Mitä "nähdyksi tuleminen" tarkoittaa?

Anonyymi

Mitä "nähdyksi tuleminen" tarkoittaa?

12

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä, että joku näkee sinut?

    • Anonyymi

      Sun pitäisi katsoa Muumien Näkymätön lapsi. Siitä saat käsityksen mitä se tarkoittaa. Tosin Muumeissa asiaa käsitellään vertauskuvallisesti. Mutta joskus vertauskuvat auttavat vaikean asian ymmärtämisessä.

      • Anonyymi

        Vai on tämä ihan lasten kysymys?


    • Anonyymi

      Oli miten tahansa, voit olla varma, että feministille sekä nähdyksi tuleminen että sen vastakohta ovat alistamisen välineitä.

    • Anonyymi

      Se tarkoittaa sellaista että jos sinulla on poikkeavaa käytöstä ja taipumusta, sinun pitää lähteä sitä esittelemään järjestämällä vatakunnallisia näytöksiä ja marsseja pukeutuneena tai riisuuntuneena mitä oudoimman näköiseksi.
      Hiukset ja karvoitus värjätään tai parturoidaan kummalliseksi ja keho tatuoidaan, maalataan, lävistetään, silvotaan tms. mahdollisimman provosoivasti.
      Sitten marssitaan laumassa meluten ja huutaen oikeutta saada olla juuri sellainen kuin on.
      Ja vaatia tulla kohdelluksi aivan samanlaisena kuin kuka tahansa yhteiskunnan jäsen.
      Itse tietysti ajatellaan että ollaan arvokkaampia oman erityislaatuisuuden vuoksi.
      Sellaisena pitää saada tulla myös nähdyksi!

      • Anonyymi

        LGBT asialle on oma palstansa mene sinne.

        Nähdyksi tuleminen tarkoittaa esim. sitä että joskus perheessä, päiväkodissa tai koulussa on esimerkiksi hiljainen ja kiltti lapsi joka jää temperamenttisemman lapsen huomion varjoon. Hiljainen lapsi ei tule siis nähdyksi. Hän ei saa kaipaamaansa ja tarvitsemaansa huomiota.

        Ehkä tämäkin liittyy jotenkin feminismiin? Minusta naiset tulevat nähdyksi vähän liikaakin yhteiskunnassa. Koko ajan ollaan jotain mieltä ulkonäöstä, koko ajan tuijotetaan ja arvioidaan naisen käytöstä ja olemusta. Ei voi sanoa etteivätkö naiset tule nähdyksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        LGBT asialle on oma palstansa mene sinne.

        Nähdyksi tuleminen tarkoittaa esim. sitä että joskus perheessä, päiväkodissa tai koulussa on esimerkiksi hiljainen ja kiltti lapsi joka jää temperamenttisemman lapsen huomion varjoon. Hiljainen lapsi ei tule siis nähdyksi. Hän ei saa kaipaamaansa ja tarvitsemaansa huomiota.

        Ehkä tämäkin liittyy jotenkin feminismiin? Minusta naiset tulevat nähdyksi vähän liikaakin yhteiskunnassa. Koko ajan ollaan jotain mieltä ulkonäöstä, koko ajan tuijotetaan ja arvioidaan naisen käytöstä ja olemusta. Ei voi sanoa etteivätkö naiset tule nähdyksi.

        Onko naisen ulkonäöllä enemmän merkytystä kuin miehen ulkonäöllä?


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen kysymys. Feminismin , ja monen muunkin ideologisen toiminnan takana voidaan nähdä juonne, joka johtuu ihmisen nähdyksi tulemisen kokemuksesta ja tarpeesta.
      Voisi melkein sanoa, että se on mukana kaikessa inhimillisessä toiminnassa jollain tavalla.

      Se, että ihminen on tullut nähdyksi, tarkoittanee kokonaisvaltaista vuorovaikutteista sosiaalisuutta.
      Sana "kokonaisvaltainen" tarkoittaa sitä, että ihminen on tullut mahdollisimman hyvin kohdatuksi ja kohdelluksi omana persoonanaan.

      Sosiaalisen vuorovaikutuksen tavoite on saada ihminen terveeseen suhteeseen ulko, ja sisämaailmaan. Näkemään muut sellaisina kuin he ovat, ja näkemään itsensä, ja omat motiivinsa. Tämä edellyttää "suvaitsevaisuutta", lainausmerkeissä, koska oikeasti kysymys on ihmisyydestä.
      Joskus on käytetty vanhaa sanaa "armo", armollisuus, joka ei kuitenkaan tarkoita sentimentaalisuutta, vaan paremminkin kykyä erottaa ihminen hänen teoistaan, ja yrittää ymmärtää elämän vajavuutta epätäydellisessä maailmassa?

    • Anonyymi

      "Itse tietysti ajatellaan että ollaan arvokkaampia oman erityislaatuisuuden vuoksi.
      Sellaisena pitää saada tulla myös nähdyksi"

      Mitä vikaa tässä on?

    • Anonyymi

      Mutta muista että jos näyttäjänä on nainen niin sitä ei saa nähdä , eikä katsoa .

      Esimerkiksi kun naisvoimisteliat ja yleisurheiliat pukeutuvat stringeihin niin niiden perseitä ei silti saa ihailla ja kun joku nainen pukeutuu "antavaan" kaula-aukkoiseen paitaan josta lehdissäkin erikseen mainitaan niin hänen kaula-aukkoaan ei saa katsella .

      Mutta siis näyttää saa ja halutaan näyttää mutta katsella ei saa , eihän tämän ymmärtäminen nyt niin vaikeaa voi olla .

    • Anonyymi

      Hyi herraa minä lyön herraa heinällä ! tai oikeastaan laitan käräjille ja erotan virasta ja työpaikasta .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      227
      6457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4532
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4185
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      37
      3677
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3489
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe