Täysin eri bisnesmalli kuin bensan myynti.
Luuletko, että sähkö tulee siihen laturiin itsekseen? En ole kylmäasemilla nähnyt keittiö-, enkä muutakaan henkilökuntaa.
Kylmäasemalla tankkaa niistä kauppakeskuksen asiakkaista n. 10 kpl/h, kun lataustaa saa vain 1-2 asiakasta/h. Olen samaa mieltä kanssasi "Täysin eri bisnesmalli kuin bensan myynti." En vain ymmärrä miten 2 asiakasta/h tuottaa enemmän kuin 10 asiakasta/h.
"En vain ymmärrä miten 2 asiakasta/h tuottaa enemmän kuin 10 asiakasta/h."
Minäpä kerron. Yhden bensapumpun rakentamiskustannukset lasketaan sadoissa tuhansissa ja niiden ylläpito maksaa maltaita per kuukausi. Tonttia ja tilaa pitää olla myös.
Sähkön latausaseman saa parkkihalliin sähköyhtiöltä pienellä kuukausimaksulla.
Bensaa pitää myydä niin perkeleellisesti että suurinpiirtein nollakatteella myytävästä bensasta saa takaisin edes pääoma- ja käyttökulut maksettua.
Latausasemalla pääsee tulopuolelle pienelläkin myynnillä.
Joko meni jakeluun?
Miksi bensapumpun ylläpito maksaa maltaita per kuukausi; sähköllähän on siirtomaksut, vaikkei myytäisi kilowattiakaan. Pikalaturi maksaa satoja tuhansia ja se parkkihallissa oleva tuskin saa olla siellä ilman vuokraa.
Katselepa tilastoja nykyisistä latausasemista, niin kyllä tappiota ovat tuottaneet.
Sähkössä siirtomaksu maksetaan vain käytetystä sähköstä. Kauppakesuksilla on parkkihalli ja sähköliittymä joka tapauksessa, Latausasema on vain olemassaolevaan parkkihalliin ja sähköliittymään halvalla rakennettava lisäpalvelu jolla ei ole oikeastaan mitään ylläpitokuluja.
Tyhmempikin ymmärtää että latausasema on vain pikkaisen hienommin pakattu töpseli. Bensamakki on aivan eri maailmasta rakennus- ja ylläpitokustannusten suhteen. Jos ei muuten ymmärrä niin voi miettiä kuinka helppoa on rakentaa latausasema kotiin. Bensa-aseman rakentamista kotiin harvempi harrastaa.
Kyllä siirtomaksu menee, vaikkei käytä yhtään sähköä. Siirtomaksu sitä isompi, mitä isompi liittymä. 50 kW laturi maksaa yli 20 000€ ja siihen asennus päälle, niin kauan saat myydä siitä sähköä ennenkuin saat edes laturin maksettua.
Bensapumpua en ole nähnyt rakennuksessa, ainoastaan katoksessa.
Kun et tunnu tietävän sähköauton latauksesta mitään, niin valistan; laturi ei ole pakattu pistorasia, vaan se lataa tasavirralla auton akkua ja nämä pienitehoiset kotilaturit syöttää vaihtovirtaa ja auton oma laturi lataa akkua.
Huomaa myös se, että jos kauppakeskus laittaa vaikka 5 pikkulaturia, niin niistä saa tunnissa 5-8 autoa ladattua, mutta yhdestä (1) polttoainepumpusta saa 20 autoa tankattua tunnissa.
Lisäbonuksena se, että tehojen noustessa megawattiluokkaan alkaa touhu kallistua siihen suuntaan, että olisi järkevämpi hankkia keskijänniteliittymä. Mitä varten kipaistaan hakemassa kaupasta oma muuntamo...
Latauspisteitä on nyt laitettu pysäköintihalleihin sen verran, mitä kiinteistön sähköverkko kestää. Siis vaikkapa 5 kpl. Määrän reilu lisääminen... no, sehän hoituu rahalla. Mutta sitä rahaa tarvitaan useamman sata tonnia.
Pysäköintihalleihin, missä autot seisovat tyyliin ½ h kerrallaan, on ihan turhaa viritellä mitään "22 kW" latauspisteitä, mitkä ovat käytännössä pelkkiä liittymiä sähköverkkoon. Lataus näistä tapahtuu sisäänrakennetulla laturilla, yleensä 3,7/11 kW teholla (lataushybridit/täyssähköautot), joten "tankkiin" kertyy puolessa tunnissa energiaa n. 7 tai 30 km ajomatkaan.
100 km ajomatkan "tankkaus" ottaisi täyssähköautolla vajaat 2 tuntia.
Joten laitetaan 50 kW pikalatureita... sanotaan 20 kpl = tehontarve pahimmillaan 1 megawatti.
Jos latauspisteet laitetaan "paraatipaikalle" eikä käytöstä veloiteta - ainakaan kovin paljon, niitä käytetään myös parkkipaikkana = letku kiinni, vaikkei olisi niin tarvettakaan.
Harva myös lähtee siirtämään autoaan pois heti latauksen päätyttyä. Ainakin silloin, kun latauksesta ei veloiteta ajan mukaan. Mitä pidetäänkin lähinnä pyhäinhäväistyksenä.
Lataus on ollut sähköauton ongelma yli 100 vuotta ja on edelleen. Jos laittaa kalliin teholaturin ja kuvittelee, että siinähän lataa jo monta autoa tunnissa ja kuvittelee saavansa hyvinkin tuottoa sijoitukselleen, mutta sitten joku lataa siinä tunnin tai polttis/ladattava blokkaa ruudun loppupäiväksi, muttei lataa.
"myös ilmaista tai halpaa sähköä"
Ei taida montakaan kauppiasta kiinnostaa myydä ilmaista tai halpaa sähköä. LIDL antaa ilmaista sähköä ja Latausverkosto .. ja Latauspisteen väärinkäyttäjät ym fb-ryhmät täynnä kirjoituksia, että LIDLin pitäisi ottaa maksu, koska laturit aina täynnä.
Jos annat ilmaiseksi sähköä, niin ne laturit aina täynnä niitä samoja lähiasukkaiden autoja ja sama, jos myyt tosi halvalla, jos otat enemmän hintaa, että saisit laturin ja laturin kulut maksettua, niin kukaan ei lataa.
Aika ongelmallista on..
Jos luet sähköautoilijoiden kirjoituksia, niin sitä latausta odotellaan usein siellä autossa.
Sähkölataus esimerkiksi K-latauksessa maksaa niin paljon, että sitä latausta ei kannata käyttää kuin niiden täyssähköautojen, jotka ovat ohikulkumatkalla. City-marketissa, jossa käyn, olen reilun 2 vuodn aikana nähnyt 2 autoa lataamassa ja molemmissa istu kaverit ja räpläs kännykkäänsä.
Millä ne kaupat sitä sähköä tekee, kun mielestäsi pystyvät syöttämään sitä tekemäänsä sähköä jopa verkkoon?
Jos latausasemia on pitkästi yli 1000kpl ja täyssähköautoja vain 10 000kpl, niin ei voi kovin isoja ruuhkia olla. Henkilöautoja on 2,7 mlj. ja bensa-asemia alle 2000 kpl.
Koska+et+ole+torvelo,+niin+kerropa+mulle,+että+jos+olisit+kauppias,+jolla+on+kaupan+pihassa100+pysäköintiruutua;+milloin+(kuinka+paljon+pitää+olla+sähköautoja)++pistät+laturin+25%,+milloin+50%+ruuduista?
Latauspaikkojen rakentamista tuetaan verorahoilla.
Aran sivuilta
"ARA myöntää avustuksia asuinrakennuksen omistaville yhteisöille sähköautojen latauspisteiden edellyttämiin kiinteistöjen sähköjärjestelmien muutoksiin. Avustuksiin on varattu vuodelle 2021 yhteensä 5,5 miljoonan euron määrärahat."
Enpä tiedä, ehkä niillä kaupan katolla olevilla aurinkopaneeleilla on asian kanssa jotain tekemistä?
Siis Suomessako? Sähköä tarvitaan eniten kun aurinko paistaa vähiten eli loka-helmikuussa.
Suuressa osassa Suomea ei ole jonkun kaupan kannattava bisnes tehdä ja myydä sähköä verkkoon.
Ei vaan huvikseen varmaan mainostavat monta megawattia minäkin päivänä ovat tuottaneet...
Suomessapa hyvinkin. Siitä en tiedä onko kannattavaa, melko todennäköisesti tosin on.
Nopeasti googletettu; "Aurinkosähkön tarkoituksellinen ylituotanto ei lyö leiville, sen verran arvokas investointi on kyseessä. " Tämä oli Keravan energian sivuilta.
No, ihan sama. En ole kuitenkaan ostamassa uudempaa autoa ainakaan 5 vuoteen. Ja silloinkin ostan autoni käytettynä. Jos käytetyt polttikset ovat paljon halvempia ostohinnaltaan 5 vuoden päästä niin valitsen edelleen polttiksen. Se, että onko pikalatausasemia paljon ei minua kiinnosta, se on nollatietoa. Ja autoa valitessani viis veisaan muiden mielipiteistä eikä minua kiinnosta muiden autot.
Ja minulla olisi kyllä rahaa uuteen sähköautoon, mutta auto on typerä kohde rahoille.
Niin on. Onneksi polttomoottoriautoja saa vielä pitkään käytettynä ja uutena. Helppoa, vaivatonta tankkausta.
Kokemuksia Lohjan ABC pikalaturista
High-power charger 150kW
Lataus katkeaa kesken
4x 10.02.2021 - 20.02.2021 12:27
Lataus katkeaa kesken
04.02.2021 23:09
"Näyttää muka toimivan mutta 1sec jälkeen kiittää latauksesta aloittamatta. Appi sanoo jotain erroria. Model 3 Tesla "
Lataus ei ollut mahdollista muun auton vuoksi
04.02.2021 23:08
Latauspiste ei käytettävissä
3x 27.01.2021 - 29.01.2021 21:14
Lataus katkeaa kesken
3x 15.01.2021 - 16.01.2021 9:10
Muu vika
13.01.2021 18:42
"150 kW latausaseman ccs valintanappi juuttui jäätävällä kelillä pohjaan"
Suurteholataus 150 kW 0,30 €/kWh, 60 min jälkeen lisäksi aikaveloitus 0,2€/min.
Tänä vuonna tulee yhdeksän uutta Teslan superlaturia suomeen jo valmiiden yhdeksän lisäksi ja ovat todennäköisesti 350kW latureita. Esim. Hki - Kilpisjärvi ajellaan dieselkuskien kanssa samaa tahtia.
Ainiin, en muistanut että oikeat dieselhemmothan ei kuse eikä pidä muutenkaan taukoja kun ne ovat niin kovia ukkoja, ja vetävät trailerilla purjevenettä purjeet auki.
https://www.tesla.com/fi_FI/findus?bounds=66.51466980923637,39.80889423499029,58.73355927163442,6.058894234990295&zoom=6&filters=store,service,supercharger,destination charger&location=lappenrantasupercharger
No,+eipä+tuo+auta+muita+sähköautoja,+joita+valtaosa+sähköautoista+on.+Ja+ne+eivät+ainakaan+vielä+voi+ladata+Superchargereissa.+Euroopassahan+Teslan+markkinaosuus+sähköautoista+on+13+%+ja+markkinaosuus+laskussa.+Eli+87+%+sähköautoistakaan+ei+ole+Tesloja.
"No, eipä tuo auta muita sähköautoja, joita valtaosa sähköautoista on. "
Kuinka paljon muut sähköautot tarvitsevat apuja Teslan latausasemilta? Eipä paljon paksaakaan.
Kaikki sähköautot ladataanpääsääntöisesti kotona yöllä ja kun sittenjoskus harvoin pitää ladata matkan päällä niin muita latausasemia on noin sata kappaletta yhtä Teslan asemaa kohden. Ei tuollaisia hypernopeita mutta riittävän nopeita.
Korjaan...+Ja+tuo+13%+markkinaosuus+tarkoittaa+vain+täyssähköautoja.+Se+ei+edes+sisällä+ladattavia+hybrideitä.+Jos+otetaan+mukaan+ladattavat+hybridit,+on+Teslan+osuus+sähköautoista+vain+3-4+%.
Se, että dissaa dieselkuskeja ei tee Teslaa yhtään paremmaksi.
Ihmetyttää, että Teslaa kehutaan kovasti, mutta kauppa ei käy?? Model 3 myyty tammi-helmikuu 2020 65 kpl, Model s ja x ei ole myyty yhtään samana aikana.
Volkkaria on myyty samana aika 93 kpl.
Sähköauton suurteholataus tulee nyt vauhdilla pääteille: ”Meidänkin verkostoon niitä on tulossa tänä vuonna kymmeniä”
Vai että oikein kymmeniä?
Ja sähköautoja pitäisi tulla liikenteeseen 70000:n vuosivauhtia.
Kannattaa muistaa että sähköautot ladataan kotona 95 prosenttisesti jolloin yleisten asemien käyttöä ei voi verrata bensa-asemiin kuten on essoukkojen tapana.
Ja tuolla ei ole väliä. Sähköauto ostetaan jos se sopii omaan käyttöön ja kukkarolle. Itselläni ei ole aiettakaan ostaa sähköautoa itselle koska en näe siitä mitään hyötyä itselle. Ja ainoa syy ostaa jokin auto on se, että siitä on hyötyä itselle. Yksi hailee muista.
Ja tuollainen typerä essoukoista höpiseminen kertoo sen, että mitään oikeasta elämästä tietämätön harhainen elitistipelle.
Itse ostan sähköauton kun itselle sopii. Koska autoni toimii, ajan sillä ainakin 5 vuotta. Jos sen arvo romahtaa, ajan sillä 10 vuotta. Katsotaan sitten, ei sähköauton hankkimisella mitään kiirettä ole. Autoni on vain kulkuväline paikasta A paikkaan B, en rupea haaskaamaan sen ostoon rahaa.
Taas kerran sähköauto herättää eniten tunteita ja parranpärinää sellaisessa joka ei aio edes sellaista ostaa. Ihmeellisen paljon sähköauto kuitenkin näyttää kiinnostavan kun asiaa siitä on päivittäin.
Vähän kuin kävisi kirjoittelemassa vauva-palstalle että minä en muuten halua lapsia hankkia. En silloinkaan jos mulla joskus olisi nainen. En mä oikeestaan haluaisi naistakaan. Sadana.
Sähköauto ostetaan kun se sopii itselle, ei sen kummempaa. Ja kyllähän minä voin harkita sähköauton hankintaa, mutta vasta 10 vuoden päästä ja sittenkin käytettynä.
Harvassa kerrostalossa on latausmahdollisuus. Omassa helsinkiläisessä kerrostalossamme tehtiin reilu vuosi sitten kysely, moniko hankkii tulevaisuudessa sähköauton. Nyt taloyhtiö teki päätöksen jolla parkkialueelta paikan vuokrannut voi teettää hidaslatauspisteen paikalleen. Kuukausi- ja kulutushinta kerrottiin, mutta vielä ei ole yhtään lootaa asennettu tolppiin. Vain yksi on asennettu jo aiemmin kun taloon muutti maahanmuuttaja joka toi mukanaan Amperan niin hänelle tuollainen loota laitettiin.
Niinpä; sähköautoja on vain 9700 kpl liikenteessä (31.122020) ja henkilöautoja on 2,8 mlj. Kuitenkin latausasemia taitaa olla kohta yhtä paljon kuin bensa-asemia vaikka sähköautot ladataan useinmiten kotona.
Sähköauto herättää kiinnostusta, muttei sitä juurikaan kukaan osta. Sähköautoa on myyty kohta 10 vuotta ja tulos 9700 kpl.
Ladattavia hybridejä on myyty samana aikana 46 000 kpl
Kannattaa katsoa viime kuun rekisteröintitilastoja enemmän kuin 10 vuoden takaisia asioita. Viime kuussa yksi neljästä rekisteröidystä autosta oli ladattava.
Kuljemme Norjan tiellä. Kohta ladattava on normi.
Näin toimii kapitalismi parhaimmillaan. Latauspiste on niin halpa ja helppo perustaa että vähän kaikki haluavat osingoille sähkönmyynnistä.
Latauspisteitä on ilmestynyt kuin sieniä sateella ja se on hyvä homma. Näin tämä menee jatkosakin. Latauspisteitä on enemmän kuin niitä tarvitaan.
"Latauspisteitä on enemmän kuin niitä tarvitaan."
Eli latauspiste on huono bisnes. Ja se on saastuttavaa, että rakennetaan latureita turhan pantiksi.
Halpuudesta voi olla montaa mieltä; perus 50 kW laturi maksaa 20 000 € ja siihen vielä asennus.
Herättää kiinnostusta ja kauppa käy. Suurin osa uusista myydyistä aujtoista on sähköautoja.
Mitenkäs se aloittaja räkäpetteri meinaa sen 12 vuotta vanhan diesel Audinsa ladata?..🤣
Dieselaudi ladataan huoltoasemaksi kutsutulla superpikalaturilla, jossa rangea kertyy latauksen aikana yli 10 000 km/h.
Suomi on latauspisteitä täynnä. Vain näitä matkamiehelle tärkeitä pikalatureita puutuu.
"Vain näitä matkamiehelle tärkeitä pikalatureita puutuu."
Ja tämäkin puute kohdistuu pelkästään syrjäseuduille ja pikkuteille. Valtaväestö ei taita pitkää matkaa kinttupolkuja pitkin. Se on pienen vähemmistön touhua.
" Valtaväestö ei taita pitkää matkaa kinttupolkuja pitkin. Se on pienen vähemmistön touhua."
Älä nyt viitti puhua pas kaa!
Suomen väestön keskipiste on Hyvinkäällä. Suomen väestö keskittyy kaupunkeihin koko ajan lisää.
Tosin Hyvinkään eteläpuolinen alue on 300-400 kilometriä leveä itä-länsisuunnassa. Ei tuokaan mikään pieni alue ole. Myös Turku, Kotka, Porvoo, Salo jne ovat Hyvinkään eteläpuolella. Tuohon mahtuu paljon maaseutua.
Mahtuu maaseutua mutta etäisyydet ovat silti hyvin sopivat sähköautoille. Harvoin tulee tarvetta löhteä yli 100 kmn päähän kotoaan. Ja silloin kun tarvii niin ei käytetä pikkuteitä.
Töpselilataus riittää hidaslataukseksi lataushybridille.
Täyssähköauton tankkauksessa 1,7 kW latausteho on täysi vitsi. Kovalla pakkasella auto ei välttämättä lataudu lainkaan - kaikki teho menee akun lämmitykseen.
Täysähköautoilla lähdetään liikkeelle 3x16 A eli 11 kW tehoista. Se on hidaslatausta, koska akun täyttymiseen menee useampi tunti. Pikalataus = akku täyteen tunnissa. Ainakin maksimivirran/tehon perusteella. Käytännössä voi mennä vähän kauemmin, koska latausta hidastetaan, kun akku alkaa olla lähes täynnä.
Latauspiste puuttuu oman kotitaloni pihalta (kerrostalo). Työpaikalla olisi joku puolentusinaa. Luulen, että niistäkin on jo suuri osa käytössä. Tarviihan myös lataushybridit letkuruokintaa.
Myös tämä "Suomi täynnä" toteutuu vain suurimmissa kaupungeissa ja niitä yhdistävien valtateiden välillä. Ota vaikka harppi käteen ja piirrä 50 km ympyrä Forssan ympärille. Montako jää haaviin?
Orpo latauspiste 50 km etäisyydellä muista on aika yhtä tyhjän kanssa. Sehän voi olla a) rikki tai b) varattu perille tultaessa, vaikka kuin olisi matkaan lähdettäessä kaikki tarvittavat 13 kännykkäappia selattu läpi ja varmistettu, että asema OK ja silloin vapaana.
Sitten kiva arvoa, että odotanko max. 30 min aseman vapautumista vai teenkö ylimääräisen 30-40 km/½ h koukkauksen jollekin toiselle asemalle.
Sinä nyt yrität väkisin itkeä ongelmasta jota oikeasti ei ole edes olemassa. Jatka vaan. Tuo ei aiheuta sähköautoilijassa muuta kuin säälivän hymyn.
Olet totaalisen pihalla reaalimaailmasta ja provoilu tuolla ymmärryksellä on pelkästään säälittävän näköistä.
Patteriautoilija käy henkilökohtaisuuksiin vailla ensimmäistäkään argumenttia.
Kyllä tuollaisiin ongelmiin latauksen kanssa tarvitaan melkoinen määrä omaa typeryyttä.
Näkee ettei ole kovin terävä kynä liikkeellä eikä minkäänlaista kokemusta asasta.
Mitä aloittaja oikein haluaa ? Jotenkin vittumainen kirjoitus tyyli selvässä normaalissa asiassa että latareita pitäisi oll apaljon lissä kun niitä on hiton harvassa j asähköautoa pukkaa jok amerkiltä. Mitä oikein sähkö vouhottaja selitellä? etkä ymmärrä että laturi paikkoja on aivan liian harvassa ja sekö kiristää päätäsi?
Itselle ei ole vielä tulossa sähkö kinneriä kun ei ole oikeaa mallia vielä j apuuttu use AKKU!!! Nyky akut on vitsin tasolla vielä.
"latareita pitäisi oll apaljon lissä kun niitä on hiton harvassa "
Sähköautolle riittää yksi latari ja se on kotona. Enempää ei tarvita kuin poikkeustilanteissa.
Käytännössä vain omakotitaloissa ja rajoitetusti rivitaloissa. Isoissa kaupungeissa enemmistö asukkaista asuu kerrostaloissa.
Ei latauksen järjestäminen kerrostalossa ole sen vaikeampaa kuin missään muussakaan taloyhtiössä jos on autopaikat.
Niin, sähkoautoja hehkuttaa pääsiassa 15 vee teinit. Ei tarvetta poistua kymmentä kilometriä kauemmas kotoa, ei mitään väliä auton hankintahinnalla. Raha tulee taikaseinästä tai isäpapan lompakosta.
ON se vitun paljon vaikeampaa. OK-talossa sähköliittymä vähintään 3x25 A, joten tehoa käytettävissä reilu 17 kW. Lämmitys yms. ei näin paljoa vie jatkuvalla syötöllä, joten jää varoja lataukseenkin.
Kerrostaloissa on mitoituksessa otettu huomioon ns. samanaikaisuus eli ei ikinä ole joka paikassa kulutukset samanaikaisesti päällä. Talon sähköliittymän kapasiteetti on siis PALJON pienempi kuin huoneistojen lkm X yksittäisen huoneiston max teho (pääsulakkeiden mitoitus). Pelivaraa on paljon vähemmän.
Lisäksi autopaikoilla kaapelointi voi olla pelkkien lohkolämmittimien (noin 0,6 kW/autopaikka) tai lohko sisätilanlämmitin (1,5 kW) mukaan ja jos/kun käytetään tolppakohtaisia kelloja, mistä saa max 2 h kerrallaan, on otettu huomioon, ettei ikinä ole kaikissa tolpissa lämmitys samaan aikaan päällä.
Patteriautoja ei siis pysty lataamaan edes 1,5 kW teholla, koska 2 h latausaika ei riitä -> kellot pois -> kaikki kuormat samanaikaisesti päällä -> kaapelointia suojaavat ryhmäsulakkeet palaa. Menee kaapelointi uusiksi ja sen jälkeen voi tulla rajat vastaan koko kiinteistön pääkeskuksessa liityntäkaapelissä. No, kaikki vaan uusiksi eikä maksa kuin satkun tai pari (siis sata tonnia...).
Jos taloyhtiön sähkösysteemi on noin aataminaiukinen niin se olisi syytä uusia joka tapauksessa. Aivan sama kuin joku putkiremonttia odottava taloyhtiö. En ikinä ostaisi osaketta tuollaisesta. Edessä on isot investoinnit.
Sama mitoitus on käytössä muutaman vuoden ikäisissä taloissakin. Joissa ei vielä seuraavien 20-25 vuoden aikana tule tarvetta uusia lämpötolppia, valaistusta, asvaltointia.
Joten latausmahdollisuus nostaisi kuluja kovasti.
Sitten helpompaa, jos on muutoinkin korkea aika myllätä pihat. Mikä kylläkin kuuluisi tehdä 30 vuoden välein, mutta tuppaa jäämää sinne putkiremontin tienoille ... kivempi maksella sitten kaikki (parkkipaikka, julksivuremontti, putkiremontti) yhdessä nipussa?
Tietenkin kannattaa muistaa, että useimmille auto on vain kulkuväline paikasta A paikkaan B. Eikä siihen kannata haaskata liikaa rahaa. Sähköautolla ja polttiksella ei ole mitään muuta eroa kuin hinta todellisen käytön kannalta. Ja järkevät ihmiset viis veisaa muiden mielipiteistä vaan ostaa auton vain oman tarpeen ja kukkaron mukaan.
Sähköauto ostetaan, jos se sopii omaan käyttöön ja on riittävän halpa. Jos ei, sitä ei osteta. Kaikki muut perusteet voi vetää vessasta alas, vain oma kukkaro ja tarve ovat sopivia perusteluja. Jos omalle kukkarolle ja käyttöön sopii paremmin polttis niin se valitaan, vaikka kaikki tuttavat, naapurit jne olisivat eri mieltä.
Kaikki autoilu pitää lopettaa, jos ei ole siihen varaa. Niin yksinkertaista se on.
Miten niin? Autoon käytetään sen verran kuin on varaa. Voi vaikka käyttää tonnin autoa. Vain mielisairaat elitistipellet ovat sitä mieltä, että vain varakkaiden pitäisi voida ajaa autoilla.
Jos on varaa vain tonnin autoon niin sitten ajellaan sillä. Ja vaikka olisi varaa sadan tonnin autoon voi silti ajella tonnin autolla. Ei siinäkään ole ongelmaa eikä mitään väärää.
> Miten niin? Autoon käytetään sen verran kuin on varaa. '
Moni hommaa auton, vaikka siihen ei oikeasti olisi varaa. Tai ei ainakaan osata / ei haluta laskea kustannuksia oikein. Valehdellaan itselleen & muille, että kulut vain "satanen kuussa bensaan". Hankintahinta on "rahaa, joka muutenkin menisi". Ja kun hankinta/lainakuluja ei tarvi huomioida, autoa vaihdettaessa hyvitys on puhdasta voittoa "tienasin autolla".
Ja seuraavassa lauseessa aina ihmetellään, miten "raha vaan häviää jonnekin"
Kyllä, ja jos raha riittää tonnin autoon niin se sitten hankitaan. Yksi hailee joidenkin mielisairaiden sosiopaattien aivottomasta rääkymisestä.
Jos ihmisillä vaikkapa muutama vuosi sitten olisi ollut sähköautoja, ne olisivat sähkökatkon aikana syöttäneet verkkoon virtaa Suomessa ja kylät olisivat olleet toiminnassa.
Amerikassakin parhaillaan oleva kylmäkausi sähköttömäna olisi hoitunut sähköautoilla. Bensiinautoista ei voi lainata sähkoä vaikkapa paperitehtaan tai sahan pyörittämiseen.
Näillä olisi voinut myös pyörittää tuulivoimaloita halutessa.
"Bensiinautoista ei voi lainata sähkoä vaikkapa paperitehtaan tai sahan pyörittämiseen."
Ei kyllä sähköautoistakaan!
Yhden paperitehtaan sähköntarve on pikkukaupungin luokkaa, joten siihen tarvitaan helv etin monta söhkökinneriä!
Kyllä polttomoottoreistakin saa virtaa otettua. Maaseudulla monet laitteet toimivat traktorien moottoreilla. Itsekin olen maaseudulla monia traktoreita, joilla on pyöritetty pumppuja, klapikoneita jne. Tässä ei ole mitään erikoista. Myös bensakoneista saisi virtaa, mutta sitä vain ei yleensä tehdä.
Ja sama toisinpäin. Kun Metsäyhtiöt sulkevat Suomessa paperikoneita kuten nyt Kaipolan niin niillä sähköillä lataa kymmeniätuhansia sähköautoja. Kun tuohon yhtälöön lisää Kemin ja Äänekosken uudet jättisellutehtaat jotka TUOTTAVAT sähköä yleiseen verkkoon niin liikenteessä on järkevää siirtyä pois venäläisestä öljystä ja alkaa käyttämään puhdasta fossiilivapaata sähköä.
Paperin tekemisen vähentyminen vapauttaa valtavan määrän sähköä muuhun käyttöön.
Ja mitä vähemmän polttoainetta kuluu, sitä vähemmän Nesteen jalostamo kuluttaa sähköä jolla voi sittenladata autoja. Nesteen jalostamo on suomen kolmanneksi suurin sähkönkäyttäjä.
Moni karjataloustila on hankkinut traktorikiinnitteisen generaattorin jos alueella on paljon sähkökatkoja. Lehmä ei odottele että verkkosähkö palautuu, isäntä laittaa traktorin hieromaan sähköä että lypsykone ja maidonjäähdytin toimii.
Millä luulet tuon Äänekosken sellutehtaan sähkön tekevän ?
"Millä luulet tuon Äänekosken sellutehtaan sähkön tekevän ?"
En luule vaan tiedän että sellutehdas tuottaa energiaa fossiilivapaasti. Sellu valmistetaan puusta ja prosessi tuottaa enemmän energiaa kuin se kuluttaa. Suomeksi sanottuna sellutehtaan sähkön raaka-aine on puu ja sähkö on talteeen kerätty sellunvalmistusprosessin sivutuote.
Patteriuskovainen pihalla kuin lumiukko. Teollisuuslaitoksissa, ml. paperitehtaat, tarvitaan paljon prosessihöyryä. Tämä höyry tuotetaan ikiomassa voimalaitoksessa, joka yleensä tuottaa "kaupan päälle" myös sähköä. Tunnetaan nimellä vastapainesähkö. Joskus tätä sähköä tuotetaan enemmän kuin teollisuuslaitos itse tarvitsee.
Tämä voimalaitos saattaaa käyttää polttoaineenaan raskaan polttoöljyn sijaan tai ohella myös tuotannon ylijäämiä. Sellutehtailla mustalipeää. Tämän poltto ei todellakaan ole mikään uusi keksintö. toisin kuin patteripetteri valehtelee.
Patteripetteri valehtelee aina, kun suunsa avaa. Joko tarkoituksella tai tietämättömyyttään. Väliäkö hällä. Patteripetteri valehtelee aina, kun suunsa avaa.
Jokunen+vuosi+sitten+talvimyrsky+pisteli+sähköjä+poikki.+Traktorin+pyörittämä+generaattori+oli+kova+sana+tällöin.+Vaikkapa+maitotilalla,+missä+on+pakko+saada+lehmät+lypsettyä+ja+maidot+kylmään.
Patteriuskovien+hehkuttama+energian+purkaminen+ulos+auton+akusta+on+99+%+valetta.+Valtaosa+autoista+ei+tätä+toimintoa+tue+-+eikä+sen+puoleen+latausasematkaan.
On+lähinnä+vasta+tulollaan+olevaa+tekniikkaa.+Eli+jälleen+yksi+syy+olla+ostamatta+patteriautoa+vielä+5+vuoteen.+Sen+verran+keskentekoisia+ovat.
"Patteriuskovien+hehkuttama+energian+purkaminen+ulos+auton+akusta+on+99+%+valetta.+Valtaosa+autoista+ei+tätä+toimintoa+tue+-+eikä+sen+puoleen+latausasematkaan."
Ei,+vaan+tämä+on+täyssähköautojen+tulevaisuutta.+Leaffeja+lukuunottamatta+tätä+ei+tueta.+Eurooppalaiset+Teslat+ilmeisesti+tukisivat+käyttöjärjestelmäpäivityksen+jälkeen+(jenkki+yms.+muut+Teslat+eivät).+Laturin+ja+sähkökeskuksen+pitää+tietysti+tukea+tätä+myös.
Nyt osoitit tietämättömyytesi isoilla kirjaimilla. Sellutehdas ja paperitehdas ovat kaksi täysin eri asiaa. Energian suhteen jopa päinvastaisia.
Paperitehdas kuluttaa energiaa, sellutehdas tuottaa energiaa. OLET NIIN PIHALLA.
En ole missään väittänyt että tuo olisi uusi keksintö. Noin sellutehdas on aina toiminut ja tuottanut energiaa uusiutuvasta puusta sellun sivutuotteena. Nuo tehtaat ovat uusia, prosessin perusteet eivät.
https://yle.fi/uutiset/3-10769571
"Metsä Groupin jättimäinen sellutehdas olisi myös merkittävä uusiutuvan sähköenergian tuottaja. Tehdas tuottaisi lähes seitsemän prosenttia koko Suomen uusiutuvasta sähköstä, mikä vastaisi noin kolmannesta Suomen tuulivoimakapasiteetista."
Taas ihan höpöä. Vai amerikassa hoitunut söhköautoilla virran saanti. Ja paskat virrat on poikki ja autojen akut tyhjinä.
Patteropetterin sekoilua: ". Kun tuohon yhtälöön lisää Kemin ja Äänekosken uudet jättisellutehtaat jotka TUOTTAVAT sähköä yleiseen verkkoon niin liikenteessä on järkevää siirtyä pois venäläisestä öljystä ja alkaa käyttämään puhdasta fossiilivapaata sähköä.
Paperin tekemisen vähentyminen vapauttaa valtavan määrän sähköä muuhun käyttöön."
Eli kun paperin tekeminen loppuu, niin uusimmat sellutehtaat alkavatkin tuottamaan sähköä. Varmaankin sellun sijaan.
Mutta edelleen nykyiset polttomoottorilla toimivat traktorit pystyvät tuohon jo nyt, sähköautot EHKÄ tulevaisuudessa.
Ootko kuullut aggregaatista; se tekee sähköä polttoaineella paikasta riippumatta.
Juu, tämä on tulevaisuutta. Mutta tulevaisuutta, ei oikein nykypäivää vielä.
Tästä voi tulla iso myyntivaltti. Esim. kesämökillä pyörittäisi helposti vesipumppua ja jääkaappia auton akulla viikonlopun yli => ilman tarvetta investoida aurinkopaneeleihin... jotka ei kuitenkaan toimi keskellä talvea.
Suomi on täynnä latauspisteitä:
https://latauskartta.fi/
Eihän nuo riitä mihinkään jos sähkiksiä myytäisiin paljon enemmän. Odotamma vielä 10 vuotta.
Nuo on rakennettu kahdessa vuodessa. Vuoden päästä niitä on enemmän kuin huotoaseman bensapumppuja.
"Eihän nuo riitä mihinkään jos sähkiksiä myytäisiin paljon enemmän. "
Latauspisteiden rakentaminen on halpåaa kuin saippua. Niitä tulee kiihtyvällä tahdilla paljon nopeammin kuin mitä sähköautoja. Kun sähköä myymällä saa tehtyä helppoa rahaa niin kapitalismi kyllä pitää huolen siitä että latauspisteet eivät lopu kesken.
"Vuoden päästä niitä on enemmän kuin huotoaseman bensapumppuja."
Mutta kun polttoainepumput ovat niin tehokkaita ei tarvita enempää!!
"Vuoden päästä niitä on enemmän kuin huotoaseman bensapumppuja."
Mutta kun polttoainepumput ovat niin tehokkaita ei tarvita enempää!!
Tässähköauton latauksesta puhuttaessa lataus 3x16 A verkkovirralla (kaikki 11 ja 22 kW nimelilstehoiset latauspisteet) on hidaslatausta. Puolessa tunnissa saa sähköt vain 20 km ajomatkaan talvipakkasessa, kesällä ehkä 30-40 km.
Kotipihassa ja työpaikalla tällainen OK, isonkin akun saa täyteen, kun aikaa on käytettävissä vähintään 8 tuntia.
Mutta tien päällä... juuei, nämä siis pois kartalta. Mitä jää jäljelle? Tasan 0 kpl latausasemia vaikkapa Hämeenlinnan ja Turun välissä. Myös Helsingin ja Porin välillä on iso tyhjä aukko. Pienemmillä (3 numeroiset tiet) myydään käytännössä pelkkää eioota.
Patteriauto toimii, jos koko elämä pyörii vain jossain isommassa kaupungissa. Satunnainen lapinreissu onnistuu, kunhan ei valtateiltä poikkea... ja varaa latauksille runsaasti aikaa ihan pohjoisessa, missä pikalatausasemia ei ole. Mutta säännöllisempi tarve pyöriä pienemmillä teillä, jopa maan eteläosissa... ei toimi patteriauto lainkaan.
"Tasan 0 kpl latausasemia vaikkapa Hämeenlinnan ja Turun välissä. "
Hämeenlinna-Turku väli on 150 km. Jo typerinkin sähköauto taittaa tuon välin ilman latauksia kelissä kuin kelissä. Kummassakin kaupungissa pikalatauksia löytyy hyvin.
Olet kyllä tosi huono provosoimaan. Näkee että sulta puuttuu käytännön järki kokonaan.
Mihin sähköautoilija tarvitsisi latausasemia noilla kinttupoluilla. Pikalatausasemien puutteeseen tuolla välillä on looginen syy. Sinä vaan et tajua sitä.
> Hämeenlinna-Turku väli on 150 km. Jo typerinkin sähköauto taittaa tuon välin ilman latauksia kelissä kuin kelissä.
Ei taita. Vanhimmilla patteriautoilla nimelinen toimintamatka oli 150 km luokkaa (iMiev ja mitä näitä nyt oli) ja käytännössä max. 100 km talvella. Nyt myytävistä Honda E:llä 150 km on suorituskyvyn äärirajoilla.
https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/0e52bf16-4acc-416d-a4be-04479bb40c71
Päivän työkeikoilla pitää yleensä päästä takaisinkin - eikä matkan päätepisteessä ole pikalatausmahdollisuutta, Jos ajomatkaan menee jo 1½-3 h suuntaansa, ja perillä työskennellään puoli päivää, niin sen päälle ei ihan hirveästi kiinnosta vielä lähteä tekemään ylimääräistä koukkausta ja ½ h lataussessiota jonkin K-kaupan parkkipaikalla kykkien. Koukkauksen kanssa helposti tunti lisää matka-aikaa.
Lataus matkan varrelle osuvalla huoltoasemalla olisi jo paljon siedettävämpi, voisi syödä tai ryystää kahvit siinä sivussa. Vaan ei ole ainuttakaan tällaista isolla alueella Forssan ympäristössä.
Eikä edes matkan varrella yöpyminen yhtään helpota, päin vastoin, jos ei hotellin/motellin parkkipaikalla ole latausta tarjolla.
Latausasemia+on+mielestäsi+vuoden+päästä+enemmän+kuin+huoltoaseman+bensapumppuja.+Paljonko+latausaseman+asennus+saastuttaa??+Henkilöautoja+on+2,7+mlj+kpl+sähköautoja+on+0,3+%+näistä.+Kuka+noi+esittämäsi+latausasemat+rahoittaa???
Naurattaa nämä itkijät joiden mielestä kotilatauksen järjestäminen on joko täysin mahdotonta tai ainakin sikakallista.
Samat kaverit käyvät laittamassa sähkösaunan päälle silmää räpäyttämättä eivätkä ymmärrä että sähkökiuas vie paljon enemmän sähkötehoa kuin mitä kotilataus tarvitsee.
Ja silti kerrostaloissa tuollaista mahdollisuutta ole. Eikä kerrostaloissa usein ole saunaakaan.
Ja edelleen suurin ongelma on, että sähköautot ovat edelleen ylihintaisia käyttökelvottomia romuja.
Itse ainakin odottelen ainakin 5 vuotta. Tällä hetkellä tekniikka on kypsymätöntä ja epäkäytännöllistä. Rahaa olisi varaa muutamaan uuteen sähköautoon, mutta sähköauto ei ole hintansa arvoinen vielä. Odottamisessa ei menetä mitään.
"Tällä hetkellä tekniikka on kypsymätöntä ja epäkäytännöllistä. "
Sähköautossa ei oikeastaan mitään alle 10 vuotta vanhaa teknolgiaa. Kaikki on ollut olemassa jo pitkään ja toimii erinomaisesti.
Sähkömoottori saa yksinkertaisuudessaan polttiksen näyttämään täysin naurettavalta rakkineelta jonka hyötysuhde on täysin onneton. Siinä on satoja ja satoja liikkuvia ja kuluvia osia kun sähkömoottorissa on vain kaksi halpaa laakeria jotka voivat edes teoriassa kulua moottorin käyttöiän aikana.
Kotilatauksen järjestäminen onnistuu helposti omakotitalossa, muttei kerros ja rivitaloissa.
Patteripellet valehtelevat, että lämpötolpan voi koska vaan vaihtaa latausasemaan. Ei voi. Siellähän voi olla monta tolppaa yhden ainoan 16 tai 25 A sulakkeen takana. Jolloin tehoa on tarjolla vain 0,5 kW per auto. Lataushybriditkin vaativat 4-kertaisen tehon ja täyssähköautot 20 kertaisen tehon.
Petterin mielestä tietenkin homma hoituu niin, että petterille latauspiste ja lämmitys pois 20 autolta. Reilu peli petterin mielestä, koska patteriuskonto tämän näin sanelee ja uskovaiset ovat parempia ihmisiä.
Tottakai latauksen järjestäminen isoihin kerrostaloihin vaatii vähän perusteellisempaa uusimista kuin pelkkien tolppien vaihdon. Se on kuitenkin aivan samanlaista perustoimintaa kuin muukin as-oyn ylläpito. Vanhat alimitoitetut sähköjärjestelmät pitää uusia joka tapauksessa jo pelkästään ikänsä takia ja silloin homma kannattaa tehdä kunnolla ja rakentaa valmius latauspaikoille. Tästähän tulee pakollista joten turha nillittäminen ei enää maksa vaivaa.
Jos taloyhtiöissä olisi fiksua porukkaa niin osaisivat huolehtia omaisuudestaan ilman pakotusta.
Ja jos taloyhtiöissä olisi fiksua porukkaa niin tuo peritään vain sähköautoilijoilta. Muut eivät maksaisi euroakaan. Jos sähköautoilija vaatii muita maksamaan niin hän on pelkkä itsekeskeinen loinen.
Latauspaikalle voidaan antaa lupa, mutta sähköautoilija tilatkoon muutoksen, maksakoot sen kokonaan ja hän on myös vastuussa mahdollisista ongelmista. Tämä on reilua.
Ketään järkevää ei kiinnosta pätkääkään onko kyseessä uusi tai vanha teknologia. Ainoa kiinnostava asia on, että toimiiko auto normaalissa käytössä. Jos ei toimi niin auto on huono.
Yksi hailee teknologiasta, teknologian pitää aina parantaa auton käyttöä. Jos teknologia ei paranna auton käyttöä, se on arvoton. Esimerkiksi en ymmärrä typeriä kosketusnäyttöjä autoissa, ne ovat idiotismin huippu. Vaarallinen ja epäkäytännöllinen keksintö, jonka keksijä on typerä idiootti. Kaiken pitäisi pystyä säätämään ilman että edes vilkaisee näytölle. Jos jotain ei pysty säätämään ilman että siirtää katsetta tiestä, on se huonosti suunniteltu.
Sähköauto on oikeasti vain normaali auto, tuo teknologia ei todellisessa käytössä merkitse mitään. Tavaratilan suuruus on tärkeämpi asia kuin moottori. Sähköauto on vain normaali auto, ei mitään muuta.
Ei uusi teknologia ole kaikki kaikessa. Normaalissa käytössä ainoa kiinnostava asia on, että kuinka se toimii käytännössä. Tavaratilan koko, latauksen nopeus jne ovat satoja kertoja tärkeämpiä kuin tuo teknologia.
Sähköauto on vain normaali auto, siinä ei ole mitään uutta oikean elämän kannalta.
Ja ostan sähköauton ainoastaan jos sen hinta puolittuu, idioottimaiset ja vaaralliset kosketusnäytöt heivataan pellolle, kaikki ajoavustimet saa kytkettyä pois nappulasta jne. Siihen saakka en sähköautoa hanki.
"Jos jotain ei pysty säätämään ilman että siirtää katsetta tiestä, on se huonosti suunniteltu."
Jokainen keskikonsoliin sijoitettu mekaaninen säädin vaatii katseen siirtämistä pois tiestä. Ratissa olevien painikkeiden ja viiksien käyttö onnistuu käsikopelolla. Muiden ei.
Kosketusnäytöillä ei ole oikeastaan mitään jota pitäisi käyttää ajon aikana.
"idioottimaiset ja vaaralliset kosketusnäytöt heivataan pellolle, kaikki ajoavustimet saa kytkettyä pois nappulasta jne"
Sulta loppuu kohta ajaminen kokonaan. Kaikissa uusissa polttiksissa on kosketusnäytöt ja ajonavustimet joiden pitää lakisääteisesti olla oletuksena päällä.
Sähköautoa ei osteta näiden härpäkkeiden takia vaan siksi että sillä ajaminen maksaa vain kaksi euroa per 100km kun polttiksella sama matka maksaa neljä kertaa enemmän.
"Latauspaikalle voidaan antaa lupa, mutta sähköautoilija tilatkoon muutoksen, maksakoot sen kokonaan ja hän on myös vastuussa mahdollisista ongelmista. Tämä on reilua."
- Laki estää kenenkään osakkaan tehdä mitään omia sähkövirityksiä yhtiön omistamalle omaisuudelle.
- Miksei nykyisillä lämmitystolpilla ole toimittu samoin? Miksi mummo, jolla ei ole ollut milloinkaan ajokorttia saati autoa joutuu maksamaan lämmityspaikan rakentamisen rahoituksen.
- Miksi tämä ensimmäisen kerroksen mummu joutuu maksamaan hissin käyttökuluista vaikka ei sitä koskaan käytä?
- Miksi mummo joutuu maksamaan yhteissaunan remontista ja käyttökuluista vaikka ei koskaan ole saunonut.
- Miksi mummo maksaa parvekeremontista vaikkei hällä ole parveketta?
- Miksi mummo maksoi nettiliittymästä vaikka ei osaa käyttää tietokonetta?
Ym.Ym...
Latauspisteiden asennuksen estää vain kateus. Otetaan mieluummin takkiin viisitonnia asunnon arvon menetyksenä kuin annetaan viiskymppiä josta naapuri saattaa hyötyä..
"Latauspaikalle voidaan antaa lupa, mutta sähköautoilija tilatkoon muutoksen, maksakoot sen kokonaan ja hän on myös vastuussa mahdollisista ongelmista. Tämä on reilua."
- Laki estää kenenkään osakkaan tehdä mitään omia sähkövirityksiä yhtiön omistamalle omaisuudelle.
- Miksei nykyisillä lämmitystolpilla ole toimittu samoin? Miksi mummo, jolla ei ole ollut milloinkaan ajokorttia saati autoa joutuu maksamaan lämmityspaikan rakentamisen rahoituksen.
- Miksi tämä ensimmäisen kerroksen mummu joutuu maksamaan hissin käyttökuluista vaikka ei sitä koskaan käytä?
- Miksi mummo joutuu maksamaan yhteissaunan remontista ja käyttökuluista vaikka ei koskaan ole saunonut.
- Miksi mummo maksaa parvekeremontista vaikkei hällä ole parveketta?
- Miksi mummo maksoi nettiliittymästä vaikka ei osaa käyttää tietokonetta?
Ym.Ym...
Latauspisteiden asennuksen estää vain kateus. Otetaan mieluummin takkiin viisitonnia asunnon arvon menetyksenä kuin annetaan viiskymppiä josta naapuri saattaa hyötyä..
"Latauspaikalle voidaan antaa lupa, mutta sähköautoilija tilatkoon muutoksen, maksakoot sen kokonaan ja hän on myös vastuussa mahdollisista ongelmista. Tämä on reilua."
- Laki estää kenenkään osakkaan tehdä mitään omia sähkövirityksiä yhtiön omistamalle omaisuudelle.
- Miksei nykyisillä lämmitystolpilla ole toimittu samoin? Miksi mummo, jolla ei ole ollut milloinkaan ajokorttia saati autoa joutuu maksamaan lämmityspaikan rakentamisen rahoituksen.
- Miksi tämä ensimmäisen kerroksen mummu joutuu maksamaan hissin käyttökuluista vaikka ei sitä koskaan käytä?
- Miksi mummo joutuu maksamaan yhteissaunan remontista ja käyttökuluista vaikka ei koskaan ole saunonut.
- Miksi mummo maksaa parvekeremontista vaikkei hällä ole parveketta?
- Miksi mummo maksoi nettiliittymästä vaikka ei osaa käyttää tietokonetta?
Ym.Ym...
Latauspisteiden asennuksen estää vain kateus. Otetaan mieluummin takkiin viisitonnia asunnon arvon menetyksenä kuin annetaan viiskymppiä josta naapuri saattaa hyötyä..
"Latauspaikalle voidaan antaa lupa, mutta sähköautoilija tilatkoon muutoksen, maksakoot sen kokonaan ja hän on myös vastuussa mahdollisista ongelmista. Tämä on reilua."
- Laki estää kenenkään osakkaan tehdä mitään omia sähkövirityksiä yhtiön omistamalle omaisuudelle.
- Miksei nykyisillä lämmitystolpilla ole toimittu samoin? Miksi mummo, jolla ei ole ollut milloinkaan ajokorttia saati autoa joutuu maksamaan lämmityspaikan rakentamisen rahoituksen.
- Miksi tämä ensimmäisen kerroksen mummu joutuu maksamaan hissin käyttökuluista vaikka ei sitä koskaan käytä?
- Miksi mummo joutuu maksamaan yhteissaunan remontista ja käyttökuluista vaikka ei koskaan ole saunonut.
- Miksi mummo maksaa parvekeremontista vaikkei hällä ole parveketta?
- Miksi mummo maksoi nettiliittymästä vaikka ei osaa käyttää tietokonetta?
Ym.Ym...
Latauspisteiden asennuksen estää vain kateus. Otetaan mieluummin takkiin viisitonnia asunnon arvon menetyksenä kuin annetaan viiskymppiä josta naapuri saattaa hyötyä..
Mekaanisia säätimiä voi käyttää käsikopelolta. Oikea namiskuukkelin paikantaminen voi vaatia vilkaisua, mutta vilkaisu riittää.
Kosketusnäytöstä ei saa mitään palautetta. Ja pahimmillaan pitää ensi töikseen selailla valikoita, jotta saa edes ne tarvittavat "napit" näytölle.
Kosketusnäyttöön osuminen vaatii tiivistä tuijotusta. Ei voi käsikopelolla etsiä mitään eikä ottaa tukea näytön pinnasta. Pitää tökätä sormi suoraan oikeaan paikkaan ja se on helpommin sanottu kuin tehty heiluvassa autossa. Pitää siis koko ajan tuijottaa näyttöä ja tähdätä sormea... ja siitä huolimatta virhepainalluksia tulee usein. Eli pääsee myös perumaan toimintoja ja yrittämään uudelleen.
Kosketusnäytöllisissä autoissa on ihan ääniohjaus. Ratista painaa nappia ja sanoo ääneen mitä haluaa. Ylivoimaisesti turvallisin tapa hoitaa homma.
"Kosketusnäytöstä ei saa mitään palautetta. Ja pahimmillaan pitää ensi töikseen selailla valikoita, jotta saa edes ne tarvittavat "napit" näytölle."
Pelkästään kosketusnäytöllä on suurinpiirtein ainoastaan sellaisia toimintoja joita ei tarvita ajon aikana.
Kerropa nyt esimerkkejä vain kosketusnäytön takana olevista toiminnoista joita tarvitset ajon aikana.
Ja nuo ääniohjaukset ovat täysin käyttökelvotonta sontaa. Ne eivät toimi kunnolla edes niillä, jotka ovat osaavat täydellistä englantia. Tämähän on todettu kännyköissäkin, ääniohjaus kuulostaa hienolta mutta ei toimi ollenkaan. Itse olen kokeillut monta kertaa ääniohjausta eri laitteissa, se ei ole koskaan toiminut. Huonosti englanniksi ja suomeksi ne eivät toimi ollenkaan.
Olet oikeassa, kaikissa noissa muissakin vain käyttäjien pitäisi maksaa. Jos asuu ensimmäisessä kerroksessa, hänen ei pitäisi maksaa hissistä. Samoin parvekkeettoman ei pidä maksaa parvekeremontista jne.
Vaikka mekaaninen säädin vaatisin katseen siirtämistä, onnistuu se kuitenkin murto-osassa ajasta. Jos jonkin asian säätäminen kestää kosketusnäytöllä 10 sekuntia ja säätimellä 2 sekuntia, on kosketusnäyttö heikennys nykyiseen. Kosketusnäyttö on parempi vain jos sillä sama asia onnistuu nopeammin. Toimivuus mitataan sekunneissa.
Ja kukakohan aivoton idiootti tuollaiset sontalait on keksinyt? Kosketusnäytöt eivät paranna pätkänkään liikenneturvallisuutta. Päinvastoin, kosketusnäytöt ovat tapattaneet monta ihmistä.
Ainakin Teslassa jopa ilmastointia pitää säätää typerästä kosketusnäytöstä. Ja tuon säätäminen vie 10 kertaa kauemmin kuin perinteisistä napeista. Kosketusnäytöstä ei normaalien toimintojen säätämisessä ole mitään hyötyä. Eikä tuo ääniohjauksetkaan toimi ja tuskin tulee koskaan toimimaankaan. Ja jos ajan autoa niin säätöjen pitää toimia ilman että sanon sanaakaan.
Jos näin on niin rikon lakia mielelläni. Varmasti löytyy hakkereita, jotka osaavat kytkeä ajonavustimet pois päältä. Ihan sama mitä laki sanoo.
Öö...+kännykkä+toimii+täysin+ääniohjauksella.+Samoin+auto,+TV,+läppäri.+Tulee+joskus+virheitä,+mutta+95%++toimii+oikein.
Olen+kokeillut+kännykän+ääniohjausta+muutaman+kerran+ja+todennut+sen+käyttökelvottomaksi.+Ja+en+tunne+ketään+joka+käyttäisi+ääniohjausta+kännykässä.+Oli+kyseessä+sitten+iPhone+tai+Android.+Pari+kertaa+on+kokeiltu+ääniohjausta+ja+naureskeltu+kuinka+typerä+se+on.+
Ääniohjaus+ei+toimi+edes+50%+ajasta.+Siis+englanninkielellä,+suomeksi+ei+sitäkään.+Eli+olen+edelleen+sitä+mieltä+että+ääniohjaus+on+käyttökelvoton.+Ja+kaikkien+toimintojen+pitäisi+toimia+muutenkin+ilman+että+sanon+sanaakaan.
"Ääniohjaus+ei+toimi+edes+50%+ajasta.+Siis+englanninkielellä..."
Todella+outoa,+kyllä+se+minulle+toimii+lähes+koko+ajan,+melko+luotettavasti.+Toki+joskus+virheitäkin+tulee,+mutta+pääsääntöisesti+ei.
"Ainakin Teslassa jopa ilmastointia pitää säätää typerästä kosketusnäytöstä. "
Miksi sitä ilmastointia pitäisi alkaa säätämään kesken ajon? Kun on valinnut halutun lämpötilan joko kerran auton ostaessaan tai jos haluaa poiketa siitä asetuksesta niin kai sen tietää ennen matkaan lähtemistä. Miten voi tulla kesken matkan valtava mielihalu alkaa säätämään haluttua lämpötilaa?
Kai joku voi haluta räplätä tuollaisia mutta se ei ole auton ongelma vaan tuuliviirin kuskin häröilyä.
Eihän se eka kerroksen väki maksakaan hissistä (heillä on pienempi yhtiövastike).
> Kerropa nyt esimerkkejä vain kosketusnäytön takana olevista toiminnoista joita tarvitset ajon aikana.
Sadetunnistimella varustettujen pyyhkijöiden herkkyyden säätö. Hyvä olla helposti käsillä (namikka viiksessä) eikä valikoiden syövereissä. Tuppaa nämä välillä intoilemaan liikaa sumussa ja tihkusateella - toistaalta iso kesäisen ukkoskuuron pisarat ei sitten reaktiota aiheuta, jos herkkyys säädetty alas.
Sama juttu mittarivalaistuksen säädön kanssa. Vaikka valaistus periaatteessa säätyy päivä/yö automaattisesti... niin sitä yötilaa pitää vieä säädellä sen mukaan, ajetaanko kaupungin keskustassa tai pilkkopimeällä maantietaipaleella. Todella kypsää kaivella valikoiden takaa. Fyysinen rulla ihan must.
Valot. mm takasumuvalo. Taitaa olla kaikki nämä kosketunäytön takana mm. Model 3:ssa.
Lämmityslaitteen takalasinlämmittimen toimintojen pitäisi koko ajan olla käsillä. Ns. paniikkitilanne tulee eteen ajettaessa pakkasesta lämpimään ja kostetaan parkkihalliin -> kaikki peilit ja ikkunat huurtuvat. Tämän välttää, jos pistää lämmitykset päälle pari minuuttia etukäteen, mutta ei sitä aina muista ja sitten tulee kiire.
Myös radion käyttö on vittumaista, jos pitää näyttöön valita radio ennen kuin voi edes äänenvoimakkuutta säätää. Nykyisessä autossa tämä riesa. Pitäisi olla äänenvoimakkuus, mykistys ja kanavanvaihtonapit miel. ohjauspyörässä, kuten parissa edellisessä autossa. Voi rasittavan mainoksen yllättäessä vaihtaa kanavaa tai mykistää koko toosan alta sekunnin...
Lataushybridillä ajavat haukkuvat ajotilojen piilottamista kosketusnäyttöön, valikoiden taakse. Taas kerran fyysinen kytkin/painonappi (pelkkä sähkö/polttomoottori pakotettuna päälle/hybridi) fiksuin ja selkein. Ja onhan näitä ajotiloja (sport/eco/talvi) myös pelkällä polttomoottorilla varustetuissa vehkeissä...
Penkkien lämmittimet. Nykyisessä autossa näillä napit, mutta toimintatila näkyy vain näytössä... jonka herääminen ottaa aikansa. Epäloogista, kun käyttökytkin on tuolla ja merkkivalo täällä ja sen merkkivalon ilmaantumistakin pitää tovi vartoa. Ei näin.
Kaistapäävahdit yms. Saattavat sekoilla esim kun on sopivasti lunta tien reunalla. Fyysisestä napista nopea näpätä pois päältä tarpeen tullen.
Kosketusnäytön taa kuuluu vain sellaisia toimintoja, mitä räpelletään pääasiassa ennen ajoon lähtöä. Esim. osoite navigaattoriin. Tai asetellaan jotain automaattisia peilien kääntöjä kylkiä vasten pysäköitäessä, rengaspainevahdin nollausta ym.
Kosketusnäytöissä sekin, että toimintojen ryhmittely ja nimeäminen välillä täysin käsittämättömiä (käännöskukkasia ym.). Paras tähän mennessä nähdyistä oli automaattisen takalasinpyyhkimen piilottaminen "tunnelmalavalaistus" valinnan alle.
Ja+edelleen,+normaalissa+autossa+tuollaisen+säädön+säätää+parissa+sekunnissa.+Minä+lasken+toiminnon+säädön+muuttamisen+sekunneissa,+en+mitenkään+muuten.+Jos+säätö+mekaanisesti+kestää+2+sekuntia+ja+kosketusnäytöllä+3+sekuntia,+on+kosketusnäyttö+50+%+heikompi.+Näin+alkeellista+se+vain+on.+Lisäksi+säädön+pitäisi+onnistua+ilman+että+edes+vilkaisee+näytölle.
Jos+halutaan,+että+ääniohjauksella+olisi+jotain+merkitystä,+sen+pitäisi+toimi+99%+ajasta+pelkällä+suomenkielellä.+Jopa+murteellisesti+äännetyllä+suomenkielellä.+Eli+ääniohjauksen+pitää+toimia+99%+ajasta+Turun+murteella.+Jos+se+ei+toimi+Turun+murteella,+se+on+arvoton.
Sähkökiuas ei taida olla ulkona pihalla. Se, että sulakkeet kestää sähkökiukaan ei kerro mitään niiden kestävyydestä sähköauton lataukseen. Pääsulakkeet on yleensä mitoitettu ilman, että otetaan huomionn sähköauton latausta, koska sähköautoja ei ole ollut silloin, kun mitoitusta on tehty
Ei taida monikaan autonostaja tietää tai edes halua tietää, että kuinka uutta teknologiaa tässä autossa on tai että montako liikkuvaa osaa tai mikä on hyötysuhde. Nuo ei kiinnosta ostajaa, mutta kaikki ostajat tietävät, että akku on kallis, sitä pitää ladata ja akku kuluu ja jossain vaiheessa on se vaihdettava uuteen (kaikilla on akuista kokemusta).
"jossain vaiheessa on se vaihdettava uuteen (kaikilla on akuista kokemusta)."
Uskon kyllä 100 kertaa enemmän autonvalmistajien ja puolueettomien tutkimuslaitosten tutkimuksiin joiden mukaan auton akut kestävät reilut 20 vuotta eli auton käyttöiän.
Nämä palstan hevosmiesten tietotoimiston "kaikkihan tään tietävät" ovat pelkkää akkojen juoruilua ja perustuvat kokemuksiin joistain kännykän akuista jotka on alunperinkin suunniteltu valmistettavaksi kolmella eurolla ja kestämään max kaksi vuotta.
Montako yli 20 vuotta vanhaa ja täysin kunnossa olevaa akkua tiedät. Ei ole kysymys siitä, mitä auton valmistajat sanovat, vaan mitä ihmiset ovat kokeneet.
Minäkin ostin joskus tietokoneen ja siihen julmetun kalliin 20 megabitin kiintolevyn ja myyjä totesi, että riittää minun eliniän se levyn koko.
Pahasti ontuu taas logiikka. Kovalevyn koolla ja akun kestolla ei ole mitään analogiaa.
Samoin kuin akun kestolla ja valmistajan kehuilla ontuu logiikka. Suomessa on aika haasteelliset olosuhteet ulkona säilytettävälle akulle.
"Sähkökiuas ei taida olla ulkona pihalla. Se, että sulakkeet kestää sähkökiukaan ei kerro mitään niiden kestävyydestä sähköauton lataukseen. Pääsulakkeet on yleensä mitoitettu ilman, että otetaan huomionn sähköauton latausta, koska sähköautoja ei ole ollut silloin, kun mitoitusta on tehty"
Täh!? Mistä se sulake tietää että se samankokoinen virtamäärä meneekin ulkona olevaan sähköautoon kiukaan sijaan ja päättää että nyt kyllä katkean enkä anna ladata... Voi luoja näitä juttuja!
Paitsi että kiuas käyttää paljon vähemmän virtaa kuin sähköauto.
Eri kiukaat käyttävät eri määrän sähköä. Sähköautosta voi valita lataustehon, joten tarpeen vaatiessa tehoa voi pudottaa vaikkapa 6 kW.
Sulake laukeaa, kun virta ylittää sulakkeen keston, riippumatta siitä ladataanko vai saunotaanko. Tarkoitin sitä, että sähköt ovat yleensä mitoitettu siten, ettei ole huomioitu sähköauton latausta, koska sähköautoja ei ole juurikaan ollut silloin kun ko. mitoitus on tehty.
Onneksi on keksitty kuormantasaus, niin ei tarvitse miettiä. Sulakkeet eivät pala. Jos kuorma on liian suuri, sähköauton laturi antaa automaattisesti vähemmän virtaa.
No oliks tää joku uutinen. Niinänhän ne pitää lisääntyäkin ja rajusti, jos kerran liikenne aiotaan sähköistää. Siihen ei riitäkään muutama latausasema kauppakeskusten pihoilla, vaan niitä on tultava paljon kaupunkien keskustoihin, huoltoasemille kerrostalojen pihoille jne. Muutes seuraa nykyisen " laturaivon" tilalle latausraivo kun sähkärit tappelevat latauspaikoista ja ajoista.
Sähköauto ladataan omassa kotona. Ei tarvitse tapella kenenkään kanssa.
Taas osoitus siitä miten tynnyrissä kasvanut yhteiskunnan elätti ajattelee.
Suomi on markkinatalous. Ei täällä mikään yhteiskunta rakentele niitä latausasemia vaan yksityiset yritykset jotka haluavat tehdä rahaa niillä. Ja sähköä tuottavat yhtiöt jotka haluavat tehdä rahaa sillä.
Tämä takaa sen että molempia on varmasti tarjolla siellä missä maksavia asiakkaita riittää jonoksi saakka. Kapitalismi toimii tällaisissa asioissa vuorenvarmasti. On aina toiminut joten turha huolehtia nöin naurettavista asioista.
Taas osoitus siitä miten tynnyrissä kasvanut yhteiskunnan elätti ajattelee.
Suomi on markkinatalous. Ei täällä mikään yhteiskunta rakentele niitä latausasemia vaan yksityiset yritykset jotka haluavat tehdä rahaa niillä. Ja sähköä tuottavat yhtiöt jotka haluavat tehdä rahaa sillä.
Tämä takaa sen että molempia on varmasti tarjolla siellä missä maksavia asiakkaita riittää jonoksi saakka. Kapitalismi toimii tällaisissa asioissa vuorenvarmasti. On aina toiminut joten turha murehtia näin yksinkertaisista asioista.
Vain omakotitalossa asuva lataa kotona!
Jos taloyhtiössä on parkkipaikka (niinkuin yleensä on) niin latauspaikan rakentaminen on helppo homma eikä edes maksa maltaita. Ei siihen parkkipaikalle tarvitse taloyhtiön rakentaa mitään muuta kuin kolmivaihe-pistorasia. Ne ei paljona maksa ja piuha ei maksa mitään. Tehon voi sähkökeskuksesta rajata vaikka 3kW:iin ja se riittää vallan mainiosti.
Uusavuttomat vain valittaa kun eivät saa mitään aikaiseksi.
Jos taloyhtiössä on parkkipaikka (niinkuin yleensä on) niin latauspaikan rakentaminen on helppo homma eikä edes maksa maltaita. Ei siihen parkkipaikalle tarvitse taloyhtiön rakentaa mitään muuta kuin kolmivaihe-pistorasia. Ne ei paljona maksa ja piuha ei maksa mitään. Tehon voi sähkökeskuksesta rajata vaikka 3kW:iin ja se riittää vallan mainiosti.
Uusavuttomat vain valittaa kun eivät saa mitään aikaiseksi.
Meilläpäin näkyy kyllä autoja latauksessa niin rivareiden kuin kerrostalojenkin pihalla.
Olet siis täysin väärässä.
Tavallisen kerrostalon parkkialueella sähkönsyöttö ei ole kovin suurelle teholle. Yleensä syöttö mitoitetaan luonnollisen vuorottelun takia aika pieneksi. Latauspaikkoja ei voi rakentaa kovin monta ja nekin vain hidaslataukselle, koska hidaslataus kestää käytännössä koko yön. Nopeat syö hitaat.
Jo 3 kW hidaslatauksella lataa yön yli 150km joka on noin kolme kertaa taviskansalaisen tarvitsema. Jos tuota tehoa ei pysty jakamaan joka tolppaan yöllä niin olisi aika uusia sähkökeskus joka tapauksessa. Kertoo siitä että sähköjärjestelmä on alimittainen ja turvallisuusriski.
niinhän se pitäis toimia, mutta latausasemista on jo nyt pula. En puhunutkaan mistään yhteiskunnan veloitteista. Latausasemia tarvitaan lisää rakentakoon niitä vaikka sanna marin tai hjallis harkimo. Ihan sama. Mutta niitä tarvitaan. Ja vieläppä toimintakunnossa olevia.
Tietysti kun nämä maronit ja viherpiipertäjät ovat vängällä lisäämässä polttoaineveroa älyttömämmäksi entisestä ja kehittelemässä autoilulle esteitä ja maksuja lisää, niin vois niitä velvoittaa hoitamaan tuon latausinfran ensimmäiseksi kuntoon.
Olis kiva muutes kiva tietää kumpi on yhteiskunnan elätti. On sen verran tuota metsäomaisuutta ja parin ison järven rantaa omistuksessa, että voit jäädä elätin asemaan itse.
Käy ostamassa itselles tikkari
Voin ostaa sullekin, kun sulla ei siihen ole varaa.
Keskimääräinen ajomatka voi olla alle 50 km/päivä, mutta sehän ei tarkoita, että ajettaisiin joka päivä.
Oma autoni seisoo usein vajaan viikon käyttämättä, mutta ajoon kun lähden, niin kilometrejä kertyy 150-250 päivässä.
Ja sehän on aika yleistä, että pyörähdetään viikonloppuna mökillä. Eli su illalla puolet autoista palaa joltain 100-200 km mökkimatkalta akut puolityhjinä ja iso osa näistä olisi maanantaiaamuna lähdössä töihin.
3 kw latausteho on ihan naurettava. Käytännössä tätä käyttävät vain lataushybridit, kun ladataan sisäänrakennetulla 1x16 A verkkovirtalaturilla. Sähköautot haluavat yleensä 3x16 A eli 11 kW, tosin tehoa voi rajoittaa vähän pienemmäksikin.
Silti,,. jopa tällä 3 kW/auto ollaan äkkiä kusessa, jos pitää ladata 10 autoa samanaikaisesti.
Kuormitus varmaan samaa tasoa kuin 40 lohko-ja sisätilanlämmittimellä. Näillä kun teho pikemminkin 1,5 kW/auto eikä kaikilla ole lämmitys samaan aikaan päällä, jos tolpissa on autopaikkakohtaiset kellokytkimet. Täysin toimiva ratkaisu ja mitoitus siis esilämmitykselle .... vaikka patteriuskovan mielestä turvallisuusriski. Mutta valehtelu on patteriuskovien pyhä velvollisuus.
Et ilmiselvästi ole kuullut kuormanhallinnasta, tai yleensä ottaen tiedä sähköautojen latauksesta yhtään mitään, mutta silti tulit kommentoimaan?
"Keskimääräinen ajomatka voi olla alle 50 km/päivä, mutta sehän ei tarkoita, että ajettaisiin joka päivä.
Oma autoni seisoo usein vajaan viikon käyttämättä, mutta ajoon kun lähden, niin kilometrejä kertyy 150-250 päivässä."
Nyt ei taas ressukan logiikka pelaa ollenkaan. Kun päivän keskimääräinen ajomatka on taviksen 50km ja ladattua saa 100km niin homma toimii hienosti myös näinä 150-250km päivinä. Sähköautossa kun on 300km bufferi akuissa joka lataantuu täyteen niinä pienemmän ajon päivinä.
Sulla on oikeasti niin huono ajatustoiminta että kannattaisi harrastaa jotain muuta kuin surkeita provoiluyrityksiä.
Keskittyisit edes vähän. Nyt tulee suusta sammakkoa koko ajan.
Jos mitoitus on 3 kW teholle ja sitäkin pitää vielä kuormanhallinnalla rajoittaa, niin voi vielä aamulla olla patteriauton patteri vajaa.
Eli kun patteriautolla palaa kotiin illalla ja akku on lähes tyhjä, niin pitää ottaa seuraava päivä saikkua, jos ilmeneekin tarve heittää sama keikka uusiksi?
"Teslan+akun+voi+ladata+pitkälle+matkalle+lähtöä+varten+ihan+piripintaan,+mutta+yleensä+akku+latautuu+n.+90%:iin+riippuen+siitä,+minkälaisen+bufferin+käyttäjä+on+säätänyt+akulle.+Tesla+huomauttelee,+jos+joka+kerta+lataat+maksimiin+ja+muistuttaa,+että+jatkuva+täyteen+lataaminen+kuluttaa+akkua+nopeammin."
Ilman+muuta+aina+kannattaa+ladata+akku+ihan+täyteen+.+Kun+siihen+annetaan+mahdollisus.
Poikkeustapauksia varten on olemassa pikalatausasemat.
Ja oikeassa maailmassa tuo 3kW minimiteho on aika harvinainen tilanne. Silloin kun kaikki lataisivat autojaan yhtäaikaa. Käytännössä 6-11kW olisi käytössä suurimman osan ajasta ja sillä lataa 300-400km yön yli eli akun täyteen vaikka sen laittaisi tyhjänä latautumaan illalla.
> Ja oikeassa maailmassa tuo 3kW minimiteho on aika harvinainen tilanne. Silloin kun kaikki lataisivat autojaan yhtäaikaa.
Jos koko parkkipaikka on vaikka 3x25 A sulakkeiden takana ja tolpat mitoitettu alle 1 kWh teholle (koska moottorin sisätilanlämmitin tyytyvät alle 2 kW tehoon ja huomioon otettu myös se, ettei kuormat ole päällä samanaikaisesti, kun on paikkakohtaiset kellokytkimet), niin ei em. 17 kW tehosta riitä sähköä edes kahden patteriauton lataamiseen täydellä 11 kW teholla. Jos patteriautoja on ladattavana 5 samanaikaisesti, niin ei jää edes 3 kW per auto jaettavaksi. Ja tästäkin voi pakkasella mennä roima siivu akun lämmitykseen. Jolloin latausaika venyy.
Lisäksi pitää huomata, että aamun tullen (klo 4 jälkeen) alkaa niitä sisätilanlämmittimiäkin kytkeytyä päälle, samoin patteriautojen lämmitystä ajokuntoon. Käytettävissä oleva teho menee tähän.
Kyllä ne sen 1,5kW kestää mikä menee lohkolämpäriin ja sisätilan lämmittämiseen, siis kestää silöloin myös sähköauton lataamisen.
Jos taloyhtiössä on parkkipaikka (niinkuin yleensä on) niin latauspaikan rakentaminen on helppo homma eikä edes maksa maltaita. Ei siihen parkkipaikalle tarvitse taloyhtiön rakentaa mitään muuta kuin kolmivaihe-pistorasia. Ne ei paljona maksa ja piuha ei maksa mitään. Tehon voi sähkökeskuksesta rajata vaikka 3kW:iin ja se riittää vallan mainiosti.
Uusavuttomat vain valittaa kun eivät saa mitään aikaiseksi.
Virityksiä, joilla ei ole mitään tulevaisuutta, ei kannata edes harkita.
Miksei olisi?
Auto seisoo kotiparkissa päivittäin noin 10-12 tuntia. 3kW teholla se tarkoittaa 30-36 kWh:n latausta = 150-170km. Vuositasolla se tarkoittaa 55.000-60.000km. Tuolla sähkömäärällä pärjää enemmän kuin hyvin.
Ja toki niin että järjestelmä suunnitellaan ja konfataan niin että 3 kWh on "takuuteho" eli käytössä silloin jos kaikissa latausasemissa on auto latauksessa = maksimikuorma koko latausjärjestelmälle.
Hiljaisina aikoina käytössä olisi maksiminaan kolmivaiheena 11 tai 22 kW. Käytännössä melkein aina olisi käytössä paljon enemmän kuin tuo minimi 3 kW, mutta että koko järjestelmää ei mitotettaisi tuollaista teoreettistä ja täysin utopista "kaikille 11 kW samaan aikaan"-ajatuksella
Ei nää sähköhommat kovin vaikeita ole kun käyttää järkeään.
"Ei nää sähköhommat kovin vaikeita ole kun käyttää järkeään."
Jää kyllä tekemättä monessakin taloyhtiössä , syynä tähän on ei ole tarvetta lataus asemille . Syynä tähän on ei ole asukkailla edes latausta vaativia ajoneuvoja. Ehkä tilanne on toinen 5-10 vuoden päästä . Koskaan ei tule latausasemia ei edes 10 vuoden päästä niihin taloyhtiöihin joilla ei ole edes pysäköintipaikkoja , autot pysäköidään kadulle jos yleensä löytyy pysäköinti paikka. Tämä nyt on tosiasia ja ainoastaan tosiasioilla on jotain merkitystä.
Mutta saahan sitä spekuloida .
"Koskaan ei tule latausasemia ei edes 10 vuoden päästä niihin taloyhtiöihin joilla ei ole edes pysäköintipaikkoja , autot pysäköidään kadulle jos yleensä löytyy pysäköinti paikka. "
Aika marginaaliporukkaan mennään jos on pakko alkaa änkyttämään taloyhtiöistä joissa ei ole parkkipaikkoja.
Oman kokemuksen mukaan se tarkittaa sitä että kiinteistö on paikassa jossa oman auton pitämisessä ei ole järkeä.
mutta kun"Auto seisoo kotiparkissa päivittäin noin 10-12 tuntia. 3kW teholla se tarkoittaa 30-36 kWh:n latausta = 150-170km. Vuositasolla se tarkoittaa 55.000-60.000km. Tuolla sähkömäärällä pärjää enemmän kuin hyvin."
Kyllä tämä esimerkki on kovin kaukana todellisuudesta . Vaikka auto kuinka seisoisi kotiparkissa päivittäin . Ajoa arkipäivisin 0-50 km viikonlopun aikana 1000.. km. Tarkoitan tätä, kun on ajettu arkipäivänä vaikka 20 km tai 0 kilomeriä , näinä päivinä ei siihen akkuun saa virtaa lisää kuin 0-20km ajoa vastaavaa määrää .
Parkki paikkoja on mutta ei riittävästi , syystä kun ei ole osattu ennakoida ajoneuvokannan määrää.http://www.stat.fi/til/mkan/2019/mkan_2019_2020-02-28_tie_001_fi.html
Nykyään "lohkolämmitin" yleensä 0,3kW ja siihen sisätilanlämmitin päälle, niin ollaan jossain 1,5-2 kW tehoissa per auto. Tolpassa kellokytkin, josta saa max 2 h kerrallaan. Lähtöajat vaihtelevat kovasti, joku lähtee jo klo 6, toinen puoli yhdeksältä.
Jos vedetään hatusta, että enintään puolet lämmityksistä samanaikaisesti päällä, niin 50 auton pakkipaikalla tehontarve enintään 50 kW. Ja kaapeloinnin ja sulakkeiden mitoitus tämä mukaan. Kyllä, kaapeloinnin mitoituksessa oikeasti toimintaan näin eli ei ikinä mitoiteta siltä pohjalta, että olisi joka ainoassa töpselissä kuormaa samanaikaisesti.
Lataushybridien latausteho verkkovirralla yleenssä 1x16 A = 3,7 kW ja täyssähköautoilla 3x16 A = 11 kW. Tosin löytyy muutama auto kummallisella 1x32 A tai 2x16 A latauksella (7,2 kW). Eli kuormittavat kaapelointia latauksen aikana yhtä paljon kuin 2-6 esilämmitettävää autoa.
Niinkuin näkyy, niin jo 4 patteriauton tai 12 lataushybridin samanaikainen lataus rosvoaa lähes kaiken käytettävissä olevan tehon. Samanaikaisuuskerroin on korkea, kun lataus kestää näillä tehoilla 2 h sijaan pikemminkin 4 h. Hybrideissähän on melkein aina kotipihaan tultaessa akku tyhjänä (kun toimintamatka talvella vain 20-40 km).
Täyssähköautolla voi latausaika pahimmillaan venyä 10 tuntiin, jos akku on iso (100 kWh) ja päässyt täysin tyhjiin. Lisäksi täyssähköautokin tarvii myös esilämmityksen. Akkua ei voi ladata kylmänä, joten se pitää lämmittää ennen latausta. Ja ennen liikkeellelähtöä pitää lämmittää sekä akku että ohjaamo. No, nämä voi tehdä myös akkuun ladatulla sähköllä, mutta temppu leikkaa heti kymmeniä kilometrejä toimintasäteestä.
Esilämmitykset mukaanluettuina latausaika siis pitenee 3-6 kertaiseksi ja latausteho on 2-6 kertainen pelkkään polttomoottoriauton esilämmitykseen verrattuna, joten ei mene pahasti pieleen, jos sanoo patteriauton kuormittavan kiinteistön sähköverkkoa yhtä paljon kuin 10 auton esilämmitys. Ei ole ainakaan yläkanttiin tämä arvio...
"Ajoa arkipäivisin 0-50 km viikonlopun aikana 1000.. km. "
Voi miten taas on järki kateissa. Jos ajaa viikonloppuna 1.000km niin se tekee yli 50.000km vuodessa. Ollaan aika kaukana siitä taviksen17.000km vuosiajoista.
Missä sun todellisuudentajusi on?
"Lisäksi täyssähköautokin tarvii myös esilämmityksen. Akkua ei voi ladata kylmänä, joten se pitää lämmittää ennen latausta. "
Taas paljastit tietämättömyytesi. Vain pikalataus tarvitsee lämpimän akun. Kotilatauksessa lämmitystä ei tarvita.
Opettele edes perusasiat.
Juurikin näin. Vanhemmissa sähköautoissa ei edes ole mitään akkujen lämmitystä tai jäähdytystä.
Tollojen argumentointia.
"Voi miten taas on järki kateissa. Jos ajaa viikonloppuna 1.000km niin se tekee yli 50.000km vuodessa."
En tiedä siitä järjestä mitään , mutta sen tiedän omasta kokemuksesta ei niitä 1000 km
ajeta joka viikon loppuna , Esimerkkinä vaikka ruskaretki syksyin jouluna vierailut sukulaisiin
tai juhannusjuhlat, eivät ne osu joka viikon lopulle. No mitäpä minä näistä auto ajeluista mitään ymmärrä edes 55 vuoden ajokokemuksen jälkeen.
Tuo "marginaaliporukka" tarkoittaa satojatuhansia kotitalouksia. Ja tuo ei tarkoita, että taloyhtiössä ei olisi parkkipaikkoja, vaan että niitä riittää vain pienelle osalle asujista. Ja pitäisikö niiden kotitalouksien, jotka eivät saa parkkipaikkaa luopua autosta sen takia, että joku mielisairas narsisti rääkyy?
Jos parkkipaikkaa ei ole ja haluan pitää autoa niin pidän autoa kadulla. Muiden mielipiteet voi vetäistä vessasta alas. Se, että jonkun mielestä auton pitämisessä ei ole järkeä ei merkitse mitään. Pidän autoa jos minua huvittaa ja se siitä.
"Jos taloyhtiössä on parkkipaikka (niinkuin yleensä on) "
Yleensä ei ole parkkipaikkaa kaikille, vaan osalle. Kadunvarrethan on iltaisin täynnä pysäköityjä autoja. Kerrostaloalueella yleensäkin parkkipaikka on monen taloyhtiön yhteinen -> sähköistystä vaikea järjestää kun kaikki yhtiöt ei halua.
> 10-12 tuntia. 3kW teholla se tarkoittaa 30-36 kWh:n latausta = 150-170km
...tosin talvipakkasilla akkua pitää lämmittää latauksen aikana. Li-Ion ei oikein ole ladattavissa lämpötilan ollessa pakkasella. Latausaika venyy.
Jos lähdetään ajoon kylmiltään, siitä toimintasäteestä leikataan iso siivu pois, kun sähkönkulutus on alkumatkasta tuplat. Energiaa kuluu sekä akun että ohjaamon lämmitykseen. Parempi olisi esilämmittää auto latauspisteestä otettavalla virralla... mutta sehän tulee sitten sen latausajan päälle.
Pakkanen puraisee
https://stek.fi/question/sahkoauton-lataaminenbpakkasessa/
Kyllä helsinkiläinenkin haluaa välillä päästä maalle omalla autolla.
"Energiaa kuluu sekä akun että ohjaamon lämmitykseen. Parempi olisi esilämmittää auto latauspisteestä otettavalla virralla... mutta sehän tulee sitten sen latausajan päälle."
Ei ajossa tarvitse akkua lämmittää. Siihen ei ole mitään syytä ja akku lämpeää luonnostaan kun sitä purkaa. Ainoa tarve lämmittää akkua pakkasilla on jos on menossa pikalataukseen ja akku ei ole lämminnyt ajossa tarpeeksi. Ilman lämmitystä latausteho jää pienemmäksi kuin mikä on auton/aseman maksimi.
Ei vanhemmissa autoissa edes ole akkujen lämmitystä.
Käy kertomassa oppisi myös autojen valmistajille. Heillä näkyy olevan epäselvyyttä asiassa.
Miten niin epäselvyyttä? Akun lämmitys kannattaa tehdä vain jos on menossa pikalataukseen ja akku ei ole oikeassa lämpötilassa. Jos akkua lämmittää muissa tilanteissa niin se on huonoa suunnittelua.
Sitäkin on nähty maailman sivu. Huono suunnittelu ei kuitenkaan muuta tekniikan perusasioita kuten fysiikkaa tai kemiaa. Onneksi tuollaiset mokat on helppo korjata ohjelmistomuutoksilla.
"niinhän se pitäis toimia, mutta latausasemista on jo nyt pula. "
Missä on pula? Nyt kyllä vetäisit aivan omasta päästä tuon jutun. Katsopa tuosta latausasemien käyttöastetta. Vapaata löytyy aina ja joka asemalla.
https://k-lataus.fi/
Ja tämä on vain yksi palveluntarjoaja,
Pelkkää vihreää näyttää täälläkin.
https://virtaglobal.webapp.virtaglobal.com/
Latausasemille jonottaminen on sellaisten agitaattoreiden puhetta jotka eivät ole ladanneet autoa koskaan. Ja vaikka ette itse lataisikaan niin kyllähän normaalijärjellä varustettu pystyy näkemään markettien latauspaikkojen olevan aina vapaina kun siitä vapaan latauspaikan ohi polttiksella ajaa. Typerää yrittää kusettaa asiassa jonka jokainen voi omin silmin tarkastaa netistä tai IRL.
Nyt taas höpöhöpöä. Totta kait joskus on tyhjää, mutta hyvin usein ei latausasemalle esimerkiksi markettien pihalla pääse. Täyttä on.
Ilmaisille paikoille ei aina ehkä pääse, mutta nämä "normaalit" latausasemat ovat aina hyvin saatavilla ja verkosta näkee vapaat asemat helposti.
Täysin keksitty ongelma että vapaita latausasemia joutuisi etsimään tai jonottamaan. Jokainen voi todeta sen omin silmin sekä netissä että IRL.
Tuijottele sinä vaan nettiäsi ja kun pääset niille kertomillesi sadoille vapaille latauspisteillesi, niin kas ei olekaan käytössä, tai siinä onkin joku juuri aloittanut latailun. Ei hitto, seuraavassa olikin erilainen latauspää. No taas uutta paikkaa hakelemaan ja ajelemaan toiseen paikkaan. No löytyihän se mukavasti. Mitä maksu ei onnistu, ei toimi, no kivasti on vielä virtaa ja kohti seuraavaa laturia. Ai niin, no tällä latauspisteen lähellä mulla ei olekaan mitään asiaa mihinkään. No reipaana poikana pistän kävelyksi. Menen ostarille ja tulis tehtyä nyt ostoksiakin, kuten piti, mutta ai pahus. Se minun sähkäri onkin muutaman kilsan päässä lataantumassa. En viitsikään ostaa mitään ja ruveta kanniskelemaan. No tää kerta meni nyt viiksiin, mutta ehkä seuraavalla kerralla.
Ei siinä mitään ihan kiva ajelureissu ja akkukin täyttyi, mutta aika kallis oli tällä kertaa tuo lataus. Mutta tulihan ajeltua ja kulutettua aikaa ja kai joku tuttukin huomasi hienon sähkärini.
Teoriassa noin voi käydä, käytännössä ei vielä kertaakaan 2-vuoden sähköautoilun aikana.
Saattaa käydä niinkin, että polttiksen polttoainetankin korkki on umpijäässä, tankkaat vahingossa väärää ainetta josta viiden tonnin korjauslasku, polttoaine jäätyy suodattimeen.
Aina voi sattua ja tapahtua kaikennäköistä...
Jokainen voi omin silmin todeta, että patteriautoja on alle 10 000.
Mutta patteriuskovien mukaan niitä on kohta 500 000, mutta lataukseen ei silti tule ruhkia.
No, eipä näilä saarnamiehillä pääsääntöisesti ole minkäänlaista autoa, tuskin korttiakaan. Kunhan yrittävät kusettaa jengiä ostamaan kalliita patteriautoja, jotta heillä olisi aikanaan valinnavaraa alle 10 k€ käytetyissä.
Juttu vain on, että miten käy kun sähköautoja on 50 kertaa enemmän. Jos sähköautoja on 50 kertaa enemmän niin tarvitaan 50 kertaa enemmän latausasemia. Joten nykyiset latausasemat eivät riitä mihinkään.
Itse asiassa, jos latausasemia ei tule lisää niin ne alkaisivat ruuhkautua jo tämän vuoden aikana. Jos sähköautojen määrä kasvaa niin nopeasti kuin jotkut toivovat niin latausasemien määrän pitäisi tuplaantua ennen vuodenvaihdetta. Ehkä mahdollista, mutta vaatii suuret määrät rahaa. Ja sen jälkeen latausasemien määrän pitäisi tuplaantua ensi vuonnakin.
Vaikka nyt ei olisi pulaa niin nuo eivät riitä mihinkään pitkällä tähtäimellä. Nykyinen minimaalisen pieni sähköautojen harrastajien joukko ei paljon merkitse, koska kyseessä on vain merkityksetön elitistiporukka. Jos ennusteet pitävät paikkaansa, jo vuonna 2030 sähköautoja olisi 70 kertaa nykyistä enemmän. Eli nykyiset eivät riitä edes vuottakaan kun niistä tulisi pulaa, jos niitä ei hurjasti rakenneta lisää.
Lisään... Tietenkin, jos kaikki siirtyisivät täyssähköautoihin niin täyssähköautoja olisi yli 200 kertaa nykyistä enemmän. Lataushybridejä en laske, koska niitä ei ole pakko ladata.
Ei pysty mìtenkään pokkana lukemaan tuollaista kaikkien selitysten äitiä.
Aivan priceless vuodatus.
"Eli nykyiset eivät riitä edes vuottakaan kun niistä tulisi pulaa, jos niitä ei hurjasti rakenneta lisää."
Latausasemia on rakennettu ja rakennetaan hurjasti lisää koko ajan. Et taida ymmärtää kapitalismista edes sen vertaa kuin sika fillarista. Maksaville asiakkaille kyllä rakennetaan mitä tahansa infraa koska rakentaja tekee sillä rahaa itselleen. Ei latausasemien rakentaminen ole mitää yhteiskunnan surkeiden virkamiesten johtamaa nyhväämistä vaan liketoimintaa. Siinä on se ero miksi latausasemien rakentaminen toimii vaikka Suomeen tulisi kuinka paljon sähköautoja. Greed works.
Niin tällä hetkellä täyssähkäreitä on liikenteessä 9600. Kauan menee vielä että niitä on 200 kettaisesti.
Niin totta se lienee, mut aikaa se vienee, mutta voin oottaa onhan se niin.....
Kuten sanottua, sanoin että kaikki siirtyisivät sähköautoihin. Jos kaikki siirtyisivät sähköautoihin, olisi oikeasti sähköautoja lähes 300 kertaa nykyistä enemmän. Joten oikeasti aliarvioin määrän.
Kyllä, ja tuo vaatii että latauspisteitä on vähintään 200 kertaa nykyistä enemmän. Mieluiten 300 kertaa enemmän.
Tarvitsi tuhansia latureita lisää jotta 200-300km pääsevällä sähköautolla voisi liikkua jokaisessa asuinpaikassa ja lähialuilla. Helppo laittaa kartalla laturilla ja laittaa oletettu asuinpaikka ja katsoa km laturille. Käyttö on mahdotonta kun et pääse takaisin kotiin lähialuilta kun akku loppuu kesken.
Latureita pitäisi olla paljon aluilla joissa ei ole asukkaita mutta on teitä jotta voi liikkua ja pääsee takaisin.
Kävin eilen tunnin päässä kotoa ja samaa reissua ei tesla model 3 haltija olisi voinut ajaa vaan hänellä olisi loppunut akku matkalla. Ajomatkaa vain vähän yli 100km ja sieltä kotiin.
Sähköautoilija ei voi ajella latureita vastaan ja teitä joissa on laturit.
Ja 10vuoden jälkeen 50 000eur sähköauton ajomatka voi olla tosi huono. Ei pysy akku kunnossa 10 vuotta ja isoja lataus ja purkumääriä.
Sähköauton käyttö ja hallinta on hirveän kallista maksujen takia. Yksikään norm ajattteleva ihminen tai perhe ei ota velkaa ja ala maksamaan sitä. Se on rahan heittämistä roskiin ja auton käytön vaukeuttamista.
Joudut valehtelemaan itselle kk kuluista jos väität sähköauton ostamisen kannattavaksi.
"Kävin eilen tunnin päässä kotoa ja samaa reissua ei tesla model 3 haltija olisi voinut ajaa vaan hänellä olisi loppunut akku matkalla. Ajomatkaa vain vähän yli 100km ja sieltä kotiin."
Näillä keleillä mun M3:sessa (LR AWD) on n. 400 km toimintamatkaa. Joten sanomassasi ei ole mitään järkeä.
"Sähköauton käyttö ja hallinta on hirveän kallista maksujen takia."
Sähköauton köyttökulut ovat huomattavasti pienemmät kuin samanhintaisen polttiksen.
Ei minua kiinnosta samanhintaiset polttikset. Entä polttikset jotka maksavat 5 tonnia tai vähemmän? Tämä on suomalaisten ajamien autojen normiarvo.
> Sähköauton köyttökulut ovat huomattavasti pienemmät kuin samanhintaisen polttiksen.
Sehän on kiva, jos ostelee autoja 70-120 k€ hintaluokassa.
Vaan esim. TM talvitestissä halvin patteriauto 36 k€. Polttomoottorivehkeen saa alkaen 14 k€ (Dacia).
Ilmastopaneelin laskurin mukaan kaasu- ja sähköautolla 15 vuoden kokonaiskulut aika tasan. Kaasuautolla menee enemmän rahaa polttoaineeseen, mutta 10 k€ halvempi (laskurin oletusasetuksilla) hankintahinta tasaa tilit.
CO2 päästöissä sähköauto niukasti parempi kuin kaasuauto koko ajan biokaasulla pienellä määrällä bensaa ruokittuna. Muut vaihtoehdot jäävät kauas taakse.
Kaasuauto toimii paljon paremmin kuin patteriauto, jos tankkausasema löytyy lähinurkilta (toteutuu hyvin erit. PK-seudulla) eikä kotipihassa ole latausmahdollisuutta. Siitä nyt vaan ei tule mitään, että autoa pitäisi käydä tankkaamassa jossain kauppakeskuksessa tai työpaikan parkkihallissa (jos ja kun sinne työpaikalle ei muutoin ole asiaa koronan vuoksi).
Ostan sähköauton nykyisen plugarin tilalle kun voin ladata pankkikortilla. Siihen asti mennään kotisähköllä ja bensalla mitä saa pankkikortilla.
Kännykällä maksaminen on kaikkein paras.
Kännykällä maksaminen on epävarmaa, appi voi kaatua koska tahansa eikä kaikissa älypuhelimissakaan ole tarvittavaa NFC piiriä. Lähimaksulla toimiva pankkikortti on kätevä, pieni ja helppo.
Parasta olisi, että auto hoitaisi maksun suoraan. Laturipiuhoissa kulkee data ja nyt, joten auto ja laturi voisivat hyvin hoitaa maksutapahtuman automaattisesti. Tämä pitäisi standardisoida.
Ei ole vielä kertaakaan jäänyt mitään maksamatta kännykällä.
"eikä kaikissa älypuhelimissakaan ole tarvittavaa NFC piiriä"
Höpöhöpö. Joku ikivanha Nokia 3110 voi olla sellainen mutta NFC on ollut standardi-tavaraa kännyköissä jo monia vuosia.
Jos laturi on jossain parkkiluolassa, voi olla, ettei ole kännykkäyhteyttä verkkoon, tai yhteys on erittäin huono.
Kyllä taas on niin väkisinväännettyjä mukaongelmia että ei mitään rajaa.
Parkkiluolissa joissa on ongelmia puhelinyhteyksien kanssa on "signaalinvahvistimet" ja usein myös WLAN-verkko.
Kyllä taas kellitään niin lillukanvarsissa ettei mitään rajaa. Onko sulla mitään yhteyttä arkipäivän elämään ja oikeisiin ongelmiin? Näyttää että leikit mielikuvitusmaailmassa mielikuvitusongelmilla.
Sulla ei ole ladattavaa autoa, mulla on. Olen törmännyt itse ja lukenut sähköautoryhmissä muidenkin törmänneen yhteysongelmiin.
Yhteysongelma on hyvin laaja käsite. Se että ongelma olisi nimenomaan puhelimen ja tukiaseman välinen probleema on vain yksi mahdollisuus monista.
Pikalatauksella saa nopeasti muutaman kymmentä prosenttia energiaa mutta ei akkua ihan täyteen.
No+jos+noin+50%+lisää+on+"muutaman+kymmentä+prosenttia".+Pikalatausta+ei+toki+ole+järkeä+käyttää+60-80%+SoC+yli.
Mutta jos sillä pääsee vain alle 150 km, niin eihän se ole paljon
Näillä+keleillä++50%+pääsee+200+km+lisää+motarinopeuksilla+M3+LR.+Aikaa+kuluu+15+minsaa+Supercharger+V3:sta.
Kyllä juuri näin , mutta lisäksi täytyy laskea se aika kun ajaa huittisiin tankkaamaan.
Helsingin vihervassarit kuvittelevat että yhteiskunta se rakentaa niille halvat latauspaikat mutta siinä he erehtyvät. Kaupungin kanta on on tyly. Rahaa ei tukiin tipu.
"Helsingin tavoitteena on olla hiilineutraali vuonna 2035. Kaupunkistrategiassa todetaan, että Helsingissä luodaan edellytykset sähköautojen määrän voimakkaalle kasvulle mahdollistamalla sähköautojen julkisen latausinfran rakentaminen markkinaehtoisesti".
No mitä tuo tarkoittaa. Helen Oy on saa vapaat kädet tehdä latauspaikoilla hyvää pisnestä.
Piirrän oman hydridin toimivilla hydridiventtiileillä.
Diesel auto 5 litraa satasella kaikkina ajoina rajan pottoaineella.
5 x 0,73 E = 3,65 € (Range > 1000 km)
Lisää polttoainetta saa mistä vaan minuuteissa.
Sähköauto tolpasta, vaikkapa Sibeliustalon pysäköintialueella konsertin aikana 0,19 € per kW. Keskimäärin vuoden ympäri 22 kW per 100 km.
0,19 € x 22 = 4,18 € per 100 km. (Range < 500 km)
Lisää virtaa saa tietyistä paikoista tunnissa, jos edes riittää.
-5l+satasella+ympärivuoden+on+pieni+dieselauto.+Vastaavan+kokoinen+sähköauto+kuluttaa+keskimäärin+ympärivuoden+noin+16+kWh+satasella.
-Sähköautot+ladataan+90%+kotona+n.+11c/kWh+hintaan,+ei+tarvi+mennä+huoltsikalle+saati+rajantaa.
-Koska+viimeksi+olet+käynyt+venäjällä+tankkaamassa?
On tainnut jäädä sinne Ryssänmaalle ja kirjoittelee nyt sieltä käsin Pietarin Trollitehtaalta.
Olkaapa tarkkana vaan latausasemien kanssa esim tämä Besen latausasema... ei ole bensalla tämömsiä ongelmia
https://nordicplug.fi/pages/besen-latausasema-myyntikielto
Joo joo...mutta,älä vaan pökkää autoasi mihinkään matka loppuu kerrasta.?
"tulee nyt vauhdilla pääteille"
Mitä iloa siitä on niille, jotka ajavat muuallakin kuin päätellä? Esim. meille...
Täältä löytyy paljon tietoa sähköauton lataamisesta kotona https://evlataa.fi/
Ei riitä tehot kaikille yhtä aikaa jästipää..