Menetimme itsenäisen pärjäämisen ja sen tilalle tuli riippuvuus toisten rahoista ja lisäksi riippuvuus muiden maiden tuotannoista kasvaa jatkuvasti. Integraation vaikutukset on olleet selvät: taloudelliset pysyvät vahingot, sekä armoton populistinen paskanjauhaminen EU:n "hyödyistä".
Miksi muuten monet tilastot, kuten valtion talous, työllisyysasiat, hyvinvointi yleensä yms. näyttää varsin rumilta ja tilanteen sen kuin heikkenee? Ja tiedoksi, että koronan käyttäminen tekosyynä on typerää, sillä tilanne oli surkea jo ennen pandemiaa. Se vain huononsi entisestään huonoa tilannetta ja paljasti myös sen, kuinka tärkeä EU:n velkaraha meille on. Ts. korona paljasti sen, ettei Suomella ole enää kykyä pärjätä itsenäisesti.
Tätä asiaa ei kumoa maaninen hokeminen "EU-vihaajan valeista", varsinkaan kun tämä ei ole valehtelua, vaan valtion omista tiedoista kirjoitettu realistinen "EU-selonteko".
EU:n hyödyt Suomelle on kiistattomat
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hölynpölyä.
Ei Suomi tarvitse erityisemmin elvytysrahaa, vaan koko EU tarvitsee.
Suomi lähtee muiden mukaan tähän urakkaan.
On selvää, että tämä yhteinen ponnistus raivostuttaa EU-vihaajia,jotka haluavat EU:n tuhoutuvan ja sen mukana myös Suomen.- Anonyymi
Onko sulla muuta elämää kuin istua nenä kiinni ruudussa vahtimassa EU-palstaa? Oli mikä viikonpäivä ja kellonaika tahansa, niin sulta tulee nopeasti sekä kommentti että ilopissa.
Mutta... Suomella on arvioitu valtionvelka nousevan lähiaikoina yli 140 miljardiin. Eihän Suomi tietenkään tarvitse "erityisemmin" elvytysrahaa :D Eikö sua oikeasti hävetä jo tuo jatkuva valehtelu? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sulla muuta elämää kuin istua nenä kiinni ruudussa vahtimassa EU-palstaa? Oli mikä viikonpäivä ja kellonaika tahansa, niin sulta tulee nopeasti sekä kommentti että ilopissa.
Mutta... Suomella on arvioitu valtionvelka nousevan lähiaikoina yli 140 miljardiin. Eihän Suomi tietenkään tarvitse "erityisemmin" elvytysrahaa :D Eikö sua oikeasti hävetä jo tuo jatkuva valehtelu?Mitä sitten itse teet?
Toistelet typeriä valeita.
Minä sentään oikaisen niitä.
Suomen valtionvelasta huolehtii valtiovalta, ei yksittäinen kansalainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882