Nauratti kun tälläkin sivulla juuri tuossa suomalaisten mellakointi ketjusta oli alhaalla ilmoitettu että siitä on poistettu 23 sääntöjen vastaista viestiä :D Ihankun joku sitä koko ketjua lukisi mutta on silti joku sääntö-moderaattori syynännyt että onko rikottu sääntöjä :D
Suomalaiset ovat kilttiä sääntö-kansaa
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ketjussa oli mm. rasismia ja tappouhkauksia. Luuletko, etteivät rikoslain sananvapauden rajoitukset koske nettipalstoja? Tai että palstan pitäjä ei ole vastuussa sen sisällöstä?
Olisiko maailma sitten hyvä, jos kaikki heittäisivät p*skaa toistensa naamalle, ja uhkailisivat estoitta toistensa perheenjäseniä.
Herää kuitenkin kysymys miksi ylläpito on niistä vastuussa mutta ei itse uhkailija? Onko sillä suojaväri ja siksi se vain hiljaa sensuroidaan ilman syytteitä terrorismin aikeista?
Mitähän nyt oikein sanot?
Nettipalstat ovat vastuussa toiminnastaan, pitää valvoa palstaa ja estää laittomat julkaisut.
Esimerkkinä Mv-lehti.
Sanoin, että jos joku täällä uhkaa tappaa toisen niin eikö poliisi ole velvollinen etsimään ja syyttämään se tapon aikoja?
Riittääkö siis pelkkä sensurointi?
Mellakointi olisi vain ihan turhaa ja järjetöntäkin jotain kuviteltuja salaliittoja vastaan.
Rauhalliset suomalaiset saatiin kyllä 1918 sotaan toisiaan vastaan. Kovan työn takana se kyllä oli.
Leninkin haukkui Suomen sosiaalidemokraatteja etteivät he tee vallankumousta vaikka se on heidän velvollisuutensa.
ei siitä mitään hyvää seurannut kun sotataidottomat ihmiset saatiin tekemään aseellista vallankumousta.
Samankaltaista älyvapaata hurmahenkeä kuin USA:n kongressin valtaajilla.
Ei kai ne sotataidottomia olleet. Tuohon aikaan ei varmana saanut suorittaa asepalvelusta siviilipalveluksena?
Jos suomi ei olisi järjästänyt noita suur-sota-harjoituksia Kovilla 1918 niin meidän valmius lyödä ryssät ei olisi ollut läheskään samalla tasolla 1940 luvulla.
Erityisesti tuosta oli noissa "sota-harjoituksissa" hyötyä että valkoiset (voittajat) teurasti armotta punaisia (hävinneitä) naisia ja lapsiakaan säästämättä.
Oikeassa sodassa sitten jokaisen suomalaisen sotilaan takaraivossa jyskytti ajatus ettei antautuminen ollut vaihtoehto.
Ihan alkuun joka tapauksessa teurastajia ja terroristeja olivat ne punaiset. Punaisiin lukeutuvat aloittivat murhatyöt ja sabotaasit ainakin jo vuonna 1916, paljon ennen kuin tilanne kehittyi varsinaisen sodan asteelle. Sopii katsoa vaikka noita kai suhteellisen puolueettomia sodassa ja sen liepeillä tapahtuneita nykyisin netistäkin luettavissa olevia listoja murhatöistä, se on karua luettavaa ja kertoo siitä ketkä oikeastaan kaiken aloittivat!
Mitä olisikaan tapahtunut jos varsinaisen sodan olisivat voittaneet punaiset? Millainen Suomi meillä olisi elettävänämme nyt? No, ihan alkuun punaiset olisivat aloittaneet uuden keskinäisen sodan ja siinä listineet toisiaan urakalla, niin kuin osin ehti jopa tapahtua esim. ns. kuusisen klubin murhissa...
Kyllä se niin oli että vain osa somaleista syyllistyi noihin murhiin. Valkoiset sitten syyllisti kaikkia somaleita myös tekoihin syyttömiä.
Ja loppujen lopuksi syyttömillekään somaleille ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kun tarttua aseisiin.
Valkoiset provosoitui Ei pitäs provosoitua kun provosoidaan.
Tarkoitit varmaan tätä keskustelua:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16824754/miksi-suomalaiset-eivat-lahde-mellakoimaan-kaduille
Syyt mellakoinnin vähäisyyteen Suomessa tulivat keskustelussa varsin hyvin esille. Niitä tuskin tarvitsee tässä uudelleen kerrata.
Olethan tietoinen siitä, että nettipalstan omistaja on vastuussa materiaalista jota hänen palstansa kautta levitetään julkisuuteen? Kun joku pyytää poistamaan palstalta vihapuhetta tai henkilöön kohdistuvaa solvausta tai laittoman uhkauksen sisältävän viestin niin sitten omistaja joko poistaa kyseisen viestin pikaisesti tai päätyy itsekin syytettyjen penkille.
Kaikissa palstan suosituimmissa keskusteluissa on sama tilanne eli niistä on jouduttu poistamaan ääliöviestejä usein parikymmentä kappaletta. Esimerkiksi tuossa viidensadan viestin ketjussa "Nuoria kusetetaan ostamaan kalliita asuntoja" keskustelussa asiattomia viestejä on poistettu 21 kpl.
Eikö tuo riipu vähän siittä missä maassa serveri on. Tuskin jossain venäjällä sijaitsevaa suomi24 ylläpitoa saadaan mistään vastuuseen.
Venäläisten toteuttama Venäjän puolella toimiva serveri kuten rt.com voisi olla aika murtamaton tapaus muutoin kuin valtiotason diplomatian keinoin. Mutta kun näissä keskustelupalstoissa takana on suomalaisia jotka haluavat maksaa serverin kustannukset mainoksista saadulla rahalla niin homma toimii yksinkertaisesti seuraamalla rahaa.
Muistanet että jopa tor - palvelimien läpi huumekauppaa harrastaneita on saatu vastuuseen toiminnastaan.
No eihän täälä kukaan tosissaan ole jos uhkailee jonkun perhettä jeesus kristus. Anonyymi keskustelu palsta johon tullaan vain tuhlaamaan aikaa ja mukavaa viihdettähän se on kun joku hermostuu ja pistää parhaimmat uhkaukset kehiin :)