vasta nyt kun joku ilmoitti koirien rääkkäyksestä...he itse eivät siis mitenkään ole valvoneet toimintaa, tuli ilmi välittömästi! Aika vaihtaa väkeä liittoon kun toiminta on noin laiskaa! Varmasti ollut kiva suojatyöpaikka tämä liitto pitkään , kun samaan aikaan on koiria hakattu muualla...
Sakemanniliitto ry heräsi
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko hakaristiliitto perustettu uudestaan? T:hiihtäjä 47 härmästä
No eikös se Merkel ole jo sitä rakentanut vähän aikaa ,ja Suomi on kutsuttu talkoisiin maksajan roolissa.
Wald Disney jo kohta sata vuotta sitten kohteli kaltoin Plutoa. Hessu Hopo eikä Mikki Hiiri ollut kelvollinen koiran kouluttaja.
persut taas asialla, tällä kertaa vasaroivat koiria.
Otahan kiltisti aamulääke.
se koira älähtää johon vasara kolahtaa
En muista nuoruudestani, että koiria olisi opetettu kouluttamaan hakkaamalla. Olen syntynyt -79 ja kun nuorena luin koirakirjoja ja tarinoita koirista, korostui niissä ystävyyssuhde koiran kanssa ja eläimiä väkivaltaisesti kohtelevat olivat hirviöitä.
Nykymaailmassa tuntuu, että jotkut jopa suosittelevat väkivaltaa koiran koulutuksessa. Tämä Cesar Milan on hirmuesimerkki tällaisesta. Hänen ohjelmissaan käytetään sähköpantoja, kuristetaan koiria... Kaikkea ei näytetä ohjelmassa, ja Suomen versiossa väkivalta on sensuroitu pois.
Tyyppi on vain machoilija, joka esittää olevansa kova, kun saa alistettua pitbulleja ja tappajakoiria. Tuolla tavalla nuo koirat vain kehittyvät aikapommeiksi, jotka joskus hyökkäävät väkivaltaisesti, kun napsahtavat.
Itselläni on sellainen käsitys, että eläimet ovat hyvin fiksuja ja ymmärtävät asioita. Ja yhteisymmärryksessä ja rakkaudella niitä voi kouluttaa tekemään tosi monia temppuja.
Hakkaaminen tuntuu tosi raa'alta. Mutta monet tuntuvat oikein opettavan sen käyttöön.
Ongelmana on se, että ilmeisesti juuri tuon lajin kilpailuissa pärjätään vain käyttämällä Suomessa laittomia koulutusmenetelmiä. Samaahan on tapahtunut kaiken muunkin urheilun puolella eli kun kilpailuissa pärjääminen edellyttää laittomia menetelmiä (douppaus, rääkkäys jne) niin sitten niitä laittomia menetelmiä käytetään. Viimeksi kai hevosurheilusta paljastui vastaavanlainen mätäpaise, josta joulukuussa 2020 oli uutisia.
https://yle.fi/uutiset/3-11710438
Mikään kilpailussa menestyminen ei saa olla perusteena eläin- tai ihmisrääkkäykselle. Se että USA:ssa saa koirille käyttää sähköpantoja tekee tilanteen suomalaisten kannalta hankalaksi mutta heille jää kaksi vaihtoehtoa: Joko kouluttavat eläimiä laillisin keinoin ja pärjäävät sitten niin hyvin kuin mitä laillisin keinoin on mahdollista pärjätä tai sitten vaihtavat lajia.