Maassa on ilmeisesti monta tuhatta halpatyöntekijää

Ei tarvi miettiä miksi koronaa ei saada kuriin eikä rajoja kiinni.
650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rauman telakallakin 800.

Äänestä

On ainakin kymmeniä ellei siten jo satoja tuhansia alipalkattuja halpatyöntekijöitä. Opposition itku ja parku tulee olemaan suuri kun alipalkkaus krimnailsoidaan, tuo tapahtuu ihan lähiaikoina kun on Marinin hallituksen hallitusohjelmassa.

Äänestä
  • Vastaava määrä kuin Marinin hallituksen politiikan myötä muiden elätettäväksi ajautuneita. Vuodessa reilun 100000 työtöntä, eivätkä kaikki edes koronan vuoksi. Korona on Marinin hallituksen onneksi olemassa. Marin hallituksineen pysyy leivän syrjässä kun paasaa koronasta ja saa täten huomion pois taloudesta ja työllisyydestä, aiheista joita ei hallitse muutoin kuin kuittaamalla jokaisen ongelman lisävelalla.

    Äänestä

Rakennusteollisuus RT:n mukaan Suomessa on tällä hetkellä noin 30 000–35 000 ulkomaista rakentajaa, lähinnä virolaisia. Heistä valtaosa työskentelee pääkaupunkiseudun rakennuksilla.

Äänestä

Muualta ne tulevat Suomen tehtaisiin työhön, viikonlopuiksi matkustavat kotimaihinsa ja hakevat koronaa sieltä. Kuten esimerkiksi Raumalla. Turussa, Oulussa ja monessa muussa paikassa.

Miksi työnantajille ei kelpaa suomalaiset työntekijät, vaan työvoimaa pitää kuskata ulkomailta? Onko suomalainen työnantaja suomalaiselle työntekijälle susi? Ruoho on vihreämpää aidan toisella puolen?

Näköjään joka asiassa näkyy kotimaisen syrjiminen ja ala-arvottaminen.

Äänestä

V-tuttaa kun tän maan päättäjät leikkii kansalaistensa kustannuksella. Miksi rajoja ei suljeta kuukaudeksi samoin kuin uimahallit liikuntahallit ym kokoontumiset. VUOSI LEIKITTY KORONAN KANSSA. Onneksi Levillä jo koronaepäilyjä. Miksi sinnekin mennään. Uks porukka lähtee ja toinen menee tilalle samoihin asuntoihin. ONNEKSI on tullut lunta joka puolelle. Saa lähteä harrastamaan kotipihalta ! Toivottavasti korona iskee kunnolla myös tonne arkadianmäelle !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei tarvi miettiä miksi koronaa ei saada kuriin eikä rajoja kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu