Mitä "nähdyksi tuleminen" tarkoittaa?

Anonyymi

Mitä "nähdyksi tuleminen" tarkoittaa?

12

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä, että joku näkee sinut?

    • Anonyymi

      Sun pitäisi katsoa Muumien Näkymätön lapsi. Siitä saat käsityksen mitä se tarkoittaa. Tosin Muumeissa asiaa käsitellään vertauskuvallisesti. Mutta joskus vertauskuvat auttavat vaikean asian ymmärtämisessä.

      • Anonyymi

        Vai on tämä ihan lasten kysymys?


    • Anonyymi

      Oli miten tahansa, voit olla varma, että feministille sekä nähdyksi tuleminen että sen vastakohta ovat alistamisen välineitä.

    • Anonyymi

      Se tarkoittaa sellaista että jos sinulla on poikkeavaa käytöstä ja taipumusta, sinun pitää lähteä sitä esittelemään järjestämällä vatakunnallisia näytöksiä ja marsseja pukeutuneena tai riisuuntuneena mitä oudoimman näköiseksi.
      Hiukset ja karvoitus värjätään tai parturoidaan kummalliseksi ja keho tatuoidaan, maalataan, lävistetään, silvotaan tms. mahdollisimman provosoivasti.
      Sitten marssitaan laumassa meluten ja huutaen oikeutta saada olla juuri sellainen kuin on.
      Ja vaatia tulla kohdelluksi aivan samanlaisena kuin kuka tahansa yhteiskunnan jäsen.
      Itse tietysti ajatellaan että ollaan arvokkaampia oman erityislaatuisuuden vuoksi.
      Sellaisena pitää saada tulla myös nähdyksi!

      • Anonyymi

        LGBT asialle on oma palstansa mene sinne.

        Nähdyksi tuleminen tarkoittaa esim. sitä että joskus perheessä, päiväkodissa tai koulussa on esimerkiksi hiljainen ja kiltti lapsi joka jää temperamenttisemman lapsen huomion varjoon. Hiljainen lapsi ei tule siis nähdyksi. Hän ei saa kaipaamaansa ja tarvitsemaansa huomiota.

        Ehkä tämäkin liittyy jotenkin feminismiin? Minusta naiset tulevat nähdyksi vähän liikaakin yhteiskunnassa. Koko ajan ollaan jotain mieltä ulkonäöstä, koko ajan tuijotetaan ja arvioidaan naisen käytöstä ja olemusta. Ei voi sanoa etteivätkö naiset tule nähdyksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        LGBT asialle on oma palstansa mene sinne.

        Nähdyksi tuleminen tarkoittaa esim. sitä että joskus perheessä, päiväkodissa tai koulussa on esimerkiksi hiljainen ja kiltti lapsi joka jää temperamenttisemman lapsen huomion varjoon. Hiljainen lapsi ei tule siis nähdyksi. Hän ei saa kaipaamaansa ja tarvitsemaansa huomiota.

        Ehkä tämäkin liittyy jotenkin feminismiin? Minusta naiset tulevat nähdyksi vähän liikaakin yhteiskunnassa. Koko ajan ollaan jotain mieltä ulkonäöstä, koko ajan tuijotetaan ja arvioidaan naisen käytöstä ja olemusta. Ei voi sanoa etteivätkö naiset tule nähdyksi.

        Onko naisen ulkonäöllä enemmän merkytystä kuin miehen ulkonäöllä?


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen kysymys. Feminismin , ja monen muunkin ideologisen toiminnan takana voidaan nähdä juonne, joka johtuu ihmisen nähdyksi tulemisen kokemuksesta ja tarpeesta.
      Voisi melkein sanoa, että se on mukana kaikessa inhimillisessä toiminnassa jollain tavalla.

      Se, että ihminen on tullut nähdyksi, tarkoittanee kokonaisvaltaista vuorovaikutteista sosiaalisuutta.
      Sana "kokonaisvaltainen" tarkoittaa sitä, että ihminen on tullut mahdollisimman hyvin kohdatuksi ja kohdelluksi omana persoonanaan.

      Sosiaalisen vuorovaikutuksen tavoite on saada ihminen terveeseen suhteeseen ulko, ja sisämaailmaan. Näkemään muut sellaisina kuin he ovat, ja näkemään itsensä, ja omat motiivinsa. Tämä edellyttää "suvaitsevaisuutta", lainausmerkeissä, koska oikeasti kysymys on ihmisyydestä.
      Joskus on käytetty vanhaa sanaa "armo", armollisuus, joka ei kuitenkaan tarkoita sentimentaalisuutta, vaan paremminkin kykyä erottaa ihminen hänen teoistaan, ja yrittää ymmärtää elämän vajavuutta epätäydellisessä maailmassa?

    • Anonyymi

      "Itse tietysti ajatellaan että ollaan arvokkaampia oman erityislaatuisuuden vuoksi.
      Sellaisena pitää saada tulla myös nähdyksi"

      Mitä vikaa tässä on?

    • Anonyymi

      Mutta muista että jos näyttäjänä on nainen niin sitä ei saa nähdä , eikä katsoa .

      Esimerkiksi kun naisvoimisteliat ja yleisurheiliat pukeutuvat stringeihin niin niiden perseitä ei silti saa ihailla ja kun joku nainen pukeutuu "antavaan" kaula-aukkoiseen paitaan josta lehdissäkin erikseen mainitaan niin hänen kaula-aukkoaan ei saa katsella .

      Mutta siis näyttää saa ja halutaan näyttää mutta katsella ei saa , eihän tämän ymmärtäminen nyt niin vaikeaa voi olla .

    • Anonyymi

      Hyi herraa minä lyön herraa heinällä ! tai oikeastaan laitan käräjille ja erotan virasta ja työpaikasta .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3371
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2066
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1367
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe