Olin SKP:n paperijäsen

Nyt pitäis pyrkiä jenkkilään Kalliovuorille luontoteamin mukana.

Ei kai tuo nimijäsenyyt este enää ole?

Paavo R
5281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän sinne ole suomalaiset ole vuosiin tarvinneet viisumia, jonka hakemisessa moisia aikoinaan kyseltiin!

Äänestä
  • Miten se nyt menikään tuo biopassijuttu? Milloin USA alkaa vaatia biopassia?

    -----

    Finskin sivuilla oli seuraavaa:

    "USA:n maahantuloviranomainen vaatii 26.10.2004 alkaen jokaiselta maahan saapuvalta viisumittomalta suomalaiselta matkustajalta koneluettavan passin. Suomen kansalainen voi jatkossakin matkustaa ilman viisumia USA:han, jos hänellä on koneluettava passi ja hän täyttää viisumittoman matkustuksen ehdot, eli loma- tai liikematkan kesto on alle 90 päivää ja matkustaja saapuu USA:han ns. Visa Waiver -sopimuksen tehneellä lentoyhtiöllä kuten Finnairilla.

    Suomen pitkäaikaispassit ovat koneluettavia, mutta vuoden voimaassa olevat ja ns. pikapassit eivät sitä ole. Vanhempien passiin merkityistä lapsista ei passin koneluettavassa osassa ole henkilötietoja, joten lapselle pitää hankkia joko oma pitkäaikaispassi tai USA:n konsulaatista koneluettava viisumi. USA:n viranomainen suosittelee kuitenkin omaa passia lapsille."

    Äänestä

Tapahtuiko ihmeparaneminen, jos kerran enää ole jäsen?

Kyllä voidaan vähän kieroon katsoa maahantulotarkastuksessa voihan olla, että tauti uusii.

Äänestä
  • Äkkiä siitä jäsenyydestä selveni kun velipoika linkkupuukolla ajoi yön selkään kun
    punakantista vilautin kepulaisessa syntymäkodissani.

    Kuulin vaan ettei oikeaa kommunistia päästetty maihin USAN:n rannassa. Tais olla sitä
    Mc Carthyn kylmänsodan kautta se.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1970 luvulla kirjoitti:

Nyt pitäis pyrkiä jenkkilään Kalliovuorille luontoteamin mukana.

Ei kai tuo nimijäsenyyt este enää ole?

Paavo R

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu