Jätkä on pari vuotta treenannut suomalaisten veronmaksajien laskuun ja miehen paras tulos on 7:s sija 50 kilometrillä ja menee häviämään vielä ruotsalaisellekin loppukirissä.
Iivo Niskanen petti Suomen kansan
Anonyymi
32992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Urheilijan tunnuslause: teen parhaani ja katsotaan mihin se riittää.
Harri Kirvesniemi jo analysoi, missä vika. Eli suksenvaihdon yhteydessä vauhti hyytyi, lähti liian rivakasti liisteripohjalla liikkeelle, jolloinka suksi otti hieman paakkua pintaan ja sellaisella oli raskas hiihtää. Mutta hänen mukaansa ei ihan muutenkaan ollut täys vauhtia kuten joskus aikoinaan.
Itse tiedän, että suksen voitelulla on iso merkitys hiihdossa. En tavallisena hiihtäjänä ottaisi mitään tarrapohjaa sukseen. Pystyn säätelemään muuten tuota pito-ongelmaa. Aika raskas hiihtää, jos suksi pistää jarrua matkaan. Itse ala-asteella jos isäni pisti jarrut suksiin ennen kisoja, niin voitelin perästä sukset liukkaiksi ja suksi luisti hyvin. Miksei ole keksitty jarrusysteemiä sukseen, jolloin ylämäkeä mennessä voisi painaa pidon päälle ja siten saisi pidettyä aina muulloin liukkaat pohjat alla?
ja ketää kiinnostaa jonkun hiihtäjän sijoitus...
En mäkään ymmärrä..
No mitä tänne tulette sit kommentoimaan... Iivolle onnittelut 15 km kulta...
Miksi sillä on joka kuvissa räkä?
tai joku limaklöntti suupielelessä?
Eikö sitä voi pyyhkäistä pois ennen kuvaamista?
https://www.is.fi/maastohiihto/art-2000007846212.html
Jos ei ois räkäklönttiä poskella, niin vois vaikuttaa ettei ole yrittänyt tosissaan.
Kyseessä kuitenkin veronmaksajien kustantama palkkaurheilija ja kansalle on syytä näyttää että on antanut kaikkensa
Niskanen ei vain osaa, väsyttää vetämälä alkumatkasta ja voimat ei vain riitä tuolla taktiikalla Tosi on.
Kuka petti ja ketä?!
Mua ei ainakaan ole kukaan Iivo tai muut pettäneet!
Parhaansa yrittävät - menkää itse kokeilemaan jos pääsette edes maaliin?!
Ei palstan trolleista ole edes hiihtämään 50 kilometriä. Suurin osa jättäis kesken jo ensimmäisen kilometrin jälkeen.
Niskanen oli kylläkin kuudes!
Älä viitsi! Huolto pilasi Iivon hiihdon laittamalla liikaa liisteriä IIvon kakkossuksipariin.
Iivo hiihti kärjessä kunnes 2. suksien heikko luisto stoppasi hiihdon. Sen näki alamäessä, kun norjalainen kiisi suksillaan ohi Iivon. Pelkällä hyvällä kunnolla ei voi hiihtää huipputuloksia.
Norjalaiset ovat satsanneet hiihtoon kaiken, siellä ei näy suksien voitelun epäonnistumisia eikä muuakaan vastaavaa, piristeiden käyttökin on huippuluokkaa, jota muut eivät tiedä, osaa käyttää. Siellä puolustetaan omia kansalaisia, jopa dopingiin syyllistyneitä. Suomalaiset ovat ilkeitä ja tylyjä toisiaan kohtaan, me-henki puuttuu.
Hiihdon johto syö urheilijoiden palkat. Suomessa muutenkin kaikessa satsataan rahaa kaikkiin ulkomaisiin kohteisiin, kaikissa omissa menoissa säästetään. Tulos on sitten se mikä on.
Helppo olisi itse testata suksea hiihtämällä ennen kuin tarjoaa toiselle sitä. Eli jos itsellä menee suksi heti paakkuun, niin sitä suksea ei laiteta hiihtäjälle. Tai sitten hiihtäjä voitelee molemmat sukset ennen lähtöään, ettei kukaan mene sinne liisteröimään välissä. Pelkkä suksen pudottaminen maahan ja liu`uttaminen ei ole testausta. Hiihtäjä tietenkin voi heti alkuu pistää rivakan vauhdin päälle voittaakseen kisan. Suksen siis pitää olla valmis vauhtiin eikä mitään testausta enää siinä vaiheessa.
Huolto ei viitsinyt testata, vaan laittoi suksiin paksusti liisteriä. Ihan kuin heillä olisi ollut jotakin vastaan Iivoa, suomalaista kateuttako vai mitä? Onhan näitä kadehtijoitakin ennenkin tullut vastaan kuten Kyrö, joka halusi viedä toimillaan suomalaisten hiihdon tosi syvälle.
Ei ole Iivo ennen koskaan ollut noin harmissaan. Näki, että Iivolla kunto oli kohdillaan, mutta ei siinä mikään auta, kun sukset eivät pelaa, ei pelaa ja siihen on tyytyminen.
Jotakin voi ärsyttää Iivon aito ilo huippusuorituksista,.Suomalaisilla on tapa vetää menestyjät alas keinolla millä tahansa. Vaatimattomuus Suomessa kaunistaa ja onni pitää kätkeä.
"Oma kansa esin -ajattelu on vahingollista"
– Tytti Tuppurainen
Siihen kiukutteluun meni turhaan energiaa.
Joskus se päinvastoin muuttuu toimintaenergiaksi ja parantaa suoritusta. Iivolla oli kunto hyvä, mutta suksissa oli liikaa pitoa ja se esti menon.
Iivo jäi alamäissä muista reippasti eli kyllä siellä oli aivan liikaa liisteriä. Kuka jaksaa sellaisen jarrun kanssa hiihtää? Kokeilkaa itse, jos joku liisteröi sukset, miten suksi luistaa? Täytyy olla mielestäni todella hyvä kunto, kun noin pitkää roikkui liisteripohjilla ja muut kärkipäässä sai huilata ja liu´uttaa alamäissä.
Sen huomasi kyllä jokainen, joka seurasi Iivon hiihtoa. Iivo jäi jälkeen joka alamäessä muista, kun suksi ei luistanut.
Kyllä täytyy olla tekemisestä pulaa jos viitsi seurata jotain 50 hiihtoa.
Eikö sitä voitais hiihtää alusta loppuun samoilla suksilla vaihtelematta niitä? Kumma tapa tuokin, että saadaan vaihtaa sukset kesken matkaa.
Varmaan hiihtäjälle karvas pettymys kun luulee saavansa vaihdossa luistavammat sukset alleen ja alkavatkin heti matkantekoa tökkimään?
Kyllä olen pettynyt Iivon hiihtoon.
Selvästi huomasi suksen vaihdon jälkeen, että vauhti hyytyi.
Olen juossut useita maratoneja , jotka rasistuksiltaan paljon hiihtoa vaativampaa.
On typerää tuomita huippu-urheilijaa,silakoitten feminististä kateusvihaa T:hiihtäjä 47 härmästä
Ärsyttää tuon uivelon naaman venyttely korviin. Ukkinsakin oli kuulemma ilveillyt niin... Geenivirhe... 🤭
Onnea Iivo!!!!!!!
Hiihä ite huvikses, et pärjäis edes itselles....
Onnea Iivolle valtavan paljon tämänpäiväisen uroteon johdosta.
Haukkujat haukkuu mutta sinä teit sellaisen teon jälleen kerran että siihen ei yksikään haukkuja pysty.
Hyvä, että se räkänaama hävisi.
Vain selittelyjen mestari
rwew