persut todella surkeita oppositiossa

eivät ole mitään saaneet aikaiseksi, joten näytöt puuttuvat, ei asiaa hallitukseen.
Persuilla ei vaan ole mitään annettavaa, kenellekään.
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllähän aloittajakin totuuden tietää mutta siltä varalta että täällä vielä sattuisi olemaan joku joka ei asioita niin tarkkaan seuraa niin mun on ihan "pakko" nyt copy/pastata toisesta ketjusta asiallinen selvitys tästä mitä Persut ovat saaneet aikaan - OPPOSITIOSTA KÄSIN!

Jos ajatellaan tämän hallituskauden aikana tapahtuneita asioita niin tuskin kukaan olisi uskonut Rinteen aloittaessa ja nyt Marinin jatkaessa samaa räpiköintiä että Perussuomalaiset saavat oppositiossa ollessaan edistettyä KAIKKIA tärkeimpiä tavoitteitaan!

Ennen viime eduskuntavaaleja KAIKKI muut puolueet olivat yhteisessä ilmastorintamassa Persuja vastaan MUTTA kuinkas sitten kävikään? Nykyään kaikki (paitsi vihreät) ovatkin Persujen linjalla ja ovat sitä mieltä että teollisuuden onkin parempi pysyä täällä kuin viedä se muualle!

Persujen ansiosta myös kansanedustajamme saavat puhua asioista niiden oikeilla nimillä sillä Persut torppasivat käytännössä yksinään viime kesäisen yrityksen sananvapauden kaventamisesta! Sananvapauden turvaaminen, joka on yksi oikeusvaltioperiaatteen kulmakivi, on yksi tärkeimmistä asioista joita Persut puolustavat!

Pari päivää sitten saimme lukea Iltalehdestä että JOPA Demarit ovat tulossa Persujen linjalle sen suhteen mitä tulee täällä olevien ulkomaalaisten tekemiin rikoksiin!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fde87273-08cb-4ab7-b53e-44071b7239b5

Mitä tämä yllä oleva nyt todistaa? Kunhan ihmiset malttavat ajatella JÄRJELLÄ asioita niin kas kummaa mielipiteet pakkaa muuttumaan Perussuomalaisille suopeaksi.

Mikähän puolue seuraavaksi tulee Persujen linjoille ja minkä asian suhteen? Jos veikata pitää niin taitaa olla KEPU:n elinehto että alkaa ottamaan pientä rakoa vihervasemmistolaiseen politiikkaan ja ennen kaikkea siihen EU kiihkoon ja kiimaan mitä nyt tämän tukipaketinkin ympärillä on nähty!

Onko meillä koskaan itsenäisyytemme aikana ollut näin vaikutusvaltaista puoluetta oppositiossa TAI edes hallituksessa!

Äänestä
  • Saman ilmiön olen huomannut, että puolueet yksi toisensa jälkeen ovat tulleet monessa mielipiteessään samoille linjoille perussuomalaisten kanssa ja hyvä niin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Saman ilmiön olen huomannut, että puolueet yksi toisensa jälkeen ovat tulleet monessa mielipiteessään samoille linjoille perussuomalaisten kanssa ja hyvä niin.

    persut siis käyvät tarpeettomiksi, kuihtuvat pois, kuten Vennamon SMP. Historia toistaa itseään, viimeinen persuedustaja sitten kannetaan ulos eduskunnasta, on siinä naurussa pitelemistä.

    Äänestä

  • Persut, Suomen inhotuin puolue.

    Äänestä

Aikaiseksi ovat saaneet kylläkin.

Persut ovat estäneet ainakin kolme perustuslain muutosta, jotka Marin olisi kernaasti tehnyt mm. äänestysajankohdan siirtämiseksi sekä ulkopolitiikan hoitoon liittyen.

Persut pystyvät koollaan estämään perustuslain muutoksen, koska ilman heitä ei tarvittavaa määräenemmistä synny.

Jo tämän takia äänestän persuja. Se on puolue, joka estää Suomea luisumasta diktatuuriin. Jopa tämän lakia vähättelevän, rikollisia ministereitä paapovan hallituksen on vaikea kulkea perustuslain yli.

Äänestä
  • perustuslaki on Suomessa hyvä, ei sitä tarvitse muutella, perustuslaki estää myös persujen pääsyn hallitukseen, ministerin kun on oltava normaalijärkinen, eikä vajakki ja holhouksen alainen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    perustuslaki on Suomessa hyvä, ei sitä tarvitse muutella, perustuslaki estää myös persujen pääsyn hallitukseen, ministerin kun on oltava normaalijärkinen, eikä vajakki ja holhouksen alainen.

    Ministeriltä ei normaalijärkeä vaadita, eikä järkeä yleensäkään. Johan sen näistä nykyisistä ministereistä huomaa hyvin.
    Ennen sentään eivät rikolliset kelvanneet ministereiksi, mutta nyt sekin on muuttunut.

    Äänestä

Vasemmistoliitto hallitsee ja tekee päätökset hallituksessa.
persut ja perskokkareet räksyttää kuin rakit oppositiossa.

Äänestä

Hallituspuolueet ne päätökset tekevätkin. Ministereillä se valta on.

Äänestä

Joku tuolla edellä antoi ymmärtää että Persut kuihtuvat pois kun muut puolueet alkavat ajaa heidän asioitaan.

Sanojahan heitti tämän mielestään "hyvänä vitsinä" mutta tähänhän kiteytyy itse asiassa koko Perussuomalaisuuden olemassaolon syy. Puolue tosiaankin on syntynyt sen takia koska kaikki muut puolueet ovat käytännössä unohtaneet sen kaikista tärkeimmän - Suomalaisten OMAT TARPEET!

Se jos puolueet nyt alkavat herätä todellisuuteen niin on vain hyvä asia sillä eihän se ole mikään itseisarvo (ainakaan minulle) että "minkä niminen puolue" ajaa ja tekee kokonaisvaltaisesti järkevintä politiikkaa Suomea ja Suomalaisia ajatellen!

Eli, jos tämä kehitys jossa muut puolueet alkavat enenevässä määrin ajattelemaan asioita pelkän ideologisen kiihkon sijaan myös hieman sieltä "out of box" näkökulmasta ja ottavat OIKEASTI vakavasti sen että maailmalla ja EU:ssa meitä suomalaisia ei puolusta kukaan muu kuin me itse - Niin mikään ei estä minua äänestämästä muitakin puolueita kuin Persuja!

Toivotaan nyt että tämä kehitys jossa muutkin puolueet suhtautuvat asioihin myös "suomi lähtöisesti" on tapahtumassa ihan oikeasti EIKÄ ole vain tulevien kuntavaalien aiheuttamaa panikointia joka vaalien jälkeen unohtuu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

eivät ole mitään saaneet aikaiseksi, joten näytöt puuttuvat, ei asiaa hallitukseen.
Persuilla ei vaan ole mitään annettavaa, kenellekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu