Sunnuntaina 7.3. klo 11.00 radion YLE1- kanavalla tulee adventtikirkon radiojumalanpalvelus Kotkan adventtikirkosta. Saarnaa teol.tri. Kai Arasola.
Radiojumalanpalvelus
Anonyymi
2350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kuka pölvästi kuuntelee radiosta kirkonmenoja?
Täytyy olla jo aika laho latvasta sellaisen ihmisraunion.
No, lahkon aivo-orjat ovat tietysti sokaistu ja kusetettu lahkonsa pappien ja pastoreiden toimesta, joten he kenties istuvat nenä kiinni radiossa, kun lahkon eläkevaarit höpisee niitä näitä..
Saastaiset huulesi ovat tuominneet sinut kadotukseen.
YLEn radiohartaudet ovat yksi kuunnelluimpia radio-ohjelmia Suomessa.
Ei vaan sinun.
Jokos adventtikirkko on ruvennut pitämään jumalanpalveluksiaan sunnuntaina.
Sehän on pedon jumalanpalveluspäivä? Ei helvetin lapsukaiset!
Babylonian huorakirkko pitää jumalanpalveluksen sunnuntaina ja vielä radiossa.
Nyt joku älykääpiö kirjoittaa, että nauhoitus on tehty lauantaina?
No voihan helvetin helvetti. Ovat panneet radion äänitysmiehet töihin lauantaina?
Adventtikirkko laittaa toiset töihin lauantaina? Onhan kaksinaamaista pelleilyä.
Rauhoituhan nyt ! verenpaineesi vain nousee .
Ei kai kukaan kuvittele, että adventtikirkko päättää mitään näistä nauhoituksista. Kyseessä on YLEn ohjelma, ja jumalanpalveluksiin Kirkon viestintä (siis evlut, entinen Kirkon tiedotuskeskus) päättää yhdessä YLEn kanssa käytännön järjestelyistä. Nauhoitus on YLElle todennäköisesti halvempi ratkaisu kuin suora lähetys, koska homma voidaan jättää yksityisille firmoille, jotka toimivat ylen alihankkijoina. Muunmuassa kaksi viikkoa sitten lähetetty metodistikirkon jumalanpalvelus oli nauhoitettu.
Sapattina 20.2. on äänitetty, että kyll se on ihan aito sapattijumalanpalvelus ja on sapattina lupa tehdä hyvää, eli äänittää evankeliumia sinullekin, niin että horvat hörölle vain huomenna klo 11.
Ei ole lupa lauantaina sälyttää toisille arkisia töitä. Se on selvä se.
Sitten minäkin voisin ihan hyvin palkata sapatiksi lumityöntekijän.
Palkkatyön teettäminen tai tekeminen sapattina on kuolemalla rangaistava teko.
Myös YLE Areenassa huomenna:
http://areena.yle.fi/radio/suorat/1-50731423
Paskanjauhantaa ja adventtikirkon valehtelevia pastoreita ei viitsi kuunnella ja pilata sillä sunnuntaita.
Kyllä oli hyvä radiojumalanpalvelus Kotkasta tänään. Niitä saisi tulla vaikka joka viikko.
http://areena.yle.fi/radio/suorat/1-50731423
Tyhjä linkki. Ei johda jumalanpalvelukseen.
Tässä oikea linkki jumalanpalvelukseen:
http://areena.yle.fi/1-50731423
Mielenkiintoista, että tästä on herännyt keskustelua. Laitan tähän joitakin ajatuksiani. Kun kuulin, että entinen uskonnonopettajani saarnaa tässä jumalanpalveuksessa, piti tämä lähetys ehdottomasti kuunnella.
Hienoa, että pianisti esitti omia sävellyksiään. Yhteislaulut laulettiin reippaasti. Rukoukset ja juonnot kuuntelin myös pienistä takelteluista huolimatta. Ainoa kohta, jota en jostain syystä jaksanut kuunnella, ja siirsin äänitettä eteenpäin olivat yhtyeen esitykset. Ehkä joku toinen piti niistä kovastikin. Puhe oli aivan uskon perusasioita, josta on helppo olla samaa mieltä. Kiitos tästä!
Voisi kysyä, miksi se haukka mieluummin lähti sieltä?
Haukka? Kuka? Mistä?
Pitikö sen mennä Saksaan ?
Vai maksaan?
Kyllä te olette leikki tuulella !!
Se on aina yhtä surullista kuunneltavaa kun kirkollamme ei ole ammattitaitoisia kuoroja/bändejä.
En omista radiota.
Miksi sen nimi on radiojumalanpalvelus?
Mahtuuko sinne radioon kaikki ne esiintyjät?
Ennen radiot oli aika isoja, mutta ei sinne radioon kyllä täyskasvanut ihminen mahtunut.