Viides osa -Savua silmään, estä urkinta

Anonyymi

Suosittu sarjani on päässyt jo viidenteen osaan saakka.
Lue johdanto sarjan muista osista. Tässä osassa opetan urkinnalta suojautumisen alkeet. Näitä kun noudatat, hyvin menee.

Poliisitutkinnassa rikoksesta epäilyn on parasta vain toistella fraasia ”en kommentoi”. Kun ei sano mitään, ei myöskään sano mitään sellaista, mitä oikeudessa voitaisiin käyttää kuultavaa vastaan. Hieman koomista on, että sekä kettutytöt että isänmaallinen äärioikeistomme ovat jakaneet ihan samaa ohjetta jäsenilleen. Somekirjoitteluun sovellettuna tämä ohje tarkoittaisi sitä, että älä koskaan kirjoita somessa. Kuulostaa hieman epäkäytännölliseltä.

Kohtuullisen hyvä ohje on se, että älä koskaan kirjoita mitään henkilökohtaista itsestäsi. Ohje kuulostaa täydelliseltä, mutta sitä on mahdotonta noudattaa. Aiemmin olen jo keskusteltu siitä, että jokainen kertoja tai kirjoittaja kertoo samalla jotakin myös itsestään. Pieniä palasia tipahtelee koko ajan. Kun kertoja öyhöttää pää punaisena Vuosaaren maahanmuuttajista, tekstistä voi paljastua, että kirjoittaja itsekin asuu Vuosaaressa kaupungin vuokratalossa.

Toisaalta hyvät tarinat latistuvat, jos niitä ei voi kertoa muille. Silloin vaihtoehtona on se, että säilytä tarina, mutta muuta systemaattisesti tarinan jokainen tunnistamista helpottavat yksityiskohta toiseksi. Jos haluat kertoa saaneesi hyvä koulutuksen Kuopion klassillisessa lyseossa ja opiskelleesi sekä myös kirjoittaneesi latinan kielen ylioppilaskokeessa 1988, voithan toki kertoa tarinan. Muuta kuitenkin opiskelupaikaksi Turun klassisen lyseon ja kirjoitusvuodeksi 1985.

Yksityiskohdat muuttamalla hyvä tarina säilyy edelleen hyvänä tarinana, mutta stalkkeri tutkii turhaan Turun klassisesta lyseosta vuonna 1985 valmistuneet ja erityisen yrittää löytää listausta ko. vuonna latinan kirjoittaneista.

Vääristä palasista ei koskaan saa koottuna valmista palapeliä. Kaiken pikkunäppäryytensä takana stalkkaaja on perusluonteeltaan luottavainen hömelö. Wanna-be-salapoliisia on mukava ruokkia tiputtelemalla hänelle säännöllisin välein pieniä palasia. Itse tiedämme, että näistä palasista ei muodostu kuvaa, mutta salapoliisimme on onnellinen saadessa jatkuvasti lisää palasia lapselliseen puuhasteluunsa.

Ei tämä tähän pääty. Lisää on tiedossa, kerää koko sarja.
Parhain terveisin, teidän Moktar.G.;)

24

192

    Vastaukset

    • erityisen -> erityisesti
      Minnehän se minun ystäväni on jäänyt? Alan jo huolestua. ;)

    • Anonyymi

      Kas, kutsut siis stalkkeriksi ihmisiä, jotka eivät halua uskoa jokaiseen tuputtamaasi valheeseen. Miksi yleensä kirjoitat palstalla, kun toisaalta
      kaipaat jatkuvasti huomiota ja toisaalta moitit kommentoijia kun he korjaavat virheellisinä jakamaasi tietoa?
      Näen tuon stalkkeriketjumaratonisi pelkkänä provokaationa, jolla kiukuttelet asiaan kantaa ottaneille.
      Luulenpa että kirjoituksesi on aloitettu anonyyminimimerkillä, ettei vain poistettaisi sinisen nimimerkkisi aloittamana, mikä kävisikin ns. kunniasi päälle. Olet aina väittänyt puhuvasi totta, mutta kuka tahansa voi näyttää toteen esimerkkejä jossa olet surutta sumuttanut ihmisiä. Tuntuukin siltä, että yrität vain asettua uhrin asemaan suotta, sekä jatkat hävyttömästi satuilujasi kenenkään asiaan puuttumatta ja asialle mitään voimatta.
      Onhan saagasi kiinnostava, silti menneisyyttäsi et voi kieltää, se on epätotuuksistasi kasaantunut valheiden verkko.

      • Anonyymi

        Turhaan silti tarinaasi jatkat, se loppuu itsestään. Aika kiero temppu tuo anonyymialoitus, ettei vain kävisi kuin valuuttakauppiaallesi.


      • On nautittavaa huomata, että tarinani kopsahti taas ihan oikeaan osoitteeseen.

        Osumatarkkuuteni on hämmästyttävä, vanha sekä osaa että vanha myös osuu.
        Terveisin Moktar. ;)


      • Anonyymi
        Moktar.Gubta kirjoitti:

        On nautittavaa huomata, että tarinani kopsahti taas ihan oikeaan osoitteeseen.

        Osumatarkkuuteni on hämmästyttävä, vanha sekä osaa että vanha myös osuu.
        Terveisin Moktar. ;)

        Et uskalla kenellekään sanoa kasvotusten yhtään mitään. On törkeää että syytät muita stalkkereiksi ja vieläpä piileskelet arkajalkana nimimerkkisi takaa ilkkumassa.
        Kakkahousuhan olet aina ollutkin, pakoon juokset omia sikailujasi aina.


      • Anonyymi
        Moktar.Gubta kirjoitti:

        On nautittavaa huomata, että tarinani kopsahti taas ihan oikeaan osoitteeseen.

        Osumatarkkuuteni on hämmästyttävä, vanha sekä osaa että vanha myös osuu.
        Terveisin Moktar. ;)

        En ihmettele yhtään että MaailmanMattina kirjoitellessasi sait kertomasi mukaan erittäin pahoja vastakommentteja. Ei porsas miksikään muutu.
        Ennen joulua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et uskalla kenellekään sanoa kasvotusten yhtään mitään. On törkeää että syytät muita stalkkereiksi ja vieläpä piileskelet arkajalkana nimimerkkisi takaa ilkkumassa.
        Kakkahousuhan olet aina ollutkin, pakoon juokset omia sikailujasi aina.

        Älä turhia tuhlaa hyvää vatutusta vätykseen. Ei se tajua olleensa vietävänä koko ajan, amatööriluennoitsijana. 🤗
        Silloin kun totuus valkenee trollille, on hän auttamattomasti liian myöhässä.


    • Anonyymi

      Mitäs menit valehtelemaan. Joka toista stalkkeriksi sanoo, on itse.

      Eipä tuollaista parkumista mitä suoritat luulisi mieheltä irtoavan 🤣
      Pohjimmiltasi tahdot vain kerätä mahdollisimman paljon kommentteja kaikkeen itseesi liittyvään. On siinä saamaton trollaaja.

    • No kunhan tunteenne ovat ensin hieman laantuneet, niin sitten varmaankin jaksatte myös kiittää minua siitä, että näin huolehdin teidänkin someturvallisuudesta.

      Terveisin Moktar. ;)

    • Anonyymi

      No kunhan tunteenne ovat ensin hieman laantuneet, niin sitten varmaankin jaksatte myös kiittää minua siitä, että näin huolehdin teidänkin someturvallisuudesta.

      Terveisin Moktar. ;)

      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Sinähän se pahin turvallisuusuhka olet aina ollut. Milloin utelet yhteystietoja sähköpostiisi , milloin kyyläät IP - osoitteita, jotka aina väität näkeväsi. Ihme roisto.
      Linnaan joutaisit!

      • Anonyymi

        On se. Pieni.


      • Unohdit.

        Ja sitten nauretaan. ;)


      • Mikä nyt harmittaa? Menikö palapelisi sekaisin?

        Terveisin Moktar. ;)


      • Et sinä, poika-raukka, pysty rivouksilla, töryllä ja tökeryydellä minua loukkaamaan. Itseäsi sinä vain tuhrit.

        Terveisin Moktar. ;)


    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      94
      9078
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      90
      7597
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      23
      7535
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      226
      7218
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      94
      5995
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      84
      5865
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      105
      5561
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      66
      4636
    9. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      13
      4541
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      30
      3276
    Aihe