onkalohaava

asa24

onko kenelläkään kokemusta ontelomaisesta haavasta.miten sait sen paranemaan.

6

11164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dina

      tarjolla paljon hoitotuotteita. Riippuu paljon haavasi syvyydestä, laajuudesta, onko tulehdusta jne. Sorbact-nauhaa olen nähnyt käytettävän, monen muun lisäksi,kyseleppä vaikka apteekista. Jos sulla on syvä onkalohaava niin kannattaa jättää hoito ammattilaisille, hoidata se vaikka terveyskeskuksessa. Onkalohaavat on salakavalia, kehittelevät ihon alla uusia onkaloita ja laajenevat hoitamattomana helposti, etenkin jos on tulehdusta tms. Hoidinpa kerran erästä potilasta, jolla selässä vain pienen pieni reikä, mutta ihon alla koko selän pituinen onkalo... Tämä kuitenkin näitä ääripäitä.

    • toni

      mikä onkalo- tai ontelohaava oikein on?

    • omakohtainen kokemus

      Minulla on ollut pari kertaa ontelomainen aika syvä haava. Ensimmäisellä kerralla haava vaati leikkaushoitoa, mutta toisella kerralla riitti onneksi lähes puolenvuoden mittainen päivittäinen paikallishoito (kotisairaala / kotisairaanhoito). Hoitovaihtoehtoja on monia, itselleni parhaaksi osoittautui Polywik. Lisäksi sinkki saattaa edistää ihon uuaiutumista. Ontelomaiset haavat ovat inhottavia, sillä ne kehittyvät nopeasti ja salakavalasti, mutta paranevat tuskallisen hitaasti!

    • Anonyymi

      Itselleni ilmestyi ilman mitään järkevää syytä käteen.Koti sairaanhoito on käynnyt päivittäin haavan hoitamassa mutta sairaalassa laittoivat leikkausjonoon.

    • Anonyymi

      VAC laite myös auttaa

    • Anonyymi

      Minulle auttanut VAC laite

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      48
      2618
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1320
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe