Hemoglobiini

Anonyymi

Moi,oon tosiaan 10v tyttö ja mulla on kohta terveystarkastus jossa multa otetaan hemoglobiini ja oon niin piikki kammonen että oon lääkäristäkin pakoon lähteny rokotuksen takia joten piikit on mun suurin pelko joten voisitteko kertoa sattuuko sen hemoglobiinin ottaminen jos sais näkökulmaa joltain piikkikammoselta:-Dpliis help.

5

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla ei ole piikkikammoa,mutta auttaisko sua jos katot toiseen suuntaan kun se neula pistetään.Se pistäminen kestää vaan pari sekunttia.Auttaisko sua se että verikoe otettaan sun parhaaksi ja terveyden takia.Et sä siihen verikokeen ottamiseen kuole.Se verikokeen ottaminen kirpasee aikuisellakin.Eli kyllä se neulan laitto kirpasee aikuistakin.Ei se iästä ole kiinni.

    • Moi! Mä oon 13 vuotias. Mullakin on piikkikammo. Multakin on mitattu hemoglobiini. Se vaan vähän nipistää. Ei se sen pahempi ole. :)

      • Anonyymi

        Rokotus tuntuu vielä vähemmän kuin se.


    • Anonyymi

      Pelkkä hemoglobiini otetaan yleensä sormenpäästä. Sormenpäässä on paljon hermopäätteitä, joten se sattuu jopa enemmän kuin verikoe kyynärtaipeesta. Sinulle annetaan vielä rokotuksiakin elämäsi aikana, mm. koronarokote, joten parasta tottua!

      Tiesitkö muuten, että kipu on suhteellista. Varmaan itsekin olet saanut mustelmia vaikkapa jalkoihisi, etkä ole huomannut satuttaneesi itseäsi. Se johtuu siitä, että olet keskittynyt johonkin muuhun. Ihmisille on sattunut pahojakin vammoja, joita eivät ole edes huomanneet, koska ovat keskittyneet yhtä aikaan tekemään muuta. Entinen työtoveri kaatui hammaslääkäriin lähtiessään, ja häneltä murtui sormi. Hän ei huomannut koko asiaa, koska oli kauhean kiireinen. Vasta hammaslääkäri huomasi murtuneen sormen. Sormen murtuma sentään koskee paljon enemmän kuin mikään verikokeen otto.

      Eli verikokeen otto koskee, koska oletat että se koskee, ja koska ajattelet asiaa ja olet täysin keskittynyt pelkkään kivun odotukseen. Voisiko tälle asialle tehdä jotain? Diabetestä sairastavat ihmiset pistävät itseään monta kertaa päivässä. Mittaavat verensokereitaan sormenpäästä otetusta veritipasta ja pistävät itse insuliinia vatsan tai reisien iholle. Se on heille jokapäiväistä elämää, ja he tuskin ajattelevat sitä enää kipua tuottavana pelottavana asiana, vaan elämää ja terveyttä ylläpitävänä toimintona.

      Koeta keskittää ajatuksesi rentoutumiseen ja hengittämiseen. Yleensä pelkäävä ihminen jännittyy ja jopa pidättää hengitystään. Kokeile asiaa jo nyt etukäteen. Keskity siihen, miltä tuntuu hengittää ilmaa syvälle sisään keuhkoihin ja miltä tuntuu hengittää rauhallisesti ja vapaasti ulos. Samalla kun verikoe otetaan, ajattele vain hengitystäsi, ei verikoetta. Kokeen otto on nopeasti ohi.

    • Anonyymi

      Kipu on ihmisen osa koska meillä 86 miljardia neuronia aivoissa jotka aistivat miljardien kehossa olevien hermosolujen välittämiä signaaleja.

      Yleensäottaen on järkevää välttää kipua ja itsensä satuttamista mutta kannattaa totutella ajatukseen että kipua ei voi aina välttää kuten rokotuksissa ja verikokeissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      252
      9338
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2801
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      209
      1942
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1920
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      142
      1419
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      64
      1408
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1329
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      911
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      838
    Aihe