5. Moos. 25:11-12 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja toisen vaimo tulee auttamaan miestään sen käsistä, joka häntä lyö, ja ojentaa kätensä ja tarttuu tämän häpyyn, niin hakkaa poikki hänen kätensä säälimättä."
Jos tuo on Pyhän Hengen johdatuksella kirjoitettu, niin Pyhä Henki on vastenmielinen sadisti!
Jos tuo on Pyhän Hengen johdatuksella kirjoitettu, niin Pyhä Henki on vastenmielinen sadisti!
Vastaukset 5
Vanhimmat
eikö se nainen tarttunut kiveksiin ja näin ollen halusi vahingoittaa sitä miestä luonnottomalla tavalla? Siitähän pitää rangaista!
Vai niin.
No eikös naisen pidä olla miehelle lojaali hintaan mihin hyvänsä, vaikkapa sitten olisi pakko toista miestä munista puristaa jotta oma mies säilyisi hengissä.
..kova poika lukemaan raamattua..;-) Mistä löydätkin nuo kaikki kohdat..Joku sanoisi, että luet kuin piru raamattua, mene tiedä..
Kanssa raamattua, Mooseksen ensimmäistä, oli melkoisen sairasta menoa, sukurutsaa myöten. Taitaa olla tämä perverssi ohjelma Kauniit ja rohkeat löytänyt sieltä ideansa;)
terävä huomio, Raamattu ei kerro täydellisistä ihmisistä. Eikä puhtaista ja täysin pyhistä sankareista, vaan samanlaisista virheisiinsä kompastelevista ihmisista kuin mitä tänäänkin pallollamme tallustaa.
Eipä ole tainnut ihminen viisastua vaikka tulta ei enää tehdä hankaamalla keppejä vastakkain.