Missä johtajamme? Vaalien siirto ei ihan pikkujuttu. Marin ei näytä johtavan joukkoja edestä, ei minkäänlaista ulostuloa vakavasta asiasta. Vastuunpakoilua taas?
Marin mennyt piiloon
Anonyymi
129690
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 129
Vanhimmat
Mitäs asia teille siellä Pietarissa kuuluu?
täh?
Persut haukkuvat hallitusta ja pääministeriä yötäpäivää palstalla. Jatkuvaa motkotusta ja kitinää.
Siirretäänkö vaaleja uudestaan koronan varjolla jos persujen kannatus edelleen liian korkea? Tehdäänkö Suomesta diktatuuri ihmisten "suojelemiseksi"?
Persun salaliittoteoria.
Ja mitäs ääntä sinä siinä sitten pitelet?
Suomesta tehdään diktatuuri vain siinä tapauksessa, että Persut saa maassa vallan.
Kun kahdeksan puoluetta yhdeksästä haluaa siirtää vaaleja, ei kysymys ole diktatuurista vaan demokratiasta.
Demokratiasta sikälikin, kun yhden ikuisen hanttiinpanijapuolueen annetaan panna vapaasti hanttiin eikäi sen johtajaa panna junaan matkalle kohti työleiriä.
Paitsi että vaalien siirrolle vaaditaan puolueiden yksimielinen päätös.
Tietenkin jos ja kun halveksitaan demokratiaa muutetaan vaalilakeja niin ettei kaikkien puolueiden yksimielisyydellä olekaan väliä.
Joko eduskuntavaalienkin siirto vuoteen 2100 on alkanut?
Hanttiinpanijapuolue eli oppositio kuuluu myöskin itsestäänselvänä asiana demokratiaan. Mitäs sitä itket?
Pohjois-Koreassakaan ei noilla perusteilla ole diktatuuria onhan siellä enemmistö paikallisen Marin tukena.
Pelle vihervassarit kehuvat surkeaa mariiinia ja surkeaa hallitusta!
Jaa kuten Unkarista? Persujen ja sinimustien liitto varmasti tekisi.
Sepä olisikin kauhun paikka, kun kyseinen johtaja ei liene koskaan tehnyt fyysillistä duunia. Tupakkataukokaan ei toisi helpotusta.
Kyllä, mutta on vähemmän itsestään selvää, että se hanttiinpanijapuolue esiintyy kansan ainoana puolustajana kaikkia muita vastaan.
Ja usein niin käsittämätöntä suomea viesteissään käyttäen, että vaikuttaa siltä että se hyökkääjä, jota vastaan kansaa puolustetaan, on sivistys.
Milloin ja miten tuo tuki on mitattu?
Ei Vihreät halunneet siirtää mutta eivät halunneet tulla leimatuksi Persujen kanssa. Vihreät ehdottivat että otetaan lisää velkaa 10-20 miljoonaa euroa niin vaalit pystytään järjestämään huhtikuussa.
Kumpaa persut olisivat vastustaneet enemmän, vaalien siirtämistä vai vaalien järjestämistä ajallaan aina vastustamansa velan turvin?
Ilmeisesti sekä vaalien siirtämistä että niiden järjestämistä ajallaan.
Pitäisikö Sannan tulla pyyhkimään vähäpersun pylly? Eikö äiti opettanut kuinka se tehdään?
Sanna Marin on huonoin pääministeri ikinä.
on se jännä juttu että aina mennään huonompaan suuntaan,
Hyvinhän hallitus on hoitanut itseään, Sannalla on todella hyvin rajatut kulmakarvat ja Tytillä niin punaiset huulet, ettei paremmasta väliä.
Toisaalta jos sinun Antsu pitäisi nimetä aiempia pääministereitä ilman nettiä, et pääsisi edes viiteen.
Kuinka niin, edellinen pääministeri oli Antti Rinne, sitä edellinen Juha Sipilä, sitten oli Alexander Stubb pätkän sitä ennen oli Jyrki Katainen, Mari Kiviniemi, Matti Vanhanen, Anneli Jäätteenmäki, Paavo Lipponen... joten pidä trolli pääs kiinni tyhmine oletuksinesi.
Surkeaa räpiköintiä Marinin sakilla. Ei saada koronarajoituksia toimimaan, mutta äänestäminen siirretään, jossa matkataan oman kaupungin tai kunnan sisällä. Varsinaisia häpeäpilkkuja, mutta kusee ennen pitkää omille kintuille. Perussuomalaiset nostavat vain kannatustaan tämmöisillä sekoiluilla. Kokkareistakin siirtyy yhä enemmän kannattajia PS:n ja kepulithan on jo kohta historiaa. Demokratia koki ison uskottavuus kriisin ja edistää omalta osaltaan eriarvoistumisen tunnetta.
Yks vanhanen unohtu, suoritus hylätty.
Sanna Marinilla on haastatteluissa ollut viimeaikoina kyynel silmäkulmassa. Taitaa tyttö olla valmista kauraa.
Kai Sannallekin kuuluu olla välillä vapaalla perheensä kanssa. Öyhöttäjät vievät pääministeriltä voimia aivan turhaan. Hallitus ja pääministeri ovat tehneet hyvää työtä.
Tainnut olla vähän liikaa perheensä kanssa, kun alkaa Suomen politiikka olla kaaoksessa joka suunnassa. Kyllä ministerinkin pitäisi jaksaa hoitaa hommansa kunnolla.
Älä urputa persu! Sannalla on kansan luottamus.
Polla hajoo....
Missä niin kerrotaan?
Vihervasemmisto ei ole kansa.
Kuvitteletko että poliitikot antavat "öyhöttäjien" - sanojasi lainatakseni - häiritsevän mielenrauhaansa millään tavoin?
Vastaus on: eivät. Siksi he ovat poliitikkoja.
Ei ole nyt eikö ole koskaan ollutkaan ei sitä torahammasta ole koskaan äänestetty pääministeriksi.
Siinä malli oikeisto pöllö. Missä on pääministeri vaali??? Takasin koulun penkille mars.
Joo, vaikeaa on kestää tätä höykyytystä.
Vain+56,5+%+kannattaa+hallituspuolueita,+mutta+persuja+peräti+18,7+%.+
Tästä+ainoa+isänmaallinen+johtopäätös+on,+että+kansa+haluaa+muutoksen+HETI!
Kukas Antsu mielestäsi viime vaaleissa äänestettiin pääministeriksi? Mieti rauhassa.
Kyllä suomen uskottavuus kriisi pahenee huolestuttavaan suuntaan. NYT äkkiä hallituksen pitää erota ja muodostaa virkamies hallitus, koska alkaa meneen luottamus.
Kun Marin on pari kolme päivää pois telkkarista, persu hätääntyy ja kun Marin on parina, kolmena päivänä peräkkäin telkkarissa, itkee persu kyllästyneensä Marinin naamaan niin että sulkee telkkarinsa heti kun ruutuun ilmestyy Marinin naama.
Ei tietenkään ole. Persuthan kansa on.
Yhtä kunnolla kuin persu soini, joka huomasi että matkustelu 800 000€:lla/v kehittää mielenosoitusaktiivisuutta ja rukoilua. Onneksi pressa hoiti putinin kanssa itärajan mamuongelman, kun timpalla oli tärkeämpää tekemistä.
Kansan luottamus tuli niissä vaaleissa, joita ei siirretty ja luottamus on vahvistunut kaiken aikaa, varsinkin tämä pääministeriaika on nostanut luottamusta, kun on pystynyt hoitaan hyvin vähän vaikeemman asian, kuin palkattoman työajan pidennyksen. Korona on meillä hoidettu hyvin ja se on ulkomaillakin havaittu. Olisi kiva saada ratkasuja asioihin, eikä pelkkää purnaamista. Jos itse ei osaa, niin ei kannata muita moittia.
Eivät ole tehneet hyvää työtä jos pääministeri ei jaksa sit pitää erota niinhän
työelämässä tehdään huvittavaa sanot että Sanna taidat olla puolueen ihmisiä!!
Jättää tehtävän liian uupunut
Valtion media hoitaa homman Marinin puolesta. YLE:n sivuilla ylimpänä EU:n direktiivi pesukoneista, jossain siellä keskivaiheilla jotain pikku mainintaa vaalien peruuntumisesta..
Semmonen demokratia meillä. Ihan kiva!
Onko kuntavaalien siirtäminen niin merkittävä asia, että sen lisäksi ei pitäisi uutisoida mistään muusta.
Siis siirtäminen (!), ei peruuntuminen.
Siis kerran kun siirtää, voidaan aina siirtää toisenkin kerran. Ihan vaikka Koronan takia..
Kyllä voidaan siirtää toisenkin kerran, jos eduskunta niin päättää.
Kauhea huuto alkoi jokunen aika sitten, kun Unkarissa suunniteltiin vaalien siirtoa koronan takia.
"Demokratia vaarantuu", huusivat ne, jotka nyt ovat ilomielin siirtämässä Suomen vaaleja.
Että osaatte olla tekopyhää porukkaa.
Olet oikeassa Antsu, todella asiatonta huutoa tuollainen. Unkarissahan ei tietenkään enää demokratia vaarannu, kun se on jo mennyttä.
Nimenomaa näin. Kiinnittääkö hallitus huomiota tarkoituksella pois huonosti hoidetusta taloudesta, vai mikä on lopullinen tarkoitus? Ihmisten on annettu seilata ympäri maata, mutta omalle paikkakunnalle ei voi mennä äänestämään. Kyllä nyt punikit teki suuren luokan virheen.
Tekopyhiin kuulette tekin, kun et huutanut silloin kun Unkari aikoi siirtää vaaleja, mutta nyt kun niitä ollaan siirtämässä Suomessa, huudatte että "Demokratia vaarantuu".
"Toisin kuin Euroopan kansanpuolue ja valtamedia väittävät, Unkarin pääministeri Viktor Orbán puolustaa eurooppalaista sivilisaatiota, ranskalainen kirjailija ja filosofi Éric Zemmour sanoi CNews-kanavalla 4. maaliskuuta."
Lainaus verkkolehti "Kansalaisesta"
Hyi helevetti.
Viruksen leviämistä ei hillitty syystä että saadaan vaalit siirrettyä .
Kyllä te persut joskus joudutte vastaamaan valheistanne. Miltä tuntuu olla ikuisessa oppositiossa?
Kivalta, kun saa moittia huonosti hoitavaa hallitusta, joka ei pysty tekemään mitään muuta kuin levittleleen-mitä? Kerro sinä!
Persujen toiminta-ajatus näyttää olevan puoluetukien nostaminen. Valta kiinnostaa kyllä sinänsä Mestaria, mutta "kansaa puolustava" kahjoporukka sabotoi kaikkea 24/7 minkä ehtii. Hajoaminen horisontissa.
Se on piiloutunut kiinalaisten maskien taakse. Ei enää kiinnosta kotimaisen maskituotannon ylläpitäminen.
Pitäisikö kiinan perustaa firmansa tänne ja valmistaa maskinsa täällä? Suostuisivatko kiinalaiset työntekijät maksamaan asumisesta ja ruuasta yhtä paljon kuin me täällä joudumme?
Eli edelleen jatkuu siirtomaahenkinen politiikka, suomikin siinä mukana.
Parempi vaan että siirsivät vaalit, olisivat voineet siirtää niitä muutamalla vuodellakin, ei vaikuta mihinkään.
Palanut loppuun jättää tehtävän
marinerilta pitäisi poistaakokonaan eu-yhteys.
Ajatella. Marin on ollut jo kaksi kokonaista päivää piilossa ja tänään jo kolmas päivä menossa.
Maassamme tapahtunut iso asia, pitäisikö johtajan tulla kansan eteen?
Sotea kommentoimaan, EU:n elvytysmiljardeja? Vai kenties Henrikssonin vaalisotkuja? Vai koronan torjunnan täydellistä epäonnistumista?
Luulenpa, että Sanna Marin itkee kotonaan täydellisesti epäonnistunutta pääministerin uraansa.
Mitään isoa asiaa ei ole tapahtunut. Vaalien siirtämisestä päättää vasta eduskunta kahdeksan puolueen esityksestä erään puolueen vastustaessa vastoin tapojaan muitten kantaa.
Voi Räikkös parkaa kun saa paskaa niskaansa, josko Nurmisen syli lämmittäisi!!!!
100 Avustajaa tekee ensin puheen minkä voi lukea ruudusta.
Marin ajatteli että hän selviää pääministeriydestä olemalla naisten lehtien kansissa.
Antti Rinne syyllinen nykyhallitukseen kaikin puolin.
Marin äkkiä Timen kansikuvatytöksi !
Eikö hustler käy hyvin
👍👍👍
Sanna Marinille kokonaan eläkkeiden poisto ja maastapoistumiskielto koko hånen suvulleen szeuraa-
Ei kehtaa enää lukea paperista avustajien kirjoittamaa vuoden vanhaa mantraa.
Kyllä se kehtaa ja YLE laittaa sen pääuutisena levitykseen, ikään kuin Venäjällä oltaisiin,
Ylellä on softa, joka muuttaa Sannan vaatteet (ainahan ne on tosin mustat) ja kuvan taustan, jolloin katsoja saa vaikutelman, että ns haastattelu on kuvattu eri tilanteissa. Puheessahan ei ole mitään järkeä eikä vastaa koskaan esitettyä kysymystä.
Onhan Marin ollut esillä joka päivä.
Mitä horiset?
Sanna Marinin kuuluu pyytää oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonia tutkailemaan viimeviikkoisia tekemisiään, ja niissä onnistumisia, yleisen poliittisen luottamuksen näkökulmasta.
Sitä asiaa, että onko Anna-Majan omasta mielestä luottamus oikeusministeriä kohtaan edelleen olemassa.
Jos Anna-Maja ei kykene itse tekemään oikeita johtopäätöksiä, on pääministri Marinin tehtävänä tehdä sekä johtopäätökset että sen edellyttämät toimenpiteet.-
Vaaleja on kyllä pidetty muissakin maissa korona aikaan, kukaan ei haluu äänestää kesäkuussa, ihmiset on muualla kuin äänestyskopeissa silloin.
Vaalit kesällä tosiaankin katkaisevat perSSujen juomaputken, eihän se nyt käy.😒
Kyllä me jaksetaan vaalipäivä olla juomatta, siirtyköön vaali vaikka jouluaatolle.
Kun nääs jaksetaan muutkin päivät olla juomatta.Aika kypsymätön oli kommenttisi. Otahan oma käytöksesi luupin alle, ennen kuin sinulla on varaa haukkua muita.
Tää on kyllä mielenkiintoista: palstoilla persuja lyödään kuin vierasta sikaa, eikä omissa kommenteissa nähdä minkäänlaista moitteen sijaa.
Oletteko te todellakin noin lapsellisia?
Niin ja siirretty on vielä useemmassa maassa, että turha itkee merkityksetöntä asiaa.
Niin makaa kuin petaa, persu. Niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan, pata kattilaa soimaa...
Kiitos. Tosin en ole persu, mutta jaksan ihmetellä tuota vihaa, mitä teikäläisten kommenteista pursuaa. Olisi mukava, jos pystyisit osoittamaan edes yhden omista kommenteistani, joissa olen käyttänyt muuta ns haukkumasanaa kuin "lapsellinen" - ja sen olette ihan omilla kommenteillanne ansainneet. Käytkö haukkumaan jokaista vierasta ihmistä samalla tavalla, jos ja kun kohtaat hänet kasvokkain? No et varmaan, ei sinussa ole siihen miestä.
Mahtaa olla surkea elämä, kun ei muuta sisältöä löydy kuin persujen haukkuminen.
Mutta jatka vain, persut ovat jo niin tottuneita, etteivät piittaa.
Itse toivotan heille onnea ja menestystä vaaleissa. Vilpittömästi.
Marin kuin pikkulikka, valittaa muille omista virheistä tai saamattomuudesta. OLEN NÄHNYT MONTA PÄÄMINISTERII EIKÄ MUISTU MIELEEN YHTÄÄN HYVÄÄ.
Ei tietenkään muistu mieleesi. Eihän Suomessa ole ollut koskaa persupääministeriä.
Keskenkasvuinen nulikkahan tuo likka on ja syy löytyy kotona. Sehän on tänä päivänä taas ajankohtainen kun katsotaan mitä se o tehnyt näille nykyajan nuorille. Vapaa kasvatus on tuonut niin henkisen kun fyysisen väkivallan näille "ihanille" lapsukaiselle, joille ei saa sanoa ei muuten saavat raivarin, kuten Sannaplikka.
Pian on.
Älä uhkaile.
Eiköhän nämä pahoinvoivat nuoret ole oikeiston jo lähes parikymmenvuotisen leikkausrumban tulosta. Tärkeintähän on yritykset ja niiden maksamat osingot.
Kyllä persut on negatiivisin puolue! Ikinä en ole kuullut persun suusta mitään positiivistä. Aina ulisemassa jostakin , todella vastenmielisiä🤮
Johtuisiko ihan maassa harjoitettavan politiikan jatkuvasta kompuroinnista? Mietihän sitä!
Tiedät varmaan, että kunnallisvaalien siirtämisestä päättää Suomen eduskunta.
Nykyisen lainsäädännön mukaan päätöksen tulee olla yksimielinen.
Miloinkahan Sanna MArin maksaa itselleni kun on 34 euroa velkaa, valehteeko vai maksooko ikinä, summat tuostain jo kulut lisääntyneet eli on jo melkein 3434euroa jonka Sanna Marin on minulle velkaa.
Joku laatimassa hänelle tarinaa kerrottavaksi. Eihän nyt voi tulla ulam valmista puhetta esiin kolostaan. Luikkii takaovista eri paikkoihin. On meillä hieno johtaja tässä maassa.
Änkyrä persuja ottaa pannuun. Kasvattakaa munat ja lopettakaa nillitys.
>>Vaalien siirto ei ihan pikkujuttu.
Vaalien siirto oli persuille ihan pikkujuttu, kun olivat hallitksessa 2015-2017. Edelliset kunnallisvaalit järjestettiin 28. lokakuuta 2012. Seuraavien olisi pitänyt olla 2016 lokakuussa. Mutta ei ollut, vaan hallituksessa olleiden Perussuomalaisten tuella vaaleja viivästytettiin melkein PUOLI VUOTTA ilman mitään pakottavaa syytä.
Nyt Persut kauhistelee vaalien kahden kuukauden siirtoa koronan takia, kun heidän hallituksessa ollessaan vaalien siirto 5-6 kuukautta mukavuussyistä oli ihan ok.
Onko tämä hauskaa vai surullista?
PS. Vaalien siirrosta ei päättänyt Marin eikä Henriksson vaan kaikki puolueet yhdessä.
Tiedät itsekin miksi niitä siirrettiin mutta et mainitse. Eurovaalit oli yksi syy. Toisekseen kaikki olivat asiasta yhtämieltä. Vaalilaki vaatii että vaalien siirroista ollaan yhtämieltä. Tämäkin laki ohitettiin taas tässä hallituksessa kun se ei hallitukselle sopinut. Ensin katsottiin gallupit ja sitten päätettiin siirrosta. Suomen poliittisen historian törkein demokratiaa rapauttava päätös. Suomi on yhtälailla unkarin kuin puolankin tiellä missä kaikki keinot sallitaan hallinnon tekemiselle.
Perussuomalaisten mielestä siis EU:n takia Suomen vaaleja voi siirtää puoli vuotta, mutta on törkeää, että suomalaisten terveyden turvaamiseksi niitä siirretään kaksi kuukautta.
Hyvä, että Perussuomalaisten "isänmaallisuus" asettuu oikeisiin mittasuhteisiin.
Hieno öyhötys
Siinä kans yks demokratian häpeätahra. No sinullahan on nyt suomen historian ensimmäinen diktatuuriin perustuva hallitus. Suomi kun vajosi eilen kehitysmaa asteelle.
Koko syksyn itkit täällä trumpista ja kiukuttelit, että on demokratian rapauttamista jos usa.n vaalit siirretään koronan takia.
Täällä se ei sitten sitä ole, vaan vastaava onkin ihan ok. Varsinainen kaksoisstandarteilla elävä idiootti sinäkin.
Millä luokalla jäit pois koulusta? Pitäisikö vähän enemmän ottaa asioista selvää, eikä vaan uskoa mitä hommalla kirjoitellaan.
Miksi kunnallisvaalien siirto 2016/2017 oli Persuille ok (kaikki äänestivät sen puolesta) vaikka silloin vaaleja siirrettiin puoli vuotta käytännössä puolueiden vaalikassojen suojelemiseksi (ei liian montaa vaalia samalle vuodelle).
Mutta nyt vaalien siirto terveysturvallisuuden takia on ihan kamalaa ja "kehitysmaameininkiä".
Kunnallisvaalit ovat olleet Suomessa aina loppuvuodesta (loka-marraskuu) PAITSI vuonna 2017. Eli kun ulistaan vaalien "oikeasta ajankohdasta", niin tämä "perinteinen" ajankohta on ollut YHDEN KERRAN käytössä.
Ei hallitus päätä vaalien siirrosta. Marinin on nimenomaan hyvä olla sivussa tästä asiasta.
Paras vaihtoehto olisi, että Marin kavereineen pysyisi erossa kaikista yhteiskuntaa koskevien päätösten teoista.
Nyt tarvitaan etävaalit. Pankkitunnistettu varmennus on luotettavaa ja kerran tehtyä etä-äänestysmenetelmää voidaan jatkossa käyttää neuvoa-antaviin kansanäänestyksiin erittäin halvalla ja kätevästi.
Perustuslakimme toinen pykälä määrää, että valtiovalta Suomessa kuuluu kansalle ja, että eduskunnan ja hallituksen pitää noudattaa kansan tahtoa. Tällä hetkellähän kansalta ei kysytä edes mielipidettä! Se ei ole perustuslakimme eikä rehellisen kansandemokratian mukaista.
Pankkitunnusten käyttäminen ei ole ilmaista. Se on kymmeniä senttejä per tunnistautuminen. Käyttäjä sitä ei maksa, vaan sen palvelun tarjoaja, jossa tunnistautumista käytetään.
Valtion tulisi järjestää "digitaalinen henkilöllisyystodistus" ja lopettaa pankkien rahastusautomaatti.
Jos tietää tietotekniikasta yhtään mitään ni on täysin selvä ettei netissä äänestetä ikinä.
Tämä on tyypillistä Marinia. Aina kun on hankalampaa hän menee piiloon. Syksyllä oli aina flunssa kun oli eduskunnan kyselytunti. Se osui jännästi aina torstaina.
EU-tukipaketin käsittelyssä jopa hänen oman puolueensa eduskunnan varapuhemies oli hämillään, kun Marin ei halunnut kommentoida välikysymyksen jälkeen. Marin työnsi Tuppuraisen selittämään.
Näin toimii heikko johtaja. Hommat on sekaisin, mutta kun olet piilossa joku muu mokaa enemmän selittelemällä asiaa.
Marin toimii näin aina. Katsokaa tulevaisuudessakin.
Pari päivää sitten viimeksi ja monesti aikaisemmin on valitettu että Marin on liikaa esillä ja rohmuaa hallituksen korona tiedotuksenkin itselleen.
Niinpä se. Teki hän mitä tahansa niin aina se on väärin vihaajiensa mielestä.
Milloin pääministeri maksaa velkansa minulle?
Ei tollaselle oikeisto öykkärille velkoja tarvii maksaa.
Marina ehti jo lausumaan, ettei hallituksella eikä varsinkaan hänellä ole valtaa. Suomessa ainut valta on viranomaisella.
Onko Marin oikeasti opiskellut hallintotieteitä vai onko kyse jostain tsoukista? Marin vaikuttaa olevan täysin tietämätön hallinto- ja lainsäädäntö menettelyistä ja eri viranomaisten välisestä toimivallanjaosta. Valmiiksi kirjoitettuja tekstejä osaa lukea, mutta miten mahtaa olla tilanne luetun ymmärtämisen kanssa. Hieman huolestuttavaa on seurata kun pääministeri pyöreät silmät maskin yläpuolella mollottaen tankkaa tekstiä kerta toisensa jälkeen.
Turtiainen puhui tästä jo ajat sitten taisi tietää että vaaleja siirretään eikä syy ole koronassa vaan huonossa kannatuksessa?
Juu hallitus vastasi eduskunnassa ettei vaaleja siirretä eli valehteli jo silloin turtiaiselle?
Niinhän Sannalla on tapana tehdä - ei halua vastata hankaliin kysymyksiin mutta poseeraa oikein mielellään rintsikoilla ja ilman!
kohta sairauslomalle F-kodilla
> Missä johtajamme?
En tiedä missä Klaus Schwab on. Ehkä Marin tietää missä hänen johtaja on?
Marin on loistava johtaja. Hänen arvostelemisensa on maanpetos.
Ei kai tässä mitään tärkeitä asioita ole meneillään?
Koronarajoituksia ei osata tehdä, mutta vaalit kyllä siirrettiin. Ihmiset kulkevat pitkin suomea, mutta omassa kylässä ei voi käydä äänestämässä. Luottamus karisee kommunistihallitusta kohtaan.
Mikä luottamus? Kohta Marin ilmestyy estradille parrasvaloihin pyörittelemään silmiään, nyökkäilemään ja tekellellen lukemaan avustajalauman kirjoittamaa tekstiä: "olen kovin huolissani".
eikun se meni SYÖMÄÄN. kAI Nyt ruoka
a
rauhassa saa syödä=
?
ja jos rauhasta pakottaa laskea pissitkin vielä valtion laskuun? tai taskuun
d,å'
fkå'
jee!!!!!!!!!!